ft Het los in de kist aangevoerde Nederlandse fruit wordt in Engeland vaak als 'mindere kwaliteit' gezien. De Engelse konsument koopt daarom liever verpakt fruit. Engelse fruitteler houdt het bij de oude vertrouwde Cox Bij een bezoek aan een Engels fruitteeltbedrijf is het eerste dat opvalt het beperkt aantal rassen. Het is bijna allemaal Cox wat de klok slaat. Maar liefst zo'n 70 procent van alle in Engeland geteelde appels is van dit ras, in de teelt waarvan de Engelse fruittelers zijn gespecia liseerd. In Nederland staat het ras niet bekend als gemakkelijk te te len'. Er is aan de overzijde van Het Kanaal ook wel wat Jonagold aangeplant, maar de resultaten hiervan zijn van dien aard dat het ras nooit is doorgebroken. Inmiddels zijn er vele mutanten van Jonagold die het ook in het Engelse klimaat goed zouden doen en die - in vergelij king met de Cox - veel grotere opbrengsten per hektare zouden ge ven. Toch houdt de Engelse fruitteler het maar liever bij zijn ver trouwde Cox. Sebastiaan Feijtel uit Wemeldinge is deze zomer in verband met zijn studie Agrarische Ekonomie' aan de Landbouwuniversiteit te Wageningen drie maan den verbonden aan de faculteit Agricultural Econo mics' van het Wye College, University of London. Gedurende deze drie maanden stage doet hij onder zoek naar plantsystemen in de Engelse fruitteelt. Naar aanleiding hiervan heeft hij voor het ZLM-blad een algemeen beeld van de Engelse fruitteelt ge schetst, en aangegeven met welke knelpunten de fruittelers aan de overkant van het Kanaal te maken hebben. Als argument om niet op Jonagold (of een mutant) over te schakelen is de vrees voor overproduktie, nu dit ras in 'Europa' massaal is aange plant. Een ander argument is dat het bij de traditionele Engelse konsu- ment zeer moeilijk is een nieuwe ras te introduceren. Naast de vele Cox - bijna allemaal Queen Cox - wordt er jeen ander ty pisch Engels ras geteeld, nl. Bram- ley's Seedling. Een echte kookappel, die zeer populair is bij de Engelse huisvrouw. Ondanks dat het een zeer oud, grof groen ras is, met nog al wat nadelen, wordt het nog steeds aangeplant. Het liefst op afstanden van 3 meter op de rij, en rijpaden van 4 meter, dus met zo'n 800 bo men per ha. Een ras dat ook van eni ge betekenis is in de Engelse fruit teelt, is Discovery. Op enkele grotere bedrijven is wat Jonagold en Elstar aangeplant, maar dat is zeer spo radisch. Een nieuw ras in de Engelse fruit teelt is Gala, een ras afkomstig uit Nieuw Zeeland. Hiermee zijn in En geland zeer goede resultaten behaald wat betreft opbrengst en kwaliteit. Het ras is de laatste jaren door heel wat fruittelers aangeplant. Bescheiden rol De fruitteelt speelt maar een beschei den rol in de totale Engelse land- bouwproduktie. De laatste jaren is het areaal hard-fruit sterk teruggelo pen, en op dit moment is het areaal appels 14000 ha groot, wat vergelijk baar is met het Nederlandse areaal. De kg-produktie per ha ligt echter aanzienlijk lager, de gemiddelde op brengst per ha voor appels bedraagt in Engeland de laatste jaren onge veer 12.000 kg. Deze lage opbrengst komt ten dele voort uit het feit dat er zoveel Cox geteeld wordt, een klein- vruchtig ras, met altijd een lagere opbrengst dan bijvoorbeeld Jo nagold. De belangrijkste produktiecentra liggen in de graafschappen Kent en East Sussex. De bedrijven zijn over het algemeen vrij groot, met gemid deld zo'n 50 ha hard-fruit, er is ech ter ook een aantal bedrijven met meer dan 200 ha fruit. Vaak maakt het telen van hard-fruit maar een ge deelte van het totale landbouw be drijf uit en wordt het gekombineerd met akkerbouw. Kent en East Sussex zijn vrij 'heuvelachtige' gebieden, met vaak slechte stukken grond met veel stenen. Op de bedrijven wordt het fruit op de betere kwaliteit grond geteeld. Behalve appels en ook wel peren - 20% van het areaal hard- fruit is peren - wordt er op de meeste fruitbedrijven ook zacht-fruit ge teeld, en dan met name aardbeien. Er zijn bedrijven met meer dan 60 ha aardbeien. Export vanuit Nederland stagneert Het gaat de Engelse fruitteelt niet voor de wind de laatste jaren. De fi nanciële resultaten zijn vaak slecht, en het investeringsklimaat is ook 8 niet aantrekkelijk, met een renteper centage van 18%. De import van hard-fruit neemt dan ook ieder jaar toe, waarbij het opvalt dat vooral Frankrijk steeds meer fruit naar En geland exporteert. De export vanuit Nederland stag neert een beetje, wat misschien te wijten is aan het feit dat de Engelse konsument graag verpakt fruit koopt, waarbij het 'los in de kist' aangevoerde Nederlandse fruit vaak als 'mindere' kwaliteit gezien wordt. Het is jammer dat de Nederlandse fruitteelt een groot afzetgebied als Engeland, met alleen al in Londen 10 miljoen konsumenten, niet opti maal kan bedienen. De laatste jaren probeert men ook in Engeland de kg-opbrengst per ha te verhogen, door de plantdichtheden te intensiveren, zoals dat een aantal jaren geleden ook in Nederland ge beurd is. Op dit moment zijn er nog heel veel boomgaarden met maar zo'n 800 bomen per ha. Dit zijn over het algemeen grote bomen, in deze tijd niet de ideale manier voor het produceren van kwalitatief goed fruit. Een aantal jaren geleden is een groep voorlichters uit Engeland bij Neder landse fruitbedrijven op bezoek ge weest. Zij zagen daar het Noordhol landse plantsysteem, en men is dat toen ook aan de Engelse fruittelers gaan adviseren. Andere voorlichters zijn er echter niet van overtuigd, dat een zeer intensief plantsysteem voor de Engelse fruitteelt ideaal is. Dit heeft tot gevolg dat een deel van de fruittelers nog steeds vrij extensief inplant, met zo'n 1200 bomen per ha in een enkele rij, en een ander deel zeer intensief inplant, n.l. 3000 tot 4500 bomen in een intensief meerrij- ensysteem. Plantsystemen en plant dichtheden zorgen dan ook voor le vendige diskussies onder de Engelse fruittelers, diskussies die voorlopig nog niet zullen verstommen. De organisatiegraad is niet erg groot onder de Engelse fruittelers. Een vei lingsysteem zoals we dat in Neder land kennen bestaat niet in Enge land. Doordat de bedrijven groot zijn was de drang tot samenwerking niet erg groot, en probeerde ieder bedrijf individueel zijn fruit op de markt af te zetten. Nu echter de af- zetzijde zeer sterk is gekonsentreerd - in Engeland verkopen vijf grote su- permarkten zo'n 70% van al het hard-fruit in Engeland - zijn ook de fruittelers gedwongen beter samen te werken om zo wat tegenspel te geven aan de groeiende macht van de su permarkten. Eén van de grootste verenigingen van fruittelers is de 'East Kent Pakkers', waarvan 60 fruittelers lid zijn. Deze vereniging sorteert en koelt het fruit voor de fruittelers en probeert het zo goed mogelijk te verkopen. Speelbal De macht van de supermarkten is echter al enorm groot in Engeland, omdat ze veruit de grootste afne mers zijn van het Engelse fruit. Met deze macht proberen ze de Engelse fruittelers te laten produceren op een manier die hen het beste uitkomt. De fruittelers zijn hierdoor een speelbal geworden van de supermarkten. Een voorbeeld hiervan is, dat de su permarkten de Engelse konsument heeft wijs gemaakt dat een appel kleiner dan 65 mm niet 'lekker' is, wat zeer lage prijzen voor de kleine re sortering appels tot gevolg heeft. Dit is zeer nadelig voor de Engelse fruittelers met hun kleinvruchtige Cox. Ook zijn het de supermarkten die in Engeland bepaald hebben dat appels niet met Alar mogen zijn bespoten. Willen de fruittelers hun appels kun nen verkopen, dan moeten ze afzien van het gebruik van Alar. Het zijn dus de supermarkten die de milieu wetgeving bepalen. Dat er, door die zelfde supermarkten, massaal appels geïmporteerd worden uit landen waar wel volop met Alar gespoten wordt, zoals in Frankrijk, daar staan de Engelse fruittelers machte loos tegenover. Een situatie waar we in Nederland maar heel ver vandaan moeten proberen te blijven. Sebastiaan Feijtel Bij de traditionele Engelse consument is het zeer moeilijk een nieuw appelras te introduceren. Dat is een van de redenen dat een ras als Jonagold er niet echt is doorgebroken, en dat het hoofdras nog steeds Cox is. Op de foto: straatbeeld in de 'city of London'. Vrijdag 10 augustus 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 8