Volautomatische lam- en kalverbar Nieuw type boxenvuller Noodoplossing tegen broei in maiskuilen Meststrooiers met dubbele strooischijf Milieuvriendelijke lijmcoating voor alle Bejo Zaden Draadloze ultrasone drachtigheidstester Previcur N toegelaten in prei 4 MS Klikbak Nieuw voerprogramma bruine legkippen 17 Tijdrovend en arbeidsintensief is het verstrekken van verse warme melk aan kalveren of lammeren. Met de nieuwe door M L van Helden Handelsonderneming te Sprang- Capelle geïmporteerde Louve lanr- /kalverbar is dit werk volledig te au tomatiseren. De bar is er in de uit voering voor 20 kalveren of 50 lam meren (Mini Louve) en voor 50 kal veren of 150 lammeren (La Louve). De Louve bar bestaat uit een voor- Altijd verse melk op de juiste temperatuur raadtank voor warm water, een melkpoederbak en een speciale klei ne mixkamer waarin het water en de poeder gemengd worden. De gebrui ker stelt met een knop de verhouding water/poeder (in grammen per 500 cc) in en evenzo de temperatuur van het water. Eenmaal ingesteld zorgt de bar automatisch dat er altijd ver se melk met de juiste temperatuur beschikbaar is. Dit bevordert de groei en voorkomt het optreden van o.a. maag-darmstoornissen. De enige arbeid is het op peil houden van de poedervoorraad en het regelmatig schoon maken van de kleine mixka mer. Dit kost nagenoeg geen tijd. Voordelen van de Louve bar zijn dat de melk altijd de optimale tempera tuur heeft - wat de opname verhoogt - terwijl de lammeren of kalveren bovendien de hele dag kunnen zo gen. Een belangrijk voordeel is te vens de besparing op arbeid. De Louve bar heeft bewezen betrouw baar en bedrijfszeker te zijn. De mi ni Louve kost 2.600,en de La Louve kost 3.700,inkl. BTW. Het Franse bedrijf Sulky-Burel pro duceert twee zelf ontwikkelde meststrooiers, de modellen DPAX en DPX, waarmee op een zeer grote breedte gewerkt kan worden (tot 24 m) en toch een zeer regelmatige ver- fcXrrm&Z sm&conm.&$ vater Tegen een geringe meerprijs koopt de tuinder vanaf volgend seizoen zijn meeste Bejo-zaadrassen in een verlijmde coating waarin de noodza kelijke middelen in minimale hoe veelheid zijn opgesloten. Deze tech nologie vervangt het traditionele droog ontsmetten van zaaizaad en heeft - naast het milieu-aspekt - voor de gebruiker een reeks praktische voordelen. Bejo Zaden bv, één van 's lands nemt&oon. '>-m mansiet 'tumnfa Sn tm getlertê-caaat i De Sono-control is een nieuwe drachtigheidstester. Het apparaat is eenvoudig te bedienen door de draadloze overbrenging tussen meet sonde en koptelefoon. Sono-control reageert niet op het vruchtwater, zo als de meeste tot nu toe op de markt verkrijgbare meetinstrumenten, maar op het kloppen van de baar- moedérslagader en wel via het dop- plereffekt. Via de kloppende baar moederslagader wordt de vrucht ge voed. Dit onmiskenbare teken van drachtigheid wordt door de gebrui ker van het instrument eenvoudig onderkend. Vanaf de 18e tot de 20e dag na het dekken kan bij zeugen drachtigheid worden vastgesteld. Sono-control, die gezien moet worden als een ver dere ontwikkeling van vruchtwater testers, wordt op de Nederlandse markt gebracht door Schippers Bla- del, tel. 04977-82017. De boxenvuller is een van de meest veelzijdige inschuurmachines van de Amac inbrenglijn. Er is nu een nieuw type boxenvuller aan het as sortiment toegevoegd: de LBK-16. Cebeco Agritech B.V. uit Steenwijk brengt de machine op de markt. Het nieuwe werktuig is speciaal ont wikkeld voor het werken met een zwenkbereik van 16 meter en een mi nimale beschadiging van het pro- dukt. Een grote, ronde, rubberen in- storttrechter en eindloze banden voorkomen beschadiging. Boven dien is het uiteinde van de uitschuif- transporteur voorzien van een knik. De eindloze, trogvormige rubber banden met veel meenemers, lopen over rollen. De grote aandrijfrol (met bovenaandrijving) zorgt ervoor dat weinig slip optreedt. Doordat de frames in elkaar schuiven, is het ge heel bij transport zeer compact. Door de lage instort is het mogelijk een duo-transporteur aan de LBK te koppelen. Bovendien is de valhoogte zo minimaal en hoeft de gebruiker de stortbak niet te verplaatsen. De hoogteverstelling is hydraulisch. Het zwenken gebeurt elektrisch. Het zwenkbereik naar beide zijden is af zonderlijk instelbaar. De onderband is elektrisch in- en uitschuifbaar. Verder behoort afstandsbediening tot de standaarduitvoering. Als ex tra kan een juk voor .een duo transporteur en een trekinrichting voor wegtransport worden geleverd. Schippers Bladel BV brengt een in eigen beheer ontwikkelde babybiggen-voerbakje, te weten de MS klikbak. Dit babybiggenbakje is op een een voudige wijze door de speciale konstruktie op de roostervloer vast te klemmen en weer te verwijderen. De ingebogen rand voorkomt mor sen en de biggen kunnen het bakje niet omgooien. Vanwege de volko men gladde binnenafwerking is het bakje gemakkelijk en goed te reinigen. Het produkt Previcur N van Sche ring Aagrunol heeft onlangs een toe lating gekregen voor de bestrijding van bladvlekkenziekten in prei. De actieve stof van het middel is propa- mocarb. Het middel is volgens de producent zeer gewasveilig en wordt al jaren met sukses toegepast in de groente- en sierteelt. grootste veredelaars van tuinbouw- zaden, gaat haar nieuwe 'lijm- coatings' grotendeels in eigen huis opbrengen. Het procédé is geschikt voor alle kleine en middelgrote soor ten zaad en wordt in vrijwel het hele produktgamma van Bejo Zaden toe gepast. Het veredelingsbedrijf verwacht dat het traditionele in poedervorm op brengen op zaad van de nodige be schermende middelen ('droog ont smetten') zal verdwijnen. Ander zijds leidt het 'pilleren' van zaad tot 10 a 20 keer gewichtstoename, een voor de volle grondteelt ongewenste ballast. Coating biedt de oplossing: om ieder zaadje afzonderlijk wordt een lijmig omhulsel aangebracht met erin de nodige fungiciden en - waar nodig - insecticiden. Het procédé is niet nieuw: Bejo past het reeds jaren toe op diverse soorten speciaalzaad. De behandeling geschiedt standaard in eigen huis en betreft voorlopig al leen de zaadontsmetting. Wat betreft de kosten is het aldus ge coate zaad slechts een fraktie (1 a 2%) duurder dan zijn traditioneel droog ontsmette voorganger. De eerste partijen komen in 1991 op de markt. Normaal zaad, bijvoorbeeld voor de biologisch-dynamische pro ducent, blijft als alternatief le verbaar. spreiding van de mestkorrels gega randeerd is. Beide modellen zijn voorzien van twee centrifugale schij ven, één aan elke zijde. Door de ge deeltelijke overlapping van de twee strooicirkels kan het terrein beter bestreken worden. Bovendien bevat elk van deze twee schijven twee strooischoepen met verschillende lengte, en waarvan er één zelfs voor zien is van een trapvormig profiel aan het uiteinde. Daardoor worden de mestkorrels met verschillende snelheden verstrooid, hetgeen borg staat voor een zeer regelmatige ver spreiding over het gehele bestrooide oppervlak. Op het model DPX wordt het debiet geregeld door middel van een oscille rende vork die de mestkorrels in be weging brengt zonder ze echter te breken. Op het model DPAX vindt de regeling op elk van de strooischij- ven afzonderlijk plaats, dank zij een aanvoerende transportband en een instelbaar aanvoerkanaal waarmee de hoogte van de laag mestkorrels op de transportband ingesteld wordt. Sulky-Burel biedt zeven verschillen de modellen aan die rechtstreeks door de tractor gedragen worden, met een capaciteit van 600 tot 1800 liter. Er is ook een reeks met een en kele schijf, met een capaciteit van 270 tot 1000 liter, of van 2200 tot 5200 liter voor trekbedrijf. Hiermee is de reeks modellen die dit gespecia liseerde bedrijf aan te bieden heeft wel zeer compleet. Deze Franse fir ma is nog op zoek naar een distribu teur voor Nederland. Voor nadere informatie: Stichting Frantech, Bureau Informatie Franse Technologie, Keizersgracht 276, 1016 EW Amsterdam. Telefoon 020-254736, Fax 020-255769. Vrijdag 21 september 1990 nature broeigevoelig. De zachte win ter en het warme voorjaar hebben de kuilen extra snel op een temperatuur gebracht waarbij broei en schimmel vorming ontstaan. Bij lage voersnel- heid is de kans op bederf groter. Wie geen noodmaatregelen neemt moet volgens Barenbrug rekening houden met een verlies tot 10% van de orga nische stof, oftewel 200,per ha mais. Hendrix' Voeders introduceert een nieuw driefasen-voerprogramma voor bruine legkippen. De voeders zijn gericht op een vlotte produk- tiestart, een hoge efficiency en een goede schaalkwaliteit. Legpluimvee- houders kunnen hiermee voldoen aan de groeiende konsumentenvraag naar kwalitatief goede bruine eieren met een lage kostprijs. De voeders sluiten precies aan op de veranderende behoeften van de kip gedurende de legperiode. De erva ring bij witte leghennen leert Hen drix' Voeders dat hiermee goede re sultaten te behalen zijn: een verbete ring van de voederconversie van 6 a 7 punten, een betere eikwaliteit en sneller zware eieren. mm Veehouders die momenteel te maken hebben met broei en schimmelvor ming in hun maiskuil, kunnen als noodoplossing het snijvlak van de geopende kuil behandelen met een conserveringsmiddel. Volgens Ba renbrug Holland bv kan broei en schimmelvorming voor één tot an derhalve week worden voorkomen door het snijvlak direkt na het uitha len te behandelen met Topform. Ook de blokken snijmais die in de voergang staan kan men behande len. Uit de kuilonderzoeken blijkt dat liefst 88% van de maiskuilen die in 1989 aangelegd zijn, een dro gestofgehalte hebben van 20% en hoger. Deze 'losse' kuilen zijn van

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 17