Ook Zeeuwsvlaamse mesters ondervinden schade Varkenshouders en organisaties beraden zich maandag over verdere stappen Brochure over de melkweg van koe tot koffiemelk Varkensprijzen verder omlaag Prof. Winter: "Geen topoogst hardfruit" Van koe tot en melkproB Plantaardige vliegenmepper? Door hei vervoersbod van varkens in Zeeuws-Vlaanderen zijn er op de vermeerderingsbedrijven in het ge bied enorme problemen ontstaan. Er In geheel Europa heeft de nachtvorst dit voorjaar toegeslagen. Hierdoor zal de oogst van hardfruit in Europa net als vorig jaar geen topoogst worden. Dit heeft professor Winter op het 15e Prognosfruit Congres Bekend gemaakt. De totale appelproduktie raamt prof. Winter, van het onderzoeksstation Bavendorf in West-Duitsland, op 7,6 miljoen ton. In het algemeen hebben de zuidelijke landen een iets grote oogst dan vorig jaar, toen de produktie door de droogte erg klein was, en verwacht men in Noord-Europa minder appe len dan in 1989 te kunnen plukken. Ook van peren raamt de Westduitse professor een kleine oogst. Met 2,3 min. ton is de produktie net zo klein als vorig jaar. Kleiner dan normaal zal de perenoogst in West-Duitsland, Frankrijk, België, Nederland, Enge land en Spanje zijn. In Italië ver wacht men na de kleine oogst in 1989 nu weer een goede perenoogst. Raming EG-appel- en perenoogst 1990 (x 1000 ton) van prof. Winter 1989 1990 /- in APPELEN 7.690 7.575 -2 - Italië 1.854 1.961 6 -W.Duitsland 1.692 1.900 +12 - Frankrijk 1.818 1.829 +1 - Spanje 757 621 -18 - Nederland 417 355 -15 - Griekenland 260 296 14 - Engeland 442 265 -40 - België 315 223 -29 - Portugal 80 80 0 dreigt nu echt een noodsituatie door dat er domweg geen ruimte meer is om het biggenoverschot te huis vesten. Ook de mesters kampen met problemen, zoals een hoger uit valpercentage, hogere kosten en la gere opbrengsten. "Het is duidelijk dat de vermeerde raars het diepst in de problemen zit ten", zegt varkensmester K.G. van der Hoofd uit Hoek. "Zij kunnen hun biggen niet kwijt, waardoor ze gedwongen zijn de dieren langer aan te houden in ruimten die daarvoor niet geschikt zijn. Dat resulteert in een grotere ziektedruk en veel meer sterfte. Vooral de laatste weken was het sterftecijfer onder de biggen bij de fokkers heel hoog. Nu de be schikbare noodruimte aan het opra ken is zien de fokkers zich voor een noodsituatie geplaatst". Zonder hieraan te willen voorbij gaan betoogt Van der Hoofd dat ook de problemen van de mesters niet over het hoofd mogen worden gezien. "Afgezien van een klein per centage Zeeuwsvlaamse mesters die altijd al biggen uit Zeeuws- Vlaanderen betrokken, verdienen de mesters onder de Westerschelde 10,tot 35,minder per var ken dan vóór het vervoersverbod. Oorzaak is het opleggen van vaak veel te zware biggen afkomstig van "vreemde" en meestal een groot aantal verschillende vermeerderaars. Als gevolg hiervan neemt de ziekte- druk op het bedrijf van de mester sterk toe, wat een toename van de dierenartskosten en het medicijnge bruik inhoudt. Door het vaker op- De melkweg van koe tot koffiemelk. Ofwel: van de melkwinning op de boerderij tot de bereiding en het ge bruik van produkten als consump- tiemelk, yoghurt, vla en room. Dat is in het kort de inhoud van een nieu we brochure van Het Nederlands Zuivelbureau met als titel: "Van koe tot melk en melkprodukten." Zo'n 14 procent vn de Nederlanse - Denemarken 40 30 - Ierland 8 7 - Luxemburg 7 5 PEREN 2.305 2.320 - Italië 709 995 - Spanje 550 408 - Frankrijk 328 294 - W. Duitsland 333 290 - Griekenland 93 110 - Nederland 113 79 - België 87 59 - Portugal 45 45 - Engeland 44 35 - Denemarken 4 5 -25 -12 -29 1 40 -26 -10 -13 18 -30 -82 0 -19 21 Een aantal grote varkensslachtbe- drijven heeft de uitbetalingsprijs aan de mesters voor de in de week tot 10 augustus overgenomen varkens ten opzichte van de voorgaande week met 13 cent verlaagd. De uit- gangsprijzen bij die bedrijven liepen uiteen van 3,40 tot 3,41 voor geslachte varkens, basis af-boerderij, kwaliteitsklasse 73/93 kg en incl. BTW doch excl. toeslagen. Er zijn "De melkvraag is stijgend, het aantal shoarmazaken neemt toe. En meer afzet betekent meer omzet. De tijd van afwachten hebben we gehad. De moderne geitenhouderij is een volwassen bedrijfstak geworden". Geitenhouder Wil-Jan van de Brand (Agrarisch Dagblad 8 au gustus 1990) "Het voorstel van EG-landbouwcommissaris R. MacSharry om de land bouwsubsidies met 30 procent te verlagen, lijkt aan de lage kant. Dit komt niet overeen met het Nederlandse standpunt in de GATT-onderhande/ingen. Voor een vrijer handelsverkeer wil Nederland de landbouwsubsidies "in een hoger tempo' terugdringen. Drs. F.A. Engering, Nederlandse onderhandelaar voor het GATT-overleg in Genève (Boerderij 7 augustus 1990) "Europees landbouwcommissaris MacSharry is duidelijk zijn boekje te bui ten gegaan. Nederland zal hem daar zeker voor op de vingers moeten tikken". Marius Varekamp, vice-voorzitter van het Landbouwschap, over het voorstel van de landbouwsteun in tien jaar met dertig procent te verminderen (Oogst, 3 augustus 1990) "De nieuwe pachtwet waar de regering eerdaags mee komt, is een regelrechte bedreiging voor de landbouw in West-Brabant en Zeeland. Kleinere boeren dreigen massaal het loodje te leggen als kortdurende pacht tegen veel hogere pachtprijzen mogelijk wordt gemaakt. Ook voor milieu en landschap in Zuidwest-Nederland ziet het er dan somber uit" A. Munters, vice-voorzitter van de ZLM (Brabanats Nieuws blad, 26 juli 1990) "Vooral bij traditioneel sterke directies als Akker- en Tuinbouw, Veehouderij en Zuivel en Visserijen, de klassieke produktdirecties, maar ook bij een rela tief jonge directie als Natuur, Milieu en Faunabeheer, leeft en ware juristen- haat. De klachten zijn legio: ze zijn arrogant, ondeskundig, bemoeien zich overal mee, bedrijven machtspolitiek, en, daar wringt de schoen het meest, ze hebben de leiding van het departement in handen genomen". Frits Groeneveld en Tom-Jan Meeuws, redacteuren NRC- Handelsblad, in een portret over het ministerie van Landbouw 'Boerenzonen versus juristen' (NRC-Handelsblad 1 augustus 1990) Vrijdag 10 augustus 1990 treden van ziekten (o.a. dysenterie), snuffelziekte en haemophylus) wordt de groei vertraagd en duurt het langer voor de varkens slachtrijp zijn. Daarnaast neemt het percenta ge uitval toe tot soms wel het drie- of viervoudige van wat gebruikelijk is. Een gevolg van het pas later kunnen afleveren kan ook zijn dat in de tus sentijd de prijs is gezakt, zoals de laatste drie weken is gebeurd. In die tijd daalde de prijs met ca. twee kwartjes, van ongeveer ƒ4,10 naar 3,55 a 3,60. Het is natuurlijk triest als je niet van die goede prijs hebt kunnen profiteren, terwijl je weet dat dat normaal gespfoken wel was gebeurd". Als meest schrijnende voorbeeld haalt de heer Van der Hoofd een mester uit Oostburg aan, die in de eerste week van april bereid was om 800 biggen op te nemen van 27 ver schillende fokkers. "Vanwege de ve le problemen met ziektes e.d. zal de ze mester zich wel twee keer beden ken voor hij dit nog eens doet. Het heeft hem dik geld gekost". Geen verwijt Op het bedrijf van Van der Hoofd, waar plaats is voor 600 mêstvarkens, is het percentage uitval toegenomen van 0,5 naar 2 procent, "en dat on danks dat ik het geluk heb over goe de biggen te kunnen beschikken". De meeste uitval heeft zich voorge daan binnen een partij van 230 big gen, afkomstig van een vermeerde raar die gedwongen was de biggen veel te lang aan te'houden. "De zwaarste biggen zijn zo'n zes weken te lang op het vermeerderingsbedrijf gebleven en wogen tussen de 35 en 40 kg. toen ze aankwamen, terwijl ze normaal rond de 23 kg. zitten", al dus de mester. "Zonder deze ver meerderaar iets te willen verwijten - die zat tenslotte ook overvol - blijkt toch dat de mester later problemen ondervindt bij het opleggen van deze biggen". melkproduktie wordt verwerkt tot melkprodukten. Per hoofd consu meren we jaarlijks ongeveer 85 liter melk, 10 liter karnemelk en vele ki lo's yoghurt, vla, toetjes en room. Nederland is een specialist op het ge bied van verse produkten. In tegen stelling tot omringende landen drin ken we bijvoorbeeld voor 80 procent verse (gepasteuriseerde) melk. In de brochure staat een beschrijving van de melkweg: van koe, die 300 dagen per jaar melk geeft, tot het transport naar de fabriek. Daarna een overzicht van de tientallen pro dukten. Aan het slot twee pagina's over bewaren en koken van melk en tips voor het gebruik van melkpro dukten) in sauzen, soepen en ge rechten. "Van koe tot melk en melkproduk ten" kan worden aangevraagd bij Het Nederlands Zuivelbureau, post bus 30, 2280 AA Rijswijk, telefoon 070 - 3953395. enkele bedrijven die een hogere uit- gangsprijs melden, namelijk 3,50 - ƒ3,53. De afzet in binnen- en buitenland stagneert en vooral bij de afzet naar de Bondsrepubliek kunnen slechts lage prijzen gerealiseerd worden. Dat houdt mede en vooral verband met het aanbod van varkens(vlees) uit de DDR. Veelal zijn deze varkens te zwaar afgemest, doch indien dat niet het geval is, zou de kwaliteit volgens berichten van Duitse afnemers zeer goed zin. Er is ook al enige aanbod van varkens uit de DDR uit Frankrijk. In de vleesgroothandel gingen de af- gifteprijzen opnieuw duidelijk om laag. In België is er wat versoepeling van de maatregelen inzake de var kenspest. De toeslagen die daar ver leend worden op de verwerking van varkensvlees door de industrie bete kenen een extra concurrentie vöor de Nederlandse afzen. Schieters in bieten zijn geen zeldzaamheid, maar de vorm die de bloemstengels aannemen soms wel. De heer J. Hamelink uit Zaamslag trof in een perceel naast zijn huis een wel heel bijzondere verschijning aan. "Het leek wel een vliegenmepper die daar uit die bietenplant groeide", vertelt hij. De heer Hamelink vond deze speling van de na tuur zo apart dat hij de bloemstengel in huis heeft gehaald en op een emmer water heeft gezet. "Als curiositeit, niet om er vliegen mee te vangen", verklaarde hij (foto Ca mile Sc helst rae te Afgelopen maandag vond in het Landbouwhuis te Goes overleg plaats over de verslechterende situa tie bij de Zeeuwsvlaamse vakenshou- ders. Hieraan namen deel vertegenwoordiges van ZLM, NCB, CBIB, de Bond van Varkenshouders van de NCB, de heren Bokx en Van Gisbergen van het Landbouwschap, de vier Zeeuwsvlaamse varkenshou ders die het kort geding tegen de staat hebben aangespannen en var kenshandelaar Staelens. Besloten is eerst de uitwerking van de versoepe ling aan te zien, en om op maandag 13 augustus in dezelfde samenstel ling weer bij elkaar te komen. "We willen weten of de versoepeling leidt tot een substantiële afname van het aantal biggen in het gebied", zegt de heer R. Hoiting, secretaris van de ZLM. Zijn verwachtingen zijn wat dit betreft niet hoog gespannen, om dat de opnamecapaciteit in de RVV- kring Rotterdam beperkt is en de animo om Zeeuwsvlaamse biggen op te leggen niet groot is. Als tijdens het overleg van aanstaande maandag blijkt dat de situatie niet is verbeterd zijn verdergaande maatregelen nood zakelijk. Daarbij moet worden ge dacht aan mogelijkheden om export toe te staan en aan bepaalde vormen van overname van biggen door de re gering. Kort geding Vorige week dinsdag verklaarde de president van de Haagse rechtbank zich niet ontvankelijk om het ver voersverbod voor varkens in Zeeuws- Vlaanderen op te heffen of te verrui men. In een kort geding tegen de staat hadden vier Zeeuwsvlaamse varkenshouders - met steun van de ZLM - dit geëist. In zijn uitspraak noemde mr. A.H. van Delden het vervoersverbod niet "onredelijk", gezien de ernst van de situatie in België. Volgens hem moet Zeeuws- Vlaanderen gezien worden als een 'logisch sluitstuk van de in België als een ring om de bewakingszone in gestelde bufferzone'. Hij wees de be langhebbenden op de mogelijkheid bij de Raad van State beroep aan te tekenen tegen het vervoersverbod. Dit kan echter pas als bij het ministe rie ontheffing van het vervoersver bod is aangevraagd en deze aanvraag is afgewezen. Inmiddels worden voorbereidingen getroffen om een dergelijke, zogenoemde AROB- procedure aan te kunnen spannen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 5