uit de praktijk Kg-opbrengsten bruine bonen en uien vallen tegen Grote verschillen tussen 'van en tot' Alleen olieprijzen reageren nog op oorlogsdreiging Prijzen plastic folie gaan fors omhoog ROIMDDE Het water moet van boven komen... Het oogsten van de najaarsrooipro- dukten komt op gang in onze WESTHOEK. De eerste (winterbui en zijn al gerooid en binnengereden. Ze zijn mooi; nu proberen optimaal te bewaren en een goede prijs te ma ken. De kg-opbrengst is ook goed, al zal, zoals altijd, tussen van en tot best weer een verschil zijn. Het doodspuiten, voorzover nog no dig, komt ook goed op gang. Een groot verschil dit jaar wat afrijping betreft. Laten we uitgaan van ons meest geteelde ras het Bintje: plaat selijk al totaal afgerijpt, een paar percelen, verder nog goed groen. De droogte speelt in ons gebied een gro te rol daarin. De milimeters die nog gevallen zijn tijdens de groei ver schillen nogal in het Zuidwesten, waar landelijk het minste regen is ge vallen. Maar wat er onder zit zullen we als alles normaal verloopt, bin nen een paar weken wel weten. Ieder heeft nu volop gelegenheid gehad zijn stoppels meerdere malen te be werken voor zover er geen groenbe- mester in staat. Ook de laatste week nogal wat groenbemester gezaaid. Na die enke le buitjes die we hebben gehad, zul len die wel opkomen. Het oogsten van de spercieboontjes behoort zo weer tot het verleden. Zo te horen valt het niet overal tegen, al is de op brengst (kg) wel eens beter geweest. We hebben onze kaarten ook thuis voor de levering van de bieten. Ze verwachten een lange kampagne dit jaar. Ja, zo eens rondkijkend in den lande zijn er toch nog plaatselijk die het hebben laten zitten. Heb echter hoeken gerooid gezien met enorme grote wortels; gehaltes nog even af wachten. En zo snelt het jaar weer maar voort, de dagen worden korter, vooral als de zon wat verstek laat gaan. Het vergaderseizoen is na de vakan ties ook weer op gang gekomen, 't Zal niet meevallen om direkt zinvol op de leden in te spelen. Ze zijn te druk met de werkzaamheden. Niet dat interesse voor de rest miniem is, integendeel. Vooral onderling is men druk bezig zich te bezinnen hoe naar buiten te treden, en het ongenoegen kenbaar te maken van het totale landbouwgebeuren en dan met name waar de echte knelpunten zitten. We kijken al uit naar de diverse kommissies die met de herstrukture- ring bezig zijn. Zou dat het Ei van Columbus worden? We wachten af. De afstoting van de uienafzet via de TOP vinden velen het toppunt, dat weer zovele miljoenen teloor zijn ge gaan. Men was gewaarschuwd, maar we zouden een eerste klas produkt af gaan leveren. Kwaliteit en afzet loopt altijd niet zo men wil, dat blijkt nu maar weer eens. Ook dat het groene front, de organi saties, steeds verder uit elkaar groei en (zo er al een echte toenadering was?) zit velen erg hoog. Is het na al le akties van afgelopen voorjaar toch de taktiek van 'verdeel en heers', die toegepast wordt. Het doet de Agrarische zaak veel schade als men zo bezig is, al was dat te voorzien. En dan nu nog de golfkrisis, waar zal dat op uitdraaien. Een ding is ze ker, deze miljardenverslindende operatie zal betaald moeten worden en reken er maar vast op dat de reke ning van mijnheer Bush ook aan ons gepresenteerd zal worden. Op WALCHEREN blijkt de oogst- derving door de droogte en hitte van de afgelopen tijd niet gering bij de opbrengsten van bruine bonen en ui en. Als teler hoop je steeds dat het nog wel mee zal vallen, maar nu blijkt dit niet zo te zijn. Met de aard appelopbrengsten zal het wel de zelfde kant op gaan, nu maar hopen dat de prijzen hierop reageren. We weten echter dat in andere delen van 't land waar voldoende regen is ge vallen tijdens 't groeiseizoen de op brengsten veel beter tot goed zijn. De proefrooiingen bij suikerbieten laten ook bij ons goede resultaten zien. De kampagne begint vroeg, er is volop belangstelling voor levering in de premietermijnen. Verschillen de redenen zijn hiervoor aan te dra gen, oogstverwachting ten opzichte van het bedrijfssuikerkwotum is er één van. 't Vlas dat via de trekrepelmethode geoogst wordt ligt nog steeds op het land, het rootproces verloopt traag, de geplande groenbemester wordt daarvan de dupe. Of de vlaskernen via dit systeem een lang leven be schoren zijn wordt niet meer zo hoog ingeschat gezien de financiële resultaten voor de telers vorig jaar en de verwachtingen nu. 't Zou jammer zijn, er valt dan weer een alternatief weg. Hoe dit op te vullen? en vlas is een goede dék vrucht voor fijne graszaden. Velen hebben zich geërgerd aan de LEI-publikaties inzake inkomens akkerbouw 1989. Ze zouden meer rekening moeten houden hoe de pers met deze berichten omgaat. Veel krantenlezers zijn 'koppensnellers', trekken daardoor verkeerde con clusies. Een stedeling zei deze week tegen de ze boerenpraktijkschrijver: 'jullie akties hebben sukses gehad, 30% meer verdiend, zoiets hebben de vakbonden nog nooit bereikt'. Je hebt dan wel een hele tijd nodig om het hele verhaal te vertellen en dui delijk te maken en dat die 30% slaat op minder verlies en dat dit gaat over het jaar voor de akties. Tevens kun je dan vertellen dat de toezeg gingen van de regering wat betreft de graanprijzen voor dit jaar niet wor den nagekomen en deze alleen maar bedoeld waren om de akties te laten beëindigen. Alles overziende kunnen we gerust stellen dat niemand weet hoe het moet met de akkerbouw. 'Uitzieken' zei deze week een kollega grimmig! De ploegwedstrijd Walcheren is on der goede weersomstandigheden op 1 september gehouden. Door de droogte viel het niet mee om tot goed ploegwerk te komen, maar dat was voor elke deelnemer gelijk. Driekwart van de ploegers zaten in puntenaantal kort bij elkaar, maar één winnaar is er altijd. Proficiat! Gelukkig waren er weer enkele nieu welingen bij, zodat continuering van deze wedstrijden gewaarborgd lijkt, zodat ploegers, organiserend comi té, juryleden en kijkers zowel jong als oud in de toekomst van een leuke middag verzekerd zijn. De oogst van snijmaïs lijkt vroeg op gang te komen. Na enkele donkere dagen met zware bewolking is er op 1 september nog 5 mm regen gevallen op WEST ZUID-BEVELAND. Het westelijk deel van Zeeland is tot op heden slecht bedeeld met neerslag. De discussies laaien soms hoog op. Men vindt dat het waterschap het water te vlug wegmaait, met als ge volg droge sloten op plaatsen waar je het niet verwacht. Er zijn dit jaar flink wat beschoeiingen geplaatst waarbij nogal wat water verzet moet worden. Als er dan van boven niets bijkomt en er heel weinig neerslag valt in de winter, dan is het zo dat er vlug een schuldige gevonden is. Maar dat neemt niet weg dat er wei nig aan waterberging gedaan wordt. Ik wil niet pleiten voor de kreken en laagten van voor de ruilverkaveling, maar met enkele stuwen in hoger lig gende polders kan misschien het wa ter langer worden vastgehouden en in een natte zomer kan er toch een plank uitgetrokken worden. In het verleden is al meer gepleit voor meer stuwen, maar die zijn er slechts op enkele plaatsen gekomen. Het is ook zo dat de hoge temperaturen meer meegewerkt hebben aan de schade van de gewassen dan de geringe neerslag. Er is ondertussen nogal wat mest en schuimaarde uitgereden, maar mest is moeilijk te krijgen. Moeilijk te be grijpen als er zoveel overschot is. Ei genlijk jammer, want de tijd gaat door. Er is veel vraag, want er is nogal wat grasgroenbemesting mislukt. De tijd gaat snel. Half sep tember begint de bietenoogst, de laatste hoop op een goede oogst van een gewas. Jaren terug reageerden de prijzen op droogte en oorlogsdreiging, bijvoor beeld van de peulvruchten, nu alleen nog de olieprijzen. Lammeren van 50,eieren 12 voor 98 cent, koeien van 4,per kg en zware slachtvarkens van 2,per kg, de konsument lijkt niet zo kritisch als men denkt, maar het geld kan maar eenmaal besteed worden. Alleen de fruitsektor maakt het wat de prijs betreft goed, maar een goede kg- opbrengst is maar voor enkelen weg gelegd. Het vergaderseizoen en de kursussen beginnen zich aan te kondigen. De keuze die de besturen en commissies moeten nemen zijn niet gemakke lijk; gaat men op de toer van beëin digen of vergroten van het bedrijf, of gaat het idee voorrang krijgen dat bestuurders handen en voeten pro beren te geven aan het telen van niet al te konkurrerende gewassen, met andere woorden: wordt de aandacht gericht op nieuwe gewassen en nieu we markten voor al bestaande teelten. Er zal toch van onderuit druk moe ten komen. De geldomzet wordt al maar geringer en de lasten blijven eerder stijgen dan dalen. De boer zal het zelf moeten uitvoeren, van boven af kan men alleen maar randvoor waarden aangeven, en/of het finan ciële ruimte zal scheppen is een open vraag. We zitten toch op een ver- dringingsmarkt, het is een kwestie van overleven, dus produceren maar. Inkopers van plastic industriezak- ken, landbouwfolie, draagtassen, vuilniszakken en andere bedrukte flexibele folieverpakkingen moeten de komende maanden rekening hou den met forse prijsverhogingen. Dit deelt de vereniging van foliefabri kanten mee. De recente ontwikkelingen in het Midden-Oosten hebben geleid tot een opwaartse druk op de prijzen van ruwe olie en daarvan afgeleide produkten. Bovendien dreigt een te kort aan ethyleen, de basisgrondstof van polyethyleen. Dit laatste is een kunststof die vooral door foliepro ducenten wordt gebruikt. De petrochemische industrie, die o.a. leverancier is van polyethyleen, heeft per 1 september 1990 prijsver hogingen van 10 a 15% aangekon digd en de verwachting is dat verdere verhogingen zullen volgen als de Golf-krisis geen keer ten goede neemt. Vanaf dezelfde datum zullen de fa brikanten van folieprodukten de prijsstijgingen van de basis grondstoffen aan hun eindafnemers doorberekenen. Van begin juli tot en met augus tus waren we al druk bezig met de oogst van diverse gewassen. De droogte speelde toen al een grote rol en dat is momenteel nog zo. Hoe de bedrijfsopzet ook zal zijn, een eerste vereiste is en blijft, dat de grond in optimale konditie blijft. Een nadeel van de langdurige droogte is bekend. Velden die een diepe bouwvoor hebben en een goede watercapaciteit paren aan een voldoende doorlatend- heid, hebben de minste last van droogte. Vroeg zaaien en poten en de grond 's voorjaars niet diep bewerken zijn voorbehoedmid delen tegen schade door droogte. Tijdens de groei moet het bo venste aardlaagje door herhaald schoffelen los gehouden worden. Hierdoor wordt de verdamping tegengegaan. Langdurige droogte kan evenals veel regen onder bepaalde om standigheden een beschadiging van het gewas ten gevolge heb ben. Men denke hierbij in de eer ste plaats aan beschadiging door dierlijke parasieten, die zich bij droogte soms sterk vermeerde ren. Zo kunnen paardenbonen en bieten sterk van bladluis lijden. Als tijdig regen en wind volgen herstelt het gewas zich dikwijls spoedig. Soms wordt getracht de schade van droogte tegen te gaan door het gewas kunstmatig water te geven. In de tuinbouw is het suc ces daarvan groot. Hier wordt immers zeer veel gesproeid en gegoten. In de landbouw tracht men wel een betere groei te krijgen door het water in de sloot of de grep pels te brengen. Het resultaat is geheel afhankelijk van de grond soort. Alleen op gronden, die uit grofkorrelig zand bestaan is re sultaat te verwachten. Voor vele gronden geldt het boerengezeg- de: "Het water moet van boven komen". Het vochtgehalte van het zaad mag bepaalde maxima niet over schrijden. Men dorst met de maaidorsers veelal de graszaa- doogst vlug aan de kant en soms is het zaad dan nog niet goed droog. In sommige jaren is het oogstweer wel eens zo ongunstig dat het praktisch uitgesloten is, voldoende droog zaad te oogsten. Dit geldt in het bijzon der voor graszaad wat van stam gedorst is. Dit zaad wordt dan ook veelal in speciale inrichtin gen nagedroogd. In het begin had ik het over de grote droogte waardoor o.a. veel suikerbieten sliepen en dan valt er zo maar 20 mm regen in het weekend, wat dat aan wonderen doet is niet te geloven. Bieten en gazons staan er weer prima bij. Het gezegde het water moet van boven komen is maar al te waar. Vrijdag 7 september 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 6