Excursie zaadteeltstudieklub 'Eiland Tholen' naar proefveld Vernieuwd weerbericht voor land- en tuinbouw VITAK verhoogt gebruiksvriendelijkheid Overname door VanderHave van groente- en bloemenveredelaar Keenan verkoopt voermengwagens aan Oostduitse boeren Cebecoverkoopt onderneming Veilingprijzen groenten en fruit op teletekst Enquête Alar-gebruik Fiat en Ford gaan samen Donderdag 12 juli hield de studie- klub voor groente- en bloemzaad teelt 'Eiland Tholen' een excursie naar haar proefveld. Het hoofddoel van het proefveld is het vinden van toepasbare onkruidbestrijdingsmid delen in de zaadteeltgewassen en bij gebleken geschiktheid het verkrijgen van een toelating hiervoor. Verder ligt er een stikstofbemestingsproef in zaaiviolen, wordt uitgetest welke bestrijding van Colletotrichem aan tasting in Lavatera de beste is en ligt er een proef met verschillende zaai tijdstippen van het gewas Tagetes- Nemanon, een aaltjesbestrijdende groenbemester. Ook bevindt zich op het proefveld een assortimentstuin met ca. 30 verschillende en meer on bekende bloemensoorten. Het proefveld is gezaaid op 10 april, op 12 april vonden de na-zaai bespuitingen plaats, en de volgende dagen viel er ca. 50 mm regen, zodat er een prima opkomst van de gewas sen was, maar ook een goede wer king van de bodemherbiciden. Bij de 17 bloemzaadgewassen werd met na me gelet op de mate van toxiteit op het gewas en de onkruidbestrijding. Aangezien zowat alle gebruikte mid delen geen officiële toelating hebben worden hier ook geen middelen ge noemd. Wel waren er verschillende gewassen waarbij het middel Teno- ran gunstig naar voren kwam, maar dit middel wordt niet meer aange maakt. Op het proefveld kwam als opslag van vorige teelten teunis bloem en siertabak voor, in verschil lende proeven bleven deze 'onkrui den' staan, zo wordt de basis gelegd voor onderzoek met een nieuw middel. In de proeven wordt gekeken naar zaadteeltgewassen, het gewas bu- pleurum wordt echter ook als snij bloem geteeld. In dit gewas zijn ver schillende middelen kansbiedend, maar hielden het gewas wel flink korter, dus dient ook het teeltdoel meegewogen te worden in de beoor delingen. Een van de aanwezige telers merkte op dat in de met Roundup bespoten akkerranden doorgroeide, Een an der doodspuitmiddel leek eerst ook kansbiedend, misschien kan men dit middel ook nog eens proberen. De zaaiviool ligt ook weer in de proeven, en steeds blijkt dat na de mechanische methode de Venzar als beste uit de bus komt, maar wel De Koninklijke VanderHave Groep BV te Kapelle neemt de in 's Grave- zande gevestigde holdingmaatschap pij Leen de Mos BV over. Leen de Mos is via vijf dochterbedrijven ac tief op het gebied van de veredeling, produktie en distributie van groente en bloemenzaden en ook zaden van tropische planten. Belangrijke produkten voor Leen de Mos zijn o.m. zaden van kropsla, ijssla, krulsla, tomaten, paprika, komkommer en radijs. Op het ge bied van de sierteelt beschikt het be drijf over een breed rassenassorti- ment. Daarnaast is het bedrijf actief in de opkweek van jonge planten in o.m. zaaikisten. Het beschikt over een eigen zaadcoating- en pilleerin- richting. Voor Suiker Unie-dochter Vander Have betekent de acquisitie van De Mos een mijlpaal, omdat de basis van de onderneming nu verbreed is in de richting van de tuinbouw. Dit werd al als uitgangspunt voor het be leid gehanteerd toen VanderHave in 1987 haar activiteiten óp het gebied van de biotechnologie worden ont wikkeld voor landbouwgewassen le nen zich in beginsel evenzeer voor toepassing in de veredeling van groente- en bloemenzaden. Door de bredere toepassing kunnen de hoge investering en kosten die gemoeid zijn met de introductie van de biotechnologie-technieken beter ge dragen worden. Oostduitse boeren maken sinds kort gebruik van voermengwagens van Keenan Europa BV uit Steenderen. De eerste drie zijn afgeleverd op melkveebedrijven in Krackow en Grunz/Radewitz. Door voermengwagens te gebruiken kunnen Oostduitse boeren hun ach terstand op collega's in de EG zeer snel wegwerken. Keenan Europa uit Steenderen verwacht dat de veehou ders in de DDR hun melkproduktie zo met tientallen procenten weten te verbeteren. Met voermengwagens van Keenan kunnen de boeren zelf de meest gunstige samenstelling van het voer bepalen. Adviseurs van Keenan bekijken ter plekke welke grondstoffen beschikbaar zijn en het meest geschikt, om een aanvaard baar rantsoen te komen in de desbe treffende omstandigheden. Gemengd voeren is sterk in op komst. Steeds meer melkveehouders onderkennen de voordelen. Ge mengd voeren werkt kostenbespa rend en zorgt voor meer melk van betere kwaliteit. Voorwaarde is een goede, degelijke voermengwagen die het voer in zijn waarde laat en niet tot een keffe massa wringt. steekt opslag van violen de dosering nauwkeurig met het oog op humus- en slibgehalte van de grond. Voor de ziektebestrijdingsproeven is uitgegaan van aangetast zaaizaad, maar het ziektebeeld in het gewas valt nog mee, er worden regelmatig met 7 verschillende middelen gewas behandelingen uitgevoerd. Nu is daar nog weinig van te zeggen, de ziekte kan binnen enkele dagen als nog toeslaan. In ca. 0,5 ja zaaiviolen zijn stikstof- banen aangelegd, variërend van 0 kg N/ha tot 22 kg N/ha. Aangezien dit gewas nog in het begin van de groei staat is hier nog weinig van te zien, het verschil moet nog groeien. Gezien de omvang van het totale proefveld (ca. 1,5 ha) kon de voor zitter, de heer L. Hage, het niet nala ten de aanwezigen nadrukkelijk te wijzen op het drieluik Zaadteeltstudieklub-Proefboerderij 'Rusthoeve'-PAGV-Lelystad. Zon der deze medewerking (en met finan ciële steun van de sponsors) zou het niet mogelijk zijn een dergelijk proefveld te exploiteren. De resulta ten zullen in het komende wintersei zoen nog uitvoerig worden besproken. Op donderdag 9 augustus wordt een avondexcursie langs verschillende percelen zomerbloemen gehouden. L. Bijnagte (secr.) Cebeco-Handelsraad heeft het in Sneel gevestigde bedrijf A. Hane- wacker Zn. BV aan de direkteur van het bedrijf overgedaan ('mana gement buy-out'). Cebeco heeft tot het afstoten van deze groothandel in tuingereedschappen en tuinmeube len voor professionele en particulie re gebruikers besloten, omdat het minder goed past in de kernactivitei ten van de coöperatieve onder neming. In navolging van de aktuele veiling- prijzen van champignons, worden vanaf 27 juli 1990 ook de aktuele veilingprijzen van andere groente en fruitprodukten op teletekst ver meld. Op pagina 817 zijn ook de ak tuele beursnoteringen van uien opge nomen. Als het hardfruitseizoen goed op gang komt, zullen ook prij zen van appelen en peren in teletekst worden vermeld. De veilingprijzen van glas- en volle- grondsgroenten zullen vooralsnog alleen op maandag, woensdag en vrijdag om ca. 15.00 uur ververst worden met de jongste gegevens. In het weekend wordt op de landbouw- nieuwspagina van teletekst (pagina 819) steeds een samenvatting van de resultaten in de groentesektor van de afgelopen week gegeven. Akkerbouwer J. Vis van Heemst uit Sommelsdijk gebruikt de informatie van Agrotel voor zijn hobby, de duivensport. De duiven worden overigens door hem niet meer als kommunikatie-overbrengers gebruikt Het KNMI is onlangs een nog uitge breider weerbericht voor de land- en tuinbouw gestart. Iedereen die bij Agrotel (het coöperatieve informatie-systeem voor de land- en tuinbouw) is aangesloten, kan deze informatie snel en eenvoudig via de telefoonlijn binnenhalen. Sinds eind vorig jaar konden de ge bruikers van Agrotel al beschikken ovér de neerslagbeelden van het KNMI. Iedere boer kan hiermee op zijn personal computer zien of het op zijn bedrijf het komende uur droog blijft. Sinds begin juli is het pakket uitgebreid met actuele weer- metingen van meer dan 30 KNMI- weerstations verspreid over Neder land, met daarnaast weergegevens van de laatste dagen en satellietbeel- den van West-Europa. Elke gebrui- Door middel van een enquête in het CVZ-nieuws heeft de veiling CVZ te Kapelle haar aanvoerders van fruit gevraagd welke partijen appels met Alar zijn behandeld en wanneer. Er is dit jaar geen regeling getroffen voor een aparte behandeling voor met Alar behandeld fruit, maar de CVZ acht het van belang om voor bereid te zijn als zich onverwachte ontwikkelingen voordoen. Volgens het CVZ-nieuws ziet het er naar uit dat bepaalde eksportlanden eisen gaan stellen aan het fruit wat betreft het gebruik van Alar. De veiling maakt overigens bij de blokvorming geen onderscheid tus sen wel en niet met Alar bespoten appels. In de Konsumentengids van augus tus raadt de konsumentenbond haar lezers af met Alar behandeld fruit te kopen. De bond vindt het fruit dat met Alar is bespoten 'verdacht' en wil daarom een verbod van het middel. ker heeft nu de beschikking over de kennis hoeveel neerslag er is geval len, hoe lang de zon heeft gesche nen, hoe het met de temperatuur en de relatieve vochtigheid staat en wat het KNMI de komende dagen voor de verschillende regio's in Nederland verwacht. Dankzij de radarbeelden zien de aangesloten agrariërs de bui en boven Nederland uren van tevo ren aankomen. De satellietbeelden laten zelf bewolking boven Frank rijk en Engeland zien, het weer dan Nederland de volgende dag kan be reiken. Akkerbouwers J. Vis van Heemst uit Sommelsdijk gebruikt Agrotel niet alleen bedrijfsmatig, maar ook voor zijn hobby de duivensport. Hij raad pleegt eerst de radarbeelden van het KNMI via Agrotel. Daarop baseert hij zijn beslissing, die hij vervolgens telefonisch doorgeeft aan het los singsstation elders in Europa. Hij heeft hiermee zijn vereniging al me nige goede dienst bewezen. Ook worden met behulp van de radar beelden de wedstrijden na afloop ge analyseerd. Fiat krijgt een meerderheidsbelang van 80 procent in een nieuw op te richten onderneming waarin de acti viteiten van FiatGeotech en Ford New Holland opgaan. Ford krijgt de overige 20 procent van de aandelen. De samenwerking heeft betrekking op de activiteiten op het gebied van tractoren, landbouwmachines en in dustriële machines. De nieuwe on derneming zal er zoveel mogelijk naar streven de identiteit van de in dividuele markten en produkten van FiatGeotech en Ford New Holland te behouden. - Henk Til van Keenan Europa BV en zelf melkveehouder bij de drie voer mengwagens voor Oostduitse boeren Vrijdag 10 augustus 1990 Het VITAK-sekretariaat heeft voor PC-gebruikers een nieuw menupro- gramma ontwikkeld. Dagelijkse handelingen en alle hulpprogram ma's zijn vanuit dit VITAK-menu uitvoerbaar met een druk op de knop. Naast bekende hulpfunkties herbergt het menuprogramma ook een aantal nieuwe mogelijkheden die het gebruiksgemak verhogen en de kosten verlagen. De VITAK-abonnee kan vanuit het menuprogramma met een simpele toetsaanslag o.a. de volgende hulp programma's activeren: automatisch nieuwe berichten en post ophalen; nieuwe berichten en post bekijken of printen; tekstver werker voor 'off-line' aanmaken van één of meerdere postbusberich- ten (inklusief verzendlijst) en vervol gens verzenden; raadplegen VITAK- adresbestand (op naam, woonplaats of gebruikersnummer); Tegenbeel den ophalen (inklusief instelling pe riode en gewenst aantal beelden). Voor alle hulpfunkties in het nieuwe VITAK-menuprogramma geldt dat ze het aantal handelingen voor de gebruiker sterk reduceren en daar door het gebruiksgemak verhogen. Het VITAK-menuprogramma helpt ook de kommunikatiekosten te be perken. Procedures verlopen sneller of kunnen zonder telefoonverbin ding (off-line) worden voorbereid de telefoontijd wordt zo tot een mini mum beperkt. Voor zowel de installatie als het aan roepen van het programma is slechts één commando nodig. Ze staan ver meld op de diskette. Het menupro gramma is ontwikkeld voor het veel gebruikte kommunikatieprogramma Supertel (vanaf versie 3.0). De dis kette kost 15,— (inkl. verzend kosten) en kan worden aangevraagd bij het VITAK-sekretariaat, tel. 03200-26151. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 17