VOOR in VROIIW Vakantie in Egypte APJW theater over idealen van jongens en meisjes op platteland p.j. zuid geluid APJW werkkongres 'Het kan anders!' 7 iT PJZ-agenda redaktie Henk Tegels onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor A Zeeland en Brabant. A Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Als jong meisje van 12 jaar hoorde ik voor het eerst over een jonge man van 18 jaar, die in een ver land, bij na 3000 jaar geleden koning was ge weest. Hij was op 18-jarige leeftijd overleden en zijn graf was bijna in tact gevonden met alle grafschatten die daar bij hoorden. Toetancha- mon. Dat heeft op mij een onuitwis bare indruk gemaakt. Ik ben blijven lezen over deze jongeman en kwam op die manier automatisch in kon- takt met het land waar hij woonde. Egypte. Eén van mijn wensen was daar een keer naar toe te gaan. En dan nu eindelijk! Vakantie in Egyp te. Achttien eindeloze dagen om nu in het echt te kunnen zien wat ik al die jaren alleen maar in boeken had gezien. Vertrek vanuit Brussel, viereneen half uur vliegen naar Cairo. Warm, vuil, een luchtverontreiniging waar we hier nog niet van durven dromen, veertien miljoen mensen op een kluitje, druk ook dus. Dat is Cairo. Met 8 rijen dik op een vierbaans weg. Mannen in lange jurken en vrouwen met de sluier voor. Maar ook mannen in westerse kostuums en vrouwen in dure westerse kleding. Een kompleet andere kuituur dan die waar ik uit kom, maar toch voel ik me prima op mijn gemak. De pyramiden Vanaf het balkon van ons hotel zien we de pyramiden. Ons eerste reis doel. Egypte bezoeken zonder de py ramiden te zien, dat kan niet. Ze zijn ook voor de Egyptenaar het doel van een gezellig dagje uit met de gehele familie, zoals wij hier een dagje naar de Efteling of Madurodam gaan. Om al die drukte een beetje te ontlo pen besluiten we ons bezoek in de vroege morgen te laten plaatsvinden. In de zeer vroege morgen, want om 5 uur lopen we al door een nog sla pend Gizeh, door nauwe straatjes richting Sfinx. Altijd gedacht dat de sfinx veel dichter bij de pyramiden stond. Maar dat is toch nog een be hoorlijke afstand. Hij valt me tegen ook. Hij is kleiner dan ik had ge dacht. En hij staat in de steigers om onder andere de gevolgen teniet te doen hem aangedaan door de solda ten van Napoleon. Die gebruikten hem als schietschijf. De pyramiden zijn indrukwekkend. Enorme steenhopen, waarbij je je maar beter niet kan afvragen hoe veel mensen daar hun leven voor hebben gelaten. Diezelfde avond zien we de pyrami den weer terug, maar dan vanaf de door Frank Dekkers (uit: Plataan) Improviseren Het theaterstuk, waar twaalf en thousiaste plattelandsjongeren al wekenlang voor aan het repeteren zijn, sluit inhoudelijk precies aan bij het APJW-thema van het komende seizoen: 'Het Kan Anders. Over jon gens en meisjes op het platteland'. Vanuit de ideeën van de groep, be staande uit voornamelijk Achter- hoekse acteurs en muzikanten werd het verhaal al improviserend opge bouwd. Deze werkwijze is te danken aan de geboren en getogen Amster damse regisseuse Willie Snijder. 'Zo komen de talenten van ieder indivi du het beste tot hun recht', aldus Willie. Ze kijkt en luistert eerst naar wat elke speler wil en kan, en bouwt daar een verhaal omheen. Volop aktie Talenten zijn zeker aanwezig. Som mige spelers hebben deze al laten 20 rug van een kameel vanuit de woestijn. De zon gaat langzaam on der en bij de pyramiden worden de lichten aangedaan die het begin aan kondigen van het klank en lichtspel. We kunnen niets horen, daarvoor zijn we veel te ver weg, maar de py ramiden zijn schitterend verlicht, met de nachtzwarte hemel op de ach tergrond. Wat je dan voelt kun je niet uitleggen als je het niet zelf hebt meegemaakt. Het Egyptisch museum Alles bij elkaar heb ik twee dagen doorgebracht in het Egyptische Mu seum in Cairo. Voor de liefhebbers, en dat kun je me wel noemen, een waar El-Dorado. Ik ga hoofdzakelijk voor de schatten die uit het graf van Toetanchamon gekomen zijn. Alleen daarvoor heb je eigenlijk aan één dag al niet ge noeg. Als je alles tenminste goed wilt bekijken. Vier volle fotorolletjes zijn een prima manier om er ook la ter thuis nog van te kunnen genieten. Mijn vakantie kan al niet meer stuk, maar het Egyptisch museum is niet ons enige doel. Er is nog meer dan genoeg te bekijken en te bezoeken. Memphis en Sakkara We verzekeren ons van een taxi voor de gehele dag. Eerst onderhandelen over de prijs natuurlijk. Vaste af spraken maken met de chauffeur want anders ga je gegarandeerd het schip in en betaal je veel te veel. Deze dag bezoeken we Memphis en haar dodenstad Sakkara, met de be kende trappenpyramide van Djoser. We hebben voor onszelf lange Egyp tische jurken en een hoofddoek ge kocht. De lange jurk geeft verkoe ling en de hoofddoek zorgt ervoor dat de zon je hersens niet al te zeer doet smelten. het beeld van Ramses en zijn sfinx in Memphis zijn indrukwekkend. Ze ker het immense beeld. Wat er is zien bij de vorige APJW-produktie de rockmusical 'Kippevel'. Anderen zijn voor het voetlicht gekomen tij dens kreatieve dagen of kulturele wedstrijden. In ieder geval zijn alle spelers enthousiast gebleven voor to neelspelen en muziek maken. Door dit talent en de wijze van aan pak is een dynamisch geheel ont staan met volop aktie, opgeluisterd met veel muziek. Het verhaal is speciaal gericht op plattelandsjongeren en zal iedereen die is opgegroeid op het platteland in meer of mindere mate bekend in de oren klinken. Elk personage heeft eigen ideeën en idealen over een toekomst op het platteland of in de stad. Ideeën en idealen die subtiel één verhaal vor men dat op komische en soms ont roerende wijze de zieleroerselen van enkele plattelandsjongeren laat zien. Jongeren die op het punt staan be langrijke keuzes in hun leven te ma ken. Zoals de vier riendinnen heb ben serieuze plannen om een eigen bedrijf te beginnen. Maar relaties en overgebleven van het eens zo trotse Memphis is bedroevend, de dode nakker van de vroegere hoofdstad, Sakkara, is indrukwekkender. Zo ook wat er over is van de tombes van de heilige stieren. Om één uur in de vroege middag zijn we behoorlijk moe. Het is ook be hoorlijk warm zo midden in de woestijn met rechts boven je hoofd de koperen ploert. En die naam draagt hij hier met ere. Wij laten ons terug brengen naar ons hotel en besluiten te doen als de Egyptena- ren. Binnen blijven tot een uur of 5 als de grootste hitte voorbij is. El Fayoum Volgens onze chauffeur mogen we de oase EI Fayoum, op ongeveer 1 Vi uur rijden van Cairo, beslist niet missen. We besluiten de laatste dag van ons verblijf in Cairo een bezoek te gaan brengen aan deze oase, mid den in de woestijn. Een enorm grote oase, al bekend ten tijde van de fa rao's. Er wordt katoen verbouwd. Alle soorten fruit vind je er, een enorme diversiteit in groenten en in de maalderijen langs de stroompjes wordt via waterkracht het koren tus sen 2 grote stenen vermalen tot meel. Dit alles om 14 miljoen mensen in Cairo te voorzien van fruit, groente en andere soortig voedsel. We bekijken het irrigatiesysteem en eten in de schaduw van een grote boom mango's, die net van de boom geplukt zijn. De mensen in El Fayoum zijn vrien delijk. Het toerisme heeft nog niet de weg gevonden naar deze oase. In de winkels wordt je niet afgezet en iedereen is genegen je te helpen. Als we weer naar Egypte gaan bren gen we beslist een paar dagen door in deze oase. Het leven is er zeer aan genaam. Luxor Met de nachttrein vertrekken we verschillende idealen maken het moeilijk deze plannen staande te houden. Deze APJW-produktie roert vele keuzemogelijkheden aan zonder te oordelen. Centrale vraag daarbij is in hoeverre je zelf je eigen toekomst kan bepalen, of wordt je beperkt door omgeving of relatie. Nu al vast reserveren Na de eerste kennismaking met het publiek op 6 oktober gaat de thea tergroep nog een aantal malen het land in. Om praktische redenen is deze theaterproduktie in eerste in stantie alleen beschikbaar voor ge westelijke of provinciale plattelands jongerenorganisaties. Zo wil het APJW met een te overzien aantal optredens toch een zo groot moge lijk bereik hebben. Het is mogelijk deze produktie nu alvast te reserveren. De meeste wee kenden tussen half oktober en half december staan nog open. Gezien de ruime tijd die meestal no dig is voor het organiseren van een theateravond roept het APJW de or ganisaties op om op korte termijn aktie te ondernemen. Afhankelijk van reisafstand, belich ting, etc. wordt een vergoeding ge vraagd die ligt tussen 500,— en 700,—. Je kunt boeken door te bellen naar het APJW-kantoor 030-730830 (vragen naar Heili) of naar Frank 030-961293. naar Luxor. Het eerste wat ons op valt als we die morgen vroeg buiten het station komen is de rust. En het ontbreken van taxi's voor het stati on. In plaats daarvan staan er heel veel karretjes (caleches) met een klein paardje ervoor. Maar vooral de rust die er heerst na alle drukte in Cairo. Luxor is een echte toeristen plaats, maar we zitten nog voor het toeristenseizoen dus gaat alles nog wat gemakkelijker. We besluiten met een calèche naar het hotel te gaan. Na een halve dag in Luxor zijn we er al achter dat we 3x zoveel betaald hebben als nodig was. Maar het was nieuw voor ons en we leren snel. (uit: Plataan) Het Algemeen Plattelands Jon geren Werk zal op 6 oktober aan staande het werkmateriaal rond het nieuwe jaarthema presente ren. Een van de werkvormen is een theaterproduktie die tijdens het werkkongres op 6 oktober te zien zal zijn. Daarnaast kunnen aktieve plattelandsjongeren, in verschillende workshops, zelf kennismaken met verschillende afdelingsaktiviteiten, speciaal ge richt op de interesses van jongens en meisjes. Workshop techniek Op het platteland is het hebben van een auto soms onvermijdelijk. Ook al zou je uit het oogpunt van milieu liever met het openbaar vervoer gaan. Helaas is dat niet altijd vol doende beschikbaar. Heb je een au to of haal je je rijbewijs dan is het handig om kleine reparaties aan de auto zelf te kunnen doen. In deze workshop komt dat in ieder geval aan bod en een kwis met inte ressante (moeilijke!) vragen over techniek. Video 'Meidenwerk, hoezo?' Deze nieuwe APJW-produktie gaat op het werkkongres in première. In de film vertellen drie meisjes wat ze doen in, en wat ze vinden van het plattelandsjongerenwerk Dansexpressie Als je zin hebt om iets met beweging te doen, dan moet je bij deze works hop zijn. Dansexpressie is niet het aanleren van pasjes, maar met dans en beweging kun je meer doen. Je kunt er iets mee uitbeelden en ver tellen. Zelfverdediging Ooit wel eens 's avonds van een akti- viteit van je afdeling naar huis ge fietst en je daarbij een beetje angstig gevoeld? Sta je met een mond vol tanden als iemand een dubbelzinnige of kwetsende opmerking maakt? Baal je hiervan? In de workshop 'zelfverdediging' kun je leren hoe je Luxor geeft ons veel meer als we hadden verwacht. De tempels van Luxor en Karnak zijn indrukwek kend. Het kleine moderne museum met een schat aan oudheden uit het verre verleden, de bazar en onze vaste koetsier, Mansoer, die zich de eerste dag dat wij in Luxor waren ge lijk over ons heeft ontfermd. - Hij weet wél aan klantenbinding te doen. We hoeven pas te betalen als we Luxor weer verlaten. We hebben dan ook het lef niet een andere koet sier te nemen. Daar zouden we trou wens geen kans voor krijgen ook, want na één dag zijn we bekend als de spreekwoordelijke gekleurde hond. Het lijkt wel of iedere koetsier in Luxor weet waar we ons bevin den, want waar we ook naar buiten komen, na enige minuten is Mansoer ter plekke en hebben we vervoer. Toch wel gemakkelijk. En dan natuurlijk de Westbank van de Nijl, met zijn vallei der Konin gen, zijn vallei der Koninginnen, de dodentempels van Rames I en II, de dodentempel van koningin Hatsjep- sut, de kolossen van Memnon, de graven van de edelen en een plaatje van een chauffeur, waar we dus ook weer door werden afgezet. Het was wel niet veel, maar toch. (wordt vervolgd) E. Geilvoet-Bevaart kunt reageren in woorden en daden als jou zoiets overkomt. Jongens en emancipatie Speciaal voor jongens een workshop onder leiding van een plattelands- jongere, Anton Bos. Wat vind jij van emancipatie? Is dat alleen een zaak voor meisjes? Wat doe jij er mee? Macadam-spel Macadam is een leuk spel met vra gen over je toekomst, je werk, je re laties, en nog veel meer. Tijdens het werkkongres kun je het spel, met be geleiding van Trudy Koot van KPJ Nederland, spelen. De 'Op-dom-geluk-show' Een wervelende show met opdrach ten en vragen. In koppels voer je al lerlei opdrachten uit. Wie zal het winnen? Als je deel wilt nemen aan dit werk kongres, geef je dan op bij het pro vinciale PJZ-sekretariaat te Zeven bergen, tel. 01680-27921. Afd. Fijnaart: 17 augustus: Barbeque in en om de schuur bij Arjen Maris, Wilhelmi- nastraat 5 te Fijnaart. Aanvang: 20.00 uur. Kosten: leden 10, asp. leden 12,50; niet-leden 15,—; konsumpties 1,Opge ven vóór 10 augustus bij Arjen Ma- ris (01686-2568) of Petra v.d. Slikke (01687-3764). 8 september: Kanovaren in de Ardennen. Vertrek om 7.00 uur vanaf de Voorstraat te Fijnaart. Kosten: leden 40, asp. leden 42,50; niet-leden 45,—. Opgave en verdere infor matie vóór 19 augustus bij Petra v.d. Slikke (01687-3764). Agro-dag Zevenbergen 1 september: plaats: bij de familie Korteweg aan de Achterdijk te Ze venbergen. Inschrijven voor ploeg en trekkerbehendigheidswedstrijden voor 15 augustus bij Piet Hermus (01685-2335). Provinciale aktiviteiten: 20 augustus: HB-vergadering 27 augustus: DB-vergadering Vrijdag 10 augustus 1990 Marjolijn wil maar één ding. De man tegenkomen die haar hart vero vert, trouwen en kinderen krijgen. Jeanette wil naar de stad, naar de kunstacademie. Gaat ze door samenwonen met haar vriend? Anita wil met drie vriendinnen een bedrijf opzetten. Maar wat als ze ver liefd wordt? Het nieuwe theaterprodukt van het APJW beschrijft op afwisselende wijze verschillende toekomstplannen van meisjes en jongens op het platteland. Tijdens het werkkongres van het APJW, op 6 oktober aanstaande zal de produktie zijn première beleven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 20