<vl Waardering Luns voor droogbloemenbedrijf KNLC kommentaar Zeven rassen openen aanval op Bintje ezien EG moet ingrijpen als DDR markt blijft verstoren GATT: de dood van een duurzame landbouw? Landbou wschap: KNLC-bestuur Overheid moet gevolgen van landbouwplannen in beeld brengen teleurgesteld Zeven nieuwe am-vrije aardappel rassen openen de aanval op Bintje. Dat zal gebeuren tijdens de aardap pelmanifestatie die van dinsdag 11 tot en met zaterdag 15 september in Emmeloord wordt gehouden. De In ternationale vakbeurs wordt op de eerste dag geopend door prins Claus; de krachtmeting tussen de rassen begint op woensdag met een rooidemonstratie met de aller nieuwste apparatuur. De rassen Agria, Lisette, Lydia, Pa rade, Timate, Turbo en Van Gogh zijn onder dezelfde omstandigheden gepoot en gegroeid. Welke de lek kerste is, zal tijdens de smaaktest op vrijdag door tachtig konsumenten worden bepaald. Of de uitslag van de test het ras Bintje - dat ook in de strijd meedoet - de das kan omdoen, is voor manifestatie-voorzitter Justus Schwegman, nog de vraag, 'maar de resultaten zullen voor de praktijk wel van groot belang zijn en mee de toekomst van het ras bepa len. Van belang is echter ook het re sultaat van de rooidemonstraties'. De organisatie van de manifestatie legde de kweekbedrijven de vraag voor welk nieuw ras Bintje zou kun nen vervangen. Dat resulteerde in zeven kandidaten, waarvan dit voor jaar in Emmeloord in totaal bijna 20 hektare is uitgepoot. De smaaktest moet uitwijzen welke aardappel het lekkerst is, gekookt en als frites. Een echte 'allrounder' hoeft er niet uit te komen, temeer niet omdat twee kweekbedrijven toestemming heb ben gekregen om hun ras alleen te la ten meedraaien in de kooktest en voor de fritesbeoordeling twee ver vangers te mogen sturen. In de uit slag zullen alleen de nummers één worden genoemd; de verdere plaat sing blijft geheim. Groot belang De smaaktest wordt door Schwege- man uniek en van bijzonder belang genoemd. Het is volgens hem uitein delijk de konsument die bepaalt De tekenen van de voorbije zo mer zijn er. Het rijpe groen van de bomen en heesters. Heesters getooid met diep donkerblauwe en rode bessen. Er zijn soorten die de vogels niet lusten. We we ten het dat de herfst eraan komt. Een herfst die met felkleurige dahlia's en roodblozende appels voor een stralende lente niet on der hoeft te doen. Daarbij komt nog dat de tempe ratuur dikwijls milder is dan in het speelse voorjaar. Ondanks dat wij in september zitten, liggen veel velden er kaal bij. Openge scheurd om nieuw zaad op te ne men komt nu de drukste tijd aan. De aardappelblokken zijn ver af gestorven. Het is een proces dat op natuurlijke wijze verloopt. Zo komt de natuur het milieu te hulp. Alhoewel het jaren geleden is dat er niet met zware middelen doodgespoten moest worden. Nog een week ook, dan komen de bietenrooiers uit de schuur. Half september begint immers het drukste seizoen van de vier jaar getijden. Al bekijk ik het vanaf de dijk, je leeft er mee. De zorgen en vreugden van een goede oogst binnen halen. Het rekenen en ver kopen. Het rond zien te krijgen om het volgend jaar weer te be ginnen. De zorg voor dat alles is er nu. Je ruikt en je ziet die zorg door de vele mest die nu uitgere den wordt. Er zijn soorten die echt stinken, waar je je neus bij dicht knijpt. Het hoort bij de langzaam ster vende zomer, evenals de blauwe doorzichtige damp die 's mor gens vroeg over de velden hangt. Mooi voor wie het zien wil zijn onze nazomer polders, ook al lig gen de akkers er al leeggeplun derd bij. Als de problemen met importen uit de DDR niet verdwijnen, dan moet in EG-verband op maatregelen wor den aangedrongen. De voorzitter van het Landbouwschap, drs. Jef Mares, zei dit woensdag in de bestuursverga dering. Sinds de politieke omwenteling in Oost-Duitsland is er een groeiende stroom goedkope landbouwproduk- ten vanuit de DDR naar de EG- markt. In Nederland betreft dat vooral slachtrunderen en granen. La gere prijzen zijn het gevolg. Deze problemen moeten verdwijnen door de herstructurering van de Oostduitse land- en tuinbouw en de integratie in de EG. West-Duitsland heeft toegezegd dat het de overschot- ten in de DDR met eigen subsidies afzet in landen buiten de EG. Als na de hereniging op 3 oktober sprake blijft van marktverstoring, dan moet de EG stappen onderne men, aldus het Landbouwschap. Dat zou kunnen door met exportsteun de afzet naar landen buiten de Gemeen schap te stimuleren. welk ras de meeste kansen moet krij gen. Dat er tot nu toe weinig aktie op dit terrein is ondernomen, wordt door de manifestatie-voorzitter niet als een tekort schieten van het propaganda-instituut NIVAA ge zien. 'Daar hebben ze wat dat be treft gewoon minder mogelijkheden dan wij in het kader van de aktivitei- ten rond een internationale vak beurs'. De helft van de smaakbepa- lers in Emmeloord zal afkomstig zijn uit het buitenland. De test wordt uitgevoerd in samenwerking met de bonden van plattelandsvrouwen, die zullen zorgen voor het schillen, het koken en het bakken. De Emmeloorder beurs zal ditmaal internationaler zijn dan drie jaar ge leden. Ten eerste door het interna tionale paviljoen, maar ook omdat er meer buitenlanders zijn uitgeno digd; er worden bezoekers uit 37 lan den verwacht. Op donderdag 31 sep tember is er een international semi nar met als motto: Milieutechniek en konsumentenbenadering in de ne gentiger jaren. (Fr. Ibb) De overheid moet de gevolgen van al lerlei plannen voor de land- en tuin bouw op een rij zetten. Dan zal blijken dat de opeenhoping van ge en verboden de toekomst van de agrarische sector ernstig in gevaar brengt. Zo luidt de mening van het bestuur van het Landbouwschap dat op 5 september vergaderde. De land- en tuinbouw is in de afgelo pen jaren overstroomd met over- heidsplannen: Structuurnota Landbouw, NMP-plus, Derde Nota Waterhuishouding, Natuurbe leidsplan, Meerjarenplan Gewasbe scherming, Vierde Nota Ruimtelijke Ordening. Deze stellen allemaal ei sen op het gebied van milieu, natuur, ruimtelijke ordening en het gebruik van grond, water en lucht. Een 'land- bouweffectrapportage' moet de ef fecten van de plannen en hun samenhang in kaart brengen, aldus het Landbouwschap. Daarna kan de overheid een reëlere afweging maken van de verschillende plannen en be langen. Een voorbeeld van gebrek aan af stemming tussen overheidsnota's is dat het NMP-plus bepaalt dat de landbouw de verzuring met 70 pro cent moet terugdringen, terwijl de Structuurnota Landbouw maximaal 50 procent haalbaar vindt. Het Na tuurbeleidsplan reserveert 150.000 ha. landbouwgrond voor natuur en landschap. Volgens de Structuurnota Landbouw moet de land- en tuin bouw minder intensief worden. Hiervoor is juist meer grond nodig, met name voor de aardappel- en bloembollenteelt. De GATT-onderhandelingen gaan de laatste fase in. Als de verwachtingen niet bedriegen, komt er een akkoord. Een ak koord dat zeer grote gevolgen zal hebben voor de Nederlandse land- en tuinbouw. De laatste tijd wordt er van verschillende kanten sterk de aandacht gevraagd voor een onderbelicht aspect in de GATT-onderhandelingen: het mi lieu. Terecht in mijn ogen: GATT, landbouw en milieu hangen zeer nauw samen. Liberalisering van de wereldmarkt met lagere prij zen beperkt de mogelijkheden om een duurzame landbouw te creëren. Waarom? Omdat de kostprijzen als gevolg van veel hogere milieulasten stijgen en daarentegen de opbrengstprijzen door de GATT zullen dalen. Dit kan niet tegelijkertijd en dat is nu juist wel het voornemen in Ne derland. Teveel en te snel De Nederlandse overheid bestookt de landbouw in zeven beleidsplannen met een opeensta peling van milieunormen, die binnen zeer afzienbare tijd zou den moeten leiden tot behoorlij ke verminderingen van milieulasten. Al die normen zijn stuk voor stuk begrijpelijk. Alleen als ze al lemaal tegelijk op de landbouw worden losgelaten ontstaan er grote problemen. Dat kan de sec tor niet dragen. Als dan ook nog eens de opbrengstprijzen door de liberalisering van de wereldmarkt gaan dalen, wordt het probleem voor de Nederlandse landbouw nog nijpender. Hoe moet dat dan? Hoe blijven we op koers richting een duurzame landbouw en houden we onze concurrentie mogelijkheden in stand? Sommigen pleiten ervoor om mi lieu als aparte paragraaf in een GATT-akkoord op te nemen. Mi lieulasten verhogen kostprijzen en kunnen daarom concurrentie verstorend werken. Wie milieu vriendelijk landbouw bedrijft en dus tegen hogere kosten werkt, zou binnen de nieuwe GATT- regels ruimte moeten krijgen om bovenop het in GATT vastgestel de tarief een plus te zetten. Een hogere prijs dus om de hogere kosten goed te maken, die echter niet indruist tegen de GATT- afspraken. Het grote bezwaar tegen deze oplossing is natuurlijk dat het de overheid is, die bepaalt of er een toeslag wordt verleend en als zij daartoe geneigd zou zijn, vervol gens ook nog bepaalt hoe hoog deze toeslag wordt en hoe lang deze verstrekt zal worden. De boeren worden zo de nieuwe ho rigen van de landbouw politici. Geen aantrekkelijk vooruitzicht. Prijs of volume De oplossing van dit probleem is niet uit de hoge hoed te toveren. Althans ik zie daar geen kans toe. Het hangt er ook sterk van af hoe je de landbouwmarkt wilt orde nen. Sommigen zweren bij prijsmaatregelen: De Zeeuw en de A merikanen lijken ware expo nenten van dit geloof Anderen beweren dat dit in de landbouw niet kan: je kunt de markt alleen ordenen door het volume te regu leren met produktiebeheersende maatregelen. Mansholt en jonge re aanhang zijn de vertegenwoor digers van die stroming. De landbouweconomische waar heid ligt natuurlijk in het mid den: prijspolitiek plus produktiebeheersende maatrege len bepalen de einduitkomst. Daar komt nog een zeer belang rijke factor bij, namelijk maatre gelen tot verbetering van de struktuur. Deze maatregelen, zo als landinrichting, zijn onmis baar omdat ze een permanente kostprijsverlaging bewerkstelli gen. Helaas zijn deze mogelijkhe den zeer beknot door bezuinigingen en een enorm gestegen vraag van anderen naar landinrichting. Al met al staat de Nederlandse landbouw, maar op termijn ook de Europese, voor een levensgrote vraag. Hoe reali seren we een duurzame landbouw bij lagere opbrengstprijzen? Voor dit moment moeten we ons beperken tot de zaken waar we nu nog enige invloed kunnen aanwenden. Dat zijn allereerst de politiek en het publiek, waar we begrip moeten vragen voor het feit dat de landbouw niet in één keer alle milieuproblemen kan oplossen. Maar ook de GATT- onderhandelingen vragen nog de nodige aandacht. Die strijd is nog niet gestreden. Pas als eind 1990 de GATT-rook is opgetrok ken kan de balans worden opge maakt en kan worden beoordeeld welke kansen en bedreigingen er liggen voor de Nederlandse landbouw. Jan Brinkman Algemeen secretaris KNLC Het KNLC-bestuur reageerde dins dag j.l. zeer teleurgesteld op de wei gering van het CBTB-bestuur betalen van de medeverantwoorde lijkheidsheffing op graan te boycot ten. De CBTB wil niet tot zo'n boycot oproepen omdat de bond het principieel een onjuist middel vindt. Bovendien zou de aktie niet effectief zijn. De boycot-actie lijkt daarmee van de baan omdat de collecterende handel, die de heffing int en mee zou moeten werken aan een blokkade, dat hoog uit bij een unanieme oproep vanuit de landbouworganisaties zou willen doen. Vrijdag 7 september 1990 'In plaats van overheidssteun te ont vangen levert dit bedrijf een positie ve bijdrage aan de betalingsbalans'. Met deze waarderende woorden opende mr. J. Luns, oud-minister van Buitenlandse Zaken, vorige week vrijdag het droogbloemenbe drijf Dintel Prins BV te Kortgene. De heer Luns zei de uitnodiging om de opening te komen verrichten met plezier te hebben aanvaard, in de eerste plaats omdat hij Zeeland een mooie provincie vindt, in de tweede plaats vanwege het belang van een dergelijk bedrijf voor de economie. Hij wees in dit verband o.m. op het dure EG-landbouwbeleid, dat zijns inziens zijn doel al jaren geleden be reikt heeft zo niet voorbij geschoten is. Dat laatste vanwege het ontbre ken van een impuls de produktie te beperken. Volgens hem kunnen Ne derlandse akkerbouwers een voor beeld nemen aan telers van bloemen en bloembollen die initiatieven ne men om rendabele produkties op te zetten. Luns toont de sleutel, die hij net van een parachutist in ontvangst heeft geno men. Rechts van hem de twee direkteuren Math Teeuwen (r) en Joop van de Velde De sleutel van het bedrijf werd hem aangereikt door een parachutist. Even tevoren was deze met drie kol lega's onder applaus van de aanwe zigen op een veldje bij het bedrijf ge land. Door kommercieel-direkteur van Dintel Prins Math Teeuwen werd de oud-minister aangekondigd als 'Nederlandse meest gedecoreerde staatsman'. Luns nam zijn gehoor voor zich in door zijn speech te be ginnen met te zeggen die woorden veel te flatteus te vinden, maar er uren naar te kunnen luisteren Keukenhof Burgemeester E.J. Hoogendijk-Van Duijn van Kortgene noemde het be drijf een welkome toevoeging aan de gemeente en ook aan de gehele pro vincie. Ze doelde hiermee o.a. op de werkgelegenheid, maar ook op het toerisme. 'Dit bedrijf past uitste kend in het toeristisch beleid van de provincie. Het is een Keukenhof in Kortgene'.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 5