"Ik had vandaag liever een zware onteigening uit de praktijk Geen heffing op graanvervangers Franse onderscheiding voor Chris Floris Misschien wat voorbarig? Gelijke monniken, maar niet gelijke kappen Vroegop tijdens afscheid: Produktschap: "De combinatie zakelijk inzicht en met mensen omgaan was bij de heer Vroegop een succesfaktor. Hoe ver kun je bij onderhandelingen gaan zonder aan geloofwaardigheid te verliezen. "Een treffende zinsnede in de toespraak van Gropatax voor zitter A. Doeleman tot scheidend medewerker A. V roegop. "De over gang van de voorlichtingsdienst naar Gropatax, nu 26 jaar geleden, heeft Vroegop goed opgevangen. Immers, Gropatax werkte volgens het profijtbeginsel. Vaak onderhan delaar zijn in een spanningsveld. En kele gemeentes hebben zelfs de heer Vroegop bedankt voor zijn deskun digheid als bemiddelaar, en zijn vakkennis" Collega Zuid weg schetste Vroegop als een man van daden. Zo zag hij zijn afscheid het liefst met weinig sprekers en niet al te veel woorden. "De heer Vroegop kwam bij Gropa tax toen er een verandering op het gebied van de infrastructuur bezig was. Hij was een veelgevraagd taxateur-onderhandelaar bij o.a. aanleg industrieterreinen te Terneu- zen en Zuid Sloe, de spaarbekkens in de Biesbosch en 2000 ha. industrie gebied te Moerdijk. Aankopen met ruilobject deed Vroe gop het liefst. Dan kwam zijn boere- hart naar boven. In de 26 jaar zijn niet meer dan vijf onteigeningen voor de rechter beslecht. Door zijn scherpe afweging kwamen er ook klanten buiten de landbouw zoals gemeentes. Namens de medewerkers van Gropatax bood de heer Zuidweg de heer en mevrouw Vroegop bloe men en een cadeau aan. Ontslag "De heer Vroegop vond pensioen een mooi woord maar in de dikke van Dale-staat achter dit woord ont slag". Ik had vandaag liever een zware onteigening gehad. Mijn loop baan bestaat uit drie perioden; voor lichter tussen de boeren, her- en ruil- verkavelingswerk en Gropatax. Ik heb de mensen en de gezinnen altijd centraal gezien, niet de handteke ning. Daardoor heb ik het zó ver ge schopt dat ik bij veel boeren door de achterdeur naar binnen kon. Alïe collega's zijn vrienden geworden. De regering van Frankrijk heeft de heer Chris Floris, sekretaris van de kommissie Buitenland en Integratie van het Landbouwschap, benoemd tot officier du Merite Agricole. De bij deze onderscheiding behorende versierselen werden hem donderdag 13 september a.s. in Tilburg door de Franse handelsraad in Nederland uitgereikt. De heer Floris (57) is sinds 1962 aan het Landbouwschap verbonden. Als secretaris van de commissie Buiten land vertegenwoordigt hij de Neder landse lancf- en tuinbouw tijdens in ternationale missies en in internatio nale samenwerkingsorganen cretaris van de commissie Buiten land van het Landbouwschap is de heer Floris tevens internationaal se cretaris van de centrale landbouwor ganisaties in Nederland. De al in 1883 ingestelde Merite Agri cole wordt toegekend aan personen die zich naar het oordeel van de Franse minister van landbouw bui tengewoon verdienstelijk hebben ge maakt voor de agrarische sektor. Be halve aan de heer Floris is de onder scheiding donderdag aan nog drie Nederlanders toegekend. 8 Aan het thuisfront heb ik veel steun gehad. Regelmatig eten met het ge zin is belangrijk maar het kwam er niet altijd van. "Vooral bij zijn periode in Schou wen Duiveland bleef de heer Vroe gop even stilstaan." Het was geen geheim dat de stekker van de tele foon er af en toe uitgetrokken werd maar bij ingewijden was bekend dat de hoorn er na 10 uur weer oplag. Voor de gehele landbouw hoopt de heer Vroegop op weinig tochten naar Den Haag. "Het doet pijn dat het nodig is." Oud-collega's, ken nissen en landbouwers zorgden op 14 september tijdens de receptie voor een overvolle zaal in de Nobe- laer te Etten Leur. Jvt De afscheidsreceptie van de heer J. Vroegop werd druk bezocht. Op de foto direkteur H. Leferink (rechts) van de ZON, die het echtpaar Vroegop de hand drukt. (Foto L. Hillemans). De aardappeloogst heeft in de vorige week ook op THOLEN en ST. PHI- LIPSLAND een aanvang genomen. Vanwege de goede struktuur van de grond was een hoge rooikapaciteit haalbaar. Voorbarig is het misschien om te stellen dat bij het lezen van dit stukje de aardappeloogst achter de rug zal zijn. Maar veel zal dat toch niet schelen. De opbrengsten en de sortering zijn sterk wisselend en vooral aan de westkant van het gebied zal de oogst veelal liggen rond 50-75% van wat wij de laatste jaren gewend zijn. Met een prijs van rond de 15 cent beslist Het rooien van de aardappelen is in WEST BRABANT ZUID op gang gekomen. Mondjesmaat wordt er af geleverd omdat de vraag niet erg groot is. Ook de prijs niet. Voor de mooiste partijen, met 60% .50 opw., is de handel niet bereid meer dan 15 cent neer te leggen. Dat is voor de doorsnee percelen aardappelen te weinig. De meeste opbrengsten lig gen niet boven 45 ton per ha. Toch zitten er erg grote verschillen in uit- betalingsprijs. Over de voorwaarden wordt dan niet gesproken. Is het veldsgewas waarbij alleen getarreerd gaat worden op grond, stenen e.d., of is de afspraak dat alleen de 35 of 40 mm. opw. de hogere prijs opbren gen. Van gelijke voorwaarden is haast geen sprake meer. Iedere handelaar of coöperatie komt met eigen overeenkomsten. Bij om rekening scheelt het allemaal niet veel. Veel partijen aardappelen be vatten een hoog percentage groei- scheuren. Dit brengt de prijs om laag. Nu is een groeischeur van en kele millimeters niet erg omdat de schepmachine bij de verwerkende in dustrie dat wel egaliseert. De op brengst van de droogtegevoelige ras sen vallen over het algemeen wel te gen. Het saldo zal hierbij niet hoog liggen daar deze rassen vrijwel alle maal op kontrakt geteeld worden. Nog bij weinig akkerbouwbedrijven staat het bouwplan voor 1991 al de finitief vast. Er zullen weer teelten gaan afvallen. Droge erwten brach ten de afgelopen jaren in vergelij king met granen aardig op. Binnen de EEG is het besluit genomen dat volgend jaar erwten 8 cent per kg. minder op gaan brengen. Dit scheelt bij een gemiddelde opbrengst van 5.700 kg. per ha. bijna 500, Voor verschillenden teveel om vol gend jaar nog erwten te gaan zaaien. Hierdoor komt het areaal erwten voor de zaaizaadvermeerdering ook in de knoei te zitten. Normaal brengt bij goedkeuring en bij verkoop als zaaizaad het produkt een paar dub beltjes meer op. Het kan erin gaan zitten dat bij deze telers het areaal gehalveerd zal gaan worden. Tijdig informeren of zo'n ontwikkeling juist is. Afspraken die enkele maanden gele den gemaakt zijn blijken nu niet meer uit te komen. Een aantal gras zaadtelers was van plan in september weer Italiaans raaigras uit te zaaien. Dat was tenminste met de zaaizaad firma afgesproken. Een telefoontje veranderde de zaak. De voorraden Italiaans bleken nog van dien aard dat qüa prijsvorming inkrimping noodzakelijk is. Het alternatief zal nu noodgedwongen "Vvintertarwe zijn. De gedachte om wintergerst te zaaien speelt maar een kleine rol mee. Zowel kilogramopbrengsten als prijs vallen in vergelijking met brouwgerst tegen. In een recordtem po zal dit seizoen de snijmais gehak- seld zijn. Bijzonder goede omstan digheden en mais die over het alge meen toch tegenvalt. Vooral op de droogetegvoelige gronden. Sommige percelen zijn wel tweeëneenhalve meter hoog maar een volwaardige kolf ontbreekt. Zoals het er nu voor staat, zitten de grootste kolven in rassen met weinig lengte. Goede blokken snijmais zijn goed te verko pen. De prijs is aardig opgelopen en dat had niemand verwacht. Het Produktschap voor Margarine, Oliën en Vetten heeft zich in een brief aan de Minister van Land bouw, van Ekonomische Zaken en Buitenlandse Zaken uitgesproken voor een onverkort handhaven van het voorstel van De Zeeuw en blijft daarmee een heffing op oliehouden de zaden, oliën en vetten en graan vervangers afwijzen. Het ziet er naar uit dat de Europese Kommissie blijft vasthouden aan haar voorstel tot rebalancing, dat wil zeggen een verlaging van de EG- heffingen op granen tegenover de in voering van heffingen op graanver- vangende produkten, oliehoudende zaden en schroot. De invoering van dergelijke heffingen, aldus het Pro duktschap, leidt tot een aanzienlijke prijsverhoging van oliën en schroot, die ernstige gevolgen zal hebben voor de afzet en de werkgelegenheid. In het bijzonder zal de veevoederin dustrie, als belangrijke afnemer van schroot, gekonfronteerd worden met een niet te kompenseren lasten verzwaring, die uiteraard ook gevol gen zal hebben voor de afzet van vee en vlees. Ook de exporterende ontwikke lingslanden zullen hun afzet zien te ruglopen door deze heffingen, ter wijl zij niet profiteren kunnen van de voordelen van de verlaagde graanheffingen om de eenvoudige reden dat zij geen graan (kunnen) exporteren. Maisgluten In 1988 is door de Franse organisatie van maistelers bij de Europese kom missie een verzoek ingediend om een antidumpingsprocedure te beginnen tegen de Ver. Staten met betrekking tot de Amerikaanse export van maisgluten naar de landen van de Gemeenschap. Onderzoek bij de Kommissie heeft tot de konklusie ge leid dat een dergelijke procedure de kans van slagen van de GATT- besprekingen kunnen bemoeilijken, zodat vooralsnog niet tot een proce dure zal worden overgegaan. geen geweldig saldo. Voegt men daarbij nog de tegenvallende graan prijzen en de bijna nulopbrengsten van hooi en stro, dan is de situatie in de akkerbouw toch allerminst roos kleurig te noemen. Vervanging van graan door hoog waardiger produkten is dringend ge wenst. Hiervoor zijn wel nieuwe in vesteringen nodig, waarvoor veelal het kapitaal ontbreekt. Daarnaast loopt men veelal tegen vormen van subsidie aan die wel stimulerend werken, maar waarvoor men nauwe lijks in aanmerking komt. Ander zijds wordt men gekonfronteerd met demotiverende subsidies, zoals de braakregeling en de vijfjarige steun regeling van Braks, waarbij men al leen maar in aanmerking komt als men niets geprobeerd heeft en op een stevig graanareaal is blijven zit ten. Het is wellicht wat voorbarig, maar men zou zich kunnen afvragen of zo'n regeling uit kollegialiteit niet door de Landbouworganisaties afge wezen had moeten worden. De angst dat er geen betere regeling zou ko men heeft hen daar waarschijnlijk van weerhouden. Gevolg, Braks zit op rozen. De vissers kunnen blijk baar beter met angst omgaan. Angst was er ook duidelijk bij het Hoofdbestuur van de ZLM toen de Algemene Vergadering van het Wa terschap Tholen zijn dagelijks bestuur terugfloot bij de presentatie van een gedeelte van het basisplan Tholen en St. Philipsland. Het d.b. van het Waterschap meende onder v tijdsdruk een sterk gestegen begro ting wel door de A.V. te kunnen loodsen. Wat tegenwind en een on gunstig tij deden de presentatie van de begroting stranden. Pogingen om dat met een dreigement van een jaar uitstel en mogelijk subsidieverlies te keren, waren niet voldoende voor de A.V.-leden om het teveel aan ballast over boord te zetten. Blijkbaar zijn de A.V.-leden nuchtere lieden die met beide benen stevig op de grond staan, weinig angst hebben en alleen maar ja willen zeggen tegen een goed toegelichte begroting. Voorbarig is het misschien om nu te stellen dat in de volgende vergade ring ja gezegd zal worden. Zeker is wel dat bij een aantal kollega's het na twee zeer droge zomers, duidelijk is geworden dat volle sloten water een positief effekt kan hebben op de opbrengst aan produkten. Alleen het 'begroten' van de baten doet ieder op eigen wijze. Begroten kan op vele manieren. Toen er nog WIR was, trokken velen dat van de investering af. Anderen rekenen bedrijfsekono- misch met een vervangingswaarde. Groot is het verschil. Op deze wijze zullen ook de verschillen in begrotin gen van het Waterschap wel te ver klaren zijn. Alleen blijft er toch het verschil in uitgangspunt, terwijl het onderste regeltje voor velen bepa lend is. Vrijdag 21 september 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 8