Droogbloemenbedrijf in Kortgene mikt vooral op exportmarkt Op 26 ha voormalige akkerbouwgrond worden nu droogbloemen geteeld Foto's Anton Dingemanse In een entourage van een bont geschakeerde bloemenzee langs een lommerrijke dijk wuiven tientallen jonge mensen luchtig naar een passerende voorbijganger. Hun andere arm gaat geheel schuil onder een lading pas geplukte bloemen. Hun gezichten staan op vrolijk. Vanaf de dijk overheerst de indruk dat zich hier een idyllisch tafereel ontrolt, maar toch wordt er hard gewerkt. De bloemen hangen enkele uren na het plukken al te drogen in een hypermoderne droogcel van het droogbloemenbedrijf Dintel Prins BV aan de Prinsendijk te Kort gene. Dit jaar is dit bedrijf gestart met de grootschalige teelt en ver werking van droogbloemen. Op 31 augustus a.s. verricht de heer Luns de officiële opening. Groot opzetten "De ervaringen vorig jaar waren dermate positief", vertelt kommer- cieel direkteur Math Teeuwen, "dat je voor de keus komt te staan: hoe ga je nu verder. Doe je er elk jaar een stukje bij of ga je het ineens groot opzetten? We hebben voor de laatste optie gekozen, want dan kreëer je schaalvoordelen, waardoor je kostprijs daalt. Verder bleek ons dat er in de wereld veel vraag is naar droogbloemen. In 1989 konden we daardoor bij lange na niet aan de vraag voldoen. De derde reden om het groot aan te pakken is dat je dan interessanter bent voor je klanten, door het bredere en grotere aanbod. Je haalt meer klanten binnen, en ook grotere klanten. Dat is dit jaar ook al gebleken". Op het bedrijf worden ca. 60 ver schillende soorten droogbloemen ge teeld, op een oppervlakte van 26 hektare, ruim de helft van de grond die bij het bedrijf in Kortgene be hoort. Op de andere helft is dit sei zoen wintertarwe geteeld. Ruimte voor uitbreiding is er dus nog wel, maar Van de Velde gelooft niet dat het verstandig is 40 of 50 ha droog bloemen te gaan telen. "Dan wordt het te groot om te kunnen overzien. Organisatorisch is dat niet meer rond te zetten, en ook de kwaliteit van het produkt zou hieronder te lij den hebben". Een kleine uitbreiding Vrijdag 24 augustus 1990 De twee direkteuren Joop van de Velde (I.) en Math Teeuwen van Dintel Prins. Het bedrijf wordt gerund door de heer Joop van de Velde, die daar naast in Steenbergen een drogerij voor veevoer heeft. Tot voor enkele jaren werden op het bedrijf in Kort gene gewoon akkerbouwgewassen verbouwd. Vanwege de minder flo rissante situatie in de akkerbouw is Van de Velde naar andere mogelijk heden uit gaan kijken. Dat hij daar bij op de droogbloemen is gestoten is een gevolg van een reeks toevallig heden en het ogen en oren open hou den. "Je vangt geluiden op uit de markt, en op een gegeven moment trek je daaruit je konklusies en begin je wat. Je moet dit soort dingen niet aanpakken door avond aan avond te gaan studeren, dan weet je nog niet wat er om je heen gebeurt", zegt Van de Velde, die algemeen direk teur van Dintel Prins is. In 1988 heeft hij in Kortgene de eer ste proefperceeltjes met droogbloe men aangelegd. Het bleek dat de grond heel geschikt is voor de droog bloemen. Volgens Van de Velde heeft dat o.m. te maken met het vochtleverend vermogen van de grond (die tussen de 18 en 40 procent afslibbare delen heeft). In 1989, toen hij de teelt uitbreidde tot twee hekta re, groeiden er ondanks de heel dro ge zomer toch goede bloemen. Wat betreft de rijkdom aan voedingsstof fen zou de grond wat Van de Velde betreft nog wel wat armer mogen zijn. "Er zit nog teveel stikstof en fosfaat in, een erfenis van het akker bouwbedrijf. Teveel stikstof levert een te weelderig gewas op, wat ten koste gaat van de bloem. De meeste bloemen hebben allemaal geen extra toevoer van meststoffen nodig". Vorig jaar zijn de bloemen gedroogd in een tot droogcel omgebouwde aardappelopslagplaats. Er zijn toen ook al bloemen verkocht, en: de markt werd "afgetast". - aangenomen dat alles goed blijft gaan - acht hij niet ondenkbaar. Alles in één hand De opzet van het bedrijf is alles in ei gen hand te houden, van teelt tot eindprodukt bij de klant. Teeuwen: "In de droogbloemenwereld wordt veel gewerkt met kontraktteelten. Naar aanleiding hiervan ontstaat tussen droogbloemenbedrijf en teler nogal eens verschil van inzicht over de kwaliteit van het produkt in kom- binatie met de prijs. Bij ons is dat gewoon uitgesloten, doordat wij van land - tot - klant werken. Ook den ken wij door één of twee schakels in de produktketen over te slaan wat konkurrerender te kunnen zijn in de prijs. De kwaliteit is bovendien opti maal, doordat alles vlak bij elkaar zit. Tussen snijden en drogen ligt bij ons vaak een tijd van hooguit twee uur. Elke minuut te lang betekent kwaliteitsverlies". Teamwork Toen Van de Velde over droogbloe men begon te denken heeft hij er al meteen zijn huidige kommercieel di rekteur Math Teeuwen bij betrok ken, een goede bekende van hem "Het is teamwork; alleen kun je zo iets niet doen, ik niet en Math ook niet", benadrukt Joop van de Velde. Hij toont een grote betrokkenheid bij zijn bedrijf. Dat is mede een ge volg van het zelf moeten oplossen van allerlei problemen en pro bleempjes. "In 1988 heb ik een monster droogbloemen naar een ge renommeerd droogbloemenbedrijf gestuurd, met het verzoek er een Meesterbinder Joop van Oei. wordt dezelfde kachel gebruikt als voor het drogen. De meeste bloemsoorten kunnen geen onkruidbestrijdingsmiddelen verdragen. Meeldauw en luizen kun nen wel normaal bestreden worden. Voor de onkruidbestrijding heeft Van de Velde twee borstelmachines aangeschaft (voor verschillende rij afstanden), waarmee men het on kruid tussen de rijen bestrijdt. De bloemen zelf worden met kappen af geschermd. In de rij moet het on kruid met de hand gewied worden. Veel export De droogbloemen vinden vooral in het buitenland aftrek. Nederland is meer een "vers-land", maar ook binnen de landsgrenzen heeft het be drijf inmiddels al vele kontakten op gebouwd. In enkele van de ons om ringende landen heeft Dintel Prins een full-time exportmanager gestati oneerd. Deze reist met een monster koffer potentiële afnemers af. "Dit levert veel nieuwe klanten op", ver telt Math Teeuwen. "België en En geland "lopen" wat dat betreft goed. Naar West-Duitsland is on langs een exportmanager vertrok ken, nadat deze enkele weken is in gewerkt in Kortgene. Hij heeft zo kunnen zien hoe de bedrijfsvoering en de teelt plaatsvindt, dat is een voordeel in zijn huidige funktie. Opening Op 31 augustus om 15.00 uur wordt het droogbloemenbedrijf officieel geopend door oud-minister van Bui tenlandse Zaken en oud-sekretoris- generaal van de NAVO mr. J. Luns. Zijn bekendheid in Nederland is de voornaamste reden geweest hem hiervoor te vragen. Uiteraard is het bedrijf er zeer mee verguld dat de heer Luns bereid is de opening te verrichten. De sleutel die hij daar voor nodig heeft wordt door vier pa rachutisten vanuit de lucht aangele verd. Tijdens de opening is een doorlopende diavoorstelling te zien, waarvoor de opnamen in de loop van dit jaar op het bedrijf zijn gemaakt. Open dag Op zaterdag 1 september houdt Din tel Prins van 11.00 tot 16.00 uur een open dag voor een ieder die belang stelling heeft het bedrijf te bezichti gen. Het droogbloemenbedrijf is ge vestigd aan de Prinsendijk no. 5 te Kortgene. Lex Kattenwinkel oordeel over te geven. Ik dacht er toen nog over om op kontrakt te gaan telen. Ik kreeg echter geen ant woord - heb dat nu nog niet - waarna ik heb besloten zelf te gaan begin nen, uiteraard wel met de hulp van deskundige mensen". De toenmalige beheerder op het ak kerbouwbedrijf in Kortgene, Wim Scheele, heeft zich toegelegd op de teelt van droogbloemen en is nu be drijfsleider. De teelttechnische ken nis heeft hij opgedaan van een erva ren droogbloementeler uit het West- land, die door het bedrijf is aange trokken. Van de Velde kwam in 1988 "toevallig" met hem in aanra king. Sindsdien werkt hij bij Dintel Prins. Bij het bedrijf zijn momenteel ca. tien mensen in vaste dienst, onder wie de mensen die de boeketten ma ken. Dezen zijn intern opgeleid door meesterbinder Joop van Oei, die ook boeketten ontwerpt. Een deel van de gedroogde bloemen wordt geverfd (met verf op waterbasis). Op het oog gaat het verven er heel eenvoudig aan toe; de bossen bloemen worden gedurende korte tijd in een verfo- plossing van 90 a 100 graden Celsius ondergedompeld. Dit wordt gedaan door een "door de wol geverfd" ver ver, die al jaren bloemen verft. Het is namelijk heel specialistisch werk. Om de gewenste kleur te krijgen moeten de gedroogde bloemen soms eerst gebleekt worden, en pas dan zijn ze geschikt om in de juiste kleur te verven. Het mengen van de verf stoffen steekt ook heel nauw. "Het hoort er gewoon bij, dat ver ven", zegt Van de Velde. "De klant vraagt erom, dus dan moet je wel. Dat geldt ook voor het verwerken van zijde in de boeketten. Velen wil len boeketten waarin een kombinatie van echt en kunststof is verwerkt". In tijden van drukte zoals de oogst tijd werken er veel meer mensen op het bedrijf, soms wel 80 per dag. Voor het snijden, busselen (bossen maken) en aan rekken hangen wor den via een uitzendbureau scholieren aangetrokken. De ervaringen zijn van beide kanten positief. "Ze zijn zeer gemotiveerd en doen het werk met plezier, over hun prestaties heb ik niets dan lof", aldus de algemeen- direkteur. De bloemen worden na gesneden of gesikkeld en op het veld gebusseld te zijn (allemaal handwerk) op de plat te wagen naar het erf getranspor teerd, en daar aan rekken gehangen. Deze rekken worden vervolgens in de droogcel gereden. Het bedrijf be schikt over twee droogcellen, behal ve de aangepaste aardappelopslag ook een cel in de nieuwgebouwde loods. Er kunnen 25.000 bossen te gelijk gedroogd worden. De droog- duur hangt af van de bloemsoort, maar bedraagt altijd minimaal 20 uur. De temperatuur is eerst nog re latief laag, en de vochtigheid hoog, anders zouden de bloemen te bros worden. De gewenste omstandighe den tijdens het droogproces kunnen van tevoren ingesteld worden. De gedroogde bloemen worden voor een deel soort bij soort verpakt, en als zodanig afgeleverd, en voor een ander deel in boeketten verwerkt, al naar gelang de wensen van de afne mers. Een flink deel van de gedroog de bloemen wordt in de schuur op geslagen om op een later tijdstip te worden verwerkt en afgezet. Ten be hoeve van dit werk 's winters kan de vloer van de werkruimte in de schuur worden verwarmd. Hiervoor

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 9