Bedrij fs verzorger naar Amerika Allerlaatste vergadering WCLV te Wouw Met Limafix 65% minder ammoniakuitstoot haalbaar Rabobank tevreden over eerste half jaar Landbouwschap etaleert zorg over GATT-ontwikkelingen CZAV voor geblokkeerde rekening medeverantwoordelijkheidsheffing Uitbreiding wateronttrekking in West-Brabant afgewezen Toch nog positief resultaat over 1989 Voor de laatste maal in haar 95-jarig bestaan is vorige week de algemene vergadering van de Wouwse Coöpe ratieve Landbouwvereniging gehou den. Vice-voorzitter A. van Loon zei dat formeel de rekening en verant woording over 1989 moest worden vastgesteld. De WCLV is sinds 1 ja nuari 1990 met de CZAV gefuseerd. Van Loon: 'Na een jaar fusie met de CZAV kan men opmerken dat het besluit juist is geweest. De hoogste graanprijzen, scherpe meststoffen- en gewasbeschermingsprijzen en uit breiding van de winkel is nu geheel afgestemd op het landbouwbedrijf. Een minder prettige bijkomstigheid is de afvloeiing van enkele perso neelsleden geweest. Alles is naar be vrediging afgewikkeld maar zo'n oplossing is niet ideaal'. De heer Van Loon ziet de toekomst voor de regio Wouw met vertrouwen tegemoet en heeft gekonstateerd dat vrijwel ieder lid oog heeft voor de nieuwe opzet. Financieel heeft de WCLV 1989 met een positief resul taat van 23.702,— afgesloten. En kele leden waren van mening dat ge zien het laatste boekjaar met opzet gerekend is naar winst. Medegedeeld werd dat vorig jaar bewust gekozen voor een ekonomische fusie met de CZAV. Een juridische fusie had de beslissing een jaar doen uitstellen met voor de leden alle nadelen vandien. Vorig jaar is op de vergadering door de CZAV verteld dat te Wouw een geheel nieuw bedrijf zou komen. Naar aanleiding hiervan merkte di- rekteur Rijlaarsdam op dat het bij renovatie is gebleven. 'Nieuwbouw zou ekonomisch gezien geen goede zaak zijn geweest. Er is wel over gesproken maar toen het plan kon- krete vormen ging aannemen is als nog gekozen voor renovatie. Tot nu toe is 500.000,geïnvesteerd. 350.000,in verbouwing en win kel en 150.000,als afvloeiings regeling. Wij verwachten nog 200.000,— uit te geven in een nieuw bestrijdingsmiddelenopslag, als er meer zekerheid is omtrent de eisen, en aan achterstallig onder houd. Om het geheel een beter aan zicht te geven moet het voorfront nog worden aangepast. Het gehele eigen vermogen van de WCLV 600.000,is in Wouw geïn vesteerd'. Afscheid Tijdens de vergadering is afscheid genomen van de bestuursleden Go- vers en Luysterburg. De heer C. Luysterburg is vanaf 1952 bestuurslid en sinds 1974 voorzitter. Voorzitter Van Loon deelde verder mee dat het oude bestuur nog tot eind 1991 intact blijft. 'Niet als be leidsmaker maar meer als overlegor gaan. De bedrijfsvoering is in zijn geheel in handen van de CZAV'. Tot slot dankte Van Loon alle oud bestuursleden en raad van toezicht alsmede oud-direkteur Van Oers en benadrukte hij nogmaals dat de fu sie met de CZAV de beste weg is ge weest die het bestuur kon be wandelen. JvT Tijdens de algemene vergadering van de WCLV te Wouw kwam dui delijk naar voor dat de CZAV zich achter het voorstel plaatst om mede- verantwoordelijkheidsgelden op een geblokkeerde rekening te storten. 'De direktie is positief maar officieel moet het bestuur zich er nog over buigen', vertelde direkteur S. Rij laarsdam. 'Alle koöperaties hebben een standpunt ingenomen en op di- rektienivo is het voorstel door ieder een goedgekeurd. Afwachten is wat de betrokken besturen besluiten. In Frankrijk hebben de graanboeren vorig jaar resultaat geboekt met deze manier van werken'. Proeven hebben uitgewezen dat de met het Limafix-procédé beoogde vermindering van de amoniak- uitstoot tot 65% daadwerkelijk mogelijk is. Het procédé is een geza menlijke activiteit van Cebeco- Handelsraad en Kemira. Op zestien rundveehouderijbedrij ven en drie onderzoeksinstituten (de Waiboerhoeve in Lelystad, het ROC in Ureterp en Proefbedrijf De Vijf Roeden van het IMAG in Duiven) zijn proefinstallaties opgesteld. Het afgelopen half jaar is het Limafix- procédé, het aanzuren van rundvee- mest met Orgakem, daar op ruime Mede door bezwaren van afdelingen van NCB en ZLM zijn aanvragen en waterleidingbedrijven om meer grondwater te onttrekken door G.S. afgewezen. NV Waterleiding Maat schappij "Noord West Brabant" vroeg vergunning om met ingang van 1993 in Rucphen uit te breiden van 7 naar 10,5 miljoen kubieke meter per jaar. In Roosendaal verzocht de NV Energie- en Waterbedrijf Roosen daal om uitbreiding van 4 naar 5 mil joen kub. per jaar. Door de TCGB, Technische Com missie Grondwaterbeheer, is een rap port uitgebracht waaruit blijkt dat totaal 9000 ha. binnen de invloedss feer ligt van beide pompstations. Uit berekeningen blijkt dat door vocht- tekorten tijdens het groeiseizoen het rendement met 15% kan afnemen van de potentiële opbrengst. Tevens ligt binnen het invloedsgebied van de winningen een aantal gebieden met belangrijke natuur- en/of landschap pelijke waarde. Het betreft de gebie den het Moergat, Rozenven en het dal van de Molenbeek. Los van de onttrekkingen door waterleidingbe drijven vinden er nog winningen door de industrie en landbouw plaats. De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap is van mening dat land en tuinbouw veel schade zal onder vinden als gevolg van verdere ont trekkingen. Zij merkte tevens op dat in het algemeen de afhandeling van schadeklachten bijzonder lang duurt. Het waterschap De Mark- Vlietlanden maakte bezwaar tegen de aanvraag omdat als gevolg van de winning opbrengstvermindering van landbouwgewassen optreedt welke niet kan worden gecompenseerd door een aangepast oppervlaktewa- terbeheer. Het College van Gedeputeerde Sta ten heeft beslist dat te Rucphen en Roosendaal tot 1993 nog resp. 10,5 en 5 miljoen kub per jaar mag wor den onttrokken. Vanaf 1993 mag de winning niet meer bedragen dan 7 en 5 miljoen kub. De waterleidingbe drijven kunnen dit opvangen door water te gaan betrekken uit de Bies- bosch. Ten behoeve van de drinkwa tervoorziening van de huishoudens kan grotendeels gebruik gemaakt worden van grondwater. Grootver bruikers als de industrie zouden kun nen overschakelen op oppervlaktewater. Uit de onderzoekingen van de TCGB blijkt verder dat ondervanging van landbouwschade door wateraanvoer niet tot de reële mogelijkheden be- Voorzitter Klompe van de CZAV deed in dit stadium nog geen uit spraak al was tussen de regels door duidelijk te horen dat hij ingenomen was met een geblokkeerde rekening. Graanprijzen Als voorschot op de geleverde zo- mergerst en tarwe gaat de CZAV het volgende uitbetalen: bakwaardige tarwe 41,Herzog 42,50, Ur ban 45,en voertarwe 40, Brouwgerst 51,en doorvalgerst 36,Binnen 4 weken na afleve ring kunnen de leveranciers het voorschot verwachten. Het gemid deld eiwitgehalte is met 10,3 bij brouwgerst goed te noemen. Gezien de weersontwikkelingen in geheel Europa verwacht direkteur Rijlaars dam dat de totale opbrengst royaal onder de 160 miljoen ton zal komen te liggen. De aardappelrooier van de fam. Riecam te Borssele, die Bram Boone in Amerika in bedrijf gaat stellen. Als bedrij fsverzorger naar Ame rika. Die kans krijg je niet elke dag. Bram Boone (21) uit Borsse le, in vaste dienst als bedrij fsver zorger, greep hem met beide han den aan. Hij stapte afgelopen donderdag op het vliegtuig naar de Verenigde Staten om daar een gloednieuwe aardappelrooima- chine van de fa. Riecam Borssele BV in bedrijf te stellen. De Zeeuwse firma is sinds kort aktief op de Amerikaanse markt en heeft al een aantal machines in de States verkocht. De machine die Bram Boone aan de nieuwe eigenaar gaat demonstreren is een 4-rijige aardappelrooier, waarvoor in Amerika steeds meer belangstelling bestaat. De aardappelrooier is bestemd voor een 72-jarige, van oorsprong Ne derlandse loonwerker in de staat Ohio. De man wilde dat een Ne derlandse chauffeur zijn nieuwe aanwinst zou komen overdragen. Door een samenloop van om standigheden viel de keus op Bram Boone. Bram zal ongeveer vier weken in Amerika blijven. Hij wordt de eerste twee weken vergezeld door servicemonteur Kees de Ligt. Bram heeft als boe renzoon een vaste baan bij de Provinciale Bedrijfsverzorging in Zeeland. Hij is sinds enkele we ken aan het werk bij Riecam, een bedrijf dat hij overigens al kende. schaal onderzocht. Doel van het on derzoek was te bekijken of opf prak tijkschaal het reduceren van de am moniakuitstoot met 65% haalbaar was. Installatie en procédé blijken in de gangbare bedrijfsvoering uitste kend inpasbaar. De met Orgakem aangezuurde mest is als volwaardige meststof op gras land toepasbaar. Voor de grasgroei voldoet ze uitstekend en vee heeft geen moeite met de opname van be mest gras. Per m3 mest liggen de kosten onder die van zodebe mesting. De deelnemers zijn una niem positief over de mogelijkheden van Limafix. De Rabobankorganisatie kende in de eerste zes maanden van 1990 een voortgaande expansie van de be drijfsomvang en een bevredigende ontwikkeling van het resultaat. De groei in de kredietverlening bewoog zich opnieuw op een hoog niveau. De aanwas van toevertrouwde mid delen overtrof de verwachtingen. De baten groeiden flink met 9 (7)%. De lastenstijging was met 8 (5)% eveneens duidelijk hoger. De bruto winst nam met 10 (11)% toe tot 1.002 (907) miljoen. De netto winst steeg met eveneens 10 (18)% tot 488 (443) miljoen. In de cijfers zijn vanaf 1 juni 1990 gegevens van Interpolis als die van een niet- geconsolideerde deelneming verwerkt. De uitstaande kredietverlening aan de private sektor groeide in de eerste helft van 1990 met 4,3 miljard (eerste helft 1989: 5,1 miljard) tot 120 miljard. Hoewel de conjunctu rele ontwikkeling enigszins ver flauwde was er voor het kredietbe- drijf sprake van aanhoudend gunsti- De Westduitse konsument eet meer fruit dan twee a drie jaar geleden, zo blijkt uit een marktonderzoek. Als voornaamste reden hiervoor noem den de ondervraagden de vitaminen en mineralen die in fruit zitten, maar ook de smaak speelt een rol. De ap pel werd het meest genoemd als fruitsoort, gevolgd door de peer. hoort. Het aanvoeren van opper vlaktewater voor de landbouwwatervoorziening en aan vulling van de grondwatervoorraad uit het Zoommeer is te duur. Ont trekken uit rïog dieper gelegen grondlagen is mogelijk maar dan ko men andere nadelige gevolgen om de hoek kijken. De zoet/zout grens kan dan omhoog komen. JvT. ge externe omstandigheden. Met na me vanuit de bedrijvensektor werd een forse financieringsvraag uitge oefend. Spaarmarkt De toevertrouwde middelen groei den met 8,7 (5,9) miljard tot 114,4 miljard. De spaarmiddelen namen toe met 4,7 (2,4) miljard tot 75,4 miljard. De substantiële verbetering van de vrij beschikbare inkomens speelde daarbij een rol, evenals de afgenomen zuigkracht van effektenbeleggingen en het rela tief hoge, veelal netto rendement op spaartegoeden. Het geconsolideerde balanstotaal van de Rabobankorga nisatie kwam medio 1990 uit op 184,2 miljard. Ultimo 1989 was dit 172,4 miljard. Verwachting Voor het komende halfjaar moet re kening worden gehouden met hoogst ongewisse omgevingsfaktoren. De Rabobank gaat uit van enige afvlak king in het groeitempo van middelen en uitzettingen. Niettemin wordt ook over het gehele jaar 1990 een krachtige expansie van het bedrijf voorzien. De rentemarge zal naar verwachting toenemend onder druk komen te staan en de groei van de kosten zal versnellen. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden lijkt niettemin een duidelijk hoger resultaat dan in 1989 haalbaar, al zal de groei ervan waarschijnlijk enigermate achter blijven bij de winstgroei over het eerste halfjaar van 1990. De Nederlandse regering beschouwt de voorstellen van ir. A. de Zeeuw, voorzitter van de Onderhandelings- groep Landbouw van de GATT, als basis voor verder onderhandelen. Staatssekretaris Bukman van ekono mische zaken zei dit vorige week donderdag in een gesprek met het dagelijks bestuur van het Land bouwschap. Bukman toonde zich te leurgesteld dat de Europese Kom missie tot nu toe niet met konkrete voorstellen is gekomen om het on derhandelingsproces in GATT echt te beïnvloeden. In het gesprek met de bewindsman heeft het Landbouwschap opnieuw zijn zorgen naar voren gebracht over de mogelijke gevolgen van de GATT-onderhandelingen voor de Nederlandse akkerbouw en de melk veehouderij. Vooral de door De Zeeuw voorgestelde snelle reduktie van exportrestituties is bedreigend. Voor het Landbouwschap is een ze kere vermindering van de steun - be scherming aan de grens, interne steun en exportsteun - alleen accep tabel als dat over de hele linie op een evenwichtige wijze gebeurt. Aan de uitgangspunten van het EG- landbouwbeleid mag niet worden getornd. Het Landbouwschap heeft verder de aandacht van de bewindsman ge vraagd voor de ontwikkelingen in Oost-Europa en het oneigenlijk ge bruik van veterinaire en fytosanitai re regels in het internationale han delsverkeer. Beide zaken zijn ook van invloed op de internationale handel. Staatssekretaris Bukman en het Landbouwschap zijn het met elkaar eens dat de Nederlandse land- en tuinbouw grote belangen heeft bij het welslagen van de GATT- onderhandelingen. Afgesproken is de komende maanden kontakt te on derhouden over de voortgang van de GATT-besprekingen Vrijdag 24 augustus 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 4