uit de praktijk Handel heeft weinig interesse in Bintjes nieuwe oogst Schoenmaker blijf bij je leest! Teruggang opbrengsten melkvee houderij worden duidelijk voelbaar Brand in veiling vraagt veel extra inzet en improvisatie V O*" Na een week van goed zomerweer zijn we ook op SCHOUWEN- DUIVELAND in half juli terecht ge komen. De gewassen staan er over het algemeen goed voor. De eerste gewassen gaan het veld weer al rui men. Men is druk bezig met het dor sen van graszaad, wat onder goede omstandigheden gebeurt. De eerste indruk is dat de op brengsten zeer verschillend zijn. Het varieert van zeer goed, tot enkele percelen waar zeer weinig zaad van afkomt. Plaatselijk komt in verschil lende percelen (rassen) nog al wat roest voor, wat zeker de opbrengst niet ten goede komt. Bij jaren met weinig vorst zou het wel eens een goede zaak zijn, dat we net als in de granen voorbehoedend een bespui ting tegen roest uitvoeren. Ook de plantuien ruimen regelmatig het veld, opbrengsten zijn hoog, prijzen belabberd. De meeste worden maar met de handel meegegeven en wat er overblijft is de prijs voor de boer. Hetzelfde geldt in feite voor hooi en stro, de rookwolken die men hier en daar op ziet stijgen liegen er niet om. (En dan maar hopen dat de brand weer er niet op afgestuurd wordt). Ondanks dat de tarwe bijzonder vroeg in de aren stond, houdt het gewas het goed vol, het zal wel een vroege oogst worden, maar niet zo vroeg als menigeen in eerste instantie dacht. Verder moet ik constateren dat het aanbod van tarwerassen voor het komende seizoen aan de magere kant is, zeker als men bedenkt dat het meest gezaaide ras Obelisk bij zonder roestgevoelig is (zelf plaatse lijk zo erg dat men het er bijna niet uit kan spuiten). Het zou best wel eens kunnen zijn dat het oude ver trouwde ras Arminda, bij voldoende zaaizaad weer in ruime mate uitge zaaid wordt. In de veehouderij gaat alles z'n gan getje, nog steeds voldoende eten, mais groeit voorbeeldig, hooi en stro zijn voor weinig of niets ver krijgbaar. Deze week zat ik te kijken naar een programma op de televisie over ex portbevordering naar Rusland. Hier bij timmerde onze eigen Cebeco aan de weg. Zij waren bijzonder geluk kig dat ze bij een opgestart project in Rusland de opbrengst van aardappe len van 10 ton per ha omhoog ge bracht hebben naar 30 ton. Op zich een prestatie, maar of we daar als praktische boer zo gelukkig mee moeten zijn is voor mij zeker de vraag. Als men leest dat men nu al in sommige Oostbloklanden de melk in de sloot laat lopen, en de biggen dood tegen de muur slaat en met overvolle koelhuizen vlees zit enz. denk ik dat er in eigen land voor een Cebeco werk genoeg aan de winkel is. Hoe meer de produktie in Oostblok landen opgevoerd wordt, hoe sneller de Nederlandse boer aan z'n faillis sement toe is. (Reeds nu worden ver schillende markten al overvoerd). Met het politiek klimaat, hoogste loonkosten, milieu-eisen veel hoger dan in omringende landen, zal de Nederlandse boer altijd dit gevecht verliezen en bij dit beleid gedoemd zijn te verdwijnen. Tot slot nog dit. De politiek is op zo merreces, en menige politicus heeft nu ruimschoots de tijd om weer wat voor de landbouw uit te denken, is het niet op milieugebied dan wel be lastingtechnisch, maar een verbete ring zal het zeker niet zijn. Het lijkt wel of de landbouw er in gaat be rusten en velen denken als men met Vrijdag 20 juli 1990 4 gezinsleden 2,50 per uur verdient is het gezinsinkomen toch nog 10,- per uur. Het is maar net hoe men rekent? Onder zeer goede weersomstandig heden zijn in WEST BRABANT ZUID de eerste percelen Italiaans raaigras weer gedorst. Naar het zich laat aanzien valt de kg-opbrengst mee. Opbrengsten van rond de 2000 kg zijn niet slecht. Daar de periode van de zaadvorming en bloei goed is verlopen mag aangenomen worden dat de kwaliteit ook goed is. Om trent de prijsvorming van Italiaans zijn optimistische geluiden te horen. Met name in Denemarken is het are aal sterk verminderd. De vroege percelen Engels raaigras zijn evenals het Italiaans dit jaar goed. Een belangrijke faktor is het weer tijdens de oogst en wat dat be treft zat het goed. Naar graszaad- hooi is weinig, vraag, en waar er vraag is voor een lage prijs. Voor lichters adviseren om het stro maar te hakselen en dan met een laagje Het meeste vlas is geplukt. Door de droogte is het vlas kort gebleven, maar de kwaliteit is wel goed. Op de eerste traditioneel geoogste perce len staan de schelven alweer. De vakantiestemming is ook in OOST MIDDEN-BRABANT te merken. Vooral de zomerse tempe raturen van de afgelopen dagen dra gen hier flink aan bij. De grote uit stroom van vakantiegangers zal aan vangen op 20 juli. Dit is het begin van de bouwvakvakantie voor het "zuiden". Deze duurt 3 weken, tot 10 augustus. De voorspellingen zijn positief voor de vakantiegangers, hetgeen de stemming ten goede komt. Tegenwoordig gaan diverse boeren ook op vakantie. Deze worden vaak gepland in de schoolvakanties. Met schoolgaande kinderen ben je van deze periode afhankelijk. In deze pe riode worden de werkzaamheden vaak uitbesteed aan de bedrijfsver- zorgingsdienst of door inschakeling van hulp van kennissen of hulp uit de buurt. In een dergelijke periode worden de meest noodzakelijke werkzaamheden verricht. De weersverbetering, die omstreeks 10 juli is ingetreden, heeft diverse boeren doen besluiten met de voe derwinning weer een aanvang te ne men. Een gedeelte daarvan heeft een bestemming gekregen voor hooi in pakjes. Over het algemeen heeft dë grasgroei vanaf de le week van juli flink doorgezet. Op de meeste plaat sen is de grond voldoende vochtig, hetgeen bij hogere temperaturen een flinke vergroting van de opbrengst geeft. Ook de snijmais is de laatste week flink gegroeid. Vooral in de lengte is dit het geval. Op veel perce len staat de snijmais op het moment in de pluim. Dit betekent, dat de kolfzetting een aanvang gaat nemen. Dit is een belangrijk onderdeel van de uiteindelijke opbrengst. De prijzen van slachtvee (rundvee) bevinden zich momenteel in mineur. Het niveau van de prijzen is vrij laag, terwijl de vooruitzichten in de ze ook niet rooskleurig zijn. Er heerst een vakantiestemming. Het eten van vlees wordt naar de 2e plaats geschoven. Hoewel het aan bod vrij beperkt is, is de markt extra gevoelig voor extra aanvoer. Ook de drijfmest onder te werken. De aardappelen hebben tijdens de zware buien van eind juni een te rugslag gehad. Op veel percelen zijn stengels geknakt wat het verdere groeiverloop niet bevordert. Verder zijn veel aardappelgewassen aange tast met Phytophthora. Een weke lijkse bespuiting was gedurende zwa re regenval niet voldoende. Bespui tingen met een curatief middel heb ben goed resultaat gehad. Over de prijs van de nieuwe oogst Bintjes doen vele verhalen de ronde, maar weinig goede. Normaal worden in juli wat partijen verkocht op september-levering, maar nu is geen enkele handelaar geïnteresseerd. Af spraken worden er wel gemaakt maar dan tegen de dagprijzen die op het moment van levering gelden. Proefrooiingen bij het pootgoed ko men niet al te rooskleurig voor de dag. Vooral op de zandgronden was het tal zeer hoog en zijn niet alle knollen meegegroeid. Verwacht wordt dat de opbrengsten daar tot 5 ton per ha lager zullen liggen. Wat op dit moment erg tegenvalt zijn de prijzen van de koeien en stie ren. Als reden geeft men op de im porten uit Oost Europa. Als dit wer kelijk de reden is kan Nederland wel stoppen met vee mesten. Alleen al de maatregelen die op de veehouderij afkomen maken een eerlijke kon- kurrentie onmogelijk. Zo is een uit- rijverbod van mest voor een periode van acht maanden onaanvaardbaar voor de gehele veehouderij maar ook voor de akkerbouw. Een aantal gewassen kan dan niet meer van drijfmest worden voorzien zodat noodgedwongen kunstmest moet worden gestrooid. Als dit de opzet is van de politici is men wel erg eenzij dig bezig politiek te bedrijven. Het begint er op deze manier op te lijken dat zo de kunstmestindustrie het hoofd boven water wordt gehouden. Zo lang er dieren en mensen zijn heeft mest voor de vruchtbaarheid van de grond gezorgd. Als be mesting voor de gewassen is mest onmisbaar voor het voedsel. Waar om dan nu zoveel ophef. Omdat in bepaalde delen van het land met mest gedumpt is? Hiervan hoeft de rest niet de dupe te worden. Be mesten met dierlijke mest volgens het principe wat de plant verbruikt kan voor het milieu niet slecht zijn. prijzen van nuchtere kalveren bewe gen zich op een laag niveau. De han del wil betrekkelijk weinig geven voor de kalveren. De teruggang van de opbrengsten in de melkveehouderij begint duidelijk voelbaar te worden: lage prijzen nu ka's, opbrengst slachtvee zeer be perkt, melkopbrengst 8,/100 kg lager, gekorrigeerd naar gehal ten, inhoudingen en toeslagen, in vergelijkbare periode van vorig jaar. Momenteel wordt vanuit de E.G. een vergoeding gegeven voor melk quotum, dat in voorgaande jaren is gekort. De regeling valt uiteen in een tijdelijke schorsing van het melk quotum, waarvoor de uitbetaling a 1,29/100 kg melkquotum wordt gedaan in de maand juli '90. Voor de permanente korting wordt de uit betaling vanuit de E.G. verwacht in het najaar, een bedrag ter grootte van 0,63/100 kg melkquotum. Vo rig jaar werden deze regelingen uit betaald eind april, hetgeen voor dit jaar een aanzienlijk later tijdstip inhoudt. Voor de varkenshouders zijn mo menteel goede tijden aangebroken. De prijzen bewegen zich op het mo ment (half juli) op een niveau van 4,10 per kg varkensvlees. Dit is een hoog niveau. Vorig jaar om deze tijd gingen de prijzen aanzienlijk om hoog. De gemiddelde prijs voor een kg varkensvlees lag op een vrij hoog niveau. Het was een goed jaar voor de varkenshouders. Het natuurgebied "De Grote Peel" heeft de laatste weken flink in de be langstelling gestaan. De uitbreiding van de overgangszone van 600 naar 2000 meter heeft veel stof doen op waaien. Voor de boeren, die in be treffend gebied wonen, betekent dit flinke beperkingen in de bedrijfs voering. De boeren krijgen te maken met een stelsel van aanlegvergunningen voor het uitvoeren van diverse werkzaam heden. Probleem is, hoe snel wordt zo'n aanvraag afgewerkt na indie ning en in hoeverre worden nog ver gunningen afgegeven. Op zaterdag 7 juli jl. werd de Veiling St. Annaland en Omstreken door een grote brand voor een groot ge deelte verwoest. Een grote tegenslag voor de pas op THOLEN en ST. PHILIPSLAND van start gegane teelt van droogbloemen. In de ge bouwen was een droogruimte voor deze bloemen ingericht, welke nog maar pas een week in gebruik was. Deze drogerij en de bloemzaaddro gerij werden totaal verwoest. Doordat kantoor en mijnzaal be houden bleven waren de problemen voor de afzet van de vroege aardap pelen minder groot. Voor de droog bloemen bleek ook vrij snel een aan vaardbare oplossing voorhanden, al hoewel extra inzet en improvisatie nodig zal blijven. In de afgelopen week zijn de prijzen van de vroege aardappelen flink on- derruit gegaan. Vooral de prijs van de Gloria had hier van te lijden en zal door een groter wordend aanbod wellicht nog verder dalen. De hoge opbrengst voor de tijd van het jaar en de toch wellicht wat stilaan groter geworden areaal zullen hier wel de bet aan zijn. Op veel plaatsen is er in de afgelopen weken voldoende regen gevallen om ook de Bintjes aan een vroege oogst en hoge opbrengsten te helpen. In ons gebied is vooral de westkant van Tholen verstoken gebleven van een behoorlijke neerslag. Met het warme weer van het afgelopen weekend was dan ook plaatselijk het gebrek aan vocht waar te nemen. Vooral in de suikerbieten was dat middden op de dag het beste zichtbaar. Op de droogte gevoelige gronden is ook in de wintertarwe reeds een aantal we ken plaatselijk droogteschade waar te nemen. Voor het dorsen van graszaad is het momenteel goed weer. Roodzwenk lijkt een goede opbrengst te geven, maar er lijkt vaak meer fijn en lich ter zaad bij te zitten dan in andere jaren. Bij veldbeemd is de opbrengst wisselend al naar gelang de stand was van het gewas. Tweedejaars per celen lijken een goede opbrengst te gaan halen. De ziekte en de luizendruk in de ge wassen valt mee tot nu toe. In de sui kerbieten vindt momenteel wel een uitbreiding van de zwarte bonenluis waar te nemen. In de aardappelen en grassen is de populatie niet groot. In de uien zijn er niet veel problemen. De afzet zal hier een groter probleem worden, nu er toch steeds minder handelaren komen en de start van het uienseizoen niet veelbelovend is t.a.v. de prijs. Het steeds weer kleiner worden van het aantal aardappelhandelaren en de zo op het zicht grote oogst zullen ook niet prijsbevordenend wenken. Door de tegenvallende afloop van het vo rig seizoen, zal de handel ook min der bereid zijn haar nek uit te steken. Met of zonder caravan zien we te gaan, op zoek naar een verfris send bad, een koele plaats of zon en strand en veel mensen. We we ten het niet. Wel weten we dat na dat de Philipsdam geopend is, onze provinciale dijk steeds meer auto's te verwerken krijgt. De passagiers vanuit de auto's kijken de polders in en ik denk dat ze dit volgende verhaal denken. De uitgestrekte velden met graan wuiven vrolijk in de wind, maar dat gaat geld kosten want bij ie dere kilo tarwe moet zoveel subsi die, dus betalen we als belastingbetaler mee om dit beeld dat deze polders geven in stand te houden. De boer gezeten op een prachtige traktor, met moderne spuitmachine, er op of eraan rijdt door de vele hectares aardappel velden. Dat is foute boel want daar komt vergif uit. Daar tussen door stijgen uitgestrekte rook wolken van in brand gestoken graszaadhooi naar boven. Ze waaieren uit over velden en wegen en benemen het uitzicht van men sen die met vakantiebestemming kust trekken. Je hoort ze hardop denken, ko men we uit de stad met z'n vele kwalijke dampen, word je hier in de rook gezet. Maar één ding hebben ze gemeen, de mens in de auto en de mens op de traktor, ze hebben beiden ver langd dat de zon zou gaan schij nen. Niet één minuut om dan weer achter een dik wolkendek te kruipen, nee, de hele dag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. De vakantieganger kan buiten z'n tent leven en de boer kan vooruit. Het ene blok gras na de ander gaat door de combine. Weinig hooi gaat in het pak. Er is eten genoeg voor mens en dier. Teveel geeft de grond aan produkten, zeggen ze. Vergeet niet dat de zon veel afnemers heeft.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 7