Varkensgras in vlas dc c/y afgezien Investeringen gericht op mestopslag en 'milieu' Beetje meer met Een vroeg najaar?? de hakselaar dreigen Droge zomer en toch een goed jaar? Afgelopen weekend viel er in totaal 20 mm regen. In de vijf weken hieraan vooraf viel slechts 6 mm in WEST-ZUID-BEVELAND. Zee land was droog, maar toch nog met plaatselijke verschillen. Onwillekeu rig denken wij terug aan de droge zomer van 1983. Droge zomers val len toch altijd mee? Geldt dit ook fi nancieel voor 1990? Voor 1983 wer den de lagere opbrengsten o.a. van aardappelen en bieten ruimschoots gecompenseerd in de prijs. Toen ver kochten wij de wintertarwe ook nog voor ruim 50 ct per kg. Het jaar 1983 was voor het merendeel van de akkerbouwers een goed jaar. Door dat er dit jaar veel vroeger gezaaid en geplant is zullen de opbrengsten, ondanks de droge zomer, op een ho ger niveau liggen dan in 1983. Juist West-Zuid-Beveland, waar nogal wat droogtegevoelige polders zijn, is slecht bedeeld geweest met de regen. Het lijkt wel of daar de regen viel, waar men deze het minst nodig had, nl. "de polders". Veel aardap pelpercelen staan te sterven vanwege het geleden vochtgebrek. De knolop brengst is aan de matige kant. Bij de oogst zullen we moeten wachten tot de grond voldoende vochtig is en de knollen behangen voor opslag van wege het grote risiko van blauw en beschadiging. Voor direkte verwer king speelt dit minder. Een troost is dat niet alleen West-Zuid-Beveland met dit probleem zit. Wij vragen ons af of de enkele nog goed groenstaan- de percelen met de flinke bui regen van zondag op maandag doorwas gaan vertonen. De 2e jaars plantuien zijn nog niet allemaal gerooid. Dit wijst op een zéér matige tot slechte prijs. Maar de kwaliteit is uitstekend, met of zon der Engelse methode. De zaaiuien zijn vroeg gestreken en zijn door vochtgebrek gelijk afgestorven wat een belangrijke opbrengstreduktie zal geven. Op de prijs schijnt dit (nog) geen invloed te hebben. Zou den de vele geïmporteerde uien van het Zuidelijk halfrond al geruimd zijn? Zo ja, dan kan er nog een prijs herstel volgen. Of het Oostblok ver stoort alsnog de markt. Bruine bo nen worden reeds gemaaid. Op de vasthoudende gronden wordt een re delijke tot goede opbrengst ver wacht. Velen zullen het echter met minder moeten doen doordat de bo nen fijn en de peulen matig bezet zijn. Bij de enkele veehouders in on ze streek is het weiland dor en doods. Er is echter nog veel kuil- voer, vaak nog van vorig jaar voor handen. Bij de fruitteelt ziet het er beter uit. Wel minder kilo's, maar minder werk met een goede prijs. De inves tering in druppelbevloeiïng komt er wel uit dit jaar. Wanneer je de vele percelen slapende bieten zag staan zou je de opbrengstschatting van 6 aug. jl. (49 ton) voor Zeeland van het I.R.S. in twijfel trekken. Dit komt bij veel telers ongeloofwaardig over. Maar toch, wij hadden een voorsprong en wanneer er nu nog voldoende regen valt en men ze en kele maanden de tijd geeft kunnen ze nog veel groeien. Dat hebben wij vorig jaar eveneens ervaren. De fa brieken schijnen vroeg te willen be ginnen. Je kunt je niet voorstellen dat we over 3 a 4 weken bieten leve ren. Dat zo vroeg begonnen wordt lijkt op kapitaalvernietiging. Het kost veel extra premie, dat is de bie- tenprijs, en net als vorig jaar was toch op 15 december alles al ver draaid? Door de droogte begon er 7 hier en daar wat meeldauw in de bie ten te komen. Bestrijding is in ons land volgens het I.R.S. niet renda bel. De vergelingsziekte is beperkt gebleven tot wat kleine haardjes. De bestrijding heeft hierdoor belangrijk minder gekost dan in 1989. De bieten opbrengsten zullen sterk verschil lend zijn en worden meer bepaald door de kwaliteit van het bodempro fiel dan de kwaliteit van de teler. Voor de reeds ingezaaide groen be mesting is de regen net op tijd geko men. Velen hebben afgewacht om te zaaien omdat de grond te hard en te droog was. Wat drijfmest betreft: Meer dan voldoende tijd hebben we gehad om het over de percelen uit te rijden. Momenteel Ijkt het echter of er weinig voorhanden is. En toen was er regen. Waar iedereen stilaan hier op NOORD- BEVELAND op zat te wachten werd bewaarheid. Alleen grote hoeveelhe den van het kostbare vocht blijven voorlopig uit. Maar ja, wie het klei ne niet eert, Door de droge periode is de graan oogst vrijwel zonder problemen verlopen en kon iedereen het wat rustiger aan doen. De stroprijzen blijven laag en daar toe wordt er veel gehakseld. Wat de aardappelen betreft, deze zullen niet veel meer van het water kunnen ge nieten, daar er al vele percelen hard aan het afsterven zijn. De droogte zal de kilogram-opbrengsten wel de das omdoen maar de prijs is ook weer wat in de lift dus hopelijk wor den kilo's met prijs gekompenseerd. In hoeverre doorwas nog een rol zal spelen is onduidelijk. Regen zal de doorwas bevorderen en de reeds aanwezige knollen zullen dan als moederknol gaan fungeren, dus ook het tijdstip van doodspuiten zal van belang zijn. Bij gebruik van Reglone dient men goed op de gebruiksaan wijzing te letten, want ook vorig jaar waren er gevallen bekend met navel- eindrot. Naar het er dus naar uitziet zou het een vroeg najaar kunnen worden. Op de meeste plaatsen in Nederland is sedert tien juli weinig neerslag meer gevallen. De enorme verdam ping veroorzaakt door het af en toe zeer warme weer heeft de waterhuis houding ook niet veel goed gedaan. De enkele buien, die in dit tijdvak enkele millimeters neerslag brachten konden de droogte niet of nauwe lijks compenseren. Desondanks constateren we dat kring LANGSTRAAT niet het meest te lij den heeft gehad van het droge en warme weer als we vergelijken met andere delen van de provincie waar door de gevolgen in onze regio wel meevallen. De gewassen staan er over het alge meen vrij goed voor. Een aantal be drijven heeft in deze periode de regen installatie weer op volle toeren la ten draaien en men kon ook dit jaar weer het effectieve resultaat waarne men, alle gemaakte rapporten t.a.v. beregening ten spijt. Gelukkig heb ben we niet te maken gehad met een beregeningsverbod, doordat het wa terpeil in de rivier goed op niveau bleef. Hebben we echter met veel zomers weer ons werk kunnen doen, echter in de praktijk tekenen zich de laatste tijd veel donkere wolken af als we Eindelijk heeft WEST ZEEUWS- VLAANDEREN een opfrissertje ge had, veel meer dan dat is het nog Boeren en boerinnen kunnen zich dan weer gaan bezinnen. Want vroeg of laat komt iedereen er wel mee in aanraking: grondaankoop, - verkoop, machine-aankoop, uitbrei ding door grondhuur of aankoop en, last but not least: bedrijfsover name. Dit zoveel omvattende begrip zit bij iedere ondernemer wel in het achterhoofd. Begrijpelijk dat wel, want eigen arbeid en kapitaal zitten erin verwerkt. Hoe zullen we het in 't vat gieten; eerst een maatschap met dochter of zoon aangaan tot er enig kapitaal in het bedrijf is geïnvesteerd, jezelf ver noemen tot verpachter of moeten de erfgenamen zolang maar ergens an ders gaan werken en zien we te zijner tijd wel weer hoe we het een en ander op zullen lossen. Dit laatste is mo menteel wel aannemelijk gezien het feit dat de landbouw een zwakke pe riode meemaakt en een extra inko men binnen het bestaande bedrijf niet of moeilijk uitgebuit kan worden. Maar het zijn toch problemen waar we met z'n allen niet omheen kun nen en waar we over zullen moeten blijven praten met elkaar, in familie verband en met onze voorlichters. het hebben over de marktprijsont wikkelingen. Ontwikkelingen, die al sterk beïnvloed worden door de E.E.G.-beleidsvoornemens, de GATT-onderhandelingen en Oost- Europa-importen met daarbij de laatste weken het Midden-Oosten conflict Irak-Koeweit. Allemaal za ken op het eerste gezicht ver van ons bed, maar die stuk voor stuk grote invloed hebben op de prijzen van onze produkten. Inkomens in bijna alle sectoren zijn daarbij goed onder druk komen staan, waarbij we aan de kostenkant met snel stijgende energiekosten te maken hebben de laatste weken. Ondanks deze wat mineurstemming zien we in onze regio nogal wat in vesteringen verricht worden speciaal gericht op mestopslag en milieuver- beterende zaken. Een erg belangrij ke zaak, dat boeren en tuinders in onze regio zich bewust zijn van de toenemende aandacht voor de mi lieuzorg. Het milieubeleid van de overheid zal verder worden geïnten siveerd, waardoor vele van onze be drijven er op een of andere manier toch mee wordt geconfronteerd. Het is daarom ook een geweldig initiatief van het organisatiecomité om de Agrarische Dag, die op zaterdag 25 niet geweest maar alle beetjes hel pen. Voor de weiden zal het dit jaar wel niet veel meer helpen, ook op de betere gronden zoekt het vee naar de laatste groene sprietjes. Velen moe ten al geruime tijd bijvoeren, dat kost niet veel zolang het eigen hooi betreft maar langzamerhand zal er steviger bijgevoerd moeten worden. Vervelender is de prijsvorming van vele segmenten van de veehouderij. De melkprijs valt tegen na de "gou den" jaren, de stieren van de veel ge promote vleesrassen brengen de meerkosten niet op. De mindere slachtdieren ondervinden rechtstreekse konkurrentie uit de DDR. Evenals bij de granen en aard appelen hadden we dat pas over en kele jaren verwacht, hier is geen kwaliteit of vakmanschap tegen op gewassen. De polders hebben de afgelopen maand een ware gedaanteverwisse ling ondergaan. Gelukkig kwam de weersomslag pas toen alles gedorst was op een enkel perceel veldbonen na. Hoewel het stro zowat onver koopbaar was valt toch telkens weer op wat een hoeveelheden geperst produkt ons landje verlaten. Een beetje meer met de hakselaar dreigen zou ons toch eens een paar tientjes extra moeten opleveren. Voor het gespreide vlas is het buitje ook welkom het rotingsproces kan nu op gang komen. De tijd dat vlas- land vroeg vrij was, is verleden tijd. De Teunisbloemen trekken zich schijnbaar niets aan van de droogte De regenjas was kwijt. Het jack voor de kou hing aan de kapstok met daarover allerlei kle dingstukken die weinig om het lijf hadden. We hebben allebei weer opge zocht. Zowel regenjas als trui en jack zijn weer in ere hersteld. Zelfs de blokken hout voor het vuur spelen door het hoofd. Als we goed geluisterd hebben naar de weerman hoeft het allemaal nog niet, komt de zomer weer te rug. Maar dit hebben we in ieder geval gehad. Een verfrissende re gen voor de planten maar ook voor mens en dier. Ik geloof dat we er allemaal aan toe waren. Zeer zeker de spreeuwen die deze zomer in onze tuin een terreurac tie zijn begonnen. Na de bessen- bossen grondig geleegd te hebben zijn ze aan de pruimen begon nen. Zelfs de perenboom moest er aan geloven. Niet zo verwon- augustus wordt gehouden een speci aal tintje te geven, door Landbouw en Milieu als thema centraal te stel len. Aandacht speciaal voor metho des van mestverwerking en inleve ringsmogelijkheden van de kant van de gemeente Sprang-Capelle voor chemische afvalprodukten. Ik denk erg belangrijke zaken, dat boeren en tuinders in onze regio deze zaken zelf oppakken in een tijd waarin de politieke druk rond deze milieuma terie steeds groter wordt. Tevens zal de eindkeuring van de kalveropfokwedstrijd plaats vinden, die afgelopen winter is gestart. Hier aan wordt door een zestiental jonge ren met 37 kalveren deelgenomen. Met opnieuw fraai zomerweer in het vooruitzicht kan ook dit onderdeel een leerzaam en spannend element zijn. Naast deze genoemde activiteiten is er op deze dag een schapenbedrijf- show, een kleine huisdierenmarkt, een kleine vleesveetentoonstelling, wolspinnen, een paardedressuur en aandacht voor volksdansen. Ik hoop, dat de goed gekozen opzet van het organisatiecomité zich in een brede publieke belangstelling mag verheugen. en het vroege einde van de andere gewassen. Wel vroeg zijn de bruine bonen. De eerste zijn reeds gedorst, maar dat is niks om jaloers op te zijn. De weersvooruitzichten zijn be ter dus wellicht kan de oogst dan goed beginnen. Door de droogte is de prijs weer aangetrokken, maar er worden wel minder kilo's per ha. verwacht. Zo komt het najaar weer snel op ons af, veel aardappels zijn al dood, anderen kunnen misschien nog iets van het vocht profiteren. De eerste papieren van de suikerin dustrie rollen ook weer al binnen, er ligt nog een boel werk te wachten. Maar we weten hoe we met dat blij- tje moeten hakken. Heel anders ligt dat op het gebied van de belangenbehartiging voor de hele sektor. De vertoning van de MVH-boycot legde wederom onze grote zwakte bloot. De stelling dat de landbouw zo goed is georgani seerd, lijkt achterhaald. De Italiaanse paprikaproduktie valt volgens schattingen dit jaar kleiner uit dan vorig jaar. De verwachte 350.000 ton komt van 2.000 ha glas en 13.200 ha vollegrond. Het totale areaal bleef gelijk, maar er vindt een verschuiving plaats van vollegrond naar kas. Dit heeft vooral te maken met de prijsvorming. De prijzen van vollegrondspaprika's zakten vorig jaar naar 1,19 per kg, voor glaspa prika's stegen ze tot 2,18 per kg. derlijk want hoe of ze ook met de pootjes op het gazon dribbelden, er kwam geen pieraas naar bo ven. De beestjes hadden gewoon honger en dorst. Na de regen zijn ze verdwenen, de pruimen ook. De bruine dijken zijn nog niet verkleurd in jeugdig groen. Het was te warm en te droog. Ieder groen sprietje wordt direkt door de jonge schapen afgevreten. Blijft over, de distels. Deze laat ste bloeien uitbundig aan de ver droogde dijken. Zij hebben wei nig vocht nodig. Zijn best mooi om te zien, maar de schapen lusten ze niet. De boer zal ze moeten afmaaien want volgens mij is er nog altijd een distelwet. Wij willen nog wel eens met een vermanende vinger richting mi lieu wijzen, maar moeten af en toe ook in ons eigen tuintje wie den, of in dit geval dijken maaien. Vrijdag 24 augustus 1990 Van een perceel vlas waren de randen zo zeer vervuild met het taaie onkruid varkensgras, dat deze teler zich genoodzaakt zag het (gerepel de) vlas in de brand te steken. Dit was overigens alleen voor de bui tenste één a twee zwaden nodig. Hier ziet u de teler (r.) bezig het ver ontreinigde vlas op het buitenste zwad te vorken (foto: Anton Din- gemanse).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 7