uit de y praktijk ezien Nog veel werk te verzetten Aardappeloogst is goed op gang Vlot en gemakkelijk Boer ploegt voort zolang hij kan Zoals overal in het zuidwestelijk kleigebied is ook op NOORD- BEVELAND door de heersende droogte de oogst van alle produkten vroeger dan andere jaren. Boven dien gaat alles gemakkelijker zodat er meer tijd overblijft voor andere zaken. Een uitstapje van enkele da gen is niet te versmaden, maar ook in het onderhouden van machines en gebouwen kan meer energie gestopt worden. Misschien komen de kar weitjes in huis nu zelfs een keer aan de beurt. Deze week is het aardappelrooien goed op gang gekomen. Enkele kol lega's zijn al klaar, anderen moeten nog beginnen. Het rooien verloopt vlot. Veel grond komt er niet mee. Het produkt ziet er- goed uit en de sortering lijkt niet tegen te vallen. De kg-opbrengst is overal lager dan in andere jaren. De aanwezige koel ruimten zullen niet altijd optimaal worden benut. Door de kiemlüst die de aardappel momenteel vertoont, is snel koelen nu bijzonder belangrijk. De nog vrij hoge buitentemperatu ren maken dit niet gemakkelijk. Het aangebrachte kiemremmingsmiddel zal hopelijk voldoende bescher ming bieden. De zaaiuien zijn inmiddels binnen. Ondanks de droogte is de kg- opbrengst redelijk te noemen. Dank zij de droogte is de kwaliteit uitste kend. Helaas heeft het droge zomer weer de prijs niet gunstig weten te beïnvloeden. Voor het eerst zijn op Noord-Beveland enkele percelen teunisbloemen gemaaid met de zwadmaaier. Het risico van uitwaai en van het zaad is bij deze methode kleiner dan bij het dorsen van stam. Het vlas is na de rootperiode in ron de balen geperst en inmiddels bijna overal afgevoerd. Voor de eerste le vering van de suikerbieten was dit jaar, door de voorspelde hoge op brengst, veel belangstelling. De kg- opbrengst lijkt inderdaad goed te zijn, hoewel de droogtegevoelige grond sterk achterblijft. De eerste gehaltes zijn al bekend. Deze zijn niet slecht, rond de 16 procent. Ondanks het al vergevorderde sta dium van de oogst vallen in het land schap fris groene percelen op. De groenbemesters in de stoppels gaan eindelijk ook groeien en geven lente- vlekken in het herfstlandschap. Doordat alles dit jaar zo vroeg is, komt de gedachte aan het zaaien van wintertarwe zo nu en dan al boven drijven. Een ieder heeft momenteel de raskeuze gemaakt en de bestelling geplaatst. Dit jaar zal de verleiding groot zijn om vroeg, voor half okto ber, met zaaien te beginnen. Zelfbe heersing in deze kan voordelig zijn. Gebleken is dat vroeg gezaaide per celen lang niet altijd de beste zijn. Denk aan het spreekwoord: 'Haasti ge spoed is zelden goed'. De herfst is in aantocht. Grijze luch ten, regenbuien, lagere temperatu ren, veel wind, het zijn allemaal te kenen van de wisseling der seizoe nen. In de LANGSTRAAT moet nog veel werk verzet worden. Het gonst van allerlei aktiviteiten. Het aardappelrooien verloopt uitste kend, wanneer het tenminste droog is op de hand. De kilogramop brengsten zijn hoog en de sortering geeft veel grote aardappelen. Als de prijzen nu eens wat mee willen werken. De bietenoogst vordert gestaag en we lijken op een rekordoogst af te stevenen. Al heel wat maisvelden zijn gehakseld en ingekuild en voor al op de zwaardere gronden worden goede opbrengsten behaald. Wat de voederpositie betreft kunnen we de winter met een gerust hart tegemoet gaan. Een heel belangrijke zaak. De troonrede maakt je als boer ook niet vrolijker. Trouwens de hele po litiek geeft te denken. Hoe je ook over minister Braks mag denken, de hoop dat er een eventuele opvolger veel meer voor de totaliteit van de Nederlandse landbouw en visserij kan bereiken is bij mij ook niet groot. En wat te denken van het monster verband(je) tussen de VVD en Groen Links op dit punt? Vol gens de troonrede dwingen de stij gende EG-uitgaven voor de land bouw tot nieuwe aanpassingen. De ouderen onder ons herinneren zich de betekenis van het woord aanpas sen maar al te goed uit de dertiger jaren. Gelukkig dat de veehouderij enkele goede jaren gehad heeft; daardoor zijn er hopelijk wat reserves om moeilijke perioden door te komen. De aardappeloogst in volle gang. (foto Anton Dingemanse) Ook op WALCHEREN is nu te merken dat de zomer voorbij is. Het is 's morgens al weer langer donker en 's avonds minder lang licht. Vooral dit laatste zal met het ver strijken van de zomertijd velen aan spreken, omdat gevoelsmatig met het verzetten van de tijd de zomer wordt afgesloten. Toch duurt de droogte in ons gebied tot op dit mo ment nog steeds voort. Er zijn wel enkele tientallen millime ters neerslag gevallen, maar met en kele dagen droog en zonnig weer was de regen er weer vlug af. Wel staan veel ingezaaide groenbemesters nu boven. Met een wat meewerkend na jaar kunnen deze zich nog best tot een flink gewas ontwikkelen. Door het vele goede weer verloopt het werk vlot en ligt voor op andere jaren. De meeste bruine bonen zijn nu wel gedorst. Ook de uien hebben voor het leeuwendeel het veld geruimd, terwijl de aardappeloogst op gang is gekomen. Wel moeten nog een aan tal groene percelen doodgespoten worden. Met dit weer is de verleiding om de laatste kilo's mee te pakken, groot. Anderzijds kan het weer ook ineens langdurig omslaan. Diegenen die vorig jaar lang hebben gewacht met doodspuiten, hebben in elk ge val geluk gehad. De bietenoogst is ook weer van start gegaan. Met dit weer gaat zowel het rooien als de af voer vlot. De opbrengst blijkt soms Vrijdag 21 september 1990 nog boven de verwachting te liggen en men houdt er nu al rekening mee dat het wel eens eind december kan worden voor alle bieten zijn verwerkt. In de veehouderij ontkomen we er nog steeds niet aan om bij te voeren. Het grasland is met de regen wat ver- groend maar van een echte snede gras is geen sprake. In 1976 hadden we na een vochtige periode in sep tember nog volop gras in oktober. Daar ziet het op dit moment niet naar uit. Hoewel, de natuur doet soms wonderen. De maishakselaars rijden weer van 's morgens tot 's avonds en als u dit leest zal ook de snijmais voor een groot deel onder het plastic zitten. We mopperen wel eens over de droogte maar intussen werkt het allemaal even vlot en ge makkelijk. We zullen er in een nat jaar nog wel eens aan terug denken. Onlangs heeft een éénjarige verpach ting van BBL-grond voor het seizoen '90/'91 weer plaatsgevonden. De be langstelling hiervoor is nog steeds erg groot en hoewel de post de toe wijzing de vorige dag pas had be zorgd, was op een enkele na een vol le zaal aanwezig. Grond is nog steeds een begerenswaardig produk- tiemiddel, zeker in de vorm van pacht. Deze zomer zijn of worden van een aantal doorgaande wegen in ons ge bied het wegdek gerekonstrueerd en/of van een fietspad voorzien. Naast het tijdelijke ongemak voor De huidige veeprijzen liggen naar mijn schatting op het nivo van 20 jaar geleden en de melkprijzen zijn ook fors onderuit. Een en ander vraagt nog zorgvuldigere kostenbe waking op onze bedrijven. Zullen de voederbieten daar een bijdrage aan kunnen geven? Anderzijds zal de overheid ook een taak hebben om paal en perk te stellen aan ongelimi teerde importen die onze markten ontwrichten. Een positieve instelling was te mer ken uit de laatstgehouden hoofdin- gelandénvergadering van de Maas- en Diezepolders. Alle afgevaardig den, boeren en burgers, schaarden zich eensgezind achter het dagelijks bestuur om, naar aanleiding van het Waterhuishoudingsplan, voor het gehele gebied van het Waterschap een landbouwaccent te vragen. Ui teraard met zorgvuldige aandacht voor de aanwezige natuurwaarden. Het voortbestaan van vele, in ruil- verkavelingsverband gevestigde, be drijven mag niet extra worden be dreigd door te vergaande natuurei- sen was de mening van de vergade ring. En nu gaan we de vaarzen klaar maken voor de veiling in Etten. Nu de zomer ook in ALTENA- BIESBOSCH zijn einde nadert en de herfst haar intrede doet is hiermee ook het groeiseizoen grotendeels ten einde. De overwegend droge warme zomer heeft vooral voor de gronden met slibarme ondergrond geleid tot aanzienlijke opbrengstschade door verdroging. Daar waar beregening kon worden toegepast is de schade beperkt gebleven, al moet daar di- rekt bij vermeld worden dat de kosten van beregening vanwege de noodzaak tot herhaling behoorlijk opgelopen zijn. Het rendement van beregening is gedaald door de neer waartse opbrengstprijzen in zowel de akkerbouw, tuinbouw als vee houderij. In het verleden was het een normaal verschijnsel, vooral in de akker bouw, dat in een droog jaar de prij zen van landbouwprodukten aan trokken. Dit jaar was daar geen spoor van te merken. De graanprij zen zijn meer gedaald dan verwacht kon worden en onbehoorlijk veel meer dan de regering aan toezegging voor gelijkblijvende prijzen gedaan heeft. Welke producent van goede ren zou doorgaan met produceren als hij weet dat de kostprijs hoger is dan de opbrengst en uitkomt op een prijs die in 1965 gold nl. 38,50 per 100 kg voor tarwe? De afgelopen oogstperiode was de prijs minus m.v.h. daar nog enkele guldens onder; tel uit je winst. Maar de boer ploegt voort zo lang hij kan en probeert met wat geluk zijn be drijf in stand te houden. Na de lange droge zomer is er nu in ons werkgebied voldoende regen ge vallen die de weilanden heeft doen opfleuren en het gras een groei- impuls bezorgde. Ook de percelen suikerbieten met droogteverschijnse len zijn bijgekleurd en lijkt het of deze bieten een poging doen om de enorme groeiachterstand in te halen. De opbrengsten van zowel suikerbie ten als aardappelen lijken goed en zullen niet veel onder doen voor 1989. Opvallend is dat de struktuur van de grond na de lange droge pe riode nu beduidend beter is dan daar voor. Wanneer de politieke gezindheid van de overheid zowel in Brussel als Den Haag gelijk was aan die der natuur in ons boerenbestaan anno 1990, dan zouden we als boeren en tuin ders niet behoeven te klagen. Helaas is de politiek van de overheid onbetrouwbaar gebleken en heeft het er alle schijn van dat men de bur gers wijs wil maken dat boeren en tuinders milieuvervuilers van de eer ste orde zijn en dat je best in leven kunt blijven met wat natuur en mi lieu aan eetbaars opleveren. In het ZLM-blad van vorige week is uitgebreid aandacht besteed aan het werkbezoek van het dagelijks bestuur van de ZLM aan Altena- Biesbosch. Kennis is genomen van allerlei zaken die in ons werkgebied spelen, waarbij tevens een tweetal bedrijven werden bezocht. Zorgen baart de ontwikkeling van het Natio naal Park De Biesbosch in samen hang met invoering van het natuur beleidsplan, wat zeker de boerenbe- langen niet in de kaart zal spe len.Het zal noodzakelijk zijn de boe- renbelangen zo goed mogelijk te bundelen, daarbij ook anderen dan direkt belanghebbenden te betrek ken, zodat er regionaal totaal verzet kan komen indien daar aanleiding toe bestaat. De ZLM zal als belangenorganisatie hierbij een belangrijke rol kunnen spelen. Mede in dit kader werd dit werkbezoek als bijzonder positief ervaren. Laten we hopen dat het najaar wat het weer betreft, ons niet in de steek laat, zodat de najaarswerkzaamhe den onder goede omstandigheden uitgevoerd kunnen worden. de aanwonenden en het doorgaande verkeer op termijn een goede zaak. Hopelijk zal het nieuwe wegdek niet leiden tot onverantwoord rijgedrag. Het is geen zaaibaan. Van veel bin nenwegen is de kwaliteit van het wegdek deze zomer verder verslech terd. Voor het Wegschap opnieuw een flinke tegenvaller. Hier zal men het wel laten om hard te rijden zon der z'n hoofd te stoten. Deze week is duidelijk geworden of Braks in de Kamer ook het hoofd heeft gestoten of dat het met een klein builtje is afgelopen. Ik denk het laatste. Overigens zijn er wel be windslieden die voor kleinere politie ke vergrijpen de laan uit zijn gestuurd. Het i^ wel opvallend dat vissers en boeren allemaal even hard schelden op Braks maar dat als het er op aan komt niemand hem kwijt wil. Een zo bekende opvolger is ook moeilijk te vinden. Deze week was het weer Prinsjesdag. Naast alle pracht, praal en franje werden de plannen voor volgend jaar van dit kabinet gepresenteerd. Regeren is vooruitzien en zonodig bijsturen. Onzekerheden inschatten als inflatie, rentestand, looneisen, de Golfkrisis. Bij een evenwichtig be leid behoort ook: Mogelijkheden en voorwaarden scheppen zodat elke beroepsgroep een redelijke beloning geniet in verhouding tot de geleverde inspanning. Wat dit laatste betreft schort er naar de landbouw toe nog al het een en ander de laatste jaren. Ze zijn er weer. De witte pluimen in de verte. Die witte pluimen ho ren bij de suikerfabrieken. Vanaf de dijk gezien zijn ze van vier naar twee teruggedrongen. Eerst Steenbergen, dan Zevenbergen. Blijven over, Dinteloord en Roo sendaal, terwijl Dinteloord met z'n dikke pluim nog altijd het monopolie heeft. Bij deze plui men horen ook modder, wind en regen. Al dreigt het in de verte, al voorspellen de weermannen wat anders. De zon is weer gaan schijnen, heeft het wolkendek opengescheurd en opgelost, met als gevolg een lekker tempera tuurde. Het vervolg verhaal is daar dan weer van; veel werk ver zetten onder ideale omstandighe den. Daar waar aardappels ver genoeg dood zijn, wordt gerooid. In de stille polders is het dan opeens een drukte van belang. Als nijvere bijen kruipen de trak- tors met wagens over velden en wegen. Volgeladen met nog steeds één van de voornaamste gewassen uit onze Westhoek. Het zijn de aardappels die de naam Bintje dragen. Over deze zelfde aardappel werd de afgelopen week over de radio de ban uitgesproken. Je verbaast je dan altijd weer. Mag dit alle maal maar zo? De huisvrouwen en mannen oproepen dit produkt niet meer te kopen. Want u raadt het al, het gif. Op de vraag van wat mankeert er aan deze aard appel moest het antwoord zijn: 'helemaal niets'. Maar er waren andere rassen waar minder gif voor werd gebruikt! Begrijp me niet verkeerd; als er minder gespoten kan worden moet dat. We zullen steeds naar betere mid delen en misschien ook rassen moeten zoeken. Maar zonder on derbouwing of deskundigheid iets afkraken en de mensen ver keerd voorlichten, moest ook niet mogen. Na deze ergernis keren we weer terug naar de herfstdraden die nu getrokken worden van steel naar blad. Als een fijn rag en kanten kleed in de vroege morgen in alle hoeken en gaten te zien zijn. En we verwonderen ons altijd weer over de schoonheid van de natuur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 7