praktijk De heer Th. Hiel neemt afscheid van de Dienst Landbouw Voorlichting r\\ ^6 C/y\' \j gezien Aanstaande winter weer een hittegolf? Vele aardappelen zullen de frituur niet bereiken Binnenlandse kolonie? Kuhn wint prijs op Sima Alle definities ten spijt, wanneer men over een hittegolf kan spreken, kunnen we hier in WEST ZUID- BEVELAND wel stellen dat het de afgelopen week 'beestachtig warm' is geweest. Te warm voor mens, dier en gewas. Nog loom van de hitte proberen we nu op 5 augustus weer een bijdrage voor deze rubriek te leveren. De graanoogst is in een stroomvers nelling gekomen. Rassen die half de week nog niet rijk waren zijn na en kele dagen in de 'magnetron' ge dorst met een vochtgehalte ver onder normaal. Er is door mens en machi nes een geweldige prestatie geleverd. Je zult daar als kombinechauffeur in vele gevallen nog onbeschermd voor de zon en stof, die hitte moeten doorstaan. Zelfs de loonwerkers zul len weinig zure gezichten gehad hebben. Rekening houdend met het feit dat er in grote delen van dit gebied sinds begin juni geen regen van betekenis is gevallen, staan we steeds weer ver baasd over de opbrengsten. Er wor den opbrengsten tot 9 ton genoemd. Dat zullen dan wel rassen zijn die niet door de bruine roest aangetast waren. Beduidend lagere op brengsten komen meer voor. Wat betreft de andere gewassen kun nen we wel stellen dat we door de grote droogte en hitte bij de aardap pels en suikerbieten op een grote ka- tastrofe afstevenen. Vele percelen aardappels zijn al afgeschreven en de opbrengst zal nimmer de frituur bereiken. Het zijn maar poters ge bleven. Daarnaast zal een voor an dere kategorie aardappelen - perce len die er relatief wat beter voor staan (er zijn overigens ook percelen waar bovengronds nog geen enkele droogteschade is te zien) - de regen ook te laat komen. Het loof hiervan is zodanig aan het vergelen dat in dien er nog neerslag van betekenis Vis, mest of pest de minister van Landbouw krijgt altijd gelijk. Geen wonder dat de man soms een tikkel tje te zelfverzekerd overkomt, het is ook maar een mens tenslotte. Dat men er niet voor terugdeinst om een kleine groep onder te schoffelen wisten we al uit de akkerbouwdis- kussies, maar dat ons gebied WEST ZEEUWS-VLAANDEREN wille keurig door aangepaste regels als pestbuffer moet dienen, en dat de rechter dat nog goedkeurt ook, gaat óns verstand te boven. West Zeeuws-Vlaanderen heeft dus nog steeds dezelfde funktie als in de Middeleeuwen toen het land door al lerlei vorsten onder water gezet kon worden als verdediging van de Hol landen. Het is toch onbegrijpelijk dat er zo veel energie gestopt moet worden om de gedupeerden te hel pen aan hun recht op gelijke behande ling. Jef Mares moest overigens ook eerst een dag de stallen in om over tuigd te raken van de nood van de varkenshouders. Een groot gedeelte van de oogst is onder tropische omstandigheden, binnengehaald. Voor de planning is dat gemakkelijk zo'n vast weertype, voor de meeste gewassen heeft de hitte de afrijping wat te veel ver- Vrijdag 10 augustus 1990 komt, middelen die doorwas afrem men niet meer door het blad opgeno men kunnen worden. Hoe deze als het ware voorgebakken aardappels bewaard kunnen worden is ook nog een vraag. Het doet daarom vreemd aan in een vorige rubriek te lezen dat telers elders zich zorgen maken over een geknakte stengel tengevolge van de regen! Hergroei bij de suikerbieten zal no dig zijn om nog een redelijke op brengst te halen. Wat het suikerge halte dan zal zijn is nog afwachten. Voor de melkveehouders zal de voedselvoorziening ook in de knel komen. Grasgroei staat stil en bere genen is ook hier uitgesloten. Diege nen die regelmatig aan graslandver nieuwing hebben kunnen doen staan er iets beter voor. Om nu al aan de wintervoorraad te beginnen is een beetje aan de vroege kant. De snij- mais staat er goed voor maar zal om te blijven groeien toch wel een beetje vocht nodig hebben. In de fruitteelt is de oogst ook weer op gang gekomen. Bij aanvankelijk zeer goede prijzen voor het leverbaar produkt schijnt er nu als we de marktberichten lezen toch maar een matige prijs uit de bus te komen. Op die percelen waar geen druppelbe- vloeiing toegepast kan worden is de groei van het fruit minimaal. De eni ge plus waarvan we hier mogen spre ken is dat de ziektebestrijding min der frekwent toegepast behoeft te worden. Tot slot, de stelling dat een droog jaar nog niet slecht behoeft te zijn. Maar na een droge winter - waarbij de watervoorraad niet is aangevuld - weer zo'n jaar daar bovenop doet onze verwachtingen op een redelijke afloop sterk dalen. Met de maatre gelen die ons in het vooruitzicht gesteld worden begrijpt men wel dat ook hier de frank niet erg hoog staat. sneld, dat heeft wel wat kilo's ge kost. Het werd pas echt schrikken toen we met de eerste vrachten aan de put verschenen. De prijzen die dit jaar stabiel zouden blijven zijn enorm gekelderd en de tarwe nu zit onder de veertig cent. Zelfs de groot ste marktgerichte meedenkers had den dit niet verwacht en beginnen nu ook eens op het achterhoofd te krab ben. En dat we voor diezelfde tarwe nog eens vijf en vijftig cent opraap ten, het lijkt haast ongelooflijk. De dichtstbijzijnde stortput is ook ver genoeg dit jaar want geen hande laar die nog durft of kan konkurre- ren. De tijd dat handelaar kwam vragen om je produkt lijkt ook voor bij, stro, uien of kalfvaarzen je moet er zelf mee leuren. Kortom een de primerende oogstperiode. Als we dan zien dat tienduizenden hier de vakantie komen doorbrengen met twee of drie weken niks doen en uitgerust met de beste caravans, surfplanken en mountainbikes, krijg je heel af en toe wel eens het idee op het verkeerde paard gewed te hebben. Kampeerboeren die hier een heel klein graantje van meepikken wor den door de gemeente gekontroleerd als kleuters. Stel je voor dat er een boer iets te veel zou profiteren. Het is net als elders in ons land bij zonder warm geweest in onze 'WESTHOEK'. Velen vonden wel, dat wat frisser weer, toch wel wense lijk was. En dan de droogte die over al zichtbaar gaat worden. Gezien de tijd is het voor de meeste gewassen in ons gebied niet meer noodzakelijk om te beregenen voorzover althans water voorhanden is en geen verbod hierop komt. Voor de veehouders en tuinders zou een dergelijk verbod een kwalijke zaak zijn. Veel is al gedorst en onder gunstige omstandigheden. Alles zit mee, niet drogen tot nog toe. Wel over het al gemeen wat tegenvallende kg- opbrengsten. Tarwe zo rond de 7500-8000 kg; gerst 5500-6250 kg; erwten zo rond de 4500-5000 kg. Net als altijd zijn er die er boven zitten, maar met minder moeten het er ook mee doen. En zoals u ook al zal we ten, over de prijs is men niet tevre den. Ons was gezegd door de minis ter dat de prijs niet omlaag zou gaan. Hier in onze Westhoek weten we het al: verleden jaar 43,nu 39,50. Op de losplaatsen waar het graan ingenomen wordt komen de Op vrijdag 17 augustus aanstaande neemt Theo Hiel, na een dienstver band van ruim 35 jaar, afscheid van de Dienst Landbouw Voorlichting. De heer Hiel begon 15 augustus 1955 zijn werkzaamheden bij de Voor lichtingsdienst ten behoeve van de landbouw bij het Rijkslandbouw- consulentschap voor Zeeuws- Vlaanderen te Axel. Gedurende de Axelse periode die duurde tot 1 juli 1969, moest voor lichting gegeven worden over een zeer breed terrein van de landbouw. Naast akkerbouw behoorden o.a. veeteelt, tuinbouw en boerderijbouw tot het takenpakket. Per 1 juli 1969 werd 'Axel' opgeheven en werd het Consulentschap voor Akkerbouw en Rundveehouderij (CAR) te Goes de nieuwe werkgever. De heer Hiel werd bedrijfsvoorlichter akker bouw. In 1984 verhuisde de voor lichting Rundveehouderij naar Til burg en kreeg Zeeland Tuinbouw er bij, zodat Zeeland het Consulent schap Akkerbouw en Tuinbouw kende (CAT). Voor Theo Hiel ver anderde er niets; hij behield de por tefeuille akkerbouw. Theo Hiel heeft voor de agrarische wereld in Oost Zeeuws-Vlaanderen heel wat betekend. Hij was de motor van de studieklubs Hulst en Kloos- terzande. Deze klubs waren veelal de basis van waaruit aktiviteiten als voorlichtingsbijeenkomsten, lezin gen, excursies, enz. in het voorlich tingsprogramma werden op genomen. Kursussen In de loop der jaren heeft de heer Hiel zeer vele kursussen gegeven, zo als kursussen plantenziekten aan jonge boeren, een kursus vlasteelt aan vlassers, een kursus akkerbouw (het door de heer Hiel geschreven boek was voor vele andere docenten een welkome handleiding), kursus sen economie voor loonwerkers en Het Comité ter Bevordering van Technisch Onderzoek van de Franse landbouwbeurs Sima heeft Kuhn met een Gouden Medaille onder scheiden voor haar aftakas aange dreven schijvenploeg. De roterende ploeg van Kuhn over treft de conventionele ploeg overal waar deze onder extreme omstandig heden zijn beperkingen bereikt: har de en compacte grond waar de schaarpunten de grond niet goed meer kunnen binnendringen of in modderige, kleiachtige grond waar de trekker zou kunnen gaan glijden. reactie's los in niet mis te verstane uitspraken. Zo te horen zou de aan staande winter of eerder wel eens net zo warm kunnen worden als de hitte golf die we gehad hebben. Niemand van onze mensen uit de top heeft tot nog toe iets laten horen. Moet en kan dit allemaal maar zo doorgaan, zijn we daar voor de straat opge weest. Alles kan maar 'milieu en na tuur' prevaleert. Alles kan en mag maar de agrarische sektor moet weg. Ziet u wat er aan de wegbermen staat (niet bij de waterschappen). Een grote rotbende maken ze ervan. Stekels (distels), wilde zuring, melk- distel, van allerlei onkruid waar we veertig jaar mee bezig zijn geweest om er netjes bij te liggen, en nu, als dat zo doorgaat zitten we er binnen een paar jaar helemaal onder. Zitten er namens de agrarische sektor geen mensen meer in de Staten die met de distelverordening durven te zwaaien en te eisen dat hier wat aan gebeurt. Zo ergert ieder er zich aan die het anders heeft geleerd. Dan over de gewasbescher mingsmiddelen. Iedere keer staan er een groot aantal kursussen over de teelt van akkerbouwgewassen. Gespreksgroepen Theo Hiel was ook de animator van talloze gespreksgroepen. In deze groepen werd een deelgebied van de akkerbouw bestudeerd, uitgediept en economisch getoetst. Voorbeel den van gespreksgroepen zijn: - aardappelen (in 1975, 1976 en 1978), granen, bieten, peulvruchten, uien (teelt, bewaarplaats, bewaarmetho- dieken), - bedrijfseconomie (20 ha- bedrijven en later de 30- en 40 ha- bedrijven) en - vollegrondsgroente- teelten als knolselderij, witlof, sprui ten en winterbloemkool. Naast de kursussen en gespreksgroe pen ontplooide de scheidend voor lichter tal van aktiviteiten. Wellicht herinneren velen zich nog: Zeeland Groenbemestingsland (belang van bodemvruchtbaarheid), Rekenen voor Beslissen (in samenwerking met SEV) en Kwaliteit en bewaring van konsumptie-aardappelen. Wie Theo in de loop der jaren heeft ervaren weet, dat hij veel aandacht en interesse had voor: teelttechnie ken van granen, aardappelen, bie ten, uien en peulvruchten; verder bodemvruchtbaarheid (organische stof en ontwatering), gewasbescher ming, boerderijenbouw en bedrijfse- konomie. Zonder overdrijven kan gesteld wor den, dat Theo weekdag en zondag In een versneld tempo is alles naar een rijp stadium gegroeid. Onze veel bejubelde zon veran derde in een koperen ploert. Mens en dier zochten een plaats waar de zonnestralen niet kon den doordringen maar het werk op het land ging door. Blok na blok ging door de combine. De ene hectare na de andere veran derde in een goudgeel stoppel veld. Want ook het stro ver dween. In een hoog tempo werd het opgeladen en afgevoerd. Waarom en waarop moet je wachten als het gehalte van het vocht goed is. Het kost kilo's die niet betaald worden. Het zelfde verhaal geldt voor het stro. Als je er vanaf kunt, opruimen die handel. Dus zie je zwaar beladen vracht wagens met hele slierten auto's met vakantiegangers erachter door ons gewest trekken. Als er dan ook nog een kombine van het ene stuk land naar het andere in de media weer artikelen waar ze ons landbouw als een van de groot ste zwarte pieten van het milieu be schrijven. Is dit allemaal hard te ma ken? Wat wordt er niet aan voor de gezondheid veel minder goede stof fen gebruikt, zoals pillen, smaakstoffen, kleurstoffen en ga zo maar door. Niemand hoor je daar over. 't Is ook niet zo gemakkelijk te overzien, maar dat het veelvuldig ge bruikt wordt is zeker. Zoals pas met dat warme weer Smogfase 2 en het advies auto's te laten staan. In Zee land was dat goed te merken alle maal in de file en maar staan wal men en gassen. Waar zijn we mee bezig. Wie gelooft er nog in. Laten we echter maar hopen dat de oogst een verder spoedig verloop mag hebben, want de aardappelen slijten met dat droge weer ook hard. Ook de suikerbieten staan wat bont vanwege de droogte. Vooral op wat struktuurplekken. En nu maar eerst oogsten en dan in aktie komen, want het moet, anders gaan we met z'n al len, ook de andere takken, er onder door en dat nooit. Theo Hiel met zijn werk bezig was. Met kennis van zaken gaf hij gedegen adviezen en in noodgevallen was hij het die in zijn spaarzame vrije tijd de helpende hand toestak. Bij het verschijnen van dit blad zit het werk van onze succesvolle landbouwvoorlichter er op. Tot 1 september a.s. is hij for meel nog in dienst. Ter gelegenheid van zijn afscheid wordt hem op vrijdag 17 augustus 1990 een receptie aangeboden in café-restaurant 'Hof van Vlaande ren' (voorheen Tiffany), Vismarkt 1 te Hulst, van 16.30 tot 18.00 uur. U bent van harte welkom. moet is de chaos kompleet. Je kunt het beter vanaf de dijk be kijken dan er tussen zitten. De vele uren zon zorgen er ook voor dat er slijt komt aan de aar dappelvelden. Dit gaat kilo's kosten, maar zal ongetwijfeld de prijs verbeteren. Dus waar ben je nu beter mee. Bieten laten het moede hoofd hangen. De velden waar geen bie tenmoeheid in zit, heffen 's avonds en 's nachts hun kroon van bladeren weer op. De rest geeft het op. Het was te warm. En dan zijn er de muggen. De ene generatie na de andere komt er aan. We hebben één geluk, ze zoemen en steken niet, maar het ziet er zwart van. We hebben de zegening van het zoet water van het Zoommeer, maar ook het wilgenroosje dat als het uitge bloeid is zijn zaadjes over de pol ders zal laten waaien, en de mug gen. Een mens kan niet alles hebben.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 7