Weinig animo voor aankoop grond Over meebetalen hebben we nog niet gehoord Verspeelt Tholen zijn toekomst? In milieuplannen alle belangen meewegen! Als je eenmaal in de hoek zit waar de klappen vallen kunnen zelfs de braafsten het niet nalaten een tik uit te delen. De reeds veel besproken ANWB-publikatie over de land bouw haalde nog eens extra uit naar de WEST ZEEUWS-VLAAMSE landbouw. Ons landje wordt op een zeer voor zichtige manier aangepast aan de moderne landbouw, waarbij ruimte is voor veel andere faktoren als land bouw. Behalve met bezorgde na tuurbeschermers krijgen we nu ook nog steeds meer te maken met hoog Ook in het LAND VAN AXEL is de weersomslag een feit. Hadden we vorige week nog temperaturen van 30°C nu is de temperatuur toch onder de 20 graden gezakt en ook is er wat regen gevallen, zo'n 9 mm, plaatselijk dan wel. Nog niet genoeg om b.v. aardappelen te rooien zon der kluiten en rooibeschadiging. Toch zullen de suikerbieten er van profiteren en ook de al ingezaaide groenbemesters kunnen nu kiemen of alsnog ingezaaid worden. De oogst van bruine bonen is in volle gang. Tot nu toe is bijna alles van de grond gedorst. Een enkeling heeft het zekere voor het onzekere geno men, en heeft de moeite gedaan om ze te ruiteren. De vroegst geoogste hebben een goede prijs opgebracht, twee gulden of meer de kilo. Helaas, zodra de aanvoer groter wordt, zakt zoals ieder jaar de prijs in elkaar. Ook dit jaar weer, ondanks dat de opbrengsten tegenvallen. Maar ook andere produkten, als uien en aard appelen, zullen in kg-opbrengst in onze streek dikwijls tegenvallen. De akkerbouw zit niet op rozen, on danks dat het LEI heeft berekend dat de boereninkomens het goed ge daan hebben. Dat dat zo is, gaat misschien wel op voor de polders, in het midden van het land. Een duide lijk bewijs is, dat onlangs enige per celen bouwland bij inschrijving ver kocht zouden worden. Er was slechts belangstelling voor één per ceel, en de prijs daarvan werd dan nog door veehouders gemaakt. Voor de andere percelen was, naar het schijnt geen enkele belangstelling, er werd niet eens op ingeschreven, een teken aan de wand. Een teken ook, dat men toch geen of weinig vertrou wen meer heeft in de toekomst, als het om de akkerbouw gaat. De introduktie van groentegewassen of tuinbouwmatige teelten wordt steeds meer, ook door onze eigen or ganisaties of coöperaties, gepropa geerd. Wil men hiermee beginnen, zal men wel het juiste produkt, op het juiste tijdstip, aan de markt moeten kunnen brengen. Zoet water is dan één van de voornaamste be hoeften, om efficiënt te produceren. Wordt aan alle voorwaarden vol daan dan kan dat enorm positief uit pakken. Onlangs brachten we een bezoek aan een klein snijbloemenbedrijfje in de volle grond in de buurt van Arnhem. Een bedrijfje van een halve ha wist daar in een periode van zo'n vier maanden een resultaat te behalen voor een goed jaarsalaris. Sommige vierkante meters brachten netto dan ook zo'n 20,op. Tijdens deze trip zagen we ook dat bijna overal, waar men zich op tijd heeft aange past aan de gewijzigde omstandighe den, de zaken floreren. Weinig leegstand en goed onderhouden ge bouwen op de bedrijven, en veel nieuwbouw. Over de grens in Noord-West Duits land waar men wat meer traditioneel is ingesteld, is ook veel leegstand en/of wordt er als part-time boer ge werkt. Een ontwikkeling die wan neer het zo doorgaat als het nu de dag gaat, ook bij ons in een snel tempo door zal zetten. van de toren blazende rekreatieon- dernemers die hun licht laten schij nen over landbouw en landschap. Over meebetalen hebben we nog niet gehoord. De aardappels op de betere gronden die niet al te veel van de droogte heb ben geleden zijn nu duidelijk ook versleten, veel dode stengels en de grond is weer al zichtbaar. Hier en daar is er nog flink onkruid voor de dag gekomen. Het doodspuiten vraagt door de droogte een aange paste techniek, naveleindrot wil nog wel eens voorkomen bij droogte. Er is ook al gewaarschuwd dat er een hoge blauwgevoeligheid is te ver wachten. Als de prijs niet wil deze winter zijn er al argumenten voor handen om af te dingen. Met een beetje goede wil is er met de moder ne apparatuur een goed produkt in de schuur te brengen. De bui regen die nu en dan valt zal het rooien van aardappels en bieten vereenvoudigen, en dat was hard no dig. Eventueel gezaaide groenbe mesters of graszaad zal nog kunnen groeien, het is nog vroeg. Hoewel er geruchten gaan dat de mest weer op is, rijden de tankauto's nog af en aan, het stinkt hier en daar nogal. Toch wordt de mest veelal di- rekt ingewerkt, het geeft de beste be nutting. Voor de rest is het erg rustig in de polders. Labeuren gebeurt niet veel meer, wellicht dat we binnen en kele jaren toch weer op deze metho de aangewezen zijn om de wortelon kruiden de baas te blijven. De plan nen ter beperking van de chemie ko men nu snel op ons af. Ploegen is voor veel gronden nog te vroeg hoe wel goed droog werk altijd goed doet. Het is opvallend dat ondanks de uit stekende omstandigheden de drai- neermachines nog niet erg aktief zijn. Wellicht zijn we door de droge jaren iets te gemakkelijk geworden maar waarschijnlijk speelt de mage re tijd ook een grote rol. Voor de vele tientallen deskundigen die hun goed betaalde tijd gebruiken om over landbouw na te denken, al of niet op een zomeruniversiteit, wellicht weer een teken dat we alles verkeerd doen. Ook op THOLEN EN ST. PH1- LIPSLAND lijkt de lange hete zo mer voorbij te zijn. De temperatuur is stukken lager, maar het is nog steeds droog. In de nacht van augus tus naar september viel er in ons ge bied tussen de 10 en 15 mm water, hetgeen te weinig is om de kluiten iu de aardappelbedden te doorweken. Vele collega's gaan zich zorgen ma ken hoe ze de aardappelen en het aanwezige onkruid dood moeten spuiten of op een manier gerooid te krijgen, waarbij de kwaliteit niet te lijden zal hebben. De aardappelen hebben een hoog onderwatergewicht, zijn sterk blauwgevoelig en hebben een duide lijk minder grove sortering dan in de voorgaande jaren. Toch is de prijs vorming gewoon slecht. Ditzelfde geldt voor onze uien: goede kwaliteit en geen prijs. Onbegrijpelijk. Zijn de akkerbouwers in afwachting van de aardappel-, uien- of buiten gewoon vroege bietenkampagne, on dertussen werken onze collega's in de fruitteelt onder hoogspanning om hun te snel aangerijpte produkten te plukken. Veel fruittelers weten niet waar ze de mensen vandaan moeten halen om de appelen en peren houd baar in de kisten te krijgen. Onder tussen vult ook in ons gebied de lucht zich met 'landelijke' geurtjes, verspreid door vele tonnen vaste of vloeibare mest uit onze buurprovin cie: goede zaak om onze grond de nodige voedingsstoffen te geven voor een goede oogst in het volgende jaar. Anderzijds moeten wij ook on ze verantwoordelijkheid kennen om binnen 24 uur de mest onder te wer ken. Laten we hier geen 'Kruisland- se' toestanden krijgen, waar een col lega naast een terrein, waar een dorpsfeest gaande was, op zaterdag meende te moeten gaan gieren. Wanneer het trouwens aan de pro vincie Zeeland ligt mogen wij straks alleen in het voorjaar nog gier ge- Vrijdag 7 september 1990 bruiken, omdat er in najaar en win ter te veel stikstof in het grondwater zou komen. Vaste kippemest mag dan wel, omdat deze minder stikstof bevatten. Het voorstel van de pro vincie lijkt mij onwezenlijk omdat op onze kleigronden in het voorjaar zonder struktuurbederf en andere redenen geen mest in te brengen is. Trouwens begrijpt deze schrijver niets van al die verhalen over mesto verschotten, omdat de mest slecht te krijgen is op dit moment. Rara hoe kan dit? Deze week had ik de 'eer' een verga dering van ons Waterschap mee te maken. Aan de leden van de Alge mene Vergadering werd groen licht gevraagd om met de eerste fase van het basisplan ten behoeve van de peilbeheersing en wel op St. Philips- land op korte termijn te starten. Met stijgende verbazing heeft deze schrij ver de discussie aangehoord. De ver ontwaardiging van de hoofdingelan den leek mij zeer terecht, doordat het dagelijks bestuur zonder nadere informatie met een sterke overschrij ding van de begroting was gekomen. Tijdens de vergadering werden de hoofdingelanden plotseling gekon- fronteerd met een gelukkig meeval lende aanbesteding, waarbij de over schrijding bijna te niet werd gedaan tot 2,per ha, waarvan een aan zienlijk deel marktrente-stijging blijkt te zijn. Gevoegd bij de zwakke verdediging van de voorzitter, kun nen wij ons de verwarring bij de hoofdingelanden best voorstellen en was de vraag naar nadere informatie omtrent de kosten voor het gebied Tholen terecht. Onverstandig leek mij wel het vast houden aan en het aannemen van de vergadering, met 21 tegen 17 stem men, van een amendement, inge diend door de hoofdingelanden van St. Philipsland, waardoor de gehele zoetwatervoorziening op de tocht komt te staan. Het gevolg hiervan is namelijk dat de reeds toegezegde subsidie van 40% voor dit en de vol gende jaren zal worden gemist. Wanneer door dit besluit de zoetwa tervoorziening voor ons gebied ver loren zou gaan betekent dat een ern stige slag voor met name de ont wikkeling op het eiland Tholen. Daarom, dames en heren bestuur ders, heb de moed om in goed over leg op korte termijn op uw beslissing terug te komen. Terugkomen op uw besluit is in het belang van de gehele bevolking en met name de land- en tuinbouw op Tholen en St. Phi lipsland. Het seizoen van de rooiprodukten begint. Volgende week begint de bie tencampagne, en de eerste bewaarui- en zijn ook alweer gerooid en binnengereden. Ze zien er goed uit, en de kg-opbrengst is - gemiddeld - goed (foto APS /Eric Vegter). Na een lange periode van droogte is er eindelijk op SCHOUWEN- DUIVELAND de laatste week weer regen gevallen. De hoeveelheden lo pen nogal uiteen, maar door de band genomen is de droogte er nu af. De aardappelen zijn nu praktisch overal fors afgestorven. Loofdoding met chemische middelen lijkt op sommi ge plaatsen niet meer nodig. Toch lijkt het mij toe dat voor een goede kwaliteit een finishing touch met de spuit noodzakelijk zal zijn. Er blijven immers altijd wel plaatsen of hoeken over waar de aardappelen niet goed dood zijn. Vellen aan de aardappelen geeft direkt minder waarde aan een partij. Met zijn allen hopen wij dat de prijs het dit jaar weer zal doen. De markt laat nu nog weinig beweging zien. Klaarblijke lijk hebben te veel aardappelhande laren vorig jaar hun broek gescheurd en zijn nu bang een gokje te maken. Van speculatie word je ook niet rijk moet je maar denken! Een enkeling heeft het loof er met de loofklapper afgeslagen. De ervaringen zullen le ren of dit iets is waar de praktijk en het milieu zijn voordeel mee kan doen. De afgelopen dagen stond het plan dat door de regering bekend is ge maakt - het Meerjarenplan Gewas bescherming - centraal. Ook de pro vincie Zeeland blaast haar partijtje mee met haar milieubeleidsplan 'Het Kerend tij'. In beide plannen staat de landbouw een aantal maatregelen te wachten die er niet om liegen. Als je een en ander leest is het net of er een emmer koud water over je wordt uitgegoten. Eerst schrik je, even la ter kom je tot je positieven en ga je realiseren dat het milieu niet alle be lasting van de mens kan verdragen en kom je tot de konklusie dat de mens nieuwe afwegingen moet ma ken. Afwegingen ja, maar dan wel zodanig dat alle belangen afgewogen worden. In de plannen die gepresen teerd zijn kan dat niet van alle on derdelen worden gezegd. Aan de economische belangen van land- en tuinbouw is voorbij gegaan. Jam mer. Een gemiste kans. Nu dreigen wij af te glijden naar ein deloze diskussies. Klaarblijkelijk gaat men er, net als de ANWB (hebt u trouwens uw lidmaatschap al op gezegd?) van uit dat de landbouw- lobby zijn werk weer wel zal doen. Alleen een krachtige lobby vanuit de landbouw kan helpen om een en an der in goede banen te leiden. Sterk wordt in de presentatie van de plan nen de opheffing van de grenzen binnen de EEG gemist. Een nadelige konkurrentie-positie van de Neder landse land- en tuinbouw zal Lub bers 'zieke Nederland' er niet boven op helpen. Wel dienen wij als boeren te beseffen dat het milieu meer aan dacht moet krijgen. Wij hebben er zelf het alier meeste belang bij, maar dat wisten wij al langer. Dat er ook dit jaar weer problemen zijn in de akkerbouwsector is duide lijk te zien. Op sommige velden lig gen hier en daar nog plantuien. Af gekeurd of ziek of op allerlei andere reden. Een slechte prijs is de hoofd oorzaak. Triest om je produkt zo te zien liggen, terwijl je er het hele jaar zo je best op hebt gedaan. Op veel percelen is mest uitgereden. Het warme weer maakte dat voor ieder een niet even aangenaam. De grond is er in elk geval erg dankbaar voor. Groenbemestingsgewassen maar ze ker ook het graszaad dat onder de dekvruchten uit is gekomen laten over het algemeen een slechte stand zien. Vaak is er helemaal niets te zien. Het bouwplan zal eventueel aangepast moeten worden. Op dit ogenblik zijn wij weer druk bezig om het bouwplan voor de vol gende oogst op te stellen. Vragen als moet er nu wel of geen Arminda worden ingezaaid, wel of geen inten sief -riskant - gewas opnemen, zul len moeten worden beantwoord. Ronduit teleurstellend is dat op het initiatief van de ZLM, de veiling en de Cebeco om te gaan beginnen met een grove groente projekt op dit ei land erg weinig respons komt. Ande re gebieden in het zuidwesten pikken dit veel beter op. De vraag of je be ter bent met een steeds verdere prijs daling van de gegarandeerde pro dukten of beter met enig risiko te ne men door mee te doen op een van de ontelbaar vele deelmarkten is hier dus ook nog niet beantwoord. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 7