uit de praktijk Toekomst zuivelsektor ziet er somber uit Vroege ronde plantui Centurion op de markt Eerste tarwe al deze maand gecombined? Iedereen wil mooi weer tijdens oogst en vakantie Wat doet politiek met RIVM- rapport Nieuwe keurmeesters voor de RVV Grassen op Rassenlijst Kruiningen- Perkpolder Als er iets is waar boeren en burgers het over eens zijn is het wel mooi weer tijdens oogst en vakantie, zo de ze samen willen vallen. Vorige week was na een periode van onstabiel weer het een verademing dat de zon haar best deed om van 's morgens tot 's avonds te schijnen. De gras zaadtelers in ALTENA - BIES- BOSCH konden hiervan profiteren, omdat zon en wind de voorgemaaide percelen, in enkele dagen dorsen, be- waardroog maakten. De maaidor sers waren dan ook volop in de weer om het graszaad van het veld te ruimen. De bange vermoedens dat de vooraf gaande te natte periode negatief zou kunnen uitwerken op de opbrengst lijkt te worden bevestigd. Zowel massa als soortelijk gewicht van vrij wel alle roodzwenkgras valt tegen. De afvalpercentages zijn nog niet be kend, maar meevallers in deze zijn nauwelijks te verwachten. De wat la tere soorten Engels Rooigras kunnen wellicht nog iets van het betere weer profiteren en daardoor normale op- brensten geven. Op de graslandbe- drijven is dit voorjaar overvloedig veel kuilvoer en in sommige gevallen zelfs hooi gewonnen, zodat de vraag naar gras, zaadhooi tot het nulpunt is gedaald. De aardappelen en suikerbieten staan er veelbelovend voor, zowel de stand als wortelontwikkeling duiden op hoge opbrengsten. Op de aardap- peltermijnsmarkt is deze stemming ook merkbaar, want de noteringen gaan tegengesteld aan de opbrengst verwachting. Na de vorstloze winter is het aardap Op 13 juli 1990 is aan 68 kursisten het diploma van keurmeester uitge reikt bij de voltooiing van de keur meestersopleiding van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RVV). De keurmeestersopleiding vindt plaats onder de auspiciën van het Christelijk Opleidingscentrum voor de Voedingsmiddelenindustrie, die daarbij nauw samenwerkt met de Praktijkschool Barneveld en de Sla gers Vakschool. De Commissie voor de Samenstel ling van de Rassenlijst voor Land bouwgewassen deelt mee dat de vol gende grassen voor het eerst in de Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewassen zijn opgenomen en zullen worden beschreven in de aangegeven rubrieken. N-Corvair, Engels raaigras voor grasland, K: Cebeco Zaden B.V.; N-Tommy, veldbeemdgras voor grasland, K: Green Genetics B.V., V: Zwaan de Wiljes B.V.; N-Cardiff, veldbeemdgras voor grasvelden, K: Cebeco Zaden B.V.; N-Conni, veldbeemdgras voor gras velden, K: Dansk Planteforaedling A/S, Store Heddinge, Denemarken; N-Bargreen, gewoon roodzwenk gras, K: Barenbrug Holland B.V.; N-Eureka, hardzwenkgras, K: Van Engelen Zaden B.V. 8 pelopslagprobleem op vrijwel alle bedrijven aanwezig. Óp veel suiker bietenpercelen heeft het veel inspan ning gekost om dit probleem onder de knie te krijgen. De round up stok of roller heeft in te veel gevallen niet het gewenste resultaat ogeleverd. De methode van schoffelen en kappen is effectiever gebleken. Hopelijk zal de a.s. winter en vorst beter opruiming houden in de strijd tegen de aardap pelopslag. Op zaterdag 30 juni werd voor de 10e keer de jaarlijkse agrarische Open Dag georganiseerd in de regio ALTENA - BIESBOSCH. Een 14-- tal agrarische bedrijven met zeer ge varieerde produktie en afzetdoelein- den zorde ervoor dat het belangstel lend publiek ruimschoots aan hun trekken kon komen. In de dierlijke sector waren het koeien, schapen, kippen en geiten, in de plantaardige sector akkerbouwgewassen, fruit teelt, groenteteelt," sierteelt, bloe men, champignons, zelfs cactussen, vetplanten en tropisch georiënteerde planten en boomsoorten waren vol op te bezichtigen. Aan belangstellen den heeft het ook deze keer niet ont broken, er werden n.l. 7500 be- drijfsbezoekers geteld, waarmee de organisatoren dik tevreden waren. Hieruit blijkt dat bij een goed geko zen opzet het publiek nog wel dege lijk belangstelling heeft voor de agrarische sektor. Agrarisch Neder land zal om staande te kunnen blij ven in het geweld van politieke - mi lieu - en andere schadelijke drukken, haar uiterste best moeten blijven doen om de beste kanten van haar produkten aan het publiek te blijven tonen. Al op 4 juli is de firma Kesselaar gestart met het rooien van de ronde plantuien. Volgens teeltmanager Ri nus Kesselaar is zo'n vroege rooida- tum uniek. "Normaal begin je rond dat tijdstip met het rooien van de platte Stuttgarters". Kesselaar teelt ook twee tussentypes, die qua vroeg heid na de Stuttgarter komen. Deze zijn nog niet rond genoeg, waardoor ze minder gewild zijn als de (ronde) Sturon op de markt komt. Vorig jaar zijn twee ronde en tevens Na een periode van koel en donker weer is de zomer weer terug. De toe- ristenstroom overspoelt dit weekend het strand en de zon het landschap. Het afrijpen van de gewassen gaat hierdoor ineens wat extra snel. Al thans in het gebied van de KRING AXEL is dat hier en daar aan som mige percelen tarwe en erwten in een paar dagen tijds duidelijk te zien. In de voorbije week is veel graszaad gedorst. De meningen over de op brengst luiden verschillend. Tegen vallende maar ook prima op brengsten. Mijn indruk is dat de vroegste variëteiten wel eens wat la gere opbrengst te zien geven als ge volg van een ongunstige periode van doorschieten, nl. net in de droogste periode voor de regen. Ook dit jaar brengt het hooi weinig of niets op. Hier en daar zien we dan ook weer hoge rookwolken ter hemel stijgen nadat lucifer of aansteker is ge bruikt, om van het restprodukt op de goedkoopste manier af te komen. En waarschijnlijk kijkt menig bui tenstaander met een scheef oog naar de gevolgen voor de ozonlaag. Toch zullen de schadelijke effecten min- Het begint er op te lijken dat we een tweede, ouderwetse zomer in succes sie krijgen, althans in WALCHE REN wijst alles hierop. De laatste dagen hebben we al ongeveer het maximium aantal zonneuren gehad dat mogelijk is. Een wolkenloze lucht en een straffe wind geven het weer een sterk drogend karakter. Wat de neerslag betreft is ons gebied dit jaar tot nu toe weer zeer spaar zaam bedeeld. Dit in tegenstelling tot andere delen van het Z.W. klei gebied waar, zij het met onderling verschil, toch meer regen is gevallen dan dichter bij de kust. Vooral bij de aardappelen zien diverse percelen naar de droogte. Veel ruggen op zware grond, zijn nog niet echt goed nat geweest. Ook voor de veehoude rij zou een flinke bui welkom zijn. De grasgroei is zeer matig. De snij- mais daarentegen groeit goed met dit warme weer. Voor de oogst van graszaad is het huidige weer echter ideaal, 't Is maar goed dat we op het weer geen invloed- kunnen oefenen. Het zou de samenleving er niet ge lukkiger op maken. De eerste percelen vlas die traditio neel worden geoogst staan al weer in de schelf. Andere percelen wachten vroege plantuien geïntroduceerd. Dit jaar zijn deze uitgeplant en on langs zijn de eerste resultaten be kend geworden. Kesselaar: "Als uit blinker komt de hybride plantui Centurion naar voren. Deze is vroeg, rond en heeft bovendien na genoeg geen schieters. De opbrengst op 4 juli bedroeg 43 ton per ha". Opvallend noemt Kesselaar verder de uniformiteit in maatverhouding (weinig ondermaat) en de relatief dunne halzen. der groot zijn, dan wanneer de be kende chemiegigant hier in de streek zijn pijp eens opstookt. Overigens vervuilt, in het laatste geval, de lucht dan wel met verleende vergunning. En zo komt de oogst weer langzaam op gang. Met het graszaad ook het karwijzaad, gevolgd door de winter- gerst en het late graszaad. Maar zo als het er nu naar uitziet zal ook de eerste tarwe nog deze maand gedorst worden. En in de week tussen het schrijven van dit artikel en het ver schijnen van dit blad zal veel vlas ge trokken zijn. Over de prijzen zullen we het maar niet hebben. Het zou deprimerend kunnen werken want na de overlegronde van de zeven rijkste staten in Houston is er weinig reden om de vlag uit te hangen. Totale afbouw van subsidies en on dersteuningen van de landbouw, tot aan de wereldmarktprijs, is het de vies. En de E.G., toch afhankelijk van de rest van de wereld, zal moei lijk in deze affaire het been kunnen stijf houden. Bietentransport Er lijkt nu ook een oplossing te zijn gevonden voor de bietentransporten op de trek-repel methode. Door de droogte is het vlas te kort gebleven. Er zit wel goed zaad op, maar de ki lo's zullen niet meevallen. Handel in graszaadhooi is er weinig en dan nog tegen lage prijzen. Veel hooi wordt opgeruimd met de hakselaar of een lucifer; waarbij we ons afvragen hoe lang dit laatste nog getolereerd zal worden. Met dit sterk drogende weer en hoge temperaturen gaat de afrijping van granen en erwten eveneens (te) snel. Als dit weer nog even aanhoudt zal de oogst vroeg zijn dit jaar. Bij tar we zijn er duidelijke verschillen te zien in de gezondheidstoestand tus sen de percelen en ook tussen de ras sen. Arminda lijkt er dit jaar weer in positieve zin uit te springen. Voor de Walcherse Fokveedag was het eveneens goed weer. Zonnig, maar niet te warm. 's Middags was er een redelijke publieke belangstel ling. De organisatoren hebben weer getracht een aantrekkelijk program ma te brengen. In aanmerking ne mend de tijd en energie die organisa toren èn inzenders aan deze jaarlijk se fokveedag besteden zou de be langstelling van collega-boeren best wat groter mogen zijn. Met het jaar 1989 wordt een decen nium afgesloten dat gekenmerkt werd door de invoering van de su perheffing, het goeddeels verdwij nen van de overschotten en over het algemeen goede inkomens in de melkveehouderij, aldus drs. Harm Schelhaas, voorzitter van het Pro- duktschap voor Zuivel. Wat de komende 10 jaar voor de sektor in petto hebben ziet er minder gunstig uit, aldus Schelhaas, die ver wacht dat naast de ontwikkelingen op de wereldmarkt de uitkomsten van de GATT-onderhandelingen tot een verdere druk op de melkprijs zullen leiden. Voorts verwacht hij belangrijke so ciale en ekonomische veranderingen zoals o.a. meer aandacht voor het milieu en de gezondheidsaspekten van produkten. Bovendien zal de schaalvergroting in de ekonomie de zuivelindustrie er als het ware toe dwingen haar marktpositie verder te verstevigen. De groeiende internati onalisering met de noodzaak voor een grotere internationale samen werking van de industrie zal daarbij zeker een woordje meespreken. Schelhaas ziet nogal wat uitdagingen voor de sektor die nog niet geheel klaar is deze te beantwoorden. De noodzaak is aanwezig de investerin gen op te voeren om aan de verschil vanuit Zeeuws-Vlaanderen naar het Brabantse. Was deze problematiek niet te voorzien geweest, aleer tot een definitieve sluiting van de laatste suikerfabriek in Sas van Gent werd overgegaan? Of was dat toch wel in gecalculeerd? Feit is wel dat, wan neer er straks lange wachttijden ont staan bij de veren over de Wester- schelde, de landbouw (lees: boeren) er weer op aangekeken gaat worden. Voor de transportondernemers zal het een kwestie van afwegen wor den. Of is het aantrekkelijker te wachten, of is het interrestanter om een ton of wat minder te laden en toch maar over Antwerpen te rijden. We zullen zien, wat dat betreft zijn zij inventief genoeg. Of, misschien blijkt het dat na 1992 de Europese grenzen zijn vervaagd, dat de suiker fabriek van Moerbeke toch wel heel dicht bij staat. En dan is er op 24 juli het kort ge ding van vier Zeeuws-Vlaamse var kenshouders om het vervoersverbod voor varkens in dit gebied ongedaan te maken, althans te doen opheffen. Vanaf deze plaats willen wij ze in de ze veel succes toewensen. Het milieu, in relatie tot de land- en tuinbouw, staat nog steeds in de po litieke en publieke belangstelling.Bij de veehouderij staat de mest cen traal. Voor de akker- en tuinbouw is dit de gewasbescherming. Zeer re cent is er weer een zoveelste rapport verschenen waarbij een aantal gang bare en voor sommige gewassen vi tale middelen als risicovol voor het milieu worden aangemerkt. We zijn benieuwd hoe dit politiek zal worden vertaald. Middelen eventueel verbie den, waarmee de teelt van een be paald gewas staat of valt zonder dat er goede en betaalbare vervangers zijn is ten enenmale onaan vaardbaar. Men zal zich moeten realiseren dat een landbouw zonder chemie een utopie is en dat de tijd dat onkruid volledig handmatig kan worden bestreden niet terug kan komen. Daarvoor ontbreekt doodeenvoudig de mankracht en de financiële ruim te. Het past ook niet in het beeld van schaalvegroting en een concurreren de land- en tuinbouw t.o.v. andere E.E.G. lidstaten en daarbuiten als dit beleid alleen in ons land zou wor den toegepast lende uitdagingen het hoofd te kun nen bieden. Zorgen overal Ook de Franse zuivel vertegenwoor digd in ONILAIT ziet nogal wat problemen op de sektor afkomen. Daarbij komt de vraag aan de orde met betrekking tot de ontwikkelin gen in de (voormalige) DDR wat de melk- en zuivelproduktie aangaat. Voorts het gehele Oosteuropese vraagstuk, dat zich al duidelijk aan- diend door het onderbieden van de boterprijs door Polen, dat boter aanbiedt tegen 750 per ton, bij een overeengekomen GATT-prijs van 1100. Dat is een van de redenen dat de direkteur van ONILAIT Bé- nard verwacht dat dit jaar de inter- ventievoorraden boter tot 200.000 ton zullen oplopen, een cijfer dat in vakkringen als bepaald niet te hoog wordt gezien. Met ingang van maandag 16 juli wordt de veerverbinding Kruiningen- Perkpolder weer onderhouden met twee dubbeldeks veerboten. De Prin ses Christina, die sedert 8 januari uit de vaart was, is weer in gebruik ge nomen. Revisie van de generatoren was de oorzaak dat de veerboot zo lang buiten bedrijf is geweest. Vrijdag 20 juli 1990 Rinus Kesselaar en Nico Luttik van Bejo Zaden (r) beoordelen de bol-nek verhouding van het nieuwe (hybride) plantuienras Centurion (foto Anton Dingemanse).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 8