Veel kwaliteit en variatie op schapenfokdag Goes Veehouders zetten in 1989 13,5 miljoen ton mest af Innovatieprojecten in varkenssector van start Zeeuwse schaapskudde wordt grotendeels vervangen HRïï P Groepshuisvesting zeugen nog niet praktijkrijp Driefasenvoedering gunstig voor milieu In najaar lagere varkensprijs De 33e schapenfokdag van de afde ling Zeeland van het Nederlands Texels Schapenstamboek op de Gro te Markt te Goes was weer groter dan in voorgaande jaren. Ook was het publiek op 28 juli in grote getale aanwezig. Meer leden dan vorig jaar hadden hun goede dieren ingezon den naar deze provinciale gebeurte nis. Tijdens deze fokdag werden ook nogal wat rammen verkocht. Tijdens de keuringen van de rubrie ken bleek dat de aanvoer van goede kwaliteit was. Met name de vrouwe lijke dieren kwamen goed uit de bus. Bij de mannelijk dieren was de vari atie groter, mede doordat jury nogal aksent legde op het type. Rammen Bij de oudste rammen was de ram 3911-0375 van A. Dekker/Z.A. de Buck degene die de 1 A-prijs kreeg. Een ram goed in konditie en veel soort. Deze ram, geboren in 1987, werd lager dan ook res.-kampioen. De rammen geboren in 1988 waren wat minder typisch met uitzondering van de twee kopnummers. Met name de IA geplaatste ram 4030-0979 van R.J. van Doorn A.C.M. v.d. Voorde had veel type. Deze ram werd later dan ook gemakkelijk kampioen. De rammen geboren in 1989 hadden in doorsnee goede ontwikkeling en bespiering, maar hadden wat minder type. Als IA werden geplaatst 3993-0571 van I.J. Risseeuw en 3714-0824 van P.J. Provoost. De ramlammeren waren van goede kwaliteit. Bij de individuele rubrie ken werd de IA prijs toegekend aan 3649-0316 van D.J. van Gorsel en van 3714-0925 van P.J. Provoost. Beide ramlammeren behoren tot de beste 3 van de fokdag. Het derde beste ramlam 3702-0227 kwam van een tweetal ramlammeren van J.P. van Cadsand. Bij de 3-tal ramlammeren werd de IA prijs toegekend aan de inzending van G. de Feyter uit 's H.H.Kinderen. Ooien Sterk waren de rubrieken met oude re ooien. Als IA werden geplaatst 3626-0535 van M.A. Geuze en 3632-0310 van G.M. Geluk. Bij de jaarlingen was er nogal wat variatie, m.n. was het type niet over al even duidelijk aanwezig. Kop- %r-: .m De kampioene ooi van D.J. van Gorsel (l) en de reservekampioene van M.A. Geuze. $™wwwËm<ÊÊKtoÈmÊÊBmMmmi^m n Het Produktschap voor Vee en Vlees (PVV) trekt voorlopig bijna 1,3 mil joen gulden uit voor vernieuwingen in de varkenssector. In een nota aan het bestuur wordt voorgesteld zeven innovatieprojecten goed te keuren. Twaalf andere voorstellen zijn aan gehouden, door het betrokken be drijf teruggetrokken of afgewezen. De kosten van de innovatieprojecten worden voor maximaal 35% gesub sidieerd. Het bedrag, dat daarmee gemoeid is, komt voor de helft uit het bestaande vleesfonds en voor de andere helft uit het innovatietoepas- singsfonds. Dat stimuleringsfonds wordt met ingang van 1 januari 1991 gevoed met een heffing van 0,04 op elk in Nederland geslacht of le vend geëxporteerd varken. Vernieuwend karakter De projecten die door de adviescom missie innovatietoepassing in de vee- en vleessector positief zijn beoor deeld, hebben allemaal een sterk ver nieuwend karakter. Bovendien lei den ze tot verbetering van de kwali teit en verhoging van de toegevoegde waarde. Ook zijn deze projecten een voorbeeld voor andere bedrijven in de sector met betrekking tot de aan pak van vernieuwingen. Over de volgende projecten is posi tief geadviseerd aan het PVV- bestuur: Vomar merkvlees IJmui- den, Koppenuitbeenlijn Torenco Gieten, Collageen uit slachtbijpro- dukten UVG Oss, Keurvarken Hen- drix Druten, Athmosverpakking De Vleeschmeesters Rijswijk, Vleeskwaliteit- en malsheid Boekos Boekei, Integrale vleesproduktieke- ten Coveco Velp. Het PVV-bestuur heeft zich afgelopen woensdag over de projecten uitgesproken. nummer was 3649-0255 van D.J. van Gorsel. Een fraaie ooi die later kampioene werd. Mooie uniforme groepen waren er te zien bij de twee- en drietal ooien. De 1 A-prijzen wer den toegekend aan de groepen van P.J. Provoost, J.P. van Cadsand en D.J. van Gorsel. Uit het drietal van M.A. Geuze werd de ooi 3626-0654 aangewezen als res. kampioene. De rubrieken twee- en drietal ooi lammeren waren van uitstekende kwaliteit. Hoofdzakelijk werd alleen le prijzen toegekend. Bij de tweetal len was de hoogste eer voor de inzen ding van W.K. Pot-Beeke. Bij de drietallen was de IA prijs voor C.H. Kuyper. Nieuw was dit jaar de rubriek af stammelingen van 1 vader; jonger •6' Kampioen ram van R.J. van Doorn A.C.M. v.d. Voorde (l), geshowd door Ca- rolien van Cadsand. Rechts de reservekampioen vanA. Dekker/Z.A. deBuck. dan 1 jaar. De 5 lammeren van 1 va der waren goed uniform. De IA was de inzending van P.J. Provoost, met afstammelingen van de ram 4380-0666. Bij de bedrijfsgroepen was de hoog ste eer voor de groep van D.J. van Gorsel. Een groep uniforme typische ooien. Mannus Westhuis In 1989 is volgens de registratie van de Stichting Landelijke Mestbank ongeveer 13,5 miljoen ton dierlijke mest afgezet door veehouders. Dit is ongeveer een half miljoen ton meer dan in 1988. Ten opzichte van de periode vóór de inwerkingtreding van de mestwetgeving is de mestaf zet toegenomen met 4,7 tot 5,5 mil joen ton. Dat blijkt uit de rapporta ge van de mestbank over de mestaf zet in 1988 en 1989. De rapportage is gebaseerd op de afleveringsbewijzen voor dierlijke mest die door de mest bank ontvangen zijn. De gegevens over 1989 zijn nog voorlopige cijfers. De toename van de mestafzet komt vrijwel geheel voor rekening van de distributie over grotere afstanden. Vanuit de belangrijkste konsentra- tiegebieden is in 1989 minimaal 2,3 miljoen ton mest afgezet in de niet- overschotgebieden. Dit is ongeveer 400.000 ton meer dan in 1988. De aanvoer naar de niet- overschotgebieden is weliswaar uit gebreid in 1989, maar dit heeft niet geleid tot een even grote toename van het mestgebruik. In de meeste niet-overschotgebieden is namelijk minder mest aangeboden die afkom stig is uit de eigen regio. Afzet op zand en klei Het jaarverloop van de mestafzet wordt sterk gedomineerd door het afzetpatröon op de zandgronden; daar wordt immers de meeste mest afgezet. Op de zandgronden is spra ke van een grote afzetpiek in het voorjaar en een kleinere in het na jaar. In de eerste helft van 1989 werd ruim 4,9 miljoen ton afgezet in de zandgebieden en dat is 60% van de totale afzet aldaar in 1989. Een der- Het houden van zeugen in groepen met een voerstation is als systeem nog niet geschikt om op grote schaal in te voeren in de praktijk. Dat is de belangrijkste konklusie na een stu diedag van de Werkgroep Groeps huisvesting Zeugen in Rosmalen. De belangrijkste problemen liggen nog op gezondheidsgebied (klauwbe- schadigingen) en op het terrein van arbeid en diergedrag. Verder onder zoek is dus noodzakelijk. Daarin zal niet alleen aandacht worden besteed aan groepshuisvesting in grote groe pen met een voerstation, maar zullen ook andere groepshuisvestingsvor- men aandacht krijgen. Te denken valt daarbij aan kleine of grote groe pen met gelijktijdige voer- verstrekking. gelijk jaarverloop wordt ook aange troffen in de Veenkoloniën. Op de kleigronden is daarentegen het patroon geheel anders. Daar is juist sprake van een grote piek in het najaar. In de belangrijkste klei- akkerbouwgebieden vond in 1989 meer dan 70% van de afzet plaats in het najaar (ongeveer 1,1 miljoen ton). De klei-akkerbouwgebieden en de Veenkoloniën zijn essentieel voor de mestdistributie over grote afstand. De behoefte aan mest is daar groot en het aanbod is gering. In de klei- akkerbouwgebieden was in 1989 meer dan 60% van de aldaar aange kochte mest aangevoerd uit andere Driefasenvoedering, met een lager gemiddeld eiwitgehalte in het voer, leidt niet tot minder goede techni sche resultaten bij vleesvarkens. Wel is de stikstofuitscheiding lager, waardoor driefasenvoedering gunstig is voor het milieu. Het Var kensproefbedrijf te Raalte vond de ze resultaten na een onderzoek met 128 vleesvarkens. Of driefasenvoedering ook finan cieel gunstig is hangt af van verschil lende faktoren. Daarbij valt te den ken aan voerprijs, extra arbeid en het eventueel moeten aanschaffen van een nieuwe silo of voerwagen. Deze afweging zal per bedrijf ver schillend zijn. gebieden. In de Veenkoloniën was dit percentage zelfs bijna 75%. In de rapportage wijst de mestbank erop dat de toekomstige ontwikke lingen op het gebied van de mest distributie sterk zullen afhangen van de stimulansen en beperkingen die nieuwe overheidsmaatregelen met zich mee zullen brengen. Het belang van de distributie-optie dient na drukkelijk te worden meegewogen bij de besluitvorming over nieuwe regelgeving. De varkensprijzen zullen in het na jaar omlaag gaan. In het lopende derde kwartaal van 1990 blijft het huidige hoge prijsniveau echter ge handhaafd. Het Produktschap voor Vee en Vlees (PVV) verwacht dit op basis van tellingen die zijn gehouden in opdracht van de Europese Com missie in Brussel. Uit die gegevens blijkt, dat de totale varkensstapel in de twaalf EG- landen tussen april 1989 en april 1990 met 700.000 stuks is gegroeid tot ruim 101 miljoen dieren. Voorts wordt duidelijk dat het aanbod aan varkens in het najaar zal toenemen. De prijzen komen daardoor onder druk te staan. Het hoge prijspeil, zoals dat nu geldt, wordt mede veroorzaakt door een krapper aanbod en door de var- kenspestsituatie in België. De Stichting Zeeuwse Schaapskudde moet een groot deel van haar kudde vervangen omdat de kudde te kam pen heeft met de zogenoemde zwoe gerziekte. Deze ziekte kan nog niet afdoende medisch worden bestre den, omdat er geen middelen tegen bestaan. Het Zeeuws schaap waaruit de kudde bestaat, is zeer gevoelig voor deze ziekte. De stichting wil daarom in één jaar de kudde omzet ten in een ander ras, de Swifter. Dit ras is beter bestand tegen zwoeger- ziekte. Voor de omzetting denkt men een bedrag van ruim 40.000,nodig te hebben, voor de aankoop van 65 Swifterlammeren a 350,en de aankoop van 60 lammeren van Texe laars (hiervan kunnen na kruising Swifters worden gekweekt) a 300,Uit eigen middelen kan de stichting 14.750,financieren, waarna een bedrag van 26.000, overblijft. Van dit bedrag zullen de gemeente Borssele en de provincie Zeeland ieder 13.000,-— beschik baar stellen. De provincie verstrekt een renteloze lening onder de voor waarde dat deze lening wordt terug betaald in jaarlijkse termijnen van 2.500,uiterlijk te beginnen in 1991. Met de gemeente Borssele is een soortgelijke regeling getroffen. De stichting heeft de laatste jaren ge tracht door vluggere verjonging het hoofd te bieden aan de zwoegerziek te. Dit is echter niet gelukt. De kud de bestond na de aflamperiode in april dit jaar nog slechts uit 160 die ren, nadat er in de voorafgaande maanden 20 stuks moesten worden opgeruimd. Na de aflamperiode zijn er weer schapen verkocht. Normaal bestaat de kudde uit 225 a 250 die ren. Volgens de Zeeuwse Schaaps kudde wordt de kudde in dermate ernstige mate door de zwoegerziekte gesloopt, dat zonder ingrijpen de kudde na één jaar heeft opgehouden te bestaan. Vrijdag 10 augustus 1990 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 19