Stop de ANWB Vroege pluk zegge en schrijve Sterk herstel inkomens in de akkerbouw Frustraties Prachtige gebieden zuidelijke landbouw maatschappij Door vervroegde afrijping van de appels en peren vindt de pluk dit jaar vroeger in het sei zoen plaats dan normaal. Met het plukken van bewaarfruit wordt al volgende week -de eer ste week van september- een begin gemaakt. Volgens een schatting van de teamleider van de DL V fruitteelt te Geldermalsen de heer H. W. van der Woerd valt de fruitoogst dit jaar als gevolg van de warme en droge zomer 10 tot 15 procent lager uit. (zie ook pag. 16). De prijsvorming is echter goeden de verwachtingen zijn dat dit zo blijft. De persoon rechts op de fotoafgelopen dinsdag gefotografeerd in de omgeving van Kapelle, lijkt het hier vol ledig mee eens te zijn (foto Willem Mieras). In de ANWB-Kampioen van september staat een ver haal over de gevolgen van landinrichting voor het land schap waar de boeren geen brood van zullen lusten. "STOP DE BOER" staat er met grote letters boven en in het artikel zelf wordt ondermeer gesteld dat de gang van zaken rond landinrichting "een bedreiging is voor het Nederlandse landschap" en dat "minstens drie kwart van ons land ten prooi is gevallen aan rigoreuze landinrichtingsplannen". En als uitsmijter: "Het belang rijkste struikelblok bij landinrichting blijkt de machtige boerenlobby waardoor aan alle kanten wordt geknaagd aan de natuur, aan de rekreatie en dus ook aan het toe risme". Tot zover een bloemlezing uit het artikel in de Kampioen. Vorige week al belde mij als eerste spontaan een vrouw uit West-Brabant die - alhoewel zelf niet bij de landbouw betrokken - geen goed woord over had voor het artikel in de Kampioen. Daarna zijn er nog meerdere reacties geweest, allemaal met dezelfde teneur, name lijk dat het artikel kant nog wal raakt en ronduit beledi gend is voor de agrarische sector. Ik voeg daaraan toe dat ook de Landinrichtingsdienst en de Centrale Land inrichtingscommissie (CLC) zich ongetwijfeld aan- gesproken zullen voelen. Ook de Zeeuwse milieugedeputeerde krijgt trouwens een behoorlijke veeg uit de pan. Direct na het eerste telefoontje heb ik geprobeerd er achter te komen wat nou eigenlijk de be doeling is van het bewuste artikel. Ik heb begrepen dat de ANWB het al jarenlang eigenlijk niet kan verkroppen dat deze machtige organisatie niet rechtstreeks bij de landinrichting is betrokken. De frustraties daarover zijn nu blijkbaar zo hoog opgelopen dat men ten einde raad LEI-cijfers over boekjaar 1989/1990 In het boekjaar 1989/1990 is een sterk herstel opgetreden van de inkomens in de akkerbouw en de intensieve vee houderij, na het lage niveau van een jaar eerder. In de melk veehouderij en de glastuinbouw trad een lichte inkomens daling op. Dit blijkt uit de ramingen van het LEI. In de akkerbouw wordt het gemiddeld ondernemersin komen geraamd op ongeveer 65.000 gulden tegen ruim 45.000 gulden het jaar daarvoor. Deze verbetering is voor een deel te danken aan hogere ha-opbrengsten, maar vooral aan de fors hogere prijzen voor aardappelen en uien die weer een gevolg zijn van de droogte in de EG- landen. Op bedrijven in het noorden en het noordoosten, die weinig of geen comsumptie- of pootaardappelen te len, blijft de inkomensgroei achter. Lichte daling In de melkveehouderij zijn de inkomens over hun top heen. Na vijf jaar stijging is nu een lichte daling opgetre den, van 77.000 naar 72.000 gulden. Belangrijkste oor zaak is de licht gedaalde melkprijs en de iets gestegen kosten. De varkensfokkers en varkensmesters zien het in komen na twee slechte jaren sterk vooruitgaan. Ook de leg- en slachtpluimveesector boeken goede resultaten. Het gemiddeld ondernemersinkomen van de gemengde bedrijven met veel intensieve veehouderij is toegenomen van een schrale 18.000 gulden tot naar schatting 75.000 gulden. In de glastuinbouw doet zich daarentegen een te ruggang voor van 87.000 naar 82.000 gulden per onder nemer. Deze komt geheel voor rekening van de snijbloembedrijven. De produktiewaarde in de glastuin bouw was in 1989 bijna 7 miljard gulden, een stijging van bijna 6%. De produktiewaarde van de akkerbouw en vee houderij steeg in 1989/1990 met bijna 7% tot ongeveer 27 miljard gulden. Het produktievolume nam voor het derde opeenvolgende jaar iets af, de prijzen gingen echter in doorsnee omhoog. Vooral aardappelen en varkens werden duurder. De totale bedrijfsinvesteringen in de ak kerbouw en veehouderij bedroegen 4.4. miljard gulden, bijna 50% meer dan in 1987/1988. Aldus de cijfers van het LEI. maar wild om zich heen gaat slaan. Door zoete brood jes te bakken richting natuur en milieu hoopt de ANWB blijkbaar op steun van die zijde. Maar ik kan me niet voorstellen dat de natuur- en milieu-organisaties daar in zullen trappen want die weten maar al te goed dat recreatie en toerisme niet bepaald bevorderlijk zijn voor natuur en landschap. Want per saldo gaat het de ANWB natuurlijk om meer recreatie en vooral toerisme, daar is niet zo moeilijk doorheen te kijken. Behalve dat het artikel in de Kampioen beledigdend en insinuerend is voor de agrarische sector, is het ook feitelijk onjuist voor wat betreft de werking van de Landinrichtingswet en de inrichting van ons platteland. In het inmiddels beruchte weekend, toen volgens de Zeeuwse gedeputeerde De Voogd Zeeland "vol", was maakte ik met mijn vrouw een fietstocht door de Zak van Zuid-Beveland. We hebben daar voor de zoveelste keer genoten van het prachtige landschap met zijn gro te verscheidenheid wat het resultaat is van een in de zestiger en zeventiger gerealiseerde ruilverkaveling. Zeeland mocht dan vol zijn, de Zak in ieder geval niet want er waren nauwelijks andere mensen en we had den dan ook het genoegen vrijwel een privébezoek te kunnen brengen aan een beroemde Zeeuwse tuin ter wijl er toch open dag was. De ANWB zou er derhalve goed aan doen om wat verder te kijken dan de gebie den waar het massatoerisme zich concentreert. Zich wat meer in kunnen spannen voor spreiding en kwali teit. Of toch maar liever niet, want dan is het misschien ook met de rust in de Zak van Zuid-Beveland gedaan - en in tal van vergelijkbare prachtige (verkavelde) agrari sche gebieden die we in Nederland hebben. Het is ei genlijk maar beter dat de ANWB daar onkundig van blijft, zodat ze ook hun leden niet op verkeerde ideëen kunnen brengen. Oggel VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 78e JAARGANG NO. 4035 land- en tuinbouwblad oo

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 1