Verhuizing ZLM is nu zeker Akkerbouwkommissie: 'Roest in tarwe kan niet afdoende worden bestreden' ZLM bezorgd over voortgang projekten in Zuidwesten Hoofdbestuur herdacht G.P.A. van nieuwenhuyzen Aanwezigen tijdens de Hoofdbestuurs vergadering Produktiebeperking per lidstaat niet haalbaar Holland Award trofee Veilingen fuseren per 1 juni 1991 Baktarwe op rassenlijst ZLM steunt toenadering drie CLO's De voorzitter van de akkerbouwcommissie van de ZLM, de heer J. Geluk, heeft in de hoofdbestuursvergadering van de ZLM meege deeld dat er als gevolg van roestaantastingen grote verschillen in de tarwe-opbrengst per ha zijn opgetreden. Wanneer roest effektief bestreden had kunnen worden met de in Nederland helaas niet meer beschikbare middelen, had dit al snel 1000 tot 1500 kg per ha meer opbrengst geleverd. Geluk wees op de situatie in Frank rijk, België en Duitsland waar een nieuw in Nederland niet toegelaten roestmiddel is toegepast. Dit werkt zo effektief dat er verschillen van 2,5 a 3 ton per ha waren. De kosten ble ven beperkt tot 75,per ha! Ge luk vroeg zich af wanneer de akker bouw in Nederland over dit middel kan beschikken. 'Als de Kommissie Gewasbeschermingsbeleid die daar over moet oordelen, het voor het zeggen houdt, misschien over 10 jaar'. Een waarschuwing had de voorzitter van de akkerbouwkommissie in pet to voor de boeren, die nog steeds zuiveringsslib gebruiken. Aanalyses van de waterschappen ten spijt, riep Geluk de boeren op dit slib niet te gebruiken. Over enkele jaren is slootbodemslib door afspoeling che misch afval geworden en moet het verplicht worden afgevoerd. Of door de boer zelf, öf het Waterschap doet het. Maar in beide gevallen draait de boer voor de onkosten op. Groene energie Weinig goede woorden had Geluk over voor het feit dat een positief rapport van de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onderzoek over het gebruik van groene energie nog steeds niet in behandeling is geno men. Het rapport dateert van juli, toen er nog geen Golf-krisis was. Tot nu toe is er volgens Geluk bestuurlijk, nog niets mee gebeurd. Aan het begin van de jl. maandag gehouden vergadering heeft het hoofdbestuur van de ZLM zijn ere lid en oud vice-voorzitter G.P.A. van Nieuwenhuyzen herdacht. Deze overleed op 24 juli jl. Voorzitter H.C. van der Maas noemde Van Nieuwenhuyzen een be kwaam en markant bestuurder, van wie de Noord-Brabantse Mij. van Landbouw en de Zuidelijke Land bouw Mij. maksimaal profijt heb ben gehad. Zijn aktiviteiten waren voorname lijk akkerbouw-gericht, maar hij was binnen die sektor breed georiën teerd en breed werkzaam. 'Gerard van Nieuwenhuyzen was een man met een ruige bolster maar ook met een blanke pit. We hebben niet al leen waardering voor wat hij voor de land- en tuinbouw heeft gedaan, maar vooral ook voor hoe hij dat ge daan heeft. We zijn dankbaar voor zijn bestuurlijke inbreng en vooral' voor zijn vriendschap', aldus de heer Van der Maas. Ter nagedachtenis aan de heer Van Nieuwenhuyzen nam de vergadering enkele ogenblik ken stilte in acht. 3 september 1990 H.C. van der Maas, voorzitter; mr. J. Oggel, algemeen-sekretaris; R. Hoiting, sekretaris; L.J. v. Gastel, kring Schouwen-Duiveland; J.L. v. Gorsel, kring Tholen-St. Philips- land; F.A. Dees, kring Noord- Beveland; C. Hamelink, kring O. Zuid-Beveland; S.J. Noteboom, kring W. Zuid-Beveland; C.J. Bie- rens, kring Walcheren; P. Risseeuw, kring W. Zeeuws-Vlaanderen; M. Boogerd, kring Axel; M. Vinke, kring Hulst; J.C. Geluk, kring West-Brabant; C. Branderhorst, kring Altena-Biesbosch; H. Juin, kring Oost- en Midden-Brabant; J.H. Hartgers, kring Langstraat; G. Sterrenburg, tuinbouw; J.L. van Gorsel, grondgebruik; W. van Veld huizen, veehouderij; D. Hannewijk, veehouderij. Adviserende leden: ir. A. v. Weelde ren; mw. R. Crezee; mw. S. Hanse; L. van Nieuwenhuijzen; P.P.C. Ver- sluijs; M.C.J. Kosten. Diensten/instellingen: B. Veerbeek; mw. J. Priem; T. Elzinga; J. Jille. Vrijdag 7 september 1990 Het hoofdbestuur van de ZLM heeft definitief ingestemd met de verkoop van het Landbouwhuis op de Grote Markt in Goes en de bouw van een nieuw kantoor aan de Cereshof, eveneens in Goes. Het hoofdbestuur kon dit besluit nemen, aangezien de financiële gevolgen volledig passen binnen het reeds op 30 juni 1989 ge nomen principebesluit inzake de huisvesting. De bouw van het nieuwe kantoor aan de Cereshof - naast de nieuw- Produktiebeheersing in de graanteelt in de vorm van een kwotering per lidstaat is niet haalbaar. Het voor stel is in COPA-verband aan de orde geweest, maar heeft daar nauwelijks steun gekregen. 'Produktiebeper king per land is vooralsnog een illus- sie gebleken. Dit moeten we in alle realiteit vaststellen', aldus ZLM- voorzitter H.C. van der Maas in de hoofdbestuursvergadering van afge lopen maandag. In zijn vergadering van 2 juli jl. had het hoofdbestuur vastgesteld dat nu alle inspanningen gericht moeten zijn op afspraken in EG-verband over een taakstelling per lidstaat. De import van Oostduitse land- bouwprodukten in Nederland en de andere EG-landen roept vragen op. Oostduits graan wordt voor een 10 cent lagere prijs ingevoerd. Ook aar dappels - zowel frites- als pureege- schikt - vee en eieren komen voor af- braakprijzen binnen. Evenals de voorzitter van de ZLM besteedde Geluk aandacht aan het Meerjarenplan Gewasbescherming. Hij zei onder andere dat de zwarte lijst nog maar een voorlopig karak ter heeft, wat inhoudt dat het 'nog erger' kan worden. De bedrijfsze kerheid en de kwaliteit van onze teel ten komen in gevaar. Bepaalde teel ten zoals suikerbieten en aardappels worden zelfs onmogelijk gemaakt. Zo zal - om een voorbeeld te noemen - phytophthorabestrijding niet meer mogelijk zijn, tenzij er voor 1994 nieuwe middelen worden toegelaten. Als phytopthorabestrijding niet mo gelijk is, is aardappelteelt ook niet mogelijk. Volledige resistentie lijkt namelijk uitgesloten. bouw van Verzekeringen ZLM en te genover de Accountantsunie ZLM - kan naar verwachting reeds in okto ber van start gaan. IJs en weder die nende kan het gebouw in augustus 1991 worden betrokken. Doelmatig en sober Het ontwerp van architect ir. J.D. Poley voorziet in een doelmatig, so ber en compact kantoor. Het krijgt vier bouwlagen. De vergaderruimte komt op de hoogste verdieping. Par keervoorzieningen zijn op het terrein uiteraard aanwezig. Behalve het ZLM-sekretariaat zullen ook de meeste overige gebruikers van het Landbouwhuis mee verhuizen. Het nieuwe Landbouwhuis aan de Cereshof zal worden gebouwd door Bouwbedrijf Van Oorschot BV te Roosendaal. Dit bedrijf is tevens de koper van het Landbouwhuis aan de Grote Markt. Westland Berkel Bloemenveilingen Holland reikt op 11 oktober aan staande voor het eerst de Holland Award trofee uit. Deze trofee zal jaarlijks uitgereikt worden aan de veredelaar of vermeerderaar, die dat jaar een belangrijke bijdrage heeft geleverd ter verbetering van het as sortiment op Westland Berkel Bloe menveilingen Holland. Naar aanleiding van het bericht dat de algemene vergadering van het Waterschap Tholen en St. Philips- land onlangs besloten heeft de defi nitieve beslissing over de realisatie van de eerst fase van de zoetwater voorziening in de regio aan te hou den heeft het hoofdbestuur van de ZLM maandag 3 september jl. zijn grote ongerustheid uit gesproken over de mogelijke negatieve uitstra ling daarvan op een aantal andere in het Zuidwesten in voorbereiding zijnde ontwikkelingsprojekten. Vooral de landelijke en provinciale overheid zou kunnen gaan twijfelen aan de geloofwaardigheid van de (georganiseerde) landbouw. Projek ten waar financiële ondersteuning middels substantiële subsidie van de overheid onontbeerlijk is zouden daardoor op losse schroeven komen te staan, terwijl het geld daarvoor nu (nog) klaar ligt. Het hoofdbestuur denkt daarbij niet alleen aan andere Voorzitter Van der Maas sprak van een verantwoord besluit dat past in de normale 'bedrijfsvoering' van de ZLM. Hij wenste de bouwkommis- sie veel sukses bij de uitvoering van het besluit: 'We hebben er alle ver trouwen in, maar wees waakzaam', zo adviseerde hij de kommissie. De ZLM staat positief tegenover de diskussienota van de 3 CLO- voorzitters over versterking van de onderlinge samenwerking. De ZLM vindt dat de samenwerking in 3 CLO-verband waar mogelijk moet worden voortgezet, geïn tensiveerd en uitgebouwd. Dit op voorwaarde dat de samenwer king doelmatig is en per saldo opbrengst geeft. De drie CLO-voorzitters stellen in hun in maart 1990 uitgebrach te nota dat er vooralsnog geen solide basis is voor een fusie van de drie landbouworganisaties. Wel zijn er mogelijkheden om de bestaande samenwerking verder uit te breiden (o.a. sociale zaken, pr, uitbouw SEV-buro, kader vorming, onderwijs, milieu) en op een aantal terreinen tot sa menwerking te komen (o.a. ver- zoetwaterprojekten zoals in de Rei- gersbergschepolder en de WMZ-pijp door Zuid-Beveland, maar ook an dere projekten zouden daardoor dis cutabel kunnen worden. Te denken valt daarbij vooral aan projekten die worden ingediend in het kader van de herstrukturering van de akker bouw. Door nieuwe diskussies zullen de zo noodzakelijke ontwikkelingen in de Zuidwestelijke land- en tuin bouw zeker stagneren met alle gevol gen van dien. De ZLM vindt dat de diverse projek ten in het Zuidwesten niet los van el kaar kunnen worden gezien en dat daarom de regionale verbanden in agrarisch Zuidwest Nederland een gezamenlijke verantwoordelijkheid dragen voor het geheel. Tenslotte hoopt het ZLM-bestuur dat het Wa terschap Tholen en St. Philipsland op korte termijn duidelijkheid kan verschaffen over de voortgang van de zoetwatervoorziening. De veilingen CVZ te Kapelle en ZHZ te Barendrecht gaan per 1 juni vol gend jaar fuseren. De besturen van beide veilingen hebben dit besloten. De beide besturen hebben op de meeste punten overeenstemming be reikt, zodat naar verwachting het ko mend voorjaar het definitieve fusierapport wordt gepresenteerd en de daarbij behorende stemming door de veilingleden gehouden kan worden. Door de fusie ontstaat er een grotere concentratie in de fruitafzet. Het zwaartepunt van de fruitafzet komt in Kapelle te liggen, de groente blijft geconcentreerd in Barendrecht. De leden van de CVZ staan positief ten opzichte van de komende fusie, zo bleek uit de onlangs gehouden ray onvergaderingen van de veilingen. De Commissie voor de Samenstel ling van de Rassenlijst voor Land bouwgewassen deelt mee dat in de rubriek 'wintertarwerassen voor klei grond' van de Beschrijvende Rassen lijst voor het eerst is geplaatst het ras Herzog. Dit ras is geschikt voor de broodbereiding. Kweker is J. Breun, Herzogenaurach, BRD; vertegen woordiger is Pen Zaden BV te Giekerk. Het ras heeft gemiddeld goede op brengsten gegeven. De wintervast- heid lijkt middelmatig tot matig. Het stro is stevig en van middelmatige lengte. Herzog wordt vrij weinig tot weinig door gele roest, middelmatig door oogvlekkenziekte en meeldauw en vrij sterk door bruine roest aange tast. sterking ekonomische krachten bundeling per sektor vanuit de organisaties, landbouwkundig onderzoek en relaties met vak technische organisaties). Ook vinden de drie voorzitters geza menlijke huisvesting wenselijk. Het hoofdbestuur van de ZLM waardeert de nota van de voor zitters positief. Wel vindt de ZLM dat er geen nieuwe verga dercircuits moeten komen als ge volg van de ideeën van de voor zitters. Wat betreft de belangen behartiging moet uitgegaan wor den van het horizontale model, waarbinnen de sektoren meer ac cent kunnen krijgen. Omdat één CLO blijkbaar (nog?) niet haal baar is, zou het KNLC eerst de eigen gelederen kunnen verster ken, aldus het hoofdbestuur. 9 Op de voorgrond de plaats waar het nieuwe gebouw van de ZLM zal verrijzen, naast het kantoor van Verzekeringen ZLM en tegenover de Accountantsunie van de ZLM. De hoeken van het toekomstige gebouw zijn al aangegeven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 9