Varkenshouders hebben weer lucht Blokkeer medeverantwoordelijkheidsheffing PVV-maatregelen vervoersverbod varkens Zeeuws-Vlaanderen Landbouwschap vraagt Braks voor meer export graan te pleiten Bestuur KNLC over akkerbouw Maak gevolgen per sector zichtbaar Bestuur KNLC over GATT Deze week zijn meer dan 1.000 biggen uit West-Zeeuws Vlaanderen afge voerd naar het slachthuis in Son. De dieren werden overgeladen op het be drijf van de fa. Staelens in Eede, waarvan hier een beeld. Zeeuwsvlaamse biggen zou door het PVV worden overgenomen waar voor de prijs van 100,incl. BTW per big aan de betreffende var kenshouder wordt uitbetaald. Op 17 en 18 augustus jl. is de gelegenheid opengesteld voor telefonische aan melding. De afvoer van de biggen vond plaats op 21 en 22 augustus. Voor deze regeling zijn 1060 biggen gemeld. Verder blijkt in het kielzog van deze regeling ook bij anderen een vraag naar biggen los gemaakt te zijn waardoor voor het becijferde biggenoverschot een bestemming is gevonden. Al met al kfln worden ge constateerd dat er door de maatrege len direct en indirect een verlichting van de problematiek is ontstaan. Weliswaar is daarmee alle leed niet geleden, maar er is voorshands weer wat uitzicht. Veel zal nu afhangen van de ontwik kelingen m.b.t. de varkenspest in België. Alle aandacht is gericht op 4 september als het Permanent Veteri nair EG Comité zich in Brussel be raadt op de varkenspest-situatie in België. Bij voortgaande positieve ontwikkelingen mag een aanzienlij ke verruiming van de beperkingen worden verwacht of zelfs een ophef fing. Is dat niet het geval, dan zal de biggenproblematiek zich over enkele weken weer in volle omvang aandie nen en zullen opnieuw noodmaatre gelen moeten worden genomen om de situatie bij de varkenshouders het hoofd te bieden. Inmiddels overtuigd van de reeds langer bestaande noodzaak zijn - mede op aandringen van de Zeeuws vlaamse varkenshouders en de geza menlijke landbouworganisaties - het Produktschap voor Vee en Vlees, Landbouwschap, ministerie van Landbouw en de Stichting Gezond heidsdienst voor Dieren een tijdelij ke biggenovernameregeling overeen gekomen. Een maximum aantal van 2.000 Dieronterend en buitengewoon kwalijk voor de varkenshouders. Zo om schreven drie burgemeesters uit West Zeeuws-Vlaanderen vorige week woensdag de toestand op de vier varkensbedrijven, die zij bezochten. Op de foto varkenshouder J. Lambregts uit Sint-Kruis (links). Verder v.l.n.r. bur gemeester F. Jong mans (Aardenburg), varkenshouder C.M. de Nood, bur gemeester J. Kruize (Oostburg) en burgemeester L.M. Everaars (Sluis). Het Landbouwschap heeft er bij mi nister Braks van landbouw op aange drongen om in Brussel te gaan pleiten voor meer export van graan. Het schap is diep teleurgesteld over de lage graanprijzen. Er werd im mers gestreefd naar een gelijkblij vende prijs, aldus een brief aan minister Braks. Het Landbouwschap heeft verder besloten om akkerbouwers niet op te roepen de medeverantwoordelijk heidsheffing op granen in te houden. Het is niet aan een publieksrechtelij ke bedrijfsorgaisatie om dat te doen, vindt het dagelijks bestuur. Oproe pen tot actie is een zaak van de drie Centrale Landbouworganisaties. De schade die akkerbouwers in de veenkoloniën hebben geleden door vorst en droogte, stijgt uit boven het normale ondernemersrisico, vindt het Landbouwschap. Het schap gaat inventariseren hoe groot de schade presies is. Daarna wordt met minis ter Braks eventueel over de noodza kelijke tegemoetkoming gesproken. Het schap gaat verder bekijken hoe groot de stroom landbouwproduk- ten is dié uit Oost-Europa op de EG- markt komt. De produkten komen uit Oost-Duitsland maar ook uit an dere voormalige Oostbloklanden waaronder Polen. Deze worden via de DDR-markt richting EG gesluisd. Het bestuur van het KNLC heeft zich tijdens de vergadering van 21 augustus uitgesproken voor het niet betalen van de medeverantwoor delijkheidsheffing. Voorzitter Marius Varekamp zal zich sterk maken om ook de KNBTB en de NCBTB er in het Landbouwschap van te overtuigen dat een boycot noodzakelijk is. "Je kunt - zoals onze Stichting deed - de redaktie van het NOS-journaal erop ■attent maken dat er nogal wat meer gebeurt in de veehouderij dan het rijden met mesttanks. En je merkt dat ze best wat beeldmateriaal achter de hand willen hebben van nieuwe ontwikkelingen. Vervolgens zie je dat op een zonni ge dag een cameraman op zijn knieën achter een mestinjecteur ligt". Alfred van Dijk van de Stichting Public Relations Land- en Tuin bouw (Oogst, 17 augustus 1990). "De suggestie dat het journaal zich laat leiden door een verzameling PR- mensen kan alleen maar grote irritatie veroorzaken. Mogelijk wordt de gier tank bij wijze van wraak weer in beeld gereden. De stichting moet daarom oppassen met het bedrijven van pr voor zichzelf. Daar zijn ze ook niet voor in het leven geroepen". Jaap de Graaf, verslaggever. (Agrarisch Dagblad, 18 augustus 1990). "Bij de huidige regeling weet je bijvoorbaat dat maar 10 procent van de boe ren voor de steun in aanmerking komt. Op deze manier is het voor de steun ter beschikking gestelde bedrag een wassen neus. Politiek wordt tam tam ge maakt over een zwemvest voor en zwemmer die al verzopen is". J. de Wolff, directeur Accountantsbureau in Groningen (Agrarisch Dagblad, 18 augustus 1990). "Waar caravans staan spuit ik niet in het toeristenseizoende mensen hoeven maar twee spetters op de ruit te zien en het is al mis. Daardoor moet ik wel eens een schurftappeltje accepteren". J. van den Berge, fruitteler en raadslid van de gemeente Westerschou- wen (Fruitteelt, 17 augustus 1990). 5 Het blokkeren van de betaling van de medeverantwoordelijkheidsheffing (mvh) zal snel zijn beslag moeten krijgen, vindt het KNLC-bestuur. Het is in Frankrijk gebleken dat in houden van de betreffende gelden mogelijk is. De Franse boeren heb ben het vorig jaar gedaan en doen het dit jaar weer. Frankrijk valt on der dezelfde EG-regelgeving als Ne derland. Waarom zou een dergelijke actie hier niet lukken? Het niet beta len van de mvh en de extra mvh scheelt een akkerbouwer ongeveer 200,per ha. Inkomenssteun Volgens de verschillende regionale maatschappijen komen slechts wei nig akkerbouwers daadwerkelijk in aanmerking voor de inkomenssteun regeling. Een van de belangrijkste knelpunten daarbij is dat het jaar 86/87 ook meegenomen wordt bij de beoordeling van het inkomen. Het KNLC zal zich er hard voor maken dat de regeling voor meer jaren gaat gelden. Volgend jaar moet ook de in komenssituatie van het seizoen 90/91 worden meegenomen en moet het oogstjaar 86/87 afvallen. Verder vindt het bestuur van het KNLC dat de minister de regeling meer moet toesnijden op de Nederlandse situa tie. Wat betreft de beëindigingsrege ling was er een vraag van de ZLM wat er precies onder akkerbouw wordt verstaan. Vallen bijvoorbeeld de telers van conserven en spruiten daar ook onder? Braak Het lijkt dat in Groningen en de Veenkoloniën akkerbouwers massaal een beroep doen op de braakrege ling. Op zich is het een goede zaak dat gezien de zorgelijke situatie in de akkerbouw boeren massaal gebruik maken van deze regeling. Toch kent deze ontwikkeling ook zorgelijke kanten. De percelen worden slecht onderhouden, vooral wanneer ze niet meegenomen worden in de vrucht wisseling en het brengt verpaupering van het platteland met zich mee. Zou het niet mogelijk zijn in de regeling een onderhoudsverplichting op te nemen? Een ander punt is dat door het massale gebruik van de regeling er wel eens zeer weinig geld voor structuurverbetering kan over blijven. Stabilisatoren Panman van de LM IJ wees erop dat door de bijna stilzwijgende toetre ding van de DDR tot de EG de pro- duktiedrempels verhoogd moeten worden. Het KNLC vindt het eigen lijk een vreemde zaak dat voor ande re landen die toetreden tot de EG overgangsregels gelden en voor de DDR wat betreft de landbouw niet. Dit brengt allerlei prijsverlagende ef fecten met zich mee. Ingeborg Schuitemaker Het KNLC vindt dat de gevolgen van de GATT-voorstellen zoals die nu voorliggen zowel in positieve als in negatieve zin per sector bekeken moeten worden. Pas dan kan een goed oordeel gegeven worden over de betekenis van de GATT voor de land- en tuinbouw. Het KNLC zal in een brief aan het Landbouwschap aandringen op een onderzoek naar de gevolgen van de huidige GATT-voorstellen per sector. Staatssecretaris Bukman beweert bij voorbeeld dat de uitkomsten van de GATT in zijn totaliteit voor de land bouw gunstig uit zullen pakken. Hij erkent wel dat bepaalde sectoren er nadeel van zullen ondervinden. Het Landbouwschap zal bij dit onder zoek ook de milieumaatregelen die de Nederlandse regering stelt moeten betrekken. Deze maatregelen werken kostenverhogend voor de diverse sec toren en staan daardoor produceren voor wereldmarktprijzen in de weg. Door deze maatregelen is kostprijs verlaging door specialisatie voor Ne derland niet meer mogelijk. Het bestuur vindt wel dat er mogelijkhe den moeten blijven om te produceren voor de wereldmarkt. COPA Het bestuur van het KNLC onder schrijft verder volledig het COPA- standpunt inzake de GATT. Volgens dit standpunt zou de EG de voorstel len van de Zeeuw moeten afwijzen. Aanvaarding van de voorstellen bete kent o.a. de vrije invoer van graan- substituen tegen lage prijzen. Tegelijkertijd beperkt het voorstel se rieus de mogelijkheden van de EG voor export van agrarische produk ten. De voorliggende voorstellen ver nietigen volgens COPA het principiële mechanismen van het EG-landbouwbeleid en van de land bouw in de EG. Mocht het onver hoopt toch tot afbraak van het EG-landbouwbeleid komen dan moet de overheid voor compensatie zorgen. Maar het bestuur zou dit een slechte zaak vinden gezien de grillig heid van de politiek. Ingeborg Schuitemaker Vrijdag 24 augustus 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 5