De Plattehoeve Twee nieuwe landinrichtingsprojekten in voorbereiding in Zeeland boerderijenstichting zeeland filü Oplossing prijsvraag ZLM-blad van 1 juni 1990: de foto's zijn van de boerderij in de Anna- Maria polder bij Ossendrecht, bewoond door de heer en me vrouw M.C. van Wingen, Anna Mariaweg 2 te Rilland. Deze boerderij staat aan de Oostzijde van het Schelde-Rijn kanaal, en deze polder behoort nog tot Zee land, gem. Reimerswaal en tot het grondgebied van het Water schap Noord- en Zuid-Beveland. De Anna Mariapolder is inge dijkt in 1896 en deze boerderij is dan ook omstreeks 1900 gebouwd. Volgens verkregen inlichtingen van het rentmeesterskantoor Lenshoek te Kloetinge heeft de familie Völcker als toenmalig eigenaar de boerderij in deze stijl laten bouwen. Het is een bouw wijze waarbij de inwendige ruim te zo doelmatig mogelijk benut kan worden. Alles is rechthoe kig, er zijn geen schuine zijden, enz. Gelijkvloers zijn de vee- en paardenstallen, met daarboven de graanzolder voor berging van het gedorste graan. Deze bouw is dus sterk afwijkend van de tradi tionele boerderijbouw. Toch heeft deze bouwwijze in de boer derijbouw weinig navolging gehad. De familie Völcker had destijds in „dit Zeeuwse deel van West- Brabant veel bezittingen. Ten Noorden van de Anna Mariapol der ligt de Völckerpolder met het daarin gelegen Völckerdorp. Prijswinnaar is dit keer F. De- rijcke, Zuiddijk 11 te Hengstdijk. Zwarte woud De boerderijen-fotograaf heeft «■HB if"-* i T, Prijsvraagfoto Boerderij in Zwarte Woud Prijsvraagfoto Boerderij in Zwarte Woud De boerderijprijsvraagfoto in het ZLM-blad van 1 juni jl. staat in de Anna Mariapolder te Rilland Bath. Heet officieel 'Henri Hoe ve' doch is in de volksmond be kend als de Plattehoeve. Deze boerderij is begin 1900 gebouwd door de heer Ferdinand Hom- bach, rentmeester van de toen malige eigenaar de heer Völcker. De Anna Mariapolder is inge dijkt in 1897 en werd in gebruik genomen half als weiland ea^half als akkerbouw. In de schuur is op de begane grond, voor, stal- ruimte voor 18 stuks paarden en 4 veulenboxen, middenlangs vloer en achterzijde koestallen, 20 en 14 plaatsen en een kal verstal. Vandaar wellicht deze bouw. De bovenverdieping is ge heel als graanzolder met gewa pende betonvloer. Achter de schuur staat een open hangar 20 x 20 m. De boerderij is nu be woond door M.C. van Wingen, wiens grootvader Roven oogst 1921 deze hoeve pachtte. Voor deze tijd werd de hoeve beheerd door genoemde rentmeester met De 'Henri-Hoeve', in de volksmond de Plattehoeve ook in zijn vakantie nog enkele foto's gemaakt van boerderijen in het Zwarte Woud in Duits land, die hierbij zijn afgedrukt. In dit bergachtige gebied wordt bij de bouw van boerderijen aan de achterzijde een hooggelegen inrit gebouwd waardoor zo de tweede verdieping binnengereden kan worden. Bij de afgebeelde boerderijen zijn het woon- en bedrijfsgedeel- te in één gebouw ondergebracht. Beneden aan de voorkant ligt het woongedeelte met daarachter de stallen. Boven deze stallen is de hooiberging, met de hiervoor omschreven inrit tegen de berg helling. Er is dus op een doelma tige manier gebruik gemaakt van het hoogteverschil. Het betreft hier veebedrijven met als nevenverdienste de teelt en verwerking van naaldbomen. In de plaats Gutach is het Schwar- zwalder Freilichtmuseum 'Vogts- bauernhof' gevestigd. Dit is een soort openluchtmu seum waar verschillende boerde rijtypen en ook een houtzaagmo len, bakovens, oliemolens en een smederij zijn opgebouwd. Voor belangstellenden volgt hier het adres: Schwarzwalder Freilicht museum 'Vogtsbauernhof' 7611 Gutach, Ortsteil Turm. De prijsvraagfoto Ook dit weer twee foto's van een Zeeuwse boerderij, waarbij de bouw afwijkt van het gangbare Zeeuwse type. Oplossing met vermelding van plaats en bewo ners voor in te zenden aan: Re- daktie ZLM-blad, Postbus 2116, 4460 MC Goes. bedrijfsleiders. In 1977 ging deze hoeve over in eigendom van de familie Van Wingen. Mocht u nog verdere inlichtingen wensen, dan houd ik mij zover dit in mijn vermogen ligt, aanbe volen. Dit is niet als oplossing be doeld van de prijsvraag, dus bui ten mede te dingen. Hoogachtend, J. van Wingen Hoofdweg 71a Rilland-Bath Door de Minister van Landbouw is op 19 juli 1990 het Voorbereidingssche ma Landinrichting 1990 vastgesteld. Dit betekent voor Zeeland dat door de toevoeging van twee gebieden aan dit schema deze projekten in voorberei ding zijn genomen en hier ondermeer grondaankopen door het Buro Beheer Landbouwgronden kunnen gaan plaatsvinden. In Zeeuws-Vlaanderen is dit het gebied rond Biervliet (2.920 ha). Verder is op Tholen het zuidoostelijk deel toegevoegd. Met dit gebied, genoemd Oud-Vossemeer (2.740 ha) is nu het gehele eiland Tholen op het Voorbereidingsschema genomen. In uitvoering zijn drie ruilverkavelingen. In onderstaand overzicht is de stand van zaken weergegeven: Yerseke Moer Nijs- en Hooglandpolder Sluis-Oostburg Het plan van toedeling wordt geëffectueerd De nieuwe kavels zijn in gebruik genomen, de financiële afwikkeling volgt Opstellen van het plan van toedeling In voorbereiding zijn nu dertien projekten: - Walcheren - Sint-Philipsland - Tholen - Sint Annaland - Stavenisse - Poortvliet - Oud-Vossemeer - West Zeeuws-Vlaanderen - Breskens-Zuidzande - Schoondijke - IJzendijke-Hoofdplaat - Biervliet - Aardenburg Midden Zeeuws-Vlaanderen - Axelse Sassing - Axel 14 Komende winter inspraak op het voorontwerpplan Afronding van het ontwerpplan Komende winter inspraak op het voorontwerpplan Het voorontwerpplan is in ontwikkeling De planvorming is gestart Inventarisatiefase Over het ontwerpplan wordt komend najaar gestemd Over het ontwerpplan wordt komende winter gestemd Het voorontwerpplan is in ontwikkeling I nventarisatiefase De planvorming opgestart Komende winter inspraak op het voorontwerpplan De planvorming is gaande De zestien projekten zijn verschil lend voor wat de vorm van de plan nen betreft. Ruilverkavelingen zijn de projekten Yerseke Moer, Nijs- en Hooglandpolder, Walcheren en Aardenburg. In deze projekten is het nodig gebleken om alle aspekten van het landelijk gebied onder de loep te nemen. Naast verkaveling, natuur, landschap en openluchtrecreatie ook wegen en waterlopen. De overige projekten zijn alle ruil verkavelingen met administratief ka rakter. Hier ligt de nadruk op het verbeteren van de agrarische verka veling. Aan natuur en landschap wordt tevens de nodige aandacht besteed. Een nieuw aspekt voor land inrichtingsprojekten is het vormge ven aan het Natuurbeleidsplan. In Yerseke Moer is dit al volledig ge beurd met de vorming van reservaat- en beheergebieden. Voor Walcheren zijn de natuurwensen al deels gerea liseerd, de overige worden in de plannen opgenomen. Ook voor Aar denburg en Poortvliet zijn de wen sen uit het Natuurbeleidsplan van grote invloed op de op te stellen plannen. Voor de andere gebieden zijn de wensen van het Natuurbe leidsplan niet zo omvangrijk. Hier spelen meer de locale natuurbe- langen. De twee nieuwe in voorbereiding te nemen projekten Biervliet en Oud- Vossemeer grenzen aan reeds in voorbereiding zijnde gebieden, waardoor onderlinge uitruil van gronden effektief kan worden toege past. Bij de ruilverkaveling Oud- Vossemeer kan het landinrichting sinstrument worden ingezet om de toepassing van zoetwater in water- schapsverband soepeler te doen verlopen. Dat in Zeeland veel animo bestaat voor landinrichting blijkt uit het feit dat voor bijna 25.000 ha, nog niet in voorbereiding genomen gebieden, landinrichting is aangevraagd. PROVINCIE ZEELAND emeer LANDINRICHTINGSPROJECTEN juli 1990 LANDINRICHTING TOT STAND GEKOMEN LANDINRICHTING IN UITVOERING LANDINRICHTING IN VOORBEREIDING LANDINRICHTING AANGEVRAAGD Vrijdag 17 augustus 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 14