'Pachtwet kontroleren' Graanprijzen onderuit KNLC kommentaar Berend Kelderhuis, Bond van Landpachters 'De huidige pachtwet is goed, als die maar gekontroleerd zou wor den. De overheid heeft zelf meegewerkt aan de zwarte of grijze pacht'. Berend Kelderhuis (62) uit het Friese Bantega heeft geen be hoefte aan een verruiming van de pachtwet. Hij is sinds 1976 voorzit ter van het distrikt Friesland van de Bond van Landpachters en Hy- potheekboeren. De Bond van Landpachters en Hy- potheekboeren werd in de jaren twintig opgericht in het Friese Tzummarum. 'Uit de nood gebo ren', weet veehouder Kelderhuis. De huidige Pachtwet dateert uit 1958. 'Ik weet me heel goed te herinneren hoe op 12 mei, de dag van verhuizen de paarden en wagens op de weg re den. Het was een kwestie van vraag en aanbod. De eigenaar wou het liefst zoveel mogelijk pacht vangen. Als je dan ergens drie jaar gezeten had en een ander wou méér geven dan kon je opkrassen. Dat heeft ver schillende keren tot brokken geleid. Dat er een pacht geboden werd waar geen droog brood op te verdienen was. Dat men aan het eind van het jaar noodgedwongen de hele inven taris moest verkopen om aan de ver plichtingen te voldoen'. Kelderhuis werd zelf lid van de Bond kort nadat hij als boer was begon nen. Ook zijn vader en die van zijn vrouw waren al lid. De Bond is in middels uitgegroeid tot een landelij ke organisatie met bijna 3000 leden (waarvan ruim een derde in Fries land), een eigen blad (De Landpach- ter) en adviseurs in het hele land. Kelderhuis zit zelf elke vrijdag van 10 tot 11 uur in het Oranjehotel in Leeuwarden. 'Dan kunnen mensen bij ons komen met pachtproblemen, opzeggingen, verhogingen, herzie ningen'. Gemiddeld krijgt Kelder huis per week twee mensen op be zoek en de nodige telefoontjes. De problemen zijn met de tijd meege groeid. Bijvoorbeeld verpacht land met melkkwotum dat verkocht wordt. Hoeveel krijgt de verpachter voor dat kwotum? 'Het zou beter zijn als daar één prijs voor werd ge zet. Nu moet je daar altijd weer over onderhandelen'. Voor Kelderhuis is het een uitge maakte zaak dat een aparte pachters- organisatie nodig is. 'Stel u bent verpachter en van plan om mij als pachter op te zeggen. U gaat naar G. Kelderhuis: 'Met vrijgeven ga je de mist in' uw landbouworganisatie voor ad vies. Als ik dan kom zijn ze al voor u aan het werk. Dat gaat lijnrecht te gen elkaar in. Niet dat de landbouw organisaties pachters niet wil hel pen, maar een verpachter weet altijd De verwachting dat de graan- interventieprijsv erlaging voor 1990 van drie procent, als gevolg van het stabilisatorenmecha nisme, volledig gekompenseerd zou worden, komt niet uit. Bij de eerste beursnoteringen voor win- tergerst in ons land is er sprake van een daling van bijna 6%. Voor koolzaad is de daling zelfs meer dan 14%. Het negatieve prijsbeleid van de laatste jaren heeft een prijsverlagend effekt op de markt. De Nederlandse ak kerbouwers willen nu dat de me deverantwoordelijkheidsheffing op granen niet worden afge dragen. De Groninger Mij. vestigt er in een brief aan het KNLC de aan dacht op, dat de eerste noterin gen voor win ter gerst op de Gro ninger Beurs ongeveer twee gul den per 100 kg lager liggen dan vorig jaar. Voor koolzaad is dit twaalf gulden. Herinnerend aan de Kameruitspraak van dit voor jaar, dat 'de minister zich in moet spannen om zodanige maatregelen te nemen, dat er dit oogstjaar geen reële daling van de graanprijzen zal plaatsvin den dringt de Groninger Mij. er op aan om stappen te onderne men om tot een verbetering van de marktsituatie te komen. Een aktief exportbeleid van de Euro pese Kommissie is daartoe een eerste middel. De Groninger Mij. vraagt daar naast een kompensatie voor de prijsdaling in de vorm van een hektare-toeslag aan de telers. De fabrieksaardappeltelers moeten daarbij ook betrokken worden. Niet betalen ^Franse boeren hebben vorig jaar 'geweigerd de Europese medever- andwoordelijkheidsheffing af te dragen. Dit is pas dit jaar ge beurd, nadat de Franse regering de boeren via lastenverlichting had gekompenseerd. Enkele weken geleden heeft de hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap ook beslo ten om de mogelijkheid te onder zoeken eventueel een dergelijke aktie te starten. Allereerst is on derzocht of dit in ons land prak tisch uitvoerbaar is. De eerste ko per (kollekterende handel, koö- peraties, kommissionairs) moe ten namelijk de medeverant woordelijkheidsheffing afdra gen. Het lijkt erop dat er bij koö- peraties en handel een grote be reidheid is de medeverantwoor delijkheidsheffing niet af te dragen. Het ligt in de bedoeling het geld voorlopig op een geblokkeerde rekening te storten. Van de graan telers wordt gevraagd bij de verkoop van graan van de koper te eisen het geld van de heffing op de geblokkeerde rekening te storten. Zoals bekend is de mede ver an t woordelijkheidsheffing op graan steeds een punt van diskus- sie geweest. De opbrengst van de ze heffing op graan komt recht streeks ten goede aan de EG-kas. Dit in tegenstelling tot een soort gelijke heffing op melk, waarvan de opbrengst gebruikt wordt voor afzetvergroting. De graan- heffing zal volgens graantelers ook die bestemming moeten krijgen. Prijsdaling De prijsdaling van granen en koolzaad doet zich niet alleen in ons land voor. De landbouwbla den in verschillende EG-landen maakten vorige week melding van een zeer teleurstellende prijs ontwikkeling. Vanuit Denemar ken wordt een daling van de gerst prijs van 10% gemeld. In de Duitse deelstaat Nedersaksen wordt een prijsverlaging ten op zichte van het vorig jaar van ruim 6% genoemd. In België en Frankrijk liggen de prijsverlagin gen ook rond de 6%. Zowel in Duitsland als in Dene marken wordt de oorzaak van het lage prijsnivo aan het begin van dit seizoen vooral gezocht in het terughoudende prijsbeleid van handel en koöperaties. Inter ventie is pas vanaf 1 november mogelijk. De verkorting van de betalingstermijn bij interventie van 120 tot 30 dagen, met een be rekend positief effekt van 2,25% en de verhoging van de staffel (berekend positief prijseffekt van 0,85%) wordt dan pas effektief Het verwerkende agrarische be drijfsleven vindt het nodig dat de kosten voor opslag en direkte be taling aan de producent volledig gedekt worden. Anderzijds is er bij de producenten, door de slechte bedrijfsresultaten van de laatste jaren, de noodzaak om snel te verkopen en de kredieten af te lossen. Buurlanden 'Das Landvolk' uit Nedersaksen schrijft dat de zorgen bij de han del zeker terecht zijn, maar dat de problemen op de akkerbouw bedrijven niet minder zijn. De laatste jaren is de graanprijs sterk gedaald. Enkele bedrijven gingen al failliet, het zullen er ze ker meer wordën als er geen ver andering in de prijzen komt. Het Duitse Bauernverband vindt dat nationale maatregelen de gevol gen van het EG- stabilisatorenbeleid moeten kom- penseren. Ook de Deense boeren- organisaties vragen maatrege len. De Europese Kommissië moet volgens de Denen een veel aktiever markt- en restitutiebe- leid voeren, zodat de markt op geschoond wordt en het prijsnivo aantrekt. Vanuit Denemarken wordt gesignaleerd dat in vele Europese landen akkerbouwbe drijven in de varkenshouderij in vesteren, omdat dat de enige ma nier is om graan tot waarde te brengen. De te lage graanprijs vormt daardoor ook een bedrei ging voor de varkensprijzen. In Duitsland, maar ook in Dene marken, wijzen de landbouwor ganisaties de boeren erop dat het verstandig kan zijn het graan eerst op eigen bedrijf op te slaan en dit eventueel zelf na 1 novem ber te verhandelen of voor inter ventie aan te bieden. Dit is uiter aard niet alleen een kwestie van bewaarcapaciteit, maar ook aj- hankelijk van de acute financiële situatie op het bedrijf. Onzekerheid Aanvankelijk leek het erop dat de Europese graanproduktie ruim boven de 160 miljoen ton zou komen. De meeste EG- landen melden nu dat de kilo opbrengsten lager uitvallen dan aanvankelijk werd verwacht. Daar komt de droogte van de laatste weken bij. De invloed op gerst- en tarweopbrengst zal niet groot meer zijn. De korrelmais-opbrengst wordt wel door de droogte gedrukt. Een vochttekort rond de bloei van mais verlaagt de opbrengst sterk. Dit tekort heeft zich in Frankrijk en Duitsland juist tij dens de bloei voorgedaan. Er worden dan ook lagere op brengsten verwacht, met name in de wat slechtere akkerbouwge bieden. De kans dat de werkelij ke graanproduktie beneden de 160 miljoen ton komt is reëel te noemen. Hoe hoog de politiek de opbrengst vaststelt, blijft voor alsnog onzeker. Alert reageren De graanprijzen in de EG liggen voor de nieuwe oogst op een aan merkelijk lager nivo dan vorig jaar. Ook de beursnoteringen van Groningen en Goes wijzen in die richting. De lagere prijzen worden veroorzaakt door de ho gere rente en hogere onkosten die opkopers in rekening brengen. De snellere uitbetaling en de ver hoogde staffels werken pas door als per 1 november graan voor interventie ingeleverd kan wor den. De tussengelegen drie maan den moeten worden overbrugd. Van verschillende kanten wordt aangedrongen om te trachten de marktsituatie te verbeteren. Een aktief exportbeleid van de EG is daartoe een middel. Zelfde nivo Volgens door het KNLC inge wonnen informatie ligt het EG exportnivo van zachte tarwe op hetzelfde nivo als vorig jaar. Be gin juli heeft de EG zich terug houdend opgesteld bij export gunningen. De oogstramingen in de Verenigde Staten zijn hoog. In de eerste helft van juli daalden de tarweprijzen sterk en de VS ver hoogden de exportsubsidies. De EG wilde op dat moment de markt geen verdere neerwaartse impuls geven. Eind juli is de EG toch weer actief geworden en werd 500.000 ton gegund. Aan de EG-export restituties is te zien dat de wereldmarkt voor tar we sterk verslechterd is. Vorig jaar bedroeg deze 30 ECU (a f2,66) per ton, nu 80 ECU. In to taal dus f 133 per ton meer. Het KNLC is van mening dat de Europese kommissie alert moet handelen en zich niet moet beper ken tot reageren op Amerikaanse ontwikkeling en initiatieven. Dam Jaarsma eerder dat hij wat wil'. De saamho righeid in de Bond van Landpach ters is nog altijd groter dan binnen de landbouworganisaties, meent Kelderhuis. Onlangs werd de pachtersbond op Kampereiland nog lid van de BLHB. 'Wat mij frappeert is dat er in Flevo land dagelijks nieuwe leden bijko men. Dat is toch ook een teken aan de wand dat men de zaak niet meer vertrouwt en te weinig steun van de landbouworganisaties krijgt'. Tijdelijke pacht De regering is bezig met een wets voorstel om kortdurende pachtkon- trakten mogelijk te maken. Kelder huis is daar niet voor. 'Ik ben na tuurlijk voorstander van hoe het nu is, zesjarige pacht mét recht op ver lenging. Bedrijven zijn ontzettend kapitaalsintensief. Dan moet je ze kerheid hebben. Je kunt geen bedrijf instandhouden op zo'n onzekere si tuatie'. Kelderhuis kan zich ook niet voorstellen dat een dergelijke wets wijziging leidt tot méér pacht. 'Het wordt alleen moeilijker voor de pachters. Het wordt weer een kwestie van tegen elkaar opbieden. Dan krijgen we hetzelfde als vroeger'. Het is de schuld van de overheid dat er tegenwoordig geen grond meer normaal verpacht wordt, vindt Kel derhuis. 'In 1959 toen ik boer werd hadden we kontrole op de pachtkon- trakten. Wie hier in de buurt pachtte en geen kontrakt had kreeg een boe te. Daar wordt nu niet meer naar ge keken. Maar het staat wél in de pachtwet. Van jaar op jaar verpach ten door BBL mag. Maar wat nu ge beurt met .aardappelland verhuren voor een jaar is doodgewoon ver boden'. Regels zonder kontrole wer ken na verloop van tijd niet meer, dan verwatert het'. Voor grondruil vanwege de vrucht wisseling zouden zesjarige pacht- kontrakten zonder verlengingsrecht bij uitzondering te overwegen zijn, aldus Kelderhuis. 'Maar wel met toetsing door de Grondkamer en prijsnormen. Als je het helemaal vrij geeft ga je behoorlijk de mist in'. Ook voor erfpacht is prijstoetsing nodig, vindt hij. 'Vroeger werd de erfpachtcanon geregeld naar de pachtnormen. Vandaag de dag be paalt de erfpachtgever het kontrakt. Dat gaat soms grandioos verkeerd. Erfpachtcanons van duizenden gul dens per hectare en meer. Als je re kent dat je voor de melk zes of zeven cent minder krijgt dan verleden jaar, welke kant ga je dan uit? De hele Bond staat er achter dat de voorstellen die er nu liggen, niet op deze manier kunnen. Je moet een ze kere waarborg hebben, dat je niet van het ene jaar op het andere met niks zit. De huidige pachtwet geeft pachters een grote zekerheid. Daar hebben ze ook recht op', vindt de Friese distriktsvoorzitter. 'Het is niet zo dat een pachter zegt: ik wil het land voor niks. Maar het moet niet zo zijn dat iemand die op het land werkt en zijn brood verdient niet meer aan zichzelf toekomt. Er zijn er die zondags net zoveel het land in gaan als door de week. Bui ten de landbouw wordt nergens meer dan vijf dagen per week gewerkt en liefst nog minder'. Gerard Westerhof Vrijdag 10 augustus 1990 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 9