VOO It in: VltOIIW Opgetogen van border naar border p.j. zuid geluid Jonge akkerbouwers voelen zich besodemieterd Werkcongres "Het kan anders" voor jongens èn meisjes Tuinen in Normandië redaktie Henk Tegels Groenteproduktie in de EG PJZ agenda onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Onder leiding van de tuinkommissie, met als spreekbuis Ina van Dijk-Wouterse, vertrekken we dinsdagmorgen om 7 uur uit Goes. Om 2 uur worden we verwacht in de tuin van de Roemeense Prinses Sturdza. Daar in de Jardin Vasterival, staat de 86-jarige Prinses Sturdza, 'la grande dame du jardinage', ons op te wachten. Voor waar geen versleten oude dame. Onder een stralende zon gaan we de tuin in. Nou tuin een schitterend park met zo veel planten- en bloe menpracht, dat ik moeite heb aan te nemen, dat het onderhoud gepleegd wordt door vier mensen, en wat sta giaires in de zomer. De tuin is 7 ha groot en teelt meer dan 1500 plan tensoorten. Er is sedert 1957 in ge werkt om alle seizoenen door blad en bloem zo gevarieerd mogelijk en in harmonie tot z'n recht te laten ko men. Het was verbazingwekkend hoe alles er bij lag, ondanks het feit dat daar sedert maart i.p.v. 500 mm regen, slechts 44 mm gevallen was. Opgetogen zijn we van border naar border en van plant naar plant gelo pen. We zagen de mimosa en de eu calyptus, dan weer genoten we van een hoek in roze schakeringen van flox, herfstaster en herfstanemoon. De tuin ligt beschut en ten opzichte van de zoninval zeer gunstig. Daar om treffen we daar planten aan, waar wij in onze winderige tuinen niet aan moeten beginnen. Onderhoud De tuin wordt zo natuurlijk moge lijk onderhouden. In de winter wor den de planten gedekt met dennetak- ken en houtsnippers. Bladeren wor den nooit verwijderd. Ze spuit wel, maar gebruikt uitsluitend biologi sche middelen. Mooie variëteiten ro zen hebben we gezien, en dan noem ik de witte Kiftsgate en de weelderige roze Fairy. Nog nooit zag ik een zo mooie zomerbloeiende magnolia, waarvan nu de kleurrijke zaaddozen zichtbaar waren. Prachtig! De ga zons worden door de Prinses zelf ge maaid, en wel iedere dag 2Zi uur. Op die manier komt ze wekelijks langs alle borders en bekijkt vanaf haar maaimachine, welk onderhoud er gepleegd moet worden. Alles bij elkaar een bijzonder bezoek o.l.v. een bijzondere vrouw, die nu de mo gelijkheid heeft haar totaal verwaar loosde bezit in Roemenië te gaan be zoeken en wie weet gaat ze ook daar de schouders nog eens onder zetten, want ach, ze was per slot nog maar 86. Bloemrijk We overnachten in het bloemrijke St. Valery en Caux. Woensdagmor gen een bezoek aan het Pare Floral le Bois des Moutiers, eveneens in Varengeville sur Mer. Daar worden wij opgewacht door een eveneens hoogbejaarde dame. Ditmaal het ty pe van een zeer joyeuse Engelse la dy, Mary Mallet, eveneens 86 jaar jong. Het landgoed, een woodland, zoals zij hetzelf noemt, wat inhoudt dat huis en tuin een geheel vormen, passend in het landschap, waarin het geplaatst is, wordt thans beheerd door haar zoon Robert Mallet. Grootvader van Robert, een nazaat van de bekende Parijse bankiersfa milie, gaf in 1898 opdracht aan Lu- tyens, de jonge Engelse architect, het huis te bouwen. Les Moutiers was hun droom in werkelijkheid. Een lange strook zure grond, gren zend aan een kleine ingesloten vallei, die recht naar zee leidde. Het be roemde tuintalent Gertrude Jekyll tekent voor de aanleg van de schitte rende tuin. Daar leidden de Mallets, aanhangers van de theosofische filo sofie, een monnikenleven, verstoken van alle comfort. Tijdens de bezet ting werd Mallet verplicht zijn droomwoning te verlaten. De bezet ter trok erin en liet het bezit aan het Mary Mallet - elegant en statig - leidt de groep rond einde van de oorlog in desperate toestand achter. Pas 14 jaar na de oorlog betrok de familie Mallet opnieuw het totaal verwaarloosde en uitgewoonde be zit. De huidige Mary met gezin. Zij vroeg water, electriciteit, doch be slist geen bedienden en begon aan de taak, met behulp van haar kinderen en een groep trouwe vrienden het be zit in de staat te brengen, waarin wij het nu aantreffen. Drie jaar nadat het gezin terugkeerde, stierf haar echtgenoot en ondanks het feit dat de bank haar toen aanraadde alles te verkopen omdat ze bijna bankroet was, slaagde ze erin huis en tuin te herstellen en te bewaren naar haar zeggen voor Frankrijk en voor Europa. Uitzichten Zij leidt ons in het huis en laat ons genieten van de uitzichten uit de vensters. Slechts een zwierige arm zwaai volstaat om ons te wijzen op al het moois wat zij te bieden heeft. Zij praat niet veel, geeft gaarne uit leg aan diegenen die vragen stellen en loopt voorop, elegant en statig, maar duidelijk lettend op de tijd die gesteld is, want ook voor haar moet 'time' wel 'money' zijn. Zonder de inkomsten uit het rondleiden van groepen zou zij nooit in staat zijn het bezit te onderhouden. Zij wijst op de versleten meubels en haalt de schouders op. Geen geld meer voor, helaas! Toch maakt alles een konink lijke indruk. Het straalt rust uit en een weldadig gevoel komt over ons als we door haar tuin dwalen. Heer lijk om een paar uur daar te vertoe ven en de sfeer te snuiven die deze vrouw om zich heen geschapen heeft. Na een voortreffelijke warme lunch in Restaurant La Terasse, eveneens in Varengeville, terug naar huis. Prima sfeer Wat hadden de dames van de tuin kommissie ons fijne dagen bezorgd. Alles goed verzorgd en in een prima sfeer. Nogmaals dank en we kijken zeker uit naar wat jullie een volgend keer op het programma hebben. We gaan allen onze eigen tuin weer in en ieder zal op zijn eigen wijze een plant of idee gaan verwerken uit de normandische tuinen. Veel tuinple- zier gewenst en tot de volgende bij eenkomst op 27 september a.s. C.G. van Arenthals-Haasdonk Zullen er in het jaar 2000 nog meis jes aktief zijn in het Plattelandsjon geren werk? Kom voor een ant woord op deze vraag naar het werk congres "Het kan anders" op zater dag 6 oktober 1990 in de Mavo- school aan de Leusderweg 34 te Amersfoort. Natuurlijk zijn bij alle aktiviteiten in de afdelingen jongens én meisjes welkom. Maar komen er ook jon gens én meisjes? Vinden ze de aktivi teiten, die georganiseerd worden al lemaal even leuk? Op het congres worden nieuwe aktiviteiten getoond. Wat dacht je van dansexpressie, zelfverdediging, de "op dom geluk show", of een flitsend theaterstuk! Probeer het zelf en doe mee aan dit werkcongres. Organisaties In het ochtendgedeelte wordt er ge praat over de positie van jongens én meisjes in de plattelandsjongerenor ganisaties. De centrale vraagt hierbij is: "hoe kunnen de plattelandsjon gerenorganisaties 'vrouwvriendelij ker' worden? En hoe moet het toe komstige beleid er dan uit gaan zien? Dit "praten" gebeurt samen met een aantal forumleden. Deze geven van uit hun binding met het platteland aan waarom zij het belangrijk vin den dat er binnen de plattelandsjon gerenorganisaties een dergelijk be leid tot stand komt. Na deze forumdiskussie wordt het ochtendgedeelte afgesloten met de première van de video "Meidenwerk Vrijdag 21 september 1990 hoezo?!". Hierin vertellen drie mei den uit de PJG, CPJ en KPJ waar om ze lid zijn van een plattelands jongerenorganisatie, wat ze er leuk aan vinden en wat niet, en hoe ze als meisje het bestuurlijk werk ervaren. Workshops Het middaggedeelte is meer prak tisch. In verschillende "workshops" kan dan kennis gemaakt worden met aktiviteiten, die laten zien hoe "het anders kan". De volgende work shops worden gehouden: zelfverdedi ging, dansexpressie, Platlantis, de "op dom geluk show", associa- tiespel, autotechniek, manneneman- cipatie. De deelnemers aan het con gres kunnen kiezen aan welk van de ze workshops men deel wil nemen. Het congres wordt afgesloten met de première van het APJW-theater "Geluk, Gelukt, Gelukkig". Dit theaterstuk gaat over vier vriendin nen, die serieuze plannen hebben om een eigen bedrijf te beginnen. Rela ties en verschillen in idealen maken het echter moeilijk om deze plannen staande te houden. Op een komische en soms ontroerende manier wordt dit zichtbaar. Aan de deelname aan het congres zijn geen kosten verbon den. De lunch is gratis. Wil je meer weten over dit congres of als je je op wilt geven om aan dit congres deel te nemen, neem dan kontakt op met het provinciale se- kretariaat van de PJZ. Het telefoon nummer is 01680-27921. Henk Tegels 'Wij zijn besodemieterd'. Met deze woorden schetste Germ Schukking in het NAJK-bestuur de stemming onder Friese jonge akkerbouwers. Het NAJK-bestuur handhaaft de ei sen van kostendekkende graanprij zen en effektieve beheersing, zo bleek 30 augustus op de bestuursver gadering. De prijs van fabrieksaard appelen moet ook omhoog, voegde het bestuur eraan toe. Het NAJK-bestuur staat achter het plan om de graanheffing te boycot ten. Het levert akkerbouwers geen extra inkomen op maar het is wel een drukmiddel zeker omdat ook de Franse boeren de heffing boycotten. Het NAJK meent dat er druk op de ketel moet blijven. Verder wil het NAJK-bestuur tijdens de behande ling van de landbouwbegroting de De totale groenteproduktie in de EG kwam in 1989 uit op 44,4 miljoen ton. In vergelijking met voorgaande jaren is er sprake van een rekordpro- duktie, hoewel nog niet alle landen definitieve cijfers hebben gepu bliceerd. De grote produktie is vooral veroor zaakt door de hoge opbrengst per hektare. Het totale areaal is name lijk maar met 0,5toegenomen. De grote toename van de groentepro duktie wordt voor een gedeelte ver oorzaakt door de forse stijging van de tomatenproduktie in Italië. Door de virusaantasting in de tomatenteelt in 1988 lag de produktie op een laag nivo. Tomaten zijn een belangrijk gewas in de EG. Maar liefst 30 van de totale groenteproduktie komt voor rekening van de tomaat (1988: 26,7%). Tweede Kamer opnieuw konfronte- ren met eisen voor hogere graan- en fabrieksaardappelprijzen. Akker bouwers voelen zich besodemieterd en dat moeten ze in Den Haag weten. Het bestuur zal ook op korte termijn kontakt zoeken met de PvdA om te praten over produktiebeheersing. Naast deze nationale aktiviteiten heeft het NAJK kontakten gelegd met jonge akkerbouwers in Frank rijk en wordt de akkerbouw op nieuw aan de orde gesteld in het CE- JA, de* Europese organisatie van agrarische jongeren. 28 en 29 sep tember gaan in het kader van de in ternationale lobby jonge akkerbou wers op bezoek bij kollega's in het Franse graangebied Picardie. Sektorale belangenbehartiging beter Agrarische jongeren hopen dat de drie centrale landbouworganisaties (3 CLO's) vaart maken met verder gaande samenwerking. Dat is een noodzakelijke voorwaarde voor ef fektieve belangenbehartiging ten dienste van boeren en tuinders. Het Nederlandse Agrarisch Kontakt en de daarin samenwerkende christelij ke, katholieke en algemene jongeren organisaties (NCPJ, KPJN en PJGN) reageren hiermee op de sa menwerkingsplannen van de drie CLO's. Jongeren vinden verdergaande sa menwerking 'logisch'. Ernstige kri tiek hebben ze op de diskussienota van de drie CLO's hierover. Ze mis sen samenwerkingsvarianten, uit gangspunten waaraan samenwer king moet voldoen, en een heldere analyse van de sterke en zwakke kanten van de huidige belangenbe hartiging. Agrarische jongeren vin den versterking van de sektorale be langenbehartiging een goede zaak. De CLO's willen dat doen door meer samen te werken met handel en in dustrie. De jongerenorganisaties wijzen erop dat de belangen van agrarische gezinnen en de handel en industrie soms wel, maar vaak niet parallel lopen. Ze pleiten dan ook voor versterking van de sektorale be langenbehartiging vanuit de primai re land- en tuinbouw. Henk Weinans Afd. West Zeeuws-Vlaanderen 21 september: Barbecue; Spijker kampioenschap; Play-back show. Plaats: bij Mare Verplanke, Bosdijk 4, IJzendijke. Aanvang: 20.00 uur. Kosten: leden 10,niet-leden 15,Opgeven voor 16 septemer bij Mare Verplanke, tel.: 01174-343. Voor de play-back show info en op gave bij Henk, tel.: 01172-3607. 17 oktober: Exkursie Bierbrouwerij van Bavaria in Lieshout (N-Br.). Opgeven voor 16 september bij Mare Verplanke (01174-343). Afd. Tholen 23 september: Zeilen Veerse Meer. Alternatief voor slecht weer: Rond vaart Antwerpen. Bezoek aan een leuk museum. Kosten: 15,Op geven: zo spoedig mogelijk bij het bestuur. 6 oktober: Ploegwedstrijd, rondgaand- en wentelploegen. Plaats: terrein van Friderichs te Lan- geweg. Aanvang: 13.30 uur. Opge ven en informatie: Kees v. Dalen, Piet v.d. Slikke. Toneelspelers De PJZ Oost Zeeuws-Vlaanderen is weer begonnen met de voorbereidin gen voor een toneeluitvoering op de gezinsavond. Hiervoor worden nog enkele toneelspelers gezocht. Heb je belangstelling? Bel dan naar Wim Westerbeke, tel.: 01147-1304. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 21