Met aangepaste kombine heeft Barenbrug vermenging graszaad volledig uitgebannen EX°SSBVT I Inzaai van Engels raaigras DL> 'Graszaadhooi alleen verbranden als het niet anders kan' nn Uitgaven PAGV Coöperatieve zaaizaadproducenten introduceren merkverpakking Graszaadveredelaar Barenbrug heeft het probleem van de vermenging van verschillende soorten graszaad tij dens de oogst van de pre-basiszaad- perceeltjes nu volledig opgelost. In samenwerking met loonbedrijf Van de Klundert uit Oud-Vossemeer is een kombine zo aangepast dat de na het dorsen in de kombine achterblij vende graszaden er eenvoudig uitge blazen of gezogen kunnen worden. Barenbrug teelt ongeveer 70 ha pre- basiszaad, uitsluitend op Tholen en dan nog voornamelijk in de buurt van St. Annaland en Oud- Vossemeer. Landbouwkundige van Barenbrug, Rien Geluk, legt uit dat het gebied zich hiervoor uitstekend leent. 'De grond is vrij licht, zo'n 15 procent afslibbaar, en het land is vroeg beschikbaar voor de inzaai van graszaad doordat er veel vroege Bij het Proefstation voor de Akker bouw en de Groenteteelt in de Volle- grond (PAGV) te Lelystad zijn on langs vijf nieuwe publikaties ver schenen. Het zijn: - Aardpeer, een potentieel nieuw ge was {verslag no. 99); - Teeftvervroeging bij suikerbieten (versiag no. 100); - T-eeÉtsystemen parthenocarpe au- (verslag no. 101); ■tofbemesting bij spruitkool no. 102); olie, insecticiden en blad- lttisdrpk bij de teelt van pootaardap- pwféto m relatie tot de verspreiding vnfr het aardappelvirus Yn (verslag r^. 103). AÉfe uitgaven kosten een tientje. EHéfcspiaren zijn te bestellen per ehgnptaar door 10,over te ma ken op postrekening no. 22 49 700 t.a.v. PAGV Lelystad, onder ver- rrieèdèftg van het verslagnummer. aardappelen worden geteeld die er op 28 juni uit moeten zijn. Vooral rassen als veldbeemd en roodzwenk moeten begin juli gezaaid zijn, an ders zijn ze tegen de winter niet ver genoeg ontwikkeld. Bovendien is er in het gebied vroeger nooit veel gras zaad geteeld, waardoor er min of meer sprake is van 'maagdelijke' grond'. Op Tholen teelt Barenburg bijna 40 verschillende rassen graszaad (pre-basiszaad) op percelen van ge middeld 1 ha groot, in totaal ca. 70 ha. Het geoogste zaad wordt eerst opgeslagen bij de teler. Opslag op het depot van Barenbrug in Oud- Vossemeer wordt in verband met de opslag van het andere graszaad (in totaal 1.200 ton) te riskant geacht. In Oosterhout wordt het pre- basiszaad vervolgens geschoond en opgeslagen. Het volgend jaar wordt het weer uitgezaaid voor de winning van basiszaad, en dit weer voor ge certificeerd zaad. Het gecertificeerde zaad wordt tenslotte uitgezaaid voor het verkrijgen van handelszaad. Omdat de teelt van pre-basiszaad aan het begin van deze cyclus staat is elke verontreiniging met andere soorten uit den boze. 'Het materiaal moet echt 100 procent zuiver zijn', aldus Geluk. 'We hebben eerst ge probeerd te werken met kombines waarmee ook bloemetjeszaad wordt gedorst. Een nog betere oplossing leek het aanpassen van één kombine voor dit speciale doel. In overleg met loonbedrijf Van de Klundert - die sinds kort direkt naast het depot Zuidwest van Barenbrug -te Oud- Vossemeer is gevestigd - is een kom bine toen door een Duits bedrijf van binnen 'gestroomlijnd'. Het Duitse bedrijf is gespecialiseerd in het aan passen van kombines, vooral ten be hoeve van het oogsten van proefvel den. De kombine van Van de Klun dert is de grootste die het bedrijf De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap dringt er bij de agrariërs op aan om het ver branden van gedorst graszaadhooi zoveel mogelijk te beperken en om in onverhoopte gevallen tevens reke ning te houden met andere belangen zoals recreatie en verkeer, onder meer door de weersomstandigheden in ogenschouw te nemen. De Raad heeft overigens begrip voor de situaties waarin geen praktisch al ternatief voorhanden is om het ge- Een aantal Cebeco Handelsraad- coöperaties waaronder Cebeco ooit onder handen heeft gehad. 'De ze machine is uniek voor Neder land', aldus Geluk. Op de weg die het graszad door de kombine volgt zijn alle hoeken 'af gerond', eenvoudigweg door ze af te schermen met een metalen plaatje. Verder zijn er overal kleppen ge maakt die tijdens het reinigen van de kombine opengezet worden. Dit rei nigen gebeurt door de kombine van binnen met 'blazer en stofzuiger' schoon te maken. Voor dit doel is een kompressor om de kombine ge bouwd. Twee man zijn ongeveer drie kwartier bezig met het reinigen van de kombine. De aanpassingen aan de kombine kostten in totaal ruim 30.000 gulden. Ventilatoren Voorafgaand aan dit reinigingspro ces wordt de kombine - na het met alle kleppen open schoondraaien - eerst voorgereinigd door met twee ventilatoren voor het invoerkanaal de machine schoon te blazen. Cees van de Klundert heeft deze ventilato ren in een kistwerk op een heftruck gebouwd. Dit sluit naadloos aan op het invoerkanaal. Volgens Rien Geluk is een dergelijk Cees van de Klundert (met zonnebril) en Rien Geluk bij het door Van de Klundert bedacht en uitgevoerde ventilatorsysteem, waarmee de kombine voorgereinigd wordt ventilatorsysteem ook voor een boer interessant. 'Als een teler na elkaar twee verschillende soorten graszaad dorst kan hij door de kombine in de tussentijd even schoon te blazen ver menging voorkomen. Vooral Engels raai in roodzwenk is een kwalijke vermenging. De teler moet dan al leen even de maaibak demonteren, maar dat is zo gebeurd. Daar tegen over staat dat hij in sommige geval len met zijn graszaad in een hogere kwaliteitsklasse komt'. L.K. Engels raaigras kan op twee manieren geteeld worden: zaaien in open land of onder dekvrucht. Vooral op de lichtere gronden is uitzaai in open land een veel toegepaste methode. Op de zware gronden waar het in september moeilijk is een goed zaaibed te maken, kan beter on der dekvrucht ingezaaid worden. Als men alle proefveld- en praktijk- gegevens op een rijtje zet, komt half september als het meest veilige zaaitijdstip naar voren. Hoewel zeker voor het Zuidwesten veelal 1 oktober als uiterlijke zaaidatum wordt genoemd, brengt dit meer risi- ko met zich mee. Verlating van de herfstzaai leidt veelal tot een lagere zaadopbrengst. Ook het risiko van het totaal mislukken van het ge was lijkt toe te nemen. dorste hooi te verwerken. Het is van wege de slechte marktprijs veelal niet lonend het hooi te persen voor de verkoop. In veel gevallen wordt daarom een oplossing gevonden in het verhakselen van het hooi dat, al dan niet in kombinatie met het toe dienen van drijfmest, daarna wordt ondergewerkt. Als onderwerken echter niet mogelijk is omdat de teelt van dit meerjarige gewas nog niet ten einde is, vormt branden vaak het laatste alternatief. Negen Cebeco-coöperaties gaan hun zaaigraan vanaf dit najaar onder de merknaam 'Excellent' verkopen 12 Zuidwest en CAVO Latuco, brengt dit najaar hun zaaigraan op de markt onder de naam Excellent. Al het zaaigraan dat onder dit merk wordt verkocht, is in Nederland ge produceerd, door de NAK gekeurd en gecertificeerd en met de grootste zorg ontsmet. De Excellent verpakking is een pa pieren zak met een inhoud van maxi maal 25 kg zaaigraan, die de lo gistiek bij zowel de producent als de gebruiker aanzienlijk zal vergemak kelijken. Bovendien is de papieren verpakking milieuvriendelijker in het gebruik. Met het creëren van een betrouw baar merk waaronder alle gangbare rassen kunnen worden geleverd, wil len de Excellent-leveranciers de ge bruiker extra zekerheid bieden. Het is de bedoeling in de toekomst de voordelen van Excellent nog verder uit te breiden, waarbij kan worden gedacht aan nieuwe zaaizaadbehan delingen. De rassen van het hooitype geven ge middeld een grotere opbrengstre- duktie door late zaai dan die van het grasveld- en weidetype. Voorvrucht Gezien het voorgaande moge het duidelijk zijn dat late konsumptie- aardappelen als voorvrucht voor En gels raai dikwijls een race tegen de klok betekent. Het optimale zaai tijdstip is dan bijna altijd voorbij. Poot- en vroege aardappelen passen als voorvrucht veel beter. In de praktijk zijn dit vaak de beste perce len die, wat opbrengst betreft, dan ook gunstig afsteken. Ook erwten en granen ruimen het veld de meeste ja ren vroeg genoeg om als voorvrucht voor Engels raai te fungeren. Behandeling graanstoppel Graanopslag in Engéls raai is niet al leen hinderlijk maar brengt op brengstverlaging en/of extra kosten met zich mee vanwege een extra bespuiting. Met een beetje geluk kan de volgende werkwijze dit probleem voorkomen: Direkt na de graanoogst het perceel zeer oppervlakkig, slechts enkele centimeters diep, intensief bewer ken. De graankorrels kiemen dan vlot. Dit gaat uitstekend met een ro- torkopeg of een triltandcultivator met verkruimelrollen. Met een vaste tandcultivator vallen de resultaten meestal tegen. Daar mee wordt bijna altijd te diep en niet intensief genoeg gewerkt. Met een goed afgestelde ploeg kan de graan opslag dan ondergewerkt worden. Zaaibedbehandeling Het zaaizaad kan ontsmet worden tegen kiem- en bodemschimmels met thiram; dosering 5 gam per kg zaaizaad. Bij het zaaien van raai- grassen wordt regelmatig schade door de larve van de fritvlieg ge- konstateerd. Vooral bij graan als voorvrucht is er meer risiko. Deze aantasting is te voorkomen door een zaadbehande ling met 3 gram lindaan 20% per kg zaaizaad. Zaaibed en zaaidiepte Voor een vlotte kieming is behalve een goede temperatuur ook voldoen de vocht nodig. Wil men onafhanke lijk zijn van regen na het zaaien dan moet het zaad vocht aangevoerd krijgen vanuit de ondergrond. Dit kan alleen als er op een vaste onder grond wordt gezaaid. Hoewel raaigrassen tamelijk sterk zijn, mogen de zaaipijpen niet meer dan 2 cm diep gaan. Vooraf rollen met de cambridgerol of de grond klaar leggen met goed drukkende verkruimelrollen kan bevorderen dat het zaad op de vochtige ondergrond wordt gezaaid. Maak het zaaibed duidelijk fijner dan voor wintertar we. Een goede vlakligging is vooral bij de oogst heel belangrijk. Dit ter beperking van slakkenschade, iets wat vooral de laatste jaren duidelijk toeneemt. Hoe fijner het zaaibed, des te minder kunnen deze dieren zich schuil houden voor de zonne schijn en des te minder zich handha ven. Voor slemp is Engels raai veel minder gevoelig dan wintertarwe. Zaaizaadhoeveelheid Graszaad heeft een grote tolerantie wat betreft het aantal planten na op komst en de optimale zaadop brengst. Belangrijker is een regelma tige verdeling over het perceel. In proeven gaf een zaaizaadhoeveel heid van 5 tot 20 kg per ha nauwe lijks verschil in opbrengst. In de praktijk leidt een regelmatige, niet te dikke stand dikwijls tot de beste resultaten. Om het risiko van een te holle stand te vermijden, wor den de volgende zaaizaadhoeveelhe- den aanbevolen: diploïde rassen 8-10 kg zaaizaad per ha tetraploïde rassen 10-15 kg zaaizaad per ha Verder zal de toestand van het zaai bed aanleiding zijn de laagste dan wel de hoogste aanbevolen hoeveel heid te gebruiken. Wat de rijenafstand betreft is 20-25 cm veelal gebruikelijk. Bij een latere selektie in het perceel werkt dit ge makkelijker dan een nauwere rijen afstand. Stikstofbemesting Bij het zaaien in open land is na een rijke voorvrucht, zoals erwten of pootaardappelen, geen stikstofbe mesting nodig. Na een armere voor vrucht, zoals granen of bij late zaai na half september, is wel een kleine gift van 30 kg N per ha gewenst. Onkruidbestrijding a. Breedbladigen Na het zaaien kan ook een grote hoeveelheid onkruiden kiemen, die het jonge graszaad bekonkurreren. In het 3 a 4 bladstadium van het gras kan hiertegen gespoten worden met voor het gras zachtwerkende midde len zoals Herbogil, DM 88, Basa- gran P duplo, ioxynil-bevattende kombinaties enz. Vanaf het 4 a 5 bladstadium kan ook Verigal of Starane gebruikt worden. Probeer altijd de bestrijding van breedbladigen zoveel mogelijk in het najaar af te ronden. In het voorjaar zijn de onkruiden veelal groter en daardoor moeilijker te bestrijden. Ook de temperatuur is in het voor jaar dikwijls een handicap. Boven dien geven late bespuitingen meer kans op schade. b. Grasachtigen Voor de bestrijding van duist en windhalm kan ethofumesaat (7,5-10 liter per ha) worden gebruikt vanaf het 2-bladstadium tot half novem ber. Hiermee wordt tegelijkertijd muur en straatgras bestreden. Het middel mag alleen in Engels en Itali aans raaigras worden toegepast. Wordt na september gezaaid dan is ook een behandeling met 5 liter per ha mogelijk bij de zaai. De bespuiting met ethofumesaat sor teert het beste effekt als deze plaats vindt op een vochtige grond in een periode dat regen wordt verwacht. L.N. Bax DL V Goes Vrijdag 10 augustus 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 12