Schaf overdrachtsbelasting af Kwaliteit en afwisseling! Kleding ingezameld voor kindertehuis in Nowy Sacz Grasland met melkquotum in Overijssel het duurst Werkgroep Belastingen Graslandgebruik heeft veel invloed op weidevogels en vegetatie De overdrachtsbelasting moet geheel worden afgeschaft. Dit is nog steeds de mening van de KNLC-werkgroep belastingen. Is afschaffing niet mo gelijk dan moet toch tenminste gestreefd worden naar vereenvoudi ging van de bestaande vrijstellingsre geling. De vrijstellingsregeling gaat op het ogenblik uit van twee beoordelings- kriteria: struktuurverbetering en de afstand tot de gronden van de ko per. De werkgroep belastingen vindt het kriterium voor de struktuurver betering nogal subjektief. Het mini sterie van landbouw heeft hier geen openbare leidraad voor. Volgens de werkgroep kan alleen 'afstand' als enig en objektief kriterium gelden. De vijf kilometer die nu wordt toe gepast is echter te kort. Vijftien kilo meter is bij de hedendaagse bedrijfs voering en mechanisatie een betere grens. De werkgroep ziet een ge meenschappelijke toets voor nabu righeid en struktuurverbetering niet zitten. Dit leidt tot nog meer wille keur en procedures. WIR De werkgroep belastingen vindt het teleurstellend dat in bepaalde geval len belasting verschuldigd is over de WIR-betalingen. Een wetsontwerp dat dit regelt ligt nu voor. Voor de leden van de werkgroep is een derge lijke belastingheffing alleen accepta bel als het zou gaan om investerin gen die nog geëffektueerd moeten worden. Bij het nieuwe wetsvoorstel worden bedrijfsovernemers, grote investeerders en bedrijven die met verlies hebben gedraaid de dupe. Wel positief in het wetsontwerp is de franchise van 25.000 gulden. Als het wetsontwerp geaccepteerd is kunnen individuele gevallen mogelijk proce deren met een beroep op het ten on rechte met terugwerkende kracht toepassen van de regelgeving en het gelijkheidsbeginsel. Vrijstelling Vanaf 1 april 1986 is de regeling van de landbouwvrijstelling in de inkom stenbelasting gewijzigd. Winst op landbouwgrond, die het gevolg is van een bestemmingswijziging wordt vanaf die datum belast. De niet- agrarische meerwaarde van die grond ontstaan voor 1 april 1986 wordt volgens een overgangsregeling vrijgesteld van inkomstenbelasting, mits daartoe voor 1 januari 1992 een schriftelijk verzoek wordt ingediend en het bedrag van de latente bestem mingswijzigingswinst per 31 maart 1986 bij beschikking wordt vast gesteld. Deze overgangsregeling is op een aantal punten onduidelijk. Wel dui delijk is dat iedere eigenaar gebrui ker van agrarische grond zich moet afvragen of zijn grond ooit een an dere bestemming zou kunnen krij gen. Is dit inderdaad het geval dan zal hij kontakt met zijn accountant moeten opnemen met de vraag of ook een taxatie moet plaatsvinden. Het gaat niet alleen om de bestem mingswijziging van de kuituur- grond, maar bijvoorbeeld ook om zandwinning uit de ondergrond en om een bestemmingswijziging van de ondergrond van agrarische be drijfsgebouwen. De hoogste prijzen voor grasland met en zonder melkquotum werden in ons land vorig jaar betaald in het gebied Twente /Salland, op enige af stand gevolgd door nummer twee Noord-Brabant. In het zandgebied van Friesland werden de laagste prij zen betaald, daarna gevolgd door het zandgebied van Drenthe. Het ver schil in ha-prijs tussen Twente/Sal- land en Friesland-zand bedroeg in de periode april t.e.m. december bij grasland met quotum lieftst 53.800,Een ha grasland met melkquotum kostte in Twente/Sal- land dus twee keer zo veel als in Freisland. Het gaat hier om gewogen gemiddelde ha-prijzen. De cijfers zijn ontleend aan informatie van de Direktie Beheer Landbouwgronden. De verschillen in prijs per ha tussen grond met melkquotum en zonder .melkquotum zijn in ons land per re gio vrij groot. Zo bedroeg dat ver schil in het Weidegebied van Zuid-Holland 38.100,— terwijl het verschil in Twente/Salland zijn dat respektievelijk 117.800,en 44.400,Ook het gemiddeld be handelde melkquotum loopt per ha nogal uiteen. De uitersten zijn 9940 kg voor Noord Oost Overijssel en1 18.372 kg voor het Rivierengebied van Noord-Brabant. Bovenstaande prijzen en bedragen gelden voor de periode april t.e.m. december 1989. In de laatste drie kwartalen van vorig jaar vonden er 1807 transakties plaats betreffende de verkoop van grasland met en zonder quotum. Daarvan waren er 334 waarbij wel en 1473 waarbij geen quotum was be trokken. De prijzen met quotum en zonder quotum waren per regio in de periode 1-4-89 t.e.m. 31-12-89 de vol gende: Friesland, kleigebied 76.000,met en 27.900,zon der quotum (verschil ƒ48.100, zandgebied 64.000,met en 24.400,zonder quotum (verschil 39.600), Zandgebied Drenthe 68.500,met en 22.400, zonder quotum (verschil 46.100, per ha), Noord Oost Overijssel 80.600,met en 36.100,(ver schil 44.500,—, in de Achterhoek is betaald 95.600,voor grasland met quotum en 43.700,voor grasland zonder, voor het Weidege bied in Utrecht zijn respektievelijk betaald 85.800,en 38.000, (verschil 47.800,voor het Zandgebied van Noord-Brabant 108.200,met quotum en 46.900,per ha zonder quotum en voor het Brabants Rivierengebied zijn deze bedragen respek. 104.500,en 46.600,(verschil 57.900,Het gemiddeld verhan delde melkquotum bedroeg voor Friesland^ klei 12.750 kg en zand 11.252 kg, voor Drenthe 11.766 kg, voor Twente/Salland 16.914 kg, voor de Achterhoek 12.388 kg, voor Utrecht 11.974 kg, voor Zuid- Holland 11.635 kg en voor het zand gebied van Noord-Brabant 17.386 kg- J. Wierenga Dat Agrarische Studiereizen werkt voor alle 'soorten' agrariërs, weten inmiddels al zeer velen van hen. Voor degenen, die nog niet kennis gemaakt hebben met onze reizen, brengen wij gaarne onder de aan dacht dat kenmerken van onze rei zen zijn: uitstekende kwaliteit; ge heel verzorgd en begeleid 'uit en thuis'; programma kompleet en af wisselend, met toeristische en agrari sche bezoeken in alle bedrijfssekto- ren. Nieuwsgierig geworden? Voor informatie kunt u bellen: 085-512087. En: in de tweede helft van 1990 hebt u nog keus uit diverse bestemmingen dichtbij huis of 'aan de andere kant van de wereld', met een reisduur variërend van 5 tot en met 24 dagen: Indonesië, verlengd met 3 dagen (géén verhoging reissom!): 3-24 sept., 22-d vliegreis/rondreis per bus-boöt/overnachtingen in Singa pore, Parapat, Jakarta, Bandung, Baturaden, Yogyakarta, Solo, Tre- tes, Kali Baru en Sanur. Joegoslavië, 17-27 sept, 11-d ron dreis per bus/logies: 1 in Duitsland, 3 in Bied, 2 in Rijeka (Adriatische kust), 3 in Maribor, 1 in Duitsland. De rondreis door Joegoslavië be perkt zich tot de deelstaat Slovenië (met prachtig Alpenlandschap) en in mindere mate tot de kust van Kroa tië. Bezocht worden o.a. het 18e eeuwse kasteel Bleski Grad; de Trig- lav: hoogste top van de Alpen met eeuwige sneeuw; stadsrondrit Ljubl- Vrijdag 17 augustus 1990 jana; schitterende druipsteengrotten Postojsnka Jama; stadsrondrit Za greb; mooie tocht door berggebied Pohorje; indrukwekkende slot Ptuj met prachtig uitzicht. Voor uw aanmelding, nadere infor matie of het aanvragen van de bro chure 'Agrarische Studiereizen 1990' kunt u bellen naar het Sekretariaat van Agrarische Studiereizen, mw. L. Deumer, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, 085-512087. De manier waarop het grasland op melkveebedrijven wordt gebruikt heeft sterke invloed op het vóórko men van weidevogels en bijzondere vegetatietypen. Dit blijkt uit een rapport van de Nationale Raad voor het Landbouwkundig Onderzoek (NRLO). Minder bemesting en een langere rustperiode in het voorjaar werken volgens het rapport in dit opzicht gunstig. 'Het betekent weliswaar minder grasopbrengst en een lagere voederwaarde, maar onder bepaalde omstandigheden kan dat toch goed ingepast worden in de bedrijfsvoe ring van melkveebedrijven'. Volgens het rapport biedt een intensief graslandgebruik met jaarlijks een bemesting van 300-400 kg stikstof per ha nauwelijks mogelijkheden voor natuurbeheer. Bij uitstel van het eerste gebruik ten behoeve van het weidevogelbeheer komt de be mesting niet hoger dan 200 tot 250 kg per ha. Bij een bemesting onder de 150 kg zijn pas kruidenrijke graslanden aangetroffen. Beheerovereenkomsten Een lagere bemesting leidt tot een geringere graslandproduktie. Uitstel van de eerste snede betekent vooral een lager voederwaarde. Bij bedrij ven met beheerovereenkomsten is hiervan geen effekt op de bedrijfsre sultaten gevonden. Dat komt door dat het meestal om extensieve bedrij ven gaat, terwijl het aandeel van de percelen met uitstel van het eerste gebruik doorgaans beperkt is. De re sultaten inclusief beheervergoeding van de bedrijven met een beheerove- reenkomst blijken bovendien verge lijkbaar te zijn met die van overeen komstige bedrijven zonder beheer- beperkingen, ondanks een slechtere ontwatering en ontsluiting van de percelen. De fruittelers uit het Zuidwesten van Nederland die in juli een be zoek hebben gebracht aan Polen, hebben voor hun vertrek een in zameling van kinderkleding ge houden. In totaal zijn acht grote dozen bij elkaar gebracht. De kinderkleding is gegeven aan een kindertehuis in het Poolse Nowj Sacz. De inzameling van de kinderkle ding is tot stand gekomen naar aanleiding van een alarmerende brief van Ula Makosz (dochter van Eberhard Makosz, een tuin- bouwvoorlichter en tevens één van de organisatoren van het te genbezoek aan Polen). Vla Ma kosz heeft in 1989 een half jaar stage gelopen bij het Proefstati on voor de fruitteelt in Wilhelmi- nadorp. Hierdoor is zij in kon- takt gekomen met het sekretari aat van de ZLM en is zij vorig jaar met de voorbereidingen en tijdens het bezoek van de Poolse delegatie aan Zuidwest Neder land als tolk betrokken geweest. De situatie in Polen is politiek wel veranderd maar economisch niet. De rijen wachtende mensen bij de winkels en benzinestations zijn er niet meer, alles is er te koop maar de prijzen zijn fors gestegen en de lonen niet. Ula kwam in kontakt met een direc teur van het kindertehuis Panst- wowy Dom Dziecka in Nowy Sacz. Zij is daar een kijkje gaan nemen en zag dat er erg gebrek was aan kleding. Dit schreef zij mij en vroeg of er kleding op gestuurd kon worden. Begin dit jaar had er al een aantal mensen zich opgegeven voor het tegenbezoek in juli 1990. In een schrijven heb ik de problematiek in Polen uitgelegd en gevraagd of de deelnemers kinderkleding wil den verzamelen» Dit werd een succes. Eind juni stonden er zak ken vol kleding op de zolder van het Landbouwhuis. Samen met een kollega heb ik deze kleding uitgezocht, op maat gelegd, op gevouwen en in grote dozen ge pakt. Wij hadden 8 grote dozen vol met kleding, 1 doos met schoenen en 1 doos met speel goed. Verder waren er nog mede werkers van de ZLM die kleding, zeep en waspoeder toevoegden aan het geheel. Alle spullen wer den naar de bus gebracht om aan het einde van de reis in Nowy Sacz te worden uitgedeeld. Op donderdag 12 juli jl. zijn Ula Makosz, Emiel Meulblok en Car la Colpaart in twee auto's bestuurd door twee Poolse fruit telers, die bereid waren om ons naar Nowy Sacz te rijden, de in gezamelde kleding gaan bezor gen. Nowy Sacz is zeker niet de armste streek van Polen, wat niet wil zeggen dat het te vergelijken is met Nederland. We werden ontvangen door de direkteur van het tehuis, de heer Jacak, uiteraard met bronwater en bier, en de verontschuldiging dat hij ons geen eten kon aanbie den. Tijdens ons bezoek was slechts een vijftal kinderen aan wezig die vakantiewerk deden. Alle andere kinderen waren op vakantie naar een jeugdherberg. Voor het eerst in de 120 jarige ge schiedenis van het tehuis! Er worden ongeveer 65 kinderen in de leeftijd van 3-18 jaar. Deze gaan alleen naar de plaatselijke school (twee kinderen zijn door een Rotterdams gezin geadop teerd). Daarnaast is er elders in de stad een internaat wat bij het tehuis hoort, met nog eens 50 kinderen. Het geheel wordt bege leid door 32 personeelsleden, t.w. 16 pedagogisch- en 16 tech nisch opgeleide mensen. Slechts enkele van de kinderen zijn weeskinderen. Het meren deel is van alcoholische ouders of van ouders die de kinderen niet kunnen of willen verzorgen. In de streek zijn nog twee soortgelij ke tehuizen waar onderling kon takt mee is. De financiering wordt verzorgd door de staat en vroeger ook door giften. Aan voedsel is volgens de direkteur geen gebrek, echter wel aan kle ding, schoeisel, vitamines, e.d. Het geheel maakte op ons een goed verzorgde indruk, echter al les was tot op de draad versleten. Al met al kunnen we konklude- ren dat de goederen op de juiste plaats zijn terecht gekomen en zeer zeker gebruikt zullen wor den, het kontrast met Nederland toch erg groot is en er in een pro- bleemland als Polen ook aan de kinderen met problemen nog aandacht wordt besteed. Emiel Meulblok Carla Colpaart-Cijsouw De ingezamelde kleren, acht grote dozen vol, hebben een goede bestemming gevonden. Op de foto vlnr directeur Jacak van het kin dertehuis, ZLM-secretariaats-medewerkster Carla Colpaart-Cijsouw die de inzameling heeft gecoördineerd en twee bewoners van "Panst- wowy Dom Dziecka".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 9