uit de praktijk Animo voor inzaai tarwe blijkt wat gematigd Prijs reageert weinig op droogte Ondanks wat neerslag blijft het ongekend droog Ook in buitenland geen topoogst aardappelen ROfMDDE Provinciale ploegwedstrijden Na enkele weken van fraai zomer weer zijn we ook op SCHOUWEN- DUIVELAND in de derde week van augustus terecht gekomen. De oogstwerkzaamheden konden onder zeer goede omstandigheden gedaan worden; droogkosten zijn tot een minimum beperkt en de kwaliteit van het binnengekomen produkt is prima. De opbrengsten zijn zeer ver schillend; er zijn tarwe-opbrengsten van 6 ton/ha tot over de 10 ton en dikwijls blijkt dat de vroeg gezaaide tarwe de hoogste opbrengst heeft ge geven, ondanks dat hier nogal wat gerstevergeling heeft ingezeten. Ook het 'oude' ras Arminda heeft dit jaar hoge opbrengsten gegeven. Gemiddeld zal de opbrengst van de granen en erwten zeker het gemid delde van de laatste jaren overschrij den. Het stro is voor een groot ge deelte verhakseld. Anderen hebben nog wat binnen gedaan en weer an deren hebben het gratis weggegeven, op zich een zaak waar zeer weinig geld van binnenkomt. De prijzen van de verschillende graangewassen zijn belabberd, voor al van tarwe, erwten en veldbonen. De prijs van de tarwe ligt weer zo'n 4,per 100 kg lager dan vorig jaar. Bij een opbrengst van 8.000 kg per ha van 37,kan men zo uitrekenen dat er aan de tarwe geen cent meer is te verdienen. Hetzelfde geldt voor erwten en veldbonen. Ook de prijzen van aardappels en ui en reageren nog weinig op de droog te. Hieruit blijkt dat we in het Zuid westen wel het zwaarst door de droogte zijn getroffen. Bij een glo bale schatting zal de gemiddelde op brengst van aardappelen en uien wel eens moeite kunnen hebben om de 40 ton te halen. De bieten hebben in feite nog het beste de droogte doorstaan en zullen een goede op brengst geven, al zijn de verschillen enorm. Van de plaatselijk gevallen regen het afgelopen weekend hebben ze enorm geprofiteerd, voor de aar dappels en uien is de regen te laat ge komen, men zou er net nog nagroei van kunnen krijgen. In de veehouderij gaat alles z'n gan getje; de weiden zijn totaal verdord en menigeen is het vee aan het bij voeren. Er is schijnbaar eten genoeg, want zelfs het laatstgedorste gras- zaadhooi kon men aan de straatste nen nog niet kwijt. Ook prijzen van pulp reageren nog weinig op de droogte. Ondanks dat, zal de mais- opbrengst zeker niet meevallen, ve le percelen zijn veel te kort gebleven (met echter wel een goede kolf- zetting). Ook in de stierenhouderij is de situa tie zeker niet rooskleurig, goede kal veren zijn veel te duur 1.000, tot 1.400,terwijl de op- brengstprijs veel te laag is 2.300,— tot 2.400,—). Dit ein digt voor de stierenhouders dikwijls op een negatief resultaat. Plaatselijk laat men ook boxen leeg staan. Alles overziende is de situatie zeker niet rooskleurig, de huidige politiek wordt nog steeds doorgevoerd en de inkomens komen steeds meer onder druk te staan. Ook een beëindigingsregeling en een regeling voor inkomenssteun zullen zeker geen uitkomst bieden. Ook een braakregeling van 1.853,ha zal zeker geen uitkomst bieden. Voor deze prijs kan men nog geen droog brood kopen, want onze kosten in het Zuidwesten liggen immers veel te hoog. Al met al veel werk voor de heren bestuurders (Landbouwschap, enz.) maar dan moeten ze het wel doen! De graanoogst in onze WESTHOEK is dit jaar probleemloos verlopen. Opbrengsten van de diverse gewas sen liepen nogal uiteen, door de ex treme droogte tijdens de afrijping viel de later afrijpende en laatgezaai- de tarwe wat tegen. Maar de tegen vallende prijs doet bij ieder toch wel het meeste zeer. Nu het weer wat meer najaarsachtig gaat worden zullen we met enkele weken aan het aardappelen en uien rooien toe zijn. Zwaar- of soms 2 maal doodspuiten zal voor de meeste aardappelen wel niet nodig zijn. Als het nog even was droog gebleven, waren ze al helemaal afgestorven, vooral op de lichtere gronden. De suikerindustrie heeft de leveran ciers ook de leveringsschema's voor de a.s. kampagne al toegezonden. Men verwacht een zeer grote oogst. Of dit overal in den lande zo zal zijn is nog de vraag. Op de droogtege- voelige en zandgronden vallen ze niet mee; of door de gevallen regen moet nog hergroei optreden, maar dat gaat dan toch weer ten koste van het suikergehalte. De stoppels zijn nu wel allemaal be werkt. Het op het land gebleven en verhakseld stro gaf nogal wat pro blemen; meeslepen en stroppen waarin nogal veel voorkomende sto ringen bij de bewerking. Goede ma chines die bij verhakselen verder geen stoornissen geven zijn er nog niet veel. En dan maar goed be mesten. Waar en met wat hoef je niet te vragen. In heel onze 'West hoek' hing een geur waar onze bur gers niet zo blij mee zijn, met daar bij uitspraken die niet zo vriendelijk klonken richting agrarische sektor. Gelukkig is dat maar tijdelijk en met de komst van steeds meer en betere injecteurs zal dat wel beter worden. De opbrengsten van de aardappelen, de latere dan, schijnen ook wat te gen te vallen. Het liet zich eerst aan zien dat vanwege het goede groeisei zoen er voor 2 jaar tegelijk zouden gaan groeien, maar de droogte heeft het anders bepaald. Grove maten, die juist de industrie zoekt, zijn er niet, of althans veel minder dan ver wacht. Toch reageert de markt er nog niet op. 't Is ook niet zo gemak kelijk te voorspellen, niemand kan dat op termijn vandaar dat de han del die de afzet moet verzorgen steeds kleiner wordt door het uitval len van meerdere sorteerbedrijven in het Zuidwesten, met alle gevolgen van dien. Als je zo met kollega's spreekt blijkt de animo voor het inzaaien van tar we wel wat gematigd te zijn. Het zaaien van gerst a.s. jaar staat nogal in de belangstelling. Gezien het netto financieel overschot denken er veel in die richting. Hopelijk komen er van de DLV wat berekeningen en vergelijkingen. Al moet ook dan de altijd aanwezige kwaliteit de uitval goedmaken. Laten we hopen dat we dadelijk ook een mooie tijd mogen hebben bij het rooien van onze gewassen het zou het onkostenpakket ten goede komen. Ook de problemen in het Midden- Oosten zullen weer wel kostenverho gend zijn, brandstoffen en al wat niet meer dat uit olie gemaakt wordt zal duurder worden. Hopende dat het allemaal ten goede mag keren al hebben ingewijden daar een zwaar hoofd in. En er staan te veel belan gen op het spel. Als praktijkschrijver uit OOST- ZUID-BEVELAND had ik wel kun nen beginnen met: hier vanuit de Sa hara Want zo droog is het hier ongeveer wel. Als je trekkers in het land bezig ziet veroorzaken die stof wolken die je inderdaad aan de Sa hara doen denken. Alhoewel er dit weekend enkele mm neerslag geval len zijn, blijft het ongekend droog. Voor we met het rooien van de aard appelen beginnen zou het geen kwaad kunnen als er eens 100 mm zou vallen. Wellicht dat we hier in een van de droogste streken van het land zitten want de prijs van aardappelen en ui en blijven op een veel te laag nivo hangen. We hebben toch wel eens droge jaren meegemaakt dat dat wel anders was. Misschien komt de lage aardappelprijs toch ook wel door het feit dat er zeer weinig kopers meer over zijn. Nu de graanoogst weer aan de kant is wordt er weer veel gepraat over de inzaai voor volgend jaar. Ik geloof dat ook in deze streek de animo om tenslotte maar aan de braakregeling te gaan meedoen groter wordt. Maar gezien het budget wat hiervoor be schikbaar is, zal het aantal ha's wat er nog bij kan beperkt blijven. Het zal er dus op neerkomen dat er toch weer veel graan uitgezaaid gaat wor den. Misschien dat het areaal zomer- gerst wat groter wordt want op veel bedrijven brengt dit gewas dit jaar meer op dan de wintertarwe, maar ja, dit kan natuurlijk volgend jaar precies andersom zijn. De aardappels zijn dit jaar weer een verhaal apart. Het rooien moeten we nog maar afwachten. Maar het be waren zal zéér moeilijk worden ge zien de problemen die er vorig jaar al waren, toen het weer toch minder extreem was. Het als het ware voor gebakken produkt dat we nu in de bewaring krijgen zal zeer kiemlustig zijn. Er wordt dan ook geadviseerd om nog vroeger dan anders met gassen te beginnen. Iets positiefs om mee te eindigen: de loofdoding hoeft dit jaar niet veel te kosten. Op de melkveehouderijbedrijven in WEST-BRABANT-ZUID zijn de restantkuilen snijmais openge maakt. De groei is uit het gras en op plaatsen waar beregend wordt ziet het weiland groen. Een extra snede gras groeit er niet. Aangaande de ruwvoeder voorziening komen er geen bedrijven in moeilijkheden. Snijmais zal wel qua voederwaarde achter liggen, maar de massa is er. Een aanvulling met een eiwitrijke brok brengt het rantsoen weer in evenwicht. Hierin liggen de grootste kosten niet, omdat de prijs van krachtvoer nog verder gaat dalen. Aankopen is goedkoper dan zelf ver bouwen. De prijs van pulpbrok nieuwe oogst ligt op 27,losgestort. Binnen de veehouderij is een gedeelte van de la gere vlees- en melkprijzen op te van gen door lagere voerkosten. Toch ligt in de melkveehouderij het rende ment aanzienlijk lager dan vorig jaar. Een ongeveer lagere melkprijs en prijzen voor de nuchtere kalveren die 200,lager liggen. Voor een gemiddeld bedrijf van 50 melkkoei en komt hiermee op jaarbasis ruim 30.000,minder binnen. Hoe dit jaar het totaal rendement in de akkerbouw zal zijn hangt af van de aardappelprijzen. De verwachtin gen zijn hoog gespannen. Hier en daar is tot 17 cent per kg veldsgewas geboden. Deze bedragen hadden be trekking op direkte levering. Toch zijn er geen zaken gedaan. Het per centage 50 mm opwaarts zal tegen vallen en zoals het er nu bijstaat zul len de opbrengsten niet hoger liggen dan vorig jaar. Ook geluiden uit het buitenland wijzen erop dat de op brengst geen topper zal zijn. Vorig jaar zijn er laat in het groeiseizoen de kilo's onder gekomen. Nu is het overal te lang droog geweest om nog bonken te vormen. De opbrengsten zullen met gemid deld 45 ton per ha niet tegenvallen. In wat meer regenrijke jaren zijn op brengsten van 60 ton geen uitzonde ring. Plaatselijk zal het percentage voer hoog zijn door de groeischeu- ren. Allemaal ingrediënten die de meeste telers ervan weerhouden om voor een lage prijs te verkopen. Vo rig jaar begon het afleverseizoen met 20 cent en als de handel met zo'n prijs begint zijn de meesten wel be reid om een gedeelte te verkopen. Erg goed weer is het geweest om hardnekkige wortelonkruiden te bestrijden. Een bewerking met de frees en de stoppelploeg hebben een resultaat gehad dat gelijk ligt aan een onkruidbestrijding. Als het weertype zo blijft kan nog meer op bestrijdingsmiddelen bezuinigd wor den. Öp de meeste plaatsen kan het aardappelloof op een natuurlijke manier afsterven en hoeven bespui tingen tegen schimmelziekten niet zo vaak uitgevoerd te worden. De enkele millimeters neerslag van vorige week waren onvoldoende om groenbemesters aan de gang te krij gen. Om deze reden is er nog maar op beperkte schaal een groenbe- mester uitgezaaid. De praktijk heeft geleerd dat blad- rammenas, gele mosterd en gras snel door moeten kunnen groeien. Krijgt zo'n plantje na kieming water tekort dan zal het nooit meer een volwaardige plant worden. Binnen de veehouderij wordt, indien moge lijk, de regeninstallatie aan het werk gezet om een pas ingezaaide wei aan de gang te krijgen. De provinciale ploegwedstrijd Zeeland wordt op 8 september a.s. georganiseerd in de Wilhel- minapolder van 12.30 tot 15.30 uur. Eén van haar terreinen heeft de Koninklijke Maatschap 'De Wilhelminapolder' daartoe be schikbaar gesteld. Voor deze wedstrijd zijn de beste ploegers van Zeeland uitgenodigd. De se- lektie heeft ieder voorgaand jaar plaatsgevonden op de regionale ploegwedstrijden in onze Zeeuw se gewesten. De provinciale wed strijd zal worden gehouden in de kategorieën rondgaande en links en rechts werkende trekker ploegen, ploegen. In Nederland dateert de belang stelling voor het wedstrijdploe- gen van ongeveer 1950. In 1963 werd in Zeeland voor het laatst een drietal paardeploegers voor deelname uitgenodigd. Nadien werd soms bij herhaling door paardeploegers nog aan wedstrij den deelgenomen. De ploegwedstrijd is een evene ment dat ieder jaar een groot aantal bezoekers trekt. Enerzijds om ploegers aan het werk te zien, anderzijds om vooral het ploeg- werk te aanschouwen. De grote eis waaraan het wedstrijdwerk moet voldoen is het leveren van zo gelijkmatig mogelijk ploegwerk, dat wil zeg gen alle ploegsneden moeten pre cies gelijk van afmetingen, lig ging, kering, diepte en richting zijn. Deze eisen gelden ook on verkort voor het praktijk- ploegen. De funktie van een ploeg wedstrijd als deze is, de bezoeker een beeld te geven van hoe ge ploegd moet worden, opdat hij hiermee bij zijn eigen ploegwerk rekening kan houden. Deelne men aan een ploegwedstrijd is niet alleen proberen in een kom petitiesfeer goed te eindigen, maar vooral het aanvaarden van de uitdaging om de grond, die zo eindeloos variabel in samenstel ling en eigenschappen is, naar 's mensen hand te zetten. Bijna alle ploegen hebben voldoende afstel mogelijkheden om ze in alle ver schillende soorten grond in te kunnen zetten. Het vereist veel vakkennis om in verschillende omstandigheden goed werk te leveren. Deelnemen aan een ploegwedstrijd is een goede manier om door eigen fou ten en die van anderen te leren. In iedere streek waar regionale ploegwedstrijden worden georga niseerd is het bestuur van de landbouwjongerenorganisaties vertegenwoordigd in het organi serend komité. Langs deze weg kan een geïnteresseerde dan ook worden geïnformeerd over moge lijkheden tot deelname aan zijn streek wedstrijd. Ploegen is niet eenvoudig. Een ieder, die deze 'kunst' wil leren beheersen, zal in ploegwedstrij den een goede leerschool vinden. Vrijdag 24 augustus 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 6