oo /S2bi - C U Oogstmaand Zon en schaduw zegge en schrijve Versoepeling afzet biggen lost problemen niet op zuidelijke landbouw maatschappij "'W - Is Onzekerheden Initiatieven Inzet en motivatie VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1990 78c JAARGANG NO. 4032 land- en tuinbouwblad V-A v.| Zomer 1990 heeft twee gezichten. Iedereen geniet van het mooie weer, dat is de zonzijde. De schaduwzijde is de langdurige droogte. Op dit weiland is nog nauwelijks een grassprietje te vinden, en in de sloot zijn de droogtescheuren goed zichtbaar. De koeien worden met hooi bijgevoerd. Alleen de veehouders die kunnen beregenen -en dat zijn er in het Zuidwesten niet zo veel- weten hun vee nog echt aan het grazen te houden. Op de akkerbouwbedrijven sterft een aantal gewassen zoals aardappelen, uien en bruine bonen, vervroegd af. Het sterkst komt dit tot uiting op de gronden die bestaan uit een (dun) kleidek op zand. Dat de opbrengsten hierdoor achterblijven kan niet missen. Deskundigen adviseren om de aard appelen dit jaar vanwege het hoge drogestofgehalte extra voorzichtig te rooien. Vanouds is augustus de oogstmaand. Op eeuwenoude pren ten worden activiteiten van boerengezinnen aangegeven om de graanoogst binnen te halen. Onder gunstige weersom standigheden en met inzet van eenvoudige hulpmiddelen wordt hard gewerkt. Het moet de werkers van toen een zeer dankbaar gevoel hebben gegeven om met inachtneming van de grote risiko's van ziektes, plagen en slecht weer de oogst te kunnen bergen. Men was zich duidelijk bewust van de gro te afhankelijkheid van hogere machten en men wist zich daaraan ondergeschikt. Rijdend door de polders anno 1990 staat er zo te zien het zelfde graan als op de oude afbeeldingen, alleen de enscene ring is anders. Zeer grote percelen, grote machines in wolken van stof en weinig mensen. Wagens met het ongedorste pro- dukt ontbreken en er is haast. Bij coöperatie en handel ver dwijnt het graan in de gulzige stortput en voor velen is daar mee de graanoogst over. Er volgt dit jaar een schrale finan ciële verrekening, de verwerking van het bijprodukt is een probleem: stro is amper te gelde te maken. Naar het zich laat aanzien zal er ook in de landbouw in de ko mende jaren niet veel wezenlijks veranderen. Afhankelijk van weer en seizoenen zal de boer met zijn inzicht en deskundig heid bepalen wanneer het tijd is zaken te regelen, die tot de oogst moeten leiden. Met de hem ten dienste staande mid delen zal hij proberen om ziekten en plagen te voorkomen en de weerstand tegen natuurlijke elementen te vergroten. On derzoek, voorlichting en onderwijs hebben hem geholpen aan grotere opbrengsten en minder afhankelijk te zijn van na tuur en elementen. Desondanks ligt de portemonnaie van de boer nog steeds buiten en is de invloed van weersomstandigheden onmisken baar. De droogte van de afgelopen weken heeft in verschil lende delen in ons werkgebied tot een duidelijke oogstreduk- tie geleid bij de granen en komt naar verwachting ook tot ui ting bij de oogst van aardappelen en suikerbieten. Afhanke lijk van plaats en grondsoort kunnen er aanmerkelijke ver schillen zijn. In deze tijd begint ook het grote spel van de onzekerheden over prijzen. Met name die van hakvruchten zijn voor het Zuidwesten van wezenlijke betekenis voor de akkerbouwer. Die voor granen zijn inmiddels bekend, waarbij voor de tarwe een prijs van 37 a 38 cent excl. BTW regelmatig wordt ge hoord. Bij een opbrengst van 7 a 8 ton is dat aanzienlijk on der kostprijs. De prijs van uien is slecht en hoopvol wordt ge keken naar een verbetering van de aardappelprijs. Maar twij fel sluipt in het hart van veel akkerbouwers. De toekomst wordt gefronst onder ogen gezien. De akkerbouwakties dit voorjaar waren een uiting van grote zorg voor de toekomst. De prijsdalingen en het ontbreken van politieke wil om de sektor effektief over een dood punt heen te helpen waren belangrijke motieven voor de breedge- dragen akties. In overdrachtelijke zin kan worden gezegd, dat er via de eisen gezaaid is, hetgeen tot een oogst van ef- fektieve maatregelen zou moeten leiden. Voorshands kan worden gekonstateerd dat ook hier sprake is van een schrale oogst. Regelingen voor investerings- en inkomenssektoren zijn van kracht maar missen effektiviteit door een waslijst van beperkingen en een ambtelijke hantering van formali teiten. Binnen de ZLM en in samenwerking met andere landbouwor ganisaties is in de afgelopen tijd ook gewerkt aan het stimu leren van eigen initiatieven in de plantaardige sektor om de aktuele toekomst versterkt binnen te gaan. Voorlrchtings- en studiebijeenkomsten moesten het pad effenen voor opvattin gen over de inrichting van het bedrijf, die de bestaansbasis zouden kunnen verbeteren. Zowel bedrijfs-ekonomische Het ministerie van Landbouw heeft de afzet van biggen uit Zeeuws-Vlaanderen naar mestbedrijven binnen de RVV kring Rotterdam enigszins versoepeld, waardoor nu ook biggen mogen worden opgelegd op bedrijven die al mestvarkens hebben. Voorheen kon dit alleen op bedrij ven die helemaal leeg waren. Deze versoepeling is vorige week woensdag ingegaan, zo deelde een woordvoerster van het Landbouwschap mee, onder voorwaarde dat de biggen die volgens deze versoepelde regels worden afgezet niet meer naar een ander bedrijf mogen, dat wil zeggen alleen nog naar de slachterij. Ook ontvangt de vermeer deraar nu een tientje per big als vergoeding voor de extra transportkosten naar de kring Rotterdam. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Land bouw zou de beschikking waarin het ministerie de ver soepeling afkondigt gisteren (donderdag) in de Staatscourant gepubliceerd worden, en dus gaan gelden vanaf vandaag (vrijdag), dat wil zeggen één dag na de publicatie. Volgens deze woordvoerder kon de beschik king niet eerder gepubliceerd worden omdat eerst moest worden gewacht op de reactie van het Landbouwschap op een brief van het ministerie aan het schap waarin een tegemoetkoming van een tientje per big wordt toegezegd. Dit tientje moet worden betaald uit het fonds politionele dierziektenbestrijding, waarin het Landbouwschap en het ministerie van Landbouw ieder voor de helft bijdra gen. Eén dag na publicatie in de Staatscourant gaat de "tientjesregeling" dus pas in. Geen oplossing Volgens varkenshandelaar W. Staelens uit Eede zijn de problemen van de Zeeuwsvlaamse vermeerderaars door deze versoepeling en dat tientje allerminst uit de wereld. Hij heeft afgelopen dinsdag de hele dag geprobeerd via zijn relaties en kooplui die hij in de kring Rotterdam kent daar biggen uit Zeeuws-Vlaanderen te verkopen, maar zonder resultaat. "Ik heb niet één bieder gehad. Men is niet genegen de biggen uit Zeeuws-Vlaanderen te kopen", aldus de handelaar. "De problemen van de vermeerde raars worden alleen maar steeds erger, doordat het ruim tegebrek steeds nijpender wordt naarmate het vervoersverbod langer voortduurt. Alle mogelijke ruim ten waar biggen kunnen liggen, daar liggen ook biggen. De mensen kunnen ze niet langer meer huisvesten, ik voorzie dat we de biggen eind volgende week gewoon op straat moeten zetten, want er zit niets anders op. Dat wordt een ramp". Over de tegemoetkoming van een tientje per big zegt Staelens: "Dat tientje is iets waar de fokkers al lang recht op hadden. Dat hadden ze al veel eerder moeten krijgen". Als mogelijke oplossing voor het biggenoverschot ziet de heer Staelens het overnemen door de regering van het overschot van 1.000 biggen. "Dan komt er weer plaats en kan de handel de fokkers weer de prijs voor de biggen ge ven. Ook ontstaat er zo tijd waarin de partijen tot een oplossing kunnen komen". doorlichting van de bestaande bedrijfsvoering als mogelijkhe den van bouwplanaanpassing via intensivering kwamen daarbij aan de orde. De oogst van deze inspanningen zal mede tot uitdrukking moeten komen in deelname aan het zgn. vollegrondsgroente bemiddelingsburo, dat in een samenwerking tussen Cebeco- Handelsraad, Cebeco Zuidwest, veiling Zuid Holland Zuid en ZLM wordt opgericht. De perspektieven voor een aantal on dernemers kunnen worden verbreed. Ook elders komen kon- krete projekten van de grond (droogbloemen op Tholen) of worden mogelijkheden nagegaan om de wurgende onzeker heden met het traditionele bouwplan te ontgaan. Na oogst 1990 zal er moeten worden gewerkt aan een nieuw oogstjaar. Met de wisseling van de seizoenen ver dwijnt het oude in de geschiedenis en doemt de nabije toe komst op, waaraan door onze inspanningen verder gestalte moet worden gegeven. Politiek zal er aanhoudend een enor- met krachtsinspanning nodig zijn om verbetering van de socia le en ekonomische omstandigheden te realiseren. Verder is versterking van de motivatie van de individuele ondernemer nodig om onontkoombare ontwikkelingen het hoofd te bie den. Het binnenhalen van een goede oogst in de komende ja ren is bij niemand verzekerd. De kansen worden wel nadruk kelijk vergroot als inzet en motivatie van alle betrokkenen vaststaan. R. Hoiting

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 1