Tuinbouw heeft al genoeg ingeleverd TUINBOL! WKL ANKEN Laatste plantingen in de volle grond Nachtvorstrisiko blijkt te groot Zomerbloemen op Tholen staan er gezond voor Zeer korte maar hevige bloei Meer uien in Engeland Terwijl de vakanties nog voortduren en het mooie weer aanhoudt, gaat het werk in de tuinbouw gewoon door. In de BARONIE worden de laatste plantingen van het seizoen, in de vollegrond, zo langzamerhand uitgevoerd. Bloemkool, sla, andij vie, ijsbergsla, etc. Een enkele teler gaat nog langer door in de hoop op een mooie herfst. Tijdens de vakantieperiode zijn de prijzen over het algemeen niet erg hoog. Dit is een tendens die al vele jaren merkbaar is. Een aantal telers gaat er dan ook toe over, om gedu rende enkele weken niet te planten, zodat men in hartje zomer niet hoeft te oogsten en het wat rustiger aan kan doen. Gezien de prijsontwikke lingen de laatste jaren zal men aan het einde van het seizoen echt geen slechter resultaat boeken. Enkele weken rust in het gezin, wat vaak veel meewerkt, zal de zaak alleen maar ten goede komen. Men kan er rustig eens een dagje tussenuit. Nieuwe energie opdoen voor de ko mende periode. De herfstperiode in de volle- grondstuinbouw is een zware perio de. Zolang het weer goed blijft is er niets aan de hand. Maar als het slecht, nat weer wordt is het geen pretje om de hele dag buiten op het land te moeten werken. Menigeen zal dan weieens jaloers naar de buur man kijken die lekker warm en droog in de kas bezig is. In de kas is het bij deze tropische temperaturen ook niet alles. Midden op de dag loopt de temperatuur vaak op tot wel 50°C of meer. Dan wordt het echt ondoenlijk om 's middags aan de gang te blijven. Vaak wordt er dan 's morgens en 's avonds ge werkt. Een gevolg hiervan kan zijn, dat men achter gaat lopen met de werkzaamheden. Zeker als men werkt met scholieren: die gaan liever op tijd naar het zwembad. In de Baronie zit men dus niet te wachten op extreem warm weer. Maar voor de vollegrondstuinbouw hoeft het later ook niet extreem koud of nat te worden. Van alles wat en met mate is de uitspraak die hier vaak gehoord wordt. Ondanks een kleiner areaal winter peen voor de veiling zijn de telers in WEST-BRABANT niet tevreden. De prijs blijft te laag. In andere stre ken is de teelt uitgebreid zodat het rendement laag blijft. Ook met de tomaten en komkommers is het niet wild. Tegen de verwachting in zijn de aardbeien een steun voor de tuin ders gebleken. Niemand had ver wacht dat het gehele jaar door de af zet en prijsvorming goed zouden zijn. Vorig jaar hebben veel bedrij ven hun aardbeienareaal uitgebreid. Bij champignons zie je het omge keerde. Geen wilde prijzen maar toch sterke uitbreidingen en uitbrei dingsplannen door de bestaande be drijven. Bij afzet voor de industrie kan de arbeid voor een groot gedeel te gemechaniseerd worden. Maar wat Oost-Europa gaat doen is een vraag die ingewijden bezig houdt. De arbeidskosten zijn er niet hoog en bij open grenzen spelen tijd en af stand geen rol meer. Deze ontwikke ling zal straks trouwens voor meer teelten een rol gaan spelen. Daar komt nog bij dat de kontrole op het gebruik van allerlei middelen er niet optimaal is. Onderzoeken hebben dat aangetoond. Maar zoals het zich nu laat aanzien komen er geen maat regelen die op grond van gevonden residuen een produkt kunnen tegen houden. In land- en tuinbouwkrin- gen heet zoiets konkurrentieverval- sing. Wij zullen ermee moeten leven. Een groot aantal bedrijven zal nood gedwongen een ontijzeringsinstalla- tie voor beregening aan moeten gaan schaffen. Normaal gesproken wordt alleen water dat de aardbeien moet verfrissen ontijzerd. Nu met het tro pische weer regelmatig beregend moet worden komt er in verhouding meer roestwater op de planten. Bij veel koolsoorten is dit duidelijk te zien. Na beregening blijven er bruine plekjes over. Bij de afzet geeft dit problemen. Een ander nadeel van beregenen met grondwater waar ijzer inzit zijn de verbrandingsver schijnselen van het gewas. Voor veel bedrijven komt deze ekstra investe ring erg ongelegen. Van de winst van het afgelopen jaar kan het niet be taald worden. Toch is de tuinbouw aangewezen op grondwater. In veel streken is het oppervlaktewater op of geldt er een tijdelijk verbod. Veel oppervlaktewater is niet helemaal brandschoon zodat het voor sommi ge teelten wel riskant is uit een beek water te halen. Het bouwen van een ontijzeringsinstallatie vraagt nogal wat ruimte en natuurlijk de nodige vergunningen. In het verleden is door de lokale overheden niet al te moeilijk gedaan met het verstrekken van de benodigde papieren. Met de komst van provinciale richtlijnen op het gebied van watergebruik kan hierin weieens verandering komen. De overheid voelt veel voor herge bruik van water in de tuinbouw. Ook in de vollegrondstuinbouw moet het volgens beleidsmakers mo gelijk zijn dat via drainagesystemen water opgevangen kan worden en gezuiverd. Aan het plaatje ontijze- ring komt dan ook het plaatje zuive ring te hangen. Naar de praktijk toe zal dit tever gaan. Op milieugebied heeft de tuinbouw in vergelijking met andere groepen al genoeg inge leverd. In deze eerste bijdrage uit het LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA- BIESBOSCH gaat het vooral over fruitteelt. Schrijver dezes is zelf fruitteler. Het gebied behoort tot de gebieden in Nederland die het afge lopen voorjaar het zwaarst door de nachtvorst zijn getroffen. Dit heeft mede als oorzaak dat de schade in het verleden altijd nogal is meegevallenBeregeningsinstallaties tegen nachtvorst kwamen hier dus nog niet voor. Op een paar grotere bedrijven is zo'n installatie inmid dels aangelegd. De verwachting is dat er nog een aantal bedrijven zal volgen. Het ontbreken van een goe de nachtvorst-bestrijding blijkt toch ook in ons gebied een te groot be- drijfsrisiko te zijn. Vooral Jonagold en Boskoop geven een zeer kleine oogst. Bij andere rassen is er nogal wat kwaliteitsverlies (veel nabloei en verruwing). Eind juli zijn enkele bedrijven ge troffen door zware hagelschade. Het is een triest gezicht, als de toch al niet zo grote oogst in vijf minuten gedegradeerd wordt tot een slechte fabriekskwaliteit. Ook takken wer den beschadigd. De afgelopen winter hebben de fruit kwekers uit ons gebied van de DLV extra informatie gekregen over geïn tegreerde gewasbescherming. Het re sultaat is dat de meeste bedrijven nu op het gehele, of een gedeelte van het bedrijf, aan het roofmijten uit zetten zijn. Ik denk dat het een goe de zaak is, dat wij ondanks de tegen slagen, toch bezig moeten blijven met onze fruitteelttoekomst. De meeste mensen kennen alleen het stukje van het gebied wat ze zien als zij per auto de snelweg Breda- Gorcum volgen. Tussen de bruggen bij Keizersveer en Gorcum komen ze dan door ons gebied. In het noorde lijke gedeelte, grenzend aan de Bom- melerwaard, vindt men nogal wat bloemteelt, o.a. chrysanten. Ook is er een groot bedrijf wat potplanten kweekt op hydro en zich bezig houdt met handel en teelt van bonsai- planten. In de buurt van het dorp Veen vindt men wat teelt van z.g.n. 'Boskoops goed'. Het feit dat er in dit dorp nogal wat handelaren in de ze produkten zitten, zal hier wel niet vreemd aan zijn. In de kas loopt de temperatuur 's zomers soms op tot wel 50° C. 's Middags werken is dan ondoenlijk (foto Ab Westerbeek). Op het terrein van veiling St. Anna- land verzamelden zich donderdaga vond 9 augustus ca. 30 zaadtelers om naar diverse percelen zomerbloe men te gaan kijken. De zaadteelt- voorlichter, de heer J. Wals, had een route uitgestippeld in de richting St. Maartensdijk. Vooraf werd op het veilingterrein nog gekeken naar twee zeer gevaarlijke onkruiden die beide (gelukkig nog zeldzaam) op Tholen voorkomen: De Gele Kiek en Knol- cyperus. De Gele Kiek heeft een zéér snelle voortplanting doordat op elke knoop van de wortelstok een nieuw plantje komt. Voor dit zeer hard nekkige onkruid is nog geen afdoen de bestrijdingsmiddel voorhanden. Het onkruid is waarschijnlijk op Tholen gekomen in aanhangende grond van knolselderijplanten. De Knolcyperus heeft een driehoekige stengel en een enorme groeikracht: 1 knolletje kan in 1 jaar een opper- Met de droge warme zomer gaat er weinig verloren. Eigenlijk een ideaal klimaat voor de bloemzaadteelt op THOLEN. Toch is er met de extre me hitte wel het een en ander ver vroegd afgerijpt of er heeft, zoals bij een aantal zwakwortelende gewas sen, geen zaadzetting plaatsgevon den. Ook bij de violen is dit over het algemeen te snel verlopen. Met schraal warm weer springt het rijpe zaad te vlug weg zodat de hoeveel heid aanwezig rijp zaad op het mo ment van oogsten niet optimaal is. Bij de meeste zaaiviolen is de bloei grotendeels tijdens de hittegolf er uit gegaan zodat ook een eventuele nieuwe zetting wellicht te laat zal komen. Na voldoende regen zal er zeker bij dit gewas opnieuw groei en bloei in komen, want een viool heeft meer- Vrijdag 17 augustus 1990 dere levens zoals een teler wel eens gesteld heeft. De omstandigheden worden echter in het najaar dikwijls ongunstiger. Dan krijgen o.a. schimmelziekten zoals botrytis steeds meer kans. Met het droge weer is er alleen maar de echte meel- dauwschimmel die kans krijgt en in een vroeg stadium toch ook funest kan zijn voor het gewas. De noodzaak van regen wordt steeds groter voor de zaadteelt, in meerdere mate weer al voor het nieuwe seizoen want er liggen heel wat zaden te wachten op voldoende regen. De grond is dermate ingedroogd dat een enkele bui beslist onvoldoende is en zelfs funest kan zijn doordat ge kiemd zaad dan gemakkelijk aan- droogt. Ook het planten van winter bloemkool en herfstbroccoli is be hoorlijk gestagneerd. Wanneer men iets moet planten is het zeker in deze tijd van het jaar eigenlijk alleen ver antwoord met een goede regeninstal latie. Het laten aanvoeren met tank wagens vanuit het Zoommeer is erg duur. Het gebrek aan zoetwater heeft in het verleden al veel teelten in ons gebied doen verdwijnen zodat het ook nu nog erg moeilijk is om hier met vollegrondsgroente van start te gaan zolang er nog geen zoet water beschikbaar is. Klimatologisch heeft men voor een aantal teelten hier in onze streek ze ker voordelen met o.a. in voor- en najaar minder kans op nachtvorst met dan dikwijls een rendabele prijs vorming. Hier liggen wel mogelijk heden die echter niet benut kunnen worden. vlakte van 1 m2 volledig begroeien. Voor dit onkruid bestaat een mel dingsplicht bij de P.D. en kunnen geen rooigewassen worden geteeld. Dit onkruid is vermoedelijk meege komen met plantgoed voor gla diolen. Ook lagen er nog planten van phlox en viool waar meeldauw, luis en spint in zat. Vooral meeldauw kan een gewas zeer veel schade doen. Bestrijden met Masalon, en 's mor gens vroeg spuiten met veel water en om de 10-12 dagen herhalen. Een re gelmatige controle van het gewas is vereist. Dan kan bij een eerste aan tasting worden ingegrepen. Gezond In totaal werden 14 verschillende ge wassen bekeken waarvan sommigen bij alle telers aanwezig waren. Het gewas Lavatera zagen we 4 keer. We weten wat voor problemen met Col- letotrichem er in kunnen komen, maar de gewassen stonden er vrij ge zond voor; alles 5-7 keer gespoten met afwisselende middelen. Moge lijk moet er nog vroeger worden be gonnen met spuiten. Alle percelen waren gezaaid op 1 m rijafstand en degene die na een rijke voorvrucht nog stikstof hebben gestrooid moe ten blij zijn met deze droge zomers anders was het gewas veel te zwaar geworden. Allyssum was al rijp. Dit gewas schoffelen gaat erg zwaar zodat een teler het gewas maaide met de dub bele messenbalk welke laag over de grond moet gaan en stekend moet staan. De ene teler zet het op de rui ter, de ander probeert in deze perio de met vast weer uit het zwad te dorsen. Op een perceel van ca. 2 ha met erg veel verschil in organische stof ge halte werden twee gewassen bespo ten met Venzar: met laag o.s. gehal te 0,75 kg/ha, met hoog o.s. gehalte 1,3 kg/ha. Beide een goede resul taat, wat aangeeft hoe moeilijk het is de juiste dosering te bepalen. De Nemesia laat gemakkelijk het zaad vallen bij de oogst. Dit kan worden voorkomen door 's ochtends vroeg met de spuit eerst enkele ma len schoon water op het gewas te spuiten en dit wat laten intrekken, daarna het gewas naar keuze maaien of schoffelen met minder verlies. Te droog Bij de zaaiviolen is men weinig opti mistisch gestemd over de opbrengst verwachtingen. Ook voor dit gewas is het veel te droog en het zeer war me weer geeft geen zetting meer. Bij het gewas Leeuwebek zagen we twee teeltsystemen. De hoge variant was gezaaid, de lage geplant en de vraag is dan weer: wat is de beste metho de? Dit kan pas beoordeeld worden als de zaadafrekening wordt gepre senteerd. Hoewel de droogte ook in zaadteelt- gewassen zijn uitwerking niet mist, is het wel een feit dat we dit jaar al leen maar 'schone' percelen zien. Voor mechanische of handmatige onkruidbestrijding was het ideaal weer, maar gezien het fe.' dat er al heel wat percelen zomerbloemen weg zijn verwacht men geen hoge kg-opbrengsten. L. Bijnagte, sekr. Het Engelse areaal uien van de voor- jaarszaai is dit jaar met 6.900 ha (Engeland Wales) ongeveer even groot als vorig jaar. Door hogere opbrengsten en minder kwaliteits verliezen zal de totale produktie ech ter 5% groter zijn dan in 1989. De Engelsen verwachten in totaal 232.600 ton te kunnen oogsten. Ook bij de herfstzaai-uien verwacht men aanzienlijk minder verliezen dan in 1989. Bij een gelijkblijvend areaal (1.130 ha) wordt een produk- tiestijging van 13% verwacht. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 17