Groeiende belangstelling voor regionale fokdag Zeeuws-Vlaanderen hippiith nteuuj/ Telen eigen krachtvoer niet altijd winstgevend Nederlandse schapenhouders naar 'Sheep '90' Concours hippique in Klundert Grote verschillen in vleeskonsumptie per Nederlandse regio Op het bijzonder sfeervol nieuw in gerichte marktplein in Oostburg werd op 18 juli de regionale fokdag voor Zeeuws-Vlaanderen gehouden. De belangstelling van fokkerszijde is de laatste jaren weer sterk groeiend met ook dit jaar een fokker van im portantie erbij die zwoegervrij ge worden is. Wat publiek betreft heeft deze fokdag ook van Belgische zijde nooit over belangstelling te klagen. De oudere rammen vielen qua aantal De vereniging Het Groninger Paard heeft onlangs aan de op perstalmeester van de Koningin een drie-jarige zwarte ruin van het Groninger ras aangeboden. De aankoop van de ruin door de vereniging ten behoeve van de Koninklijke Stallen werd moge lijk gemaakt door een subsidie van het provinciaal bestuur van Groningen. Het bestuur van het Groningse Paard hoopt dat de Groninger naast de huidige KWPN warmbloeds en de Frie zen zich een vaste plaats in de Koninklijke Stallken verwerft. Maar dit lijkt nu niet erg reëel, want de fokkerij van Groninger paarden is beperkt en het zal niet meevallen een tweespan samen te stellen, laat staan een vier- of zesspan. Het is vermeldenswaard dat de ruin Eerelman heet, welke naam associaties oproept met de bekende Groninger paardenschil- der Otto Eerelman, die op 81-jarige leeftijd dat prachtige schilderij maakte van de Paar- denkeuring op de Grote Markt in Groningen op 28 augustus 1920, toen het paard het straatbeeld nog bepaalde. Kampioenschappen Federatie Zondag 19 augustus, vinden bij 'De Piet' te Arnemuiden de pro vinciale kampioenschappen voor pony's plaats en tevens de voor selectie voor die van de paarden, die een week later in Axel gehou den worden. De voorselektie van pony's vond reeds 27 juli plaats op het jubileumconcours van 'Luctor et Emergo' te Zaamslag. Morgen belooft het bij De Piet een drukke, veelzijdige dag te worden, want de Hackneypony's treden ook in vier nummers in zuidelijk verband aan, een no vum voor deze eerste regionale wedstrijd. De Zeeuwse Hackney- rijders zijn dit jaar regionaal zeer succesvol. Na de provinciale kampioen schappen volgen op 1 september de landelijke kampioenschappen voor pony's op het Federatiecen trum in Ermelo en op 8 septem ber die voor paarden in Apel doorn, voor het eerst op afzon derlijke data en plaatsen. En daarmee wordt min of meer een zeer druk bezette concoursagen da afgesloten en gaan we al weer denken aan de samengestelde en kwaliteit wat tegen met aan de kop een zware ram met goed been- werk en een goede vacht van J. de Zwarte, Terneuzen. Hij werd 's mid dags voor het kampioenschap ver slagen door de le van de éénjarigen nr. 3700-1433 van fokker-eigenaar F. Goethals, Westdorpe, een ram van goed type en adel met een beste huid en mooie kop. Reservekampi oen werd de lb van deze rubriek ram 3714-0824 van P.J. Provoost, Cad- zand, een best ontwikkelde ram met wedstrijden. Van de afgelopen concoursen hebt u in verschillen de media verslagen kunnen lezen, ook van het jubileumconcours ter gelegenheid van het twintig jaar bestaan van de Zwinruiters uit Nieuwvliet. In deze verslagen heb ik echter een belangrijk feit gemist en wel dat P.J. (Piet) Rie- mens tot ere-lid van de Zwinrui ters benoemd is, een zeer ver diende onderscheiding. Zijn ge degen instructie bezorgde de Zwinruiters menig succes en lan delijke bekendheid. Komende hoogtijdagen Allereerst is daar de Nationale Tentoonstelling in Den Bosch op 14 en 15 september waar menig rechtgeaard trekpaardfokker en Haflingerliefhebber al naar uit ziet. Voorts de U.T.V., de Utrechtse Vee- en Paardendagen, waar de provinciale vertegen woordigers van het KWPN met elkaar in het strijdperk treden. We hopen dat de Zeeuwse afge vaardigden enkele successen mo gen boeken. En dan is er voor de tuigpaardliefhebbers de Nationa le Tuigpaardendag op 1 septem ber in Lunteren ditmaal, omdat Ermelo bezet was. Op 1 septem ber is er nog meer keuze, want dan presenteert zich ook een aan tal trekpaardaanspanningen op de provinciale ploegwedstrijd in 'De Wilhelminapolder' te Wil- helminadorp en zullen daar on getwijfeld veel bekijks hebben. Bestuurskadercursus voor dames Enige tijd geleden hebben we ons er over verbaasd dat de Federa tie, die voor tweederde uit vrou welijke leden bestaat, zo weinig dames in de besturen telt. Daar wil de Friese Bond nu iets aan gaan doen. Deze heeft een bestuurskadercursus speciaal voor de dames gestart om daar mee te proberen de dames over een zekere drempel te helpen. De cursus in Friesland is mede ont staan op initiatief van het plat form 'Vrouw en Sport' en wordt gesubsidieerd door het emanci patiefonds. Overigens zijn de da mes al wel sterk in opmars op het gebied van instructie en jureren, een bewijs dat ook in de paarden- wereld, die vooral een mannen wereld was, veranderingen gaan de zijn. een beste kop die in het beenwerk wat stoort. De enkelingen oudere ooien imponeerden matig met een goede evenredige gebouwde ooi op de le plaats, namelijk 3700-1124 van F. Goethals die reserve-kampioen werd. Verdere kopnummers in deze rubrieken voor 3711-0334 van A.C.M. van de Voorde en 3700-1507 van F. Goethals. Indrukwekkend waren daarentegen wel de rubrieken 2 tal-ooien geboren in 1989 met in de eerste rubriek op kop een zeer uni form tweetal zware best bespierde ooien van G.J.A. Ferket, Sluis, dicht gevolgd door een 2-tal van de zelfde eigenaar waarin zich de kam pioen bevond, een ooi van best type, maat en luxe. In de andere rubriek stond F.J. Provoost le met een 2-tal bijzondere typische ooien die later in het seizoen meer tot hun recht ko men, gevolgd door een zeer typisch 2-tal 3701-0212 dochter van A.C.M. van de Voorde. Lammeren De rubriek ooien met lammeren werd gewonnen door P.J. Provoost, 2x A.C.M. van de Voorde en J. de Zwarte. Groot en interessant met het oog op de toekomst was de rubriek 2-tal ramlammeren. In de eerste ru briek was de zege voor een typisch 2-tal van G.J.A. Ferkert uit de be kende 3701-0212 DP. lb van dezelf de eigenaar had zeker zoveel klasse maar was iets beknopter. In de 2e rubriek was de eerste plaats ook voor 3701-0212 DP-zonen nu van F. Goethals, een zeer luxe 2-tal met goede vachten en koppen en beste bespiering. lb van dezelfde eigenaar was een wat forser 2-tal met wat minder beenwerk. Bij de 2-tal ooilammeren was de la voor een royaal ontwikkeld 2-tal met beste huiden van F. Goethals voor een zeer typische 2-tal met iets min dere vachten van G.J.A. Ferket. Bij de 2e groep was het ook hier F. Goe thals die met een soortig 2-tal met de eer ging strijken, alweer voor een best bespierd 2-tal van G.J.A. Fer ket. De arbiter had de hand in deze plaatsing. Curieus was de rubriek ooi met minstens 4 aftammelingen waarbij R.A.A. Calon, Hoofdplaat, een kop had met maar liefst 9 afstammelin gen van vlot goed nivo van 4 jaar gangen. Bij de afstammelingen van één vader werd de kop gedaan door 5-tal lammeren van hoog gehalte van ram 3700-1460 van F. Goethals ge- Begin augustus namen 25 Neder landse schapenhouders deel aan een studiereis onder leiding van ir. D. Oostendorp, georganiseerd door Agrarische Studiereizen te Arnhem, naar Malvern, Verenigd Koninkrijk. Hoofddoel was het bezoek aan 'Sheep '90', de Engelse 'Dag van het Schaap'. Daarnaast werd de gele genheid benut om enkele praktijkbe- drijven met schapen te bezoeken. Op de eerste dag in Engeland werden twee bedrijven bezocht in de omge ving van Oxford. Op het eerste be drijf, Blenheim Estate, geboortehuis van Sir Winston Churchill, bezocht het gezelschap 'Park Farm'. Op dit bedrijf met een oppervlakte van 1700 ha en 18 werknemers worden 1.400 'North Country grey faced' schapen gehouden. Samen met 500 melkkoeien hebben de schapen be schikking over ca. 820 ha grasland. Dit gemengde bedrijf verbouwt dit jaar: 393 ha wintertarwe, 225 ha wintergerst, 97 ha koolzaad, 57 ha erwten, 43 ha zomergerst, 23 ha zo- mertarwe, 37 ha mais, 15 ha luzerne en 12 ha boerenkool. Op het tweede bedrijf, Manor Farm gingen de harten van de Nederlandse schapenhouders sneller kloppen. Hadden zij zich niet helemaal op hun gemak gevoeld tussen de grote oppervlakte granen en het vreemde schapenras op Blenheim Estate, nu zagen zij Neerlands trots grazen op prachtige Engelse weidegronden. Op 'Manor Farm' lopen maar liefst 120 rasechte Texelaars en 120 slachtlam- merdieren. De heer R.C. Lamb, eigenaar/bedrijfsleider, onthaalde volgd door een 5-tal lammeren van ram 3701-212 van G.J.A. Ferket en een 5-tal van ram 3715-1100 op nieuw van G.J.A. Ferket. Bedrijfsgroepen Bij de bedrijfsgroepen was de over winning voor een best ontwikkeld uniform 4-tal ooien met goede kop pen en extra bespiering van G.J.A. Ferket, gevolgd door een adelijke groep met beste koppen en huiden Op het Regionaal Onderzoekscen trum Cranendonck (ROC) te Soe- rendonk zijn berekeningen gemaakt van de opbrengst van krachtvoer. Het blijkt dat het telen van maiskol- venschroot (MKS) als eigen kracht voer meer opbrengt dan corn cob mix (CCM). Bijzonder veel brengen de krachtvoeders overigens niet op. Het Brabantse proefbedrijf voor de rundveehouderij heeft een bereke ning opgezet voor het telen van eigen krachtvoer voor een bedrijf van 30 hectare met 50 koeien, die 7000 kilo melk geven. Door teelt van MKS neemt het totale saldo van het be drijf toe met 2000 gulden, terwijl teelt van CCM 1450 gulden oplevert. Deze saldo's zijn vooral zo laag, om dat de veehouder krachtvoer met ex- het gezelschap op een prachtige rond rit over het bedrijf met als alslui- ting een traditionele 'high tea'. Sheep '90 in Malvern trok in 1 dag meer dan 10.000 bezoekers, waarvan 263 uit het buitenland. Het thema van Sheep '90 was 'Kwaliteit met vertrouwen voor de negentiger ja ren'. Engeland, sinds 1973 lid van de EG, verliest haar bijzondere positie binnen de EG in 1993 en zal dan de open konkurrentie met de overige EG-landen moeten aangaan. Het belangrijkste knelpunt is de uit de Engelse heuvelgebieden afkomsti ge Engelse slachtlammoederdieren. Deze dieren zijn matig bevleesd en vervetten snel. Men is zich in Enge land goed bewust van dit probleem, vandaar dat het MLC (Engelse De konsumptie van verschillende vleessoorten in Nederland va rieert sterk per regio. Zo wordt in de Randstad beduidend minder varkensvlees gegeten dan in de provincies Overijssel, Gelderland en Flevoland, terwijl in de drie laatstgenoemde provincies weer aanzienlijk meer panklare pro- dukten worden gekonsumeerd dan in Groningen, Friesland en Drenthe. In het Noorden en de Randstad wordt ook in zijn tota- van F. Goethals. Voor de aanwijzing van het beste ramlam kwam een groep in de ring waarbij het goede deel was; uiteindelijk ging de zege naar ramlam 3700-1543, een typi sche 3701-0212 zoon met een goede kop en beste bespiering die iets meer diepte kan vertonen. Eig. F. Goe thals. Hiermee kwam een eind aan een prettig verlopen keuring waar aan ook het weer zijn volle mede werking gaf. Z.A. de Buck tra eiwit moet kopen. Volgens het ROC passen CCM of MKS veelal goed op een bedrijf met overwegend grasland. Maar juist in streken met overwegend grasland is de grond soort vaak niet geschikt voor dit soort krachtvoerteelten. Uit andere onderzoeken van het re gionaal onderzoekcentrum blijkt, dat snijmais goed gedijt met weinig drijfmest en stikstof. De snijmais krijgt in Soerendonk niet meer dan 40 tot 50 ton drijfmest per hectare, die meteen wordt ingewerkt. Alleen bij een te laag fosfaatgehalte krijgt de mais daarnaast nog 150 kilo stikstof als rijenbemesting. Ook zonder die extra gift bracht de mais 16.400 kilo droge stof op. H. de Bot PVV) een driejarig projekt finan ciert, waarbij per jaar 180 Swaldale- kruislingen (uit de heuvelgebieden) gekruist worden met rammen van 5 rassen (Suffolk, Texel, Bleu du Mai- nem Rouge de l'Ouest en Bluefaced Leicester). De ooilammeren gaan in de herfst van 1990 als demonstratie eenheid naar het 'National Agricul tural Centre' in Stoneleigh. Daar worden ze voor de slachtrampro- duktie weer gekruist met Suffolk- rammen. De proef loopt tot 1995. De eerste resultaten komen in 1991 ter beschikking. De Engelsèn zijn trots op hun scha penhouderij en willen dat blijven. Zij hebben het volste vertrouwen dat zij de konkurrentie op Europees- en op wereldnivo aankunnen. liteit heel wat minder vlees ge kocht dan in de rest van het land. Een uitzondering vormen de gro te steden in het Westen. Daar wordt tamelijk veel vlees gegeten. Dit blijkt uit gegevens van het PVV en het AGB Attwood conti nue panel. In dit panel worden voorlopend de huishoudelijke aankopen van vlees en vleeswa ren van 2000 huishoudens gere gistreerd. Voor de liefhebbers zijn er de komende weken weer tal van paarden- hoogtijdagen. De vereniging tot bevordering der warmbloedfokkerij in West-Brabant bestaat 50 jaar. In juni 1940 werd de eerste keuring gehouden en kort daar na het eerste concours hippique. Dat concours werd gehouden om de veelzijdigheid van het paard te tonen. Immers ook het warmbloed werd tot die tijd voornamelijk gebruikt voor het werk op het bedrijf. Dat zo'n paard door het op de juiste manier te fokken, tot meer in staat was kon men tonen op een concours. Ook toen reeds kwamen de deelnemers uit het gehele land, niet alleen om te springen en dressuur te rijden, maar ook heel belangrijk zijn altijd de tuig- paarden geweest. Dit concours dat tot 1973 in Zevenbergen is gehouden moest wegens uitbreiding naar Klun dert verhuizen. Daar wordt nu op vrijdag 24 augustus het nationale concours hippique ge houden in de schitterende groenstrook. Het is een zeer afwisse lend programma. Er is L, M en Z springen en M en Z dressuur om de Klundert Bokaal. En natuurlijk is de Nederlandse tuigpaarden-top aanwe zig. Als bijzonderheid zullen tien tuig- paardenhengsten aangespannen te bewonderen zijn. Als de lichten aangaan zal 'Spido' een jazzballetshow verzorgen. Er is een streeknummer van alle soorten paar den en aanspanningen. Als klapstuk, wie heeft hem niet op de televisie ge zien, zal Ysbrand Chardon met zijn vierspan Nederlands gefokte paarden een opzienbarende show geven. Jan M. Murre 16 Vrijdag 17 augustus 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 16