uit de praktijk Graanoogst valt tegen Oogst snijmais lijkt zich vroeg aan te dienen Vakantie - droogte - spanning Zomerse overdenkingen RONDDE De teelt van erwten De aardappelen in WEST BRA BANT ZUID laten het op grote schaal afweten. Vrijwel alle percelen beginnen vervroegd af te sterven. Drie weken te vroeg want om hoge opbrengsten te behalen met een gro ve sortering is eind augustus de tijd om slijtageverschijnselen te gaan vertonen. De opbrengsten bij het pootgoed, die nu bijna zijn gerooid, vallen tegen. Ook proefrooiingen bij de Bintjes wijzen uit dat het wat ki lo's betreft niet mee zal vallen. Een hogere prijs zal het moeten doen. Op percelen waar een grote potermaat is gebruikt is het aantal knollen erg hoog maar de sortering is fijn. Dit jaar gaat de potermaat 25-28 de mooiste partijen leveren. In tegenstelling tot de zomergerstop- brengsten elders in het land, volgens de vakbladen dan, kan gesteld wor den dat op de zandgronden de gerst zwaar tegenvalt. Er zijn bedrijven die boven de 5 ton uitkomen maar het gros zit onder de 4000 kg per ha. Ook uit de kleigebieden komen ge luiden dat er veel partijen onder de 5000 kg zitten. AI voor het derde achtereenvolgende jaar vallen de ki lo's brouwgerst tegen. Het percenta ge volgerst varieert tussen de 60 en 80%. Hoewel het vochtgehalte over het algemeen goed was zijn er diver se vrachten aangevoerd waar tot 25% inzit. Veel doorwas kwam vooral voor op die percelen waar door een te erg gulle groei met een groeiremmer is gespoten. Dit jaar heeft weer duidelijk uitgewezen dat terugspuiten van gerst meestal fu nest is wat doorwas aangaat. Man- gaansulfaat is in deze een oud mid del wat nog de beste resultaten laat zien. Waar dit middel is toegepast waren de bevindingen bevredigend. Door de aanhoudende hitte is nu overal de wintertarwe geruimd. 7000 kg is de bovengrens en 5500 kg het gemiddelde. Op plaatsen waar stort buien het gewas hebben laten legeren kwam niet veel meer dan 4000 kg in de bak. De specifieke voertarweras- sen als Taurus en Arminda kwamen weer goed uit de bus, in vergelijking met de bak waardige rassen. Dit seizoen is de schade van wild aan afrijpende granen weer hoger dan vorig jaar. De bezetting aan wild is erg groot. Bestuurders van maaidor sers hebben nog nooit zo veel hazen, fazanten en patrijzen gezien. Ook is het aantal verwilderde duiven bijna verdubbeld. Een ontwikkeling die op korte termijn zeker aandacht ver dient. De schademeldingen aan tuinbouw- en akkerbouwgewassen wordt zo hoog dat er van werkelijke schadevergoeding niets terecht komt. De vakanties in MIDDEN- en OOST-BRABANT zijn nog in volle gang. De zomerse weersomstandig heden hebben de vakantiestemming er goed in gebracht. Voor de land bouw ligt de zaak echter wat genu anceerder; een lange periode met hetzelfde weertype is in zijn alge meenheid funest. Afwisselende weersomstandigheden zijn het best. De lange droogteperiode liet einde juli de droogteverschijnselen al zien. De beregeningsmachines zijn in de 2e helft van juli opnieuw in werking gesteld. Omstreeks begin augustus draaiden de machines onafgebro ken. Voor de boeren veel extra werk en kostbaar vanwege onderhoud en energie. Tijdens de felle droogte werd het gras groen gehouden, ter wijl de groei van het gras zelve flink stagneerde. Op percelen, waar geen beregening op toegepast kan wor den, verdorren de weiden geheel. Het vee kan met de nodige inspan ning aan het eten gehouden worden. Aan gras voor de voederwinning be hoeft helemaal niet gedacht te worden. Onlangs is een verbod afgekondigd betreffende het onttrekken van wa ter voor beregening uit oppervlakte wateren in Brabant. Hiermee zijn di verse agrariërs gedupeerd. De ma- Het LAND VAN ALTENA EN BIESBOSCH is net als elders in West-Europa gekonfronteerd ge weest met een niet aflatende zonne schijn gepaard gaande met zeer hoge temperaturen. De verschillende be volkingsgroepen gaven hieraan een hoger of lager waarderingscijfer. Met deze hoge temperaturen hebben we volgens het KNMI het predikaat 'hittegolf' bereikt. De recreanten hebben met zo'n vast- weer-periode plannen kunnen ma ken over hun reis en verblijf. De kust en de randmeren hebben het hoogst gescoord, gezien de aantallen mensen die daar hun bivak hebben opgeslagen. In landbouwkringen worden deze hoge temperaturen en de droogte met een ander waarde ringscijfer beloond. De graanboer heeft al met het graszaad een goede start gemaakt; vlot werken en geen droogkosten. Dit is uiteraard een pluspunt voor het financiële plaatje. De meeste percelen wintertarwe en zomergerst zijn ook reeds gedorst. De gemiddelde opbrengsten lijken niet mee te vallen. Ook het graszaad gaf al niet zo'n hoge opbrengst. Over de prijzen van het graan is nog niet zoveel bekend, de handelaren zijn erg voorzichtig met de prijs vaststelling van het produkt. De lage winstmarges laten niet toe om veel risiko te nemen. Onze minister van Landbouw zal na de oogst nog wel een staartje voor deze hete zomer op zijn bordje krijgen, daar afspraken weinig of niets voor hem betekenen. In 't WALCHERSE verloopt de oogst vroeg en vlot, verschillende oorzaken hebben hiertoe bijgedra gen met als klap op de vuurpijl de tropische temperaturen die we on dergaan hebben. De voordelen van dit alles zijn: geen droogkosten van de produkten. Dit kompenseert nog wat de lage finan ciële opbrengsten van de bijproduk- ten. De kwaliteit van de geoogste ge wassen is goed, de kwantiteit is doorgaans geen topper. De prijzen van vele produkten, en ondanks toezeggingen ook die van granen, laten weer een dalende lijn zien t.o.v. vorig jaar. We zijn in een toestand aangekomen," breng het maar weg naar coöperatie of handel, later zullen we wel zien wat het op brengt', een treurige situatie. De ouderen onder ons kunnen zich nog herinneren dat als er gedorst werd op 't veld of in de schuur, dat vanuit de kollekterende zijde velen er op af kwamen om de produkten te kopen, er was vraag, er werd aan verdiend, daar was niets op tegen, want ook de teler werd beloond voor zijn pro duceren. Van de ingezaaide grasgroenbe- mesters en van de graszaadteelt lijkt op veel percelen weinig terecht te ko men. Bij graszaadteelt kan men nog terugvallen op bestaande percelen, wat echter op problemen kan stuiten bij de vruchtwisselingsschema's. Voor de inzaai van groen be mestingsgewassen in de stoppel is het momenteel ook een gok om dit te wagen, de kosten hiervan zijn ook aanzienlijk. Even afwachten de tijd is nog niet voorbij. De droogte is voor veel aardappel percelen funest, de neerslag is, enke le gebiedjes uitgezonderd, te weinig geweest om een volle wasdom te behalen. Afgelopen week las ik een interview met een overheidsfunktionaris. Die beweerde dat met een mindere op brengst de akkerbouwer ten gevolge hiervan met een 'schappelijk prijsje' de zaak dan weer wat bij kan trek ken. Het is maar net wat men hier onder verstaat en waar men zijn bestedingsgrenzen stelt. chines zijn op het bedrijf aanwezig, terwijl gebruik ervan verboden wordt door de provincie. Hoewel de snijmais meer droogte kan verdragen dan grasland, zijn de verschijnselen steeds beter zichtbaar aan 't worden. Vooral droogtege- voelige percelen laten het duidelijk afweten. Nu de tijd van kolfvorming aangebroken is, is regelmatige vocht- opname noodzakelijk voor een snelle en kwantitatieve groei van de maisplanten in z'n totaal, zoals het er nu uitziet, zou de oogst van de snijmais zich vroeg aan kunnen die nen. Het is te hopen, dat de snijmais in de maand augustus op tijd en vol doende neerslag toegediend krijgt. Gebeurt dit niet, dan zal de kolfvor ming (maisopbrengst) tegenvallen. De voederwaarde van het gewas zal dan in volume tegenvallen. Het strooien van stikstof (N) dient vanaf einde juli afgebouwd te wor den. De behoefte van de gewassen wordt later in het ja?.r steeds minder. Als het nivo bereikt is van 400 kg N uit drijfmest en kunstmest be schouwt men dit als voldoende. Af bouwen dient geleidelijk te ge beuren. De prijzen van vlees zijn snel aan het dalen. De varkensvleesprijzen zijn nu in een maand tijd gedaald van 4,10/kg naar 3,35/kg. De afzet- problemen in het buitenland, België en Duitsland, zijn de grootste ver oorzakers. De produktie is momen teel veel groter dan de vraag. Ook de afzet van biggen verloopt zeer moei zaam. Ze zijn in het algemeen vrij moeilijk te plaatsen. Met het rund vlees is het niet veel beter gesteld. Ook hier verlaagden de inkooporga nisaties hun voorschotprijzen de af gelopen week met een flink bedrag 0,30/kg). Per 1 augustus mag vlees vanuit Oost-Duitsland over de gehele EG vrij verkocht worden. Men verwacht vanuit Oost-Duitsland extra aan voer, hetgeen de prijzen voorlopig op een laag nivo zal houden. De prijzen zijn immers niet op het zelfde nivo als vorig jaar gebleven, zoals hij wel heeft toegezegd. De mais, met in onze regio een heel beste stand, heeft voor de zetting van de kolf wel wat regen nodig om een optimale opbrengst te geven aan voederwaarde. De regeninstallaties zijn weer uit de schuur gehaald en gaan de dorstige weilanden nat ma ken, al zal er veel door verdamping verloren gaan. Het enige winstpunt is dat de graszode intact blijft en daardoor weinig nadeel heeft van het 'verbranden' wat in onze streek op de lichtere percelen voorkomt. De veehouderij in zijn geheel wordt in deze vakantietijd gekonfronteerd met een gewijzigd eetpatroon. De prijzen van slachtkoeien, varkens en schapen zijn op een lager nivo geko men. Door grote eksport van eieren uit de DDR hebben ook onze eieren een grote prijsval gemaakt. Het han delsverloop is door steeds grotere verbanden steeds ondoorzichtiger geworden. Het is te hopen dat het van tijdelijke aard is en dat er later weer een hogere prijs bedongen kan worden. Wat zal gebeuren met onze brandstofprijzen door de onvoorzie ne ontwikkelingen in het Midden- Oosten, waarvan het einde nog niet in zicht is. West-Europa en andere afnemende landen kunnen weer in een olie-crisis terecht komen. Het kruitvat 'Midden-Oosten' kan vele gevolgen hebben voor onze Westerse samenleving. Alleen met de nodige inspanning kan het vee aan het eten worden gehouden. Aan voederwinning hoeft al helemaal niet te worden gedacht. Of de bietenoogst zo groot zal wor den dan al heel de zomer is voor speld, zullen de proefrooiingen aan moeten tonen. Op veel percelen is de groei er zo te zien momenteel toch wat uit, op de oude komgronden ge dijen ze nog het beste. Enkele kollega's presteerden het nog afgelopen weken bij felle zon en ho ge temperaturen drijfmest uit te rij den op stoppelland. Het is de goden toch wel verzoeken deze manier van werken voor buren (boeren, burgers en recreanten). Dit geldt ook voor 'het milieu' i.v.m. ammoniak emis sie dat dit teweeg brengt, daar on derwerking op de keiharde grond praktisch niet mogelijk is. Als leek, op het gebied van kampeer- verordeningen en vergunningen, de krant lezende en de publiciteit via onze eigen Omroep Zeeland volgen de is dit wel één van de meest inge wikkelde problemen van onze zo merse samenleving, in ons gebied. De ene wordt gedoogd, de andere ontruimd?! Velen worden geteld, anderen worden ontzien!? Oost- West, Wild 't Best!? Het sortiment erwten voor rijpe oogst is verdeeld in ronde groene erwten, gele erwten, schokkers, kapucijners en rozijnerwten. Momenteel is er een groeiende belangstelling voor de verbouw van erwten als eiwitrijke grondstof voor de veevoederin dustrie. Ook de gele erwt komt hiervoor in aanmerking. De erwt is een éénjarig land- en tuinbouw gewas. De bloem is zelfbestuivend en de beworteling vrij oppervlakkig, matig ontwik keld welke vooral is gekonsen- treerd in de bouwvoor. Op goed doorlatende, kalkhoudende zavel- en kleigronden groeit de erwt het best. De erwt is niet kies keurig wat de voorvrucht betreft. Alle gewassen met uitzondering van vlas en stukgereden bieten- land zijn als voorvrucht geschikt. Er zijn maar weinig gewassen die de erwt als voorvrucht niet willen hebben. Als volggewas zijn uien en vlas minder geschikt. Als dek- vrucht voor karwij en graszaad is de erwt bijzonder geschikt. Door het tijdig vrijkomen van de grond is inzaai van een groenbe- mestingsgewas veelal een sukses. Het gewas kan via een groot aan tal plagen en ziekten via de grond worden aangetast. Een ruime vruchtwisseling is daarom dan ook van groot belang. De erwt is een vlinderbloemig ge was. Deze voorziet zich zelf van stikstof door middel van wor- telknolletjesbakteriën. Op goede gronden met voldoende hoge pH en goede struktuur vindt dit dan ook plaats. Op gronden waar de ontwikkeling van de wortelknol letjes te wensen overlaat of waar de larve van de bladrandkever deze knolletjes wegvreet, is het noodzakelijk dat, al naar gelang de te verwachte strorijkheid van het gewas, een N-bemesting te geven 40-60 kg per ha). Aan fosfaat en kali onttrekt een goed gewas erwten 50 kg P205 en 100 kg K20 per ha. Gezien het vrij zwakke opname vermogen zal op de meeste Zeeuwse gron den de fosfaatbemesting hoger moeten zijn dan de onttrekking. Indien een grondonderzoek is uitgevoerd dan dient de be mesting op adviezen van het on derzoek te worden uitgevoerd. Onder vrij lage temperaturen is de erwt al in staat om te kiemen en kan dus vroeg worden inge zaaid (maart/april). Het zaaibed dient tijdens droge omstandighe den te worden klaargemaakt. Verdichting van de grond in de wortelzöne geeft later stagnatie in de ontwikkeling van de wor tels. De grond moet voldoende vlak en fijn zijn voor een goede werking van de bodemherbici den. Te fijn is gevaarlijk, want dit veroorzaakt verslemping. De grond dient gelijkmatig diep 5-8 cm) te worden losgemaakt. Het zaad van de erwten is grof en kan daarom diep worden ge zaaid. Dit voorkomt bovendien duivenschade kort na de inzaai. Met goede grondbewerkings werktuigen moet het mogelijk zijn in 1 a 2 bewerkingen een goed zaaibed te krijgen. Bij het oogsten van de erwten moet het gewas op stam goed en regelmatig afrij pen. Bij zwad- dorsen wordt het gewas, nadat het goed is afgerijpt, gemaaid met een maaibalk of zwadmaaier en na enkele dagen gedorst. Het voordeel van deze methode is dat de onkruiden voor het dorsen verwelken, hetgeen de verwer king ten goede komt. Vrijdag 10 augustus 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 6