Reisindrukken van bezoek fruittelers uit Zuidwest-Nederland aan Polen De Polen zijn de Nederlanders van het Oostblok Wal op iedereen uit onze groep een diepe indruk heeft gemaakt is de enorme gastvrijheid die de Polen eigen is. Daar kunnen wij nog wat van leren! Echt stil werden we toen we de voormalige concentratie kampen Auschwitz en Birkenau bezochten. De stille getuigen van de verschrikkingen die daar hebben plaatsgevonden tarten iedere ver beelding of beschrijving. Iedereen zou deze plaatsen moeten bezoe ken, opdat wij niet vergeten Polen is sterk agrarisch ingesteld. De huidige vrije-markt-politiek heeft reeds (mede) geleid tot een overproduktie. Zonder hulp van het Westen lijkt het land rechtstreeks op een bankroet af te stevenen. Foto's Car la Colpaart-Cijsou w, Emiel Meulblok, Ad Mouwen, Rien Hekken en Roelof Hoiting Als redelijk welvarende westerlingen waan je je meteen in een andere we reld zodra je de voormalige grens met de DDR passeert. Oost-Duits- land, 45 jaar lang hermetisch af gesloten van het Westen, en beheerst door een ideologie die het land en de mensen aan de rand van de afgrond hebben gebracht. Armoede, trooste loosheid en kleurloosheid overheer sen het landschap. Het enige wat nog kleur heeft zijn de enorme akkers van de staatsbedrijven met graan, bieten, aardappelen, boomgaarden en aardbeien. Alles is groot, gigan tisch groot, maar toch blijkt dat nu ook een enorme miskleum te zijn van het voormalige systeem waarbij opgemerkt dient te worden dat va dertje Rusland de grootste schrokop geweest is. Alles moest en ging oost waarts zonder dat daarvoor lonende prijzen betaald werden. De gevolgen zijn dan ook makkelijk te raden; de mensen zijn arm, bezit ten niets en hebben voorlopig ook geen kans op een beter bestaan. Door de invoering van de DM als be taalmiddel is dit in wezen nog verer gerd, hoge prijzen en geen aanpas sing van het inkomen. Tevens blijkt dat vele Oostduitsers alleen maar Westerse produkten kopen die in verhouding goedkoop zijn maar veel beter van kwaliteit, vooral produk ten van de Nederlandse tuinbouw. Hun eigen produktie kan daar niet tegenop met alle gevolgen voor de mensen die hierin werkzaam zijn. Polen: land- en tuinbouw Bij het overschrijden van de Oder- Neisse-rivier, een historische grens, belanden we dan in Polen. Een land 9 maal zo groot als Nederland en nog sterk agrarisch ingesteld. Onge veer 90% van het land, in gebruik voor land- en tuinbouw is privé- bezit, overwegend in de vorm van kleine bedrijven, hoewel uitzonde ringen de regel bevestigen. Slechts een klein gedeelte wordt als staatsbe drijf geëxploiteerd. Enige cijfers over de huidige pro duktie in de tuinbouw: 5 miljoen ton groenten, 2Vi miljoen ton hard- en zachtfruit. Men beschikt over onge veer 3000 ha glas en 3% van de grond is in gebruik voor tuinbouw. Men zegt daar vol trots dat Polen binnen het Oostblok Nederland is als het gaat over de kwaliteit van de produkten. Hun grootste exportpro- dukten zijn uien, worteltjes en veel zachtfruit, diepgevroren voor de Westerse verwerkende industrie. Verwerking en afzet, vooral export, vindt plaats d.m.v. coöperaties, die inmiddels geprivatiseerd zijn. De zogenaamde staatscentrale voor tuinbouw is opgeheven. Deze staats centrale had vóór de politieke om wenteling de grootste vinger in de pap. De huidige belangen van de land- en tuinbouw worden nu behar tigd door de PSL (de Poolse boeren partij) met als voorzitter de heer Ja- gielinski, waar wij ook op bezoek geweest zijn. Hij is tevens fruitkwe ker met, naar Poolse begrippen, een zeer modern bedrijf met alles erop en eraan; een moderne boomkweke rij van o.a. moorbedden, een boom gaard met een vrij intensieve beplan ting (4x2 m). De rijafstand is zo ruim omdat men niet de beschikking van Barbecuen in Polen. Vanwege de hitte moesten lange spiesen worden gebruikt. Een boomstam geeft dan wat beschut ting, en is ook een dankbaar steunpunt heeft over smalle tractoren, alleen de 'Ursus' landbouwtractor. De eerder genoemde PSL hoopt met de komende verkiezingen ruim 30% van de stemmen te halen wat dan in houdt dat zij politiek gezien een be hoorlijke macht binnen de regering zal krijgen. Toch zijn de spanningen op politiek terrein al zeer duidelijk aanwezig. De huidige regering wil la ge voedselprijzen, de PSL juist ho gere. Of men tot een compromis kan komen is afwachten. De huidige vrije-markt-politiek heeft reeds nu tot een overproduktie geleid, wat in de praktijk betekent De conservenfabriek in Prusice, een coöperatie voor groenten en fruit. Zachtfruit wordt hier geschikt gemaakt voor export naar o.m. West- Duit sland, door het in te vriezen of op sap te zetten dat er voor ongeveer 30% van de produktie geen afzet te vinden is. Dit is mede ook veroorzaakt door de enorme inflatie van ongeveer 10% per maand. Al met al geen prettig vooruitzicht voor de landbouw met de grote L in Polen. Mijn indruk is dat Polen, zeker op agrarisch ter rein, zonder hulp vanuit het Westen rechtstreeks op een bankroet afste vent. De grootste Poolse afzet markt, Rusland, is oneindig groot doch daar is de toestand waarschijn lijk nog slechter en heeft men geen koopkracht genoeg om normale prijzen te betalen. Wij mogen alleen maar hopen dat men in staat is de gi gantische problemen het hoofd te bieden, anders zullen er in het gehele Oosten nog nare dingen plaats gaan vinden. Gastvrijheid Nu wat aangenamer zaken die wij ook hebben mogen ervaren. De gast vrijheid van de Polen kent geen grenzen. Als iemand ooit te gastvrij kan zijn, zijn het de Polen wel. In de gastgezinnen werden wij zeer loyaal ontvangen met overvolle tafels en nog overvollere flessen wodka. De taal gaf weinig problemen, óf men sprak Engels of Duits óf er waren voldoende tolken aanwezig. Er bestonden grote verschillen in behui zing, de een super-de-lux, de ander sober, maar dat is 's lands eigen. Zo ook de beplantingen, de een oud tot zeer oud (40 jaar), de ander jong en modern van opzet (ook 2- en 3-rijensysteem met en zonder drup- pelbevloeiing). Blijkbaar zijn er in heel Polen geen PVC-pijpen of ty- leenslangen te koop. meer economische mogelijkheden hebben onze Poolse kollega's die kans goed benut. Zij zien de nood zaak tot verbetering van de kwaliteit en hebben de wil ook om dat te doen. De fruitteelt in Polen is mo menteel de beste bedrijfstak van de landbouw, economisch gezien. Jam mer dat er dit jaar op veel bedrijven veel schurft voorkomt, als gevolg van weinig of geen spuiten wegens weinig of geen oogst. De bedrijven die het kunnen betalen zijn druk doende nieuwe koelingen te bouwen of de koelkapaciteit uit te breiden, ook met CA-konditie en scrub. De verdiensten bedragen voor de werkenden in de tuinbouw ongeveer 200,per maand incl. warm eten. Niet veel maar wat wil je, geen werk brengt niets op. Zo bezien is het zogenaamde communistische systeem voor de zelfstandige fruit kweker niet zo slecht geweest. Zoals ik er tegenaan kijk is het meer een kapitalistisch systeem geweest, over igens zonder vrijheid, waarbij alleen een bovenlaag ontstaan is die alles heeft en een onderlaag die helemaal niets heeft, met daartussen niets, he lemaal niets. In ons land worden wij letterlijk en figuurlijk leeggemolken door de staat, wie of wat is er dan communistisch? Iedereen mag hier op zijn eigen visie hebben. De gastvrijheid kent in Polei Een orkestje zorgt ervoor dat de afscheidsbijeenkomst onvergetelijk is geworden 12 Geen oogst Eén ding hadden onze Poolse kolle- ga's gemeen, nl. geen oogst. Afgelo pen voorjaar hebben zij tot laat in mei zeer zware nachtvorst gehad, waarbij oogstredukties opgetreden zijn van 60 tot 80%. Ongelofelijk dat te zien. Het is een ware ramp voor hen, en dan te weten dat wij al moord en brand roepen als we 15 tot 20% verliezen. Als onderstammen worden gebruikt de Poolse variëteiten P22, Pil en PI6. Ook de M-9 vindt steeds meer toepassing. Onder de Poolse om standigheden, zeer strenge winters (soms tot -40°C zoals in 1987) schijnt de P22 goed te voldoen; win- tervast en zwakke groei. Ook Russi sche onderstammen worden toege past. In de zeer strenge winter van 1987 is een gigantisch aantal bomen kapot gevroren. Dat bracht meteen een geweldige verjonging van de be plantingen met zich mee, zoals in Nederland ook gebeurd is. Door de toegenomen kennis - vooral door kontakten met Nederland - en De onderzoekstations en proeftui nen dragen veel bij aan de ontwikke ling van de land- en tuinbouw. Op allerlei gebied, zelfs op het gebied van de mechanisatie, met eigen ma chinefabrieken, voor ontwikkeling en bouw. Op fruitteeltgebied wor den diverse systemen uitgeprobeerd en aangepast voor de praktijk, waar bij vooral groei, kwaliteit en winter- vastheid zeer belangrijk zijn. Onze systemen zijn niet zonder meer toe te passen i.v.m. groeikracht, on derstammen, wintervastheid, assor timent, en eisen van de konsument e.d. Toch zal men er in slagen, de fruitteelt op een hoog plan te bren gen, althans dat is mijn stellige over tuiging. Warschau Een bezoek aan de stad Warschau was een onderdeel van het program ma. Een zeer uitgestrekte stad met weinig kleur en fleur in de buitenwij ken, waar de woongebieden liggen. Het oude centrum is volledig ver woest geweest, maar herbouwd met Vrijdag 17 augustus 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 12