VOO It III p.j. zuid geluid iT 'Alles staat klaar, en dan gaat de bel Gorbatsjov in eigen land niet erg populair Tandemtocht 1990 PJZ-Walcheren zoekt toneelspelers Zet eens een (stam-)boom op redaktie Henk Tegels Studiereis Sovjet Unie Friese melkveehouder niet optimaal. P.J.Z.agenda vrouw onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor A f Zeeland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Alles staat klaar, de schoongemaak te vruchten, de schone jampotjes, de geleisuiker, we zetten de pan op de warmtebron, hoogste stand en even later gaat de bel. Vlug de plaat op 0 en kijken of het toch geen kwaad kan en dan naar de voordeur. Een onbekende dame kijkt me glim lachend aan, 'ken je me nog'? ze heeft wel iets wat me vaag/ijk be kend voorkomt maar weten doe ik het niet. Dus zeg ik voorzichtig: 'Je moet me wel even op weg helpen'. Waarop zij weer, nog steeds la chend, Marie van tante Doortje. Het wil me niet te binnen schieten en mijn aandacht is eigenlijk ook veel meer in de keuken. Wie was tante Doortje en heel eerlijk, het zegt me nog steeds niks. Dan volgt de uitleg en het is voor mijn gevoel toch flink buiten de direkte familiekring. Ze legt me uitgebreid alle takken en tak jes uit tot we dan bij de STAM komen. Het wordt een hele lange rij familie leden die in deze ene Marie tot leven komen. Maar ik ben er niet echt bij, alles zit in de pan vruchten waarvan ik jam wil maken. En dan voelt ze het aan, hét komt ze ker helemaal niet gelegen? Zal ik een andere keer eens langs komen en dan vooraf opbellen of het schikt? Dat is wat ik op dat moment wilde en later zullen we nog wel eens pra ten over die hele grote stamboom waarvan zij een studie heeft gemaakt. Terug bij de jam denk ik erover na en het lijkt me dan, terwijl de jam pruttelt, best interessant om er wat meer van te weten. Zo gaat het velen en zodoende zijn we blij met het volgende stuk van mevrouw Geilvoet-Bevaart die laat zien hoe men zich in de eigen stam boom kan verdiepen en daardoor meer leert over het voorgeslacht. De ze week het eerste deel van: Genealogie Genealogie is afgeleid van het Grieks woord genealogia, dat geslachtsre gister betekent. Tegen iedereen is wel eens iets gezegd in de trant van: 'Ik vind jou nu typisch het voor beeld van een echte Nederlander' of zoals in mijn geval vaak voorkomt: 'Jij komt oorspronkelijk zeker niet uit Nederland?' Je begint je dan toch wel eens af te vragen, 'Wie zou den nu eigenlijk mijn voorouders zijn?' Ook mensen met een Franse of andersluidende naam kunnen daar nieuwsgierig naar worden. Maar ook mensen met de naam Jan sen of Pietersen kunnen gaan den ken, hebben ze dat in 1813 nu zo maar gezegd of hadden mijn voor ouders toen ook al die naam. En dan komt er een dag dat je in de biblio theek of in de boekwinkel een boek je over genealogie ziet staan. Je neemt het mee naar huis en vaak is dat het begin van een tijdrovende, maar o zo interessante hobby. Je hebt ook mensen die gedreven worden door eer- of hebzucht. Ver meende 'hoge' afstamming of ge ruchten over een voorouderlijk kapi- Klim eens in de stamboom van uw familie. taal doen hun besluiten eens in de stamboom te klimmen. Met alle te leurstellingen van dien, want de voorouders blijken meestal arbei ders te zijn geweest en geen druppel 'blauw' bloed in de aderen te hebben gehad en ook blijken de voorouders lang niet zo vermogend te zijn ge weest als uit de familie overleveringen naar voren was geko men. Dit soort stamboomonderzoe kers valt al weer zeer snel 'uit' de boom. Hoe moeten we beginnen? Het beste kunt u beginnen door het bekijken van oude familiefoto's en het luisteren naar familieverhalen. Probeer zoveel mogelijk over uw fa miliegeschiedenis te weten te komen van de nog levende familieleden en laat u door deze, vaak oudere men sen, zoveel mogelijk over uw familie vertellen. Probeer ook zoveel moge lijk foto's te pakken te krijgen. Laat deze bijmaken en geef de originelen terug aan de oorspronkelijke eige- naar(s). Op deze manier komen uw meest nabije voorouders voor u tot leven. Een genealoog is ook eerlijk. Schil der uw voorouders niet mooier af dan ze waren. In iedere familiestam boom komen 'zwarte schapen' voor. Van ongehuwde moeders tot voor vaders die wegens overmatig drank gebruik met de 'sterke arm' in aan raking kwamen. Het hoort er alle maal bij. Probeer buiten het opzet ten van de stamboom ook persoon lijke gegevens te vergaren over uw voorouders. Pas dan begint de fami liegeschiedenis te leveren. Maar, pas op, het kost doorzettingsvermogen en zeer veel geduld. Kort historisch overzicht Vast staat dat de mens al heel vroeg in zijn voorouders was geïnteres seerd. De oudste en uitvoerigste geslachtslijsten vinden we in het Oude Testament, waaraan velen, ook nu nog, de geschiedenis van de mensheid aflezen. Wat voor het Joodse volk de patriarchen waren, dat waren voor de Grieken de go den, die zij prezen om hun edele af stamming. De Romeinen benaderden hun voor ouders aanvankelijk wat nuchterder. Maatschappelijke of militaire ver diensten waren belangrijk. De Ro mein voelde zich door zijn geslachts naam met zijn voorouders verbon den. Toen echter de Griekse invloed zich deed gelden, werd het ook bij de Romeinen en in de Schotse hooglan den ontstonden de 'clans' - families die op grond van een gemeenschap pelijke voorvader een hechte ge meenschap vormden. Zij waren zeer machtig en pas na de slag bij Cul- lock (1746) was het met hun macht gedaan. In de Middeleeuwen en lang daarna bestond er een groot onder scheid tussen standen en klassen. Bij decreet van keizer Napoleon van 20 juli 1808 en 18 augustus 1811 werd bevolen dat alle inwoners van het keizerrijk hun namen moesten laten registreren. Wie nog geen offi ciële achternaam had, moest er een aannemen en daarvan een akte laten opmaken. Ons land maakte vanaf 1810 deel uit van het Franse keizer rijk. Deze maatregel was dus ook hier van toepassing. En dat is toch een maatregel waar we Napoleon dankbaar voor moeten zijn, want tot aan zeg maar 1811/1812 kunnen we zonder al te veel problemen onze voorouders terugvinden. (Wordt vervolgd). 7 7 "7 7 van 4000 kilo is in de ogen van de Liggend op mijn buik, omdat zit ten niet meer gaat, schrijf ik dit stukje over de tandemtocht van de PJZ van 29 juli jl. Een tochtje rond het Veerse Meer. Vol goede moed startten we om half twaalf 's zondagsmorgens. Na enig ge harrewar met koffiekannen en broodjes, toch nog maar even langs de plaatselijke fietsenma ker voor wat extra lucht in de banden en een extra fietsmand, want om nu de gehele weg met de koffiekan in de armen te moeten rijden, dat verhoogt enkel en al leen de zin naar koffie. Het weer was schitterend en de wind was juist genoeg voor een fris opkikkertje. De kleding va riërend van bikini tot geitewol- lensokken. Vertrek uit Kortgene bij eetcafé 't Kompas, van daar uit reden we met z'n 16-en, dus 8 tandems, naar de sluizen bij Kats, via Wolphaartsdijk werd de eerste pitch-stop gemaakt bij de Meerkoet. Een ieder voelde zich uitgedroogd en er werd dan ook meteen besteld. Verder richting Arnemuiden. In de buurt van 'De Piet' begonnen de meesten toch honger te krij gen. De picknickmand werd aan de rand van het Veerse Meer open gemaakt en de broodjes gesmeerd. Die gingen erin als koek.. Na ongeveer een uurtje pauze werden de fietsen toch maar weer opgepakt en getracht De PJZ afdeling Walcheren is van plan om in maart 1991 weer een jaarfeest te organiseren. Daarvoor vraagt zij medewerkers/sters. Zij zijn op zoek naar toneelspelers/sters Vrijdag 24 augustus 1990 werd de beentjes weer in bewe ging te zetten. Op naar Veere. In Veere werd wederom wat ge nuttigd en hier en daar werd ook al iets geklaagd over een pijnlijk achterwerk. Maar dat mocht de pret niet drukken. Verder naar Vrouwenpolder. Aangekomen bij de dam moesten de achterop- komers de fietsen nog tegen de dijk opduwen. En ik moet toege ven met zo'n aantal kilometers in je benen valt dat absoluut niet mee. Eenmaal boven gekomen zijn we met een sneltreinvaart naar Kamperland gefietst. Met de wind in de rug ging dat werke lijk supersnel. Aan het einde van de dam nog even wat genuttigd. En uiteraard het achterwerk weer wat rust gegund. Nou eindelijk de laatste kilome ters. En wat wegen de laatste loodjes zwaar. Zeker wanneer je konditie niet echt op peil is. Zo tegen zessen waren we weer terug bij'eetcafé 't Kompas. Een ieder klaagde toch wel over kassemart (oftewel zadelpijn) maar het ple zier leed er absoluut niet onder. Na het regelen van de financiën met de penningmeester vertelde één van de deelnemers dat de huur van de tandems van Garage Augustijn door deze firma gesponsord werd. Terugkijken op een voortreffelijke dag kijken we rijkhalzend uit naar de vol gende aktiviteit. Een Noord-Bevelandse PJZ-er en mensen die willen helpen organi seren. Voor verdere inlichtingen en opgave kan men terecht bij Johan Boone. Tel: 01182-1451. 'Rusland, daar hoor je zoveel over, daar wilde ik wel eens kijken om wat te leren en een beetje vakantie te vie ren', zegt Robert de Wit. Hij en drieëntwintig andere agrarische jon geren waren onlangs op studiereis in de Sovjet-Unie. 'De kans van m'n le ven', zegt Kees Hemminga. 'Het geld. 2.500,voor 18 dagen was het dubbel en dwars waard. Alleen de kwaliteit van het eten was niet wat ik thuis gewend ben'. 'Wat is je het meest opgevallen tij dens de reis?', vragen we meteen na de studiereis aan Robert de Wit, Ed win Nederpel en Kees Hemminga. Robert de Wit (21) uit Dronten: 'Het is daar veel schoner dan bij ons, er staat bijvoorbeeld geen graffiti op de muren. Verder veel Lada's en vaak slechte wegen, een goede metro en veel roestige landbouwmachines. Dat is echt een puinhoop. Indruk wekkend vond ik de bevloeiing van landbouwgronden. Spaarbekkens in de bergen en steeds kleinere sloten die uiteindelijk de grond bevloeien. Net als bij ons in de polder, maar wij voeren water af en zij voeren het aan'. Edwin Nederpel (19) uit Monster: 'De levensstandaard is er erg gelijk. Ik heb daar geen arme en rijke wij ken gezien. De grote verschillen tus sen arm en rijk zoals je dat in ons land ziet, kom je daar niet tegen'. Kees Hemminga (24) uit het Friese Terbant: 'De lange rijen voor de winkels. Er is weinig te krijgen, vaak maar één produkt en 'één kwaliteit. De mensen hebben er wel geld maar er is eigenlijk niets te krijgen'. Moderne technieken In de buurt van Leningrad bezoekt de groep een sovchoz tuinbouwbe drijf met zo'n 25 hektare glas. Op een deel van het bedrijf worden van februari tot november tomaten ge teeld. Op het andere deel van fe bruari tot juni komkommers en van juni tot november tomaten. In de wintermaanden kweken ze hun eigen planten op en telen ze sla. Edwin keek met z'n Westlandse bril naar het bedrijf en was verbaasd over de moderne technieken die wor den toegepast. 'Ze kweken hun eigen plantmateriaal op met assimilatiebe lichting, zoals we dat ook in ons land doen. Het systeem leek ver dacht veel op ons systeem, maar het was wel wat eenvoudiger. Ook werk ten ze al met het hogedraad-systeem. De techniek hebben ze wel in huis, maar op de een of andere manier gaat het toch niet goed'. Edwin wijst erop dat ze veel last van fusarium hebben en dat de trossen aan de to matenplant ongelijkmatig zijn. 'Bij ons zitten ze heel gelijkmatig aan de plant. Daar zaten de soms kleine trossen erg ongelijkmatig over de plant verdeeld. Ik denk dat ze nog niet goed met de moderne technie ken om kunnen gaan, dat de mense lijke kennis tekort schiet en dat de inzet van de mensen te klein is'. Toch zijn de opbrengsten van bij voorbeeld de halfjaarlijkse tomaten teelt niet slecht: 20 kg per vierkante meter. In het Westland ligt dat rond de 28 kilo. Edwin heeft hoge ver wachtingen van de tuinbouw in de Sovjet Unie. Weinigen hebben kennis 'Het viel me mee dat er zoveel kennis op de melkveebedrijven was', zegt melkveehouder Kees Hemminga. Hij doelt op de kennis van de direk- teur en wijst erop dat de andere mensen die werkzaam zijn op het melkveebedrijf in Alma Ata dat ze bezochten, veel minder kennis heb ben. De gemiddelde produktie op dat bedrijf met zo'n 2000 koeien was 4800 kilo met 4,7% vet en 3,20% ei wit. De voeding bestond uit een mengsel van luzerne en rode klaver. Ondanks een landklimaat met 's winters temperaturen van min 30° tot min 40° Celsius zijn de dieren slechts gehuisvest onder een over kapping. 'Ze worden alleen gemol ken in een dichte stal', vertelt Kees. Dat de technische ontwikkeling niet ver achter ligt bij die in Nederland bleek op een ander melkveebedrijf. 'Daar hielden ze in ligboxenstallen 2000 koeien op roostervloeren, net zoals in Nederland. 64 koeien mel ken ze daar tegelijk met een carrou selmelkinrichting'. De produktie Suiker op de bon De mensen zijn vrij negatief over Gorbatsjov vernam Kees. 'In het buitenland heeft hij een goede naam en de bevolking heeft er ook waarde ring voor het buitenlands beleid. Maar het binnenlandse beleid zijn ze zat. Suiker is bijvoorbeeld op de bon: ieder krijgt 150 gram per maand. Ook dat telkens in de rij staan voor de winkels dat zijn ze zat. Sommigen verwachten dan ook dat de bevolking in opstand zal komen tegen Gorbatsjov'. Edwin heeft dezelfde stemming ge proefd. 'We hebben avonden met mensen zitten praten maar steeds hoor je weer dat ze geen verbetering zien. Gorbatsjov houdt mooie ver halen maar wij merken er niets van, zeggen ze. Ik denk dat de Sovjet Unie eerst door een heel diep dal moet, maar de bevolking wil nu re sultaat zien en dat kan niet'. Henk Weinans Afd. Fijnaart 8 september: Kanovaren in de Ar dennen. Vertrek om 7.00 uur vanaf de Voorstraat te Fijnaart. Kosten: leden 40,asp. leden 42,50; niet-leden 45,Verdere informa tie bij Petra v.d. Slikke (01687-3764). Afd. Walcheren 31 augustus: Barbecue. Plaats: dhr. A. Dingemanse, Nieuwe Hovense- weg 22 te Middelburg. Opgeven: vóór 28 augustus bij Johan Boone. Tel.: 01181-1451. Kosten: leden 10,niet-leden 15,Bestek meebrengen, konsumpties eigen re kening. Agro-dag Zevenbergen 1 september: plaats: bij de fam. Kor- teweg aan de Achterdijk te Zeven bergen. Informatie: bij Piet Hermus (01685-2335). Provinciale aktiviteiten 27 augustus: DB-vergadering; 17 september: HB-vergaderipo 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 13