'Zonder agrarische sektor ieder jaar tekort van 15 miljard' Kursus biologische landbouw van start in Zeeland Ekonomische vorming agrarische vrouwen Nieuwbouw Barenbrug moet grotere produktie opvangen Op reis in eind '90 of begin 1991! Rentabiliteit teelt pot- en perkplanten NCB reorganiseert voorlichting Braks doet beroep op TU-studenten Agrarische Studiereizen AOC-kursus management 'In Nederland wordt wel eens vergeten, dat we zonder het totale agra risch produkt ieder jaar een geweldig gat in de begroting zouden heb ben. Op de betalingsbalans draagt de Nederlandse agro-business 22,5 miljard gulden bij. Het positieve saldo over alle goederen in ons land is 7,5 miljard. Zonder de agrarische sektor zou er dus een struktureel tekort zijn van 15 miljard gulden per jaar'. In kleurrijke bewoordingen schilder de minister Braks voor een gehoor van bedrijfskunde-studenten de po sitie van Nederland als 'agrarische supermacht'. Hij deed dat tijdens een gastkollege op de Technische Universiteit Eindhoven, waar hij sprak over de toekomst van agro business. De minister probeerde het tegenover gestelde van een doemdenker te zijn. 'Ik houd geloof in de toekomst. De positie van het agro-industriële kom- plex in Nederland is sterk genoeg om te overleven. Ik ben ervan overtuigd dat we onze huidige problemen met technologische innovatie kunnen oplossen. Daarvoor heb ik mijn hoop op jullie, TU-studenten, gericht'. Nog dit najaar start in Zeeland een kursus over Biologische Landbouw. De kursus is bedoeld voor agrariërs, die zich willen oriënteren op de mo gelijkheden van de biologische landbouw. De kursus richt zich nadrukkelijk op de bedrijfspraktijk van de kursisten. Naast de bedrijfsaspekten komen ook vele andere onderdelen van bio logische landbouw aan bod. Denk daarbij aan: afzetmogelijkheden, kwaliteitsbeheer, arbeidsinzet, op stellen van een omschakelplan, sub sidiemogelijkheden, e.d. De kursus wordt aangeboden door het POOC-Zeeland. De kursus wordt uitgevoerd door nauw met el kaar samenwerkende instituten en docenten: nl. het Agrarisch Onder wijscentrum Zeeland e.o., het stu diecentrum voor Biologisch- Dynamische Landbouw 'Kraaybee- kerhof', de Nederlandse Vereniging voor Ekologische Landbouw (NVEL) en de Volkshogeschool 'Zeeland'. Medewerkers van Kraaybeekerhof en de NVEL zullen het grootste deel van de kursus verzorgen. Een derge lijke samenwerking tussen de BD- landbouw en de Ekologische land bouw binnen één kursus is uniek voor Nederland. Voor u als kursist biedt deze kursus de mogelijkheid om na de kursus een verantwoorde keuze te kunnen maken tussen: ver dergaan in de gangbare landbouw, of overstappen naar de biologische landbouw. De kursus duurt totaal 10 dagen: - start 3 dagen op de Volkshoge school te Aardenburg 12, 13 en 14 november; - 5 dagen (1 dag per week op de woensdag) op het AOC, lpkatie praktijkschool Schoondijke; - tweedaagse bijeenkomst op de Volkshogeschool op 10 en 11 januari. De kosten voor de kursus bedragen 50Ö,Hierop is EG-subsidie te verkrijgen. Deelname is nog mo gelijk, hiervoor dient u zo spoedig mogelijk kontakt op te nemen met het AOC-Zeeland e.o. Tel.: 01100-27203. Nu 1990 nog ruim drie maanden te gaan heeft, wordt het tijd om te den ken aan het reisprogramma van het volgende jaar. Enkele reisdoelen staan al vast, andere zijn nog onze ker. Maar ook in 1990 staat er nog een aantal, totaal van elkaar ver schillende reizen, op het programma van Agrarische Studiereizen: Kent-Zuid Engeland, 5-10 oktober, 6-d bootreis/busreis/5 overnachtin gen in hotel in Calverley, Tunbridge Wells. De lieflijke landstreek Kent in het zuidoosten van Engeland ademt een typisch Engelse sfeer! Sauerland-Duitsland, 22-27 okto ber, 6-d busreis/verblijf in Winter berg, Hoch Sauerland. Dat Duits land afwisselend is, ontdekt u op de heen- en terugreis. Dat het Sauer land schitterend is, bemerkt u tij dens het verblijf in Winterberg in het hartje van de streek! Ingelaste reis: Cyprus, 23-31 okto ber, 9-d vliegreis/rondreis per bus/logies: 2 in Lernaca, 1 in Nico sia, 3 in Platres, 2 in Paphos. Cy prus, eiland in de Middellandse Zee met een rijke geschiedenis en een na tuurlijke schoonheid: grillige kuststroken, bosrijke gebieden en gezellige dorpen! Florida, Texas - V.S., 2-15 novem ber, 14-daagse vliegreis/rondreis per bus/overnachtingen: 2 in Dallas, 1 Shreveport, 2 New Orleans, 1 Pana ma City, 1 Jacksonville, 1 Ocala, 2 Orlando, 2 Miami, 1 aan boord van het vliegtuig. Bezoek het zonnige zuiden van de Verenigde Staten; 18 Gewicht De landbouwminister is er, zoals be kend, niet afkerig van om af en toe het gewicht van zijn sector - en dus ook zijn portefeuille - eens flink te onderstrepen. De cijfers klinken dan als muziek in de oren. Met een bruto omzet van 113 miljard gulden en niet minder dan 575.000 arbeidsjaren in 1989, zit de agro-business hoog in de ekonomische boom. De werkgele genheid is de laatste jaren zelfs konstant gebleven, en dat is iets om trots op te zijn, hield Braks zijn jeug dig gehoor voor. Door liefst 65% van zijn produkten te exporteren, staat Nederland derde op de wereld ranglijst achter de VS en Frankrijk. Tot voor kort was dat zelfs een twee de plaats, zo merkte de minister iet wat bezorgd op: die dekselse Fransen zijn de laatste jaren sterk opgeko men, vooral op het terrein van de in tensieve veeteelt. 'Wij zijn zelfs de grootste producent ter wereld in de zuivelsektor, het bier en de cacaosektor. En dat terwijl de Nederlandse landbouw in het begin van de jaren zeventig vrijwel was af geschreven. Alles was gericht op in dustriële ontwikkeling. De energie- krisis heeft echter de omwenteling gebracht en de potenties van de agra rische sektor helpen ontwikkelen', al dus Braks. Uiteraard had de minister keurig op rij waaraan Nederland die positie als agrarische supermarkt te danken heeft: gunstige ligging (Rotterdam), goede infrastruktuur, weinig stakin gen, vakkundigheid en innovatie, sterke specialisatie en de 'persoonlij ke ondernemingsvorm'. Geen land ter wereld, benadrukte de bewinds man, heeft zozeer aan het gezinsbe drijf vastgehouden als Nederland, waar meer dan 90% van de boeren persoonlijk verantwoordelijk is voor het welslagen van zijn bedrijf. Milieuproblemen En door al die pluspunten kan de agrarische sektor ook de huidige mi lieuproblemen overwinnen, en een antwoord vinden op ontwikkelingen als gedragsverandering bij de konsu- ment en een grote konsentratie aan de afzetkant. Daar dreigen binnen afzienbare tijd zeven of acht super marktketens in heel Europa de dienst uit te gaan maken. 'Onze huidige koöperaties zijn te klein om met de supermarkten te praten. Zelfs zuivel- giganten als Campina moet om die reden gaan samenwerken'. Minister G.J. Braks Het AOC Zeeland e.o. organiseert de komende wintermaanden een kursus management in de akker bouw en veehouderij. In deze kursus leert u een aantal achtergronden wel ke nodig zijn om te kunnen werken met de gangbare management pak ketten. Daarnaast zal aandacht besteedt worden aan deze pakketten. De kursus wordt op 13 dinsdagavon den gegeven in het gebouw van het AOC, Ravelijn de Groene Jager 8 te Goes. Het kursusgeld bedraagt 295,Er zijn nog enkele kur- susplaatsen beschikbaar. Degenen die nog mee willen doen kunnen zich aanmelden bij het AOC Zeeland e.o., telefoon 01100-27203. sunshine-state Florida en het uit gestrekte Texas! Wenen-Oostenrijk, 14-18 november, vliegreis/verblijf in het elegante Ho tel Stefanie. Geniet vijf volle dagen van de prachtige stad Wenen! In het prille begin van 1991 bieden wij u de volgende reisbestemmingen: Brazilië, 15 jan.-2 febr., 19-daagse vliegreis/rondreis per bus door het grootse, prachtige land. Bezoek aan o.a. Sao Paulo, Rio de Janeiro, Hol landse kolonies Holambra I en II en de schitterende watervallen van Foz do Igua^u. In 1990 een geweldig suc ces, wees er dus tijdig bij! Kenya, 27 jan.-16 febr., 21-daagse vliegreis/rondreis per bus door dit grote unieke, afwisselende "safari park". Verscheidene tochten langs leeuwen, olifanten en giraffen in prachtige natuurparken staan op het programma, naast bezoeken aan een grote verscheidenheid van agrarische bedrijven. Interessante reis die lang in uw herinnering zal blijven! Voor uw aanmelding, nadere infor matie of het aanvragen van de bro chures "Agrarische Studiereizen 1990" kunt u bellen naar het Sekre- tariaat van Agrarische Studiereizen, mevr. L. Deumer, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, 085-512087. Welke taak heeft een agrarische vrouw op het bedrijf? Hoe zit een boekhoudrapport in elkaar? Welke belastingmaatregelen zijn belang rijk? Welke verzekeringen zijn nodig en welke niet? Wat komt er kijken bij een bedrijfsovername? Hoe zit een goede financiering in elkaar? Waarom is een testament nodig? Hebben huwelijksvoorwaarden zin? Wat doen de landbouworganisaties voor ons? Vragen, die u bezighouden en waar op in de kursus Ekonomische Vor ming Agrarische Vrouwen een ant woord gegeven kan worden. Deze kursus is georganiseerd door de Agrarische Kommissie van Platte landsvrouwen en werkgroep CBTB- vrouwen in samenwerking met de SEV van de ZLM en de CBTB en de regiogroepen van agrarische vrou wen Noord en Zuid Beveland. Di- De bedrijven met pot- en perkplan ten in Nederland hadden in 1988 ge middeld een winst van bijna 53.000 gulden per bedrijf, of 5% van de kosten. Dat betekent een verbetering van twee procentpunten ten opzichte van het voorafgaande jaar. Ook ten opzichte van de raming over 1988, clie het LEI aan het eind van dat jaar publiceerde, wijken deze definitieve uitkomsten in gunstige zin af. De arbeidsopbrengst van de onder nemer bedroeg gemiddeld 100.700,— (in 1987 82.100,—). Het totaal gezinsinkomen was 129.800,per ondernemer. Na aftrek van het saldo van de persoon lijke belastingen, de WIR-premie en de premieheffing bleef er 87.500,over als besteedbaar in komen voor gezin en bedrijf. De besparing was 30.100,per on dernemer. De brochure 'Bestrijdingsmiddelen en Waterwingebieden' is verkrijg baar bij het IKC-MKT, tel. 08380-71550. verse 'gastdocenten' werken aan de ze kursus mee. De 14 avonden waar uit de EVAV-kursus bestaat, wor den over 2 winters uitgesmeerd. Voor deze winter zijn de data: 5 no vember 1990, 12 november 1990, 19 november 1990, 26 november 1990, 3 december 1990, 10 december 1990 en 17 december 1990. Tijd: 19.30 - 22.00 uur. Plaats: Geerteshuis te Kloetinge (tel. 01100-30348). Opgave en informatie: vóór 15 okto ber 1990 bij: Ans Kloet 01105-1729; Miek v. Niewenhuyze 01100-14306; Lies v.d. Maas 01102-41368. Geef u snel op, want er is een maksi- mum deelnemersaantal! De Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) gaat het voor- lichtingswerk voor boeren en tuin ders in regio's samenbrengen. De ongeveer 40 sociaal economische voorlichters die nu nog van huis uit werken, gaan binnenkort vanuit vier regiokantoren opereren. Deze kan toren worden gevestigd in de regio's Roosendaal, Tilburg, Gel- drop/Waalre en Schaijk/Grave. Per kantoor zullen teams worden ge vormd van een tiental voorlichters en voorlichtsters. De functionarissen blijven in principe wel hun eigen werkgebied houden. De sociaal eco nomische voorlichting is gezins- en bedrijfsgericht. De regionalisering wordt vooral vorm gegeven om de bereikbaarheid en effectiviteit te ver groten. Bovendien wordt de druk op de individuele voorlichter enigszins weggenomen, terwijl het lid bij ziek te of afwezigheid van de voorlichter toch geholpen kan worden. De regionalisering gaat zo snel mo gelijk in. Het tijdstip hangt vooral samen met de snelheid waarmee kantoorruimte kan worden gevon den in de betreffende regio's. Zaadbedrijf Barenbrug gaat zijn be drijfsruimte in Oosterhout (Gld) met de helft vergroten, van 16.500 m2 naar ruim 24.000 m2. Deze uitbrei ding is nodig door de sterk groeiende wereldwijde afzet van land- bouwzaden. De nieuwe loods van 7.600 m2 bestaat uit twee even grote magazij nen, een voor de opslag en het ver- zendklaar maken van exportpartijen en een voor buikopslag van zaden. Met de uitbreiding is een bedrag van ruim vier miljoen gulden gemoeid. De nieuwbouw wordt uiterlijk fe bruari 1991 opgeleverd. In het bewerkingsbedrijf te Ooster hout wordt jaarlijks 10 miljoen kilo gram graszaad gereed gemaakt voor verkoop. Dat betekent een uitge breid proces van drogen en schonen. In het eigen laboratorium worden kwaliteitstesten genomen. Is de kwa liteit goed, dan mag het produkt worden gemengd en verpakt, waar na het wordt verzonden naar afne mers in de gehele wereld. Zowel in Nederland als over de grens sluit Barenbrug jaarlijks kontrakten af met een aantal landbouwers die graszaad telen. In 1985 bedroeg het graszaadareaal van de gezamenlijke Barenbrugtelers in Nederland iets meer dan 3.000 hektare. In vijf jaar tijd is dat areaal ruim 100% toege nomen. Anno 1990 is reeds meer dan 6.500 hektare gekontrakteerd. Een groei die relatief zelfs groter is dan die voor de hele bedrijfstak in Ne derland (44%). Veredeling Het veredelingscentrum van Baren brug staat in Wolfheze. In 1990 zijn liefst zes nieuwe Barenbrugrassen toegevoegd aan de Nederlandse Ras- senlijst. Op de lijst prijken nu in to taal 47 rassen van Barenbrug. Dat is een verdubbeling ten opzichte van de 23 rassen die het bedrijf vijftien jaar geleden op de lijst had. Vrijdag 21 september 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 18