uit de praktijk Gelegerde tarwe Een voorbeeld stellen aan de samenleving Vroeg in de wei, nogal eens laat vet Somber de oogst in RONDDE Voor elke toepassing een andere graszaadsoort Voorafgaand aan de mooi weer- periode is er in de WESTHOEK nogal wat tarwe en ook gerst gestre ken, maar met wat droogte naar de oogst toe valt het meestal wel mee. Toch begint de tarwe en ook de gerst al flink te verkleuren. Maar zoals en kele kollega's denken dat met 1 au gustus alles gedorst is, dat zal wel niet. Dat is ook niet te hopen. Straf zonnig weer na dat nat geeft ver branding waardoor de kg-opbrengst per ha afneemt. De konservenerwten geven zo te ho ren in onze streek een goede op brengst. Ja, alles lijkt goed te wor den, al zijn we door het donkere weer enige tijd geleden wel wat te ruggevallen. Toen lag alles nog een maand voor. Maar ja, alles is ook nog niet aan den dam, zei een boer. Een oud spreekwoord luidt 'vroeg in de wei is nogal eens laat vet'. Ook wat de prijsontwikkeling be treft is het allemaal nogal matig en dan in de beginfase van de aanko mende oogst. De al vroeg afnemen de prijs van de vroege aardappelen en de prijsvorming van de vroege pootuien zeggen al genoeg. De oude aardappeloogst heeft zo her en der nogal wat kleerscheuren opgelopen. De problemen bij (enkele) sorteerbe- drijven en handelaren zijn geen goe de zaak, maar in de sektor aardap pelen en uien zijn er al veel geweest, ook in het verleden, die de strijd op moesten geven met alle gevolgen van dien. Soms ook voor anderen. De eerste graszaadpercelen zijn al gedorst. De verschroeide aarde is al van ver te zien: het hooi is op gestookt. Onverkoopbaar, dus blijft er niet veel anders over. Het zal met het graanstro niet veel beter gaan. Hakselen en wat mest er over geeft een prima struktuurverbetering. Als we zo rond rijden door ons gebied en ook daarbuiten is het langs de provincie- en rijkswegen een uit gesproken bende. Waren we voor heen zo trots op ons landschap, net jes opgeruimd en zuiver, nu stekels (distels) van een duimdikte, grote zuringplanten en nog veel meer an dere ongerechtigheden, althans in onze boerenogen, ook vanwege bestuivingen op belendende gras zaadpercelen. "Milieu" schijnt in deze te gaan prevaleren en alle regels van weleer, zoals distelverordening, worden niet meer nageleefd of bin nen korte tijd. buiten werking gesteld. Het komt allemaal maar over ons, en akties - regionaal of vanuit de or ganisaties - hebben in deze ook wei nig of geen resultaat. En dit is nog maar het begin. Als de gewasbe schermingsmiddelen ook op deze toer moeten wordt het weer net als voor de oorlog. Laten we nuchter blijven want de klok terugzetten zal toch niet gaan, al gaan ze het ons wel steeds moeilij ker maken. Onze vertegenwoordi gers in welke instanties dan ook moeten eens hardop "nee" durven zeggen, niet omkijkend of het wel kan vanwege een andere funktie. In de LANGSTRAAT is het op dit moment goed zomerweer met gema tigde temperaturen. Afgelopen week was. er door het mooie weer zeer veel bedrijvigheid op de percelen in de polders, doordat sommige veehou ders hun 2e snede gras aan het hooi en waren, doch een zeer groof ge deelte de 3e snede aan het voordro- gen en inkuilen was. Opmerkelijk is het wel dat er in deze regio waar voorgaande jaren veel hooi werd verhandeld, mede door een handelaar die daartoe bereid was de handen uit de mouwen te stropen, dit nu bijna niet meer gebeurt of onder ling wordt verhandeld tegen prijzen van 200-f 250/ton. Voor verscheidene kleinere veehouders met weinig of geen quotum, weideboeren, geeft dit een magere opbrengst eens te meer omdat het slachtvee in het voorjaar duur moest worden aangekocht ter wijl de kg-slachtprijzen 1,00 per kilo lager liggen dan vorig seizoen per kg geslacht gewicht. Zeer goed tot goed zijn ook dit jaar de voorjaarskuilen weer te noemen. Na het topseizoen 1989, wordt wel wat angstig gekeken wat het seizoen 1990 ons zou brengen. Met verba zing merk je dan dat de VEM- opbrengst per kg produkt ongeveer gelijk is, doch dat de eiwitopbrengst zeker niet minder doch in veel geval len aanzienlijk beter is. De 2e en 3e snede welke door de op tijd gevallen regen en goede groeiomstandighe- den ook goede tot zeer goede op brengsten gaven, zorgden er echter wel voor dat op een aanzienlijk aan tal bedrijven de voervoorraden zo langzaam aan genoeg zijn voor ruim 2 stalseizoenen. Zeker nu de mais op veel plaatsen, uitgezonderd de Ca- pelse polder waar de mais zeer matig tot sommige laat gezaaide percelen zelfs slecht staat, goed aan het groei en is en de pluim al zichtbaar is geeft dit de burger weer moed om de win ter met een gerust hart tegemoet te zien. Doch het zal nodig zijn nu de inko mens in de melkveehouderijsektor, goed onder druk komen te staan. De inkomsten door minder melkgeld opbrengst lopen door tot 10 cent Midden in het vakantieseizoen ligt WEST ZEEUWS VLAANDEREN te bakken in de zon. De slechtweer- periode is weer al vergeten en een hittegolf leek nabij. Gelukkig is het tot nog toe meegevallen maar de oogst verkleurt nu toch razendsnel, vooral door rijping maar ook bruine roest heeft nog huisgehouden. Het eerste graszaad is onder slechte omstandigheden gedorst, achteraf was dat niet nodig geweest, maar dat is nu makkelijk gezegd. De op brengsten zijn zeer wiselend maar dat had de stand eigenlijk al verra den. De persen, waaronder de groot- pakpersen, zijn ook weer van stal ge haald. Veel mag er niet aan het hooi mankeren of het is onverkoopbaar. Zodoende zien we geregeld een rookkolom aan de horizon. Jammer dat het zo moet. Het brengt niks op en bovendien gaat er energie verlo ren, als je pech hebt kost het ook nog een boete. Stroverbranding voor energiewinning zou een geweldig sti mulans zijn voor de stromarkt. De vlasoogst komt aarzelend op gang. Ook hier veel minder partijen door vochtgebrek. Ondanks alle po sitieve rapporten zit de markt voor strovlas overvol, op korte termijn belooft dat niet veel goeds. Sommige telers hebben nog geld moeten toe leggen voor de verwerking van het product van afgelopen seizoen. Dan is de lol er vlug af. Ook over de plantenuienteelt geen goede berichten. De regen heeft de opbrengsten nog flink doen toene men, maar de prijzen zijn volledig ingezakt. In het kielzog zullen de zaaiuien ook wel meezakken, want ook daar zit de groei goed. Je boe renverstand staat er bij stil, zodra er iets fatsoenlijks groeit is het finan- 6 Door zware buien begin juli is er nogal wat graan gelegerd. Pleksge- wijs zal in veel percelen hierdoor opbrengsderving voorkomen. Overi gens zullen naar verwachting de opbrengsten niet tegen vallen. Tijdens de korrelzetting was er dit jaar geen scherp weer met extreem hoge temperaturen. ciële gewin ver te zoeken. Als er tussen de bedrijven door tijd is om een krant te lezen zul je daar ook niet vrolijker van worden. Het wordt steeds duidelijker dat ons dit voorjaar een dode mus is voorge houden. De stabilisatie van de graanprijs is een vage belofte die niet vastligt en de beloofde steun is moei lijk in te passen in de praktijk en be slist niet voor de massa. De mensen die de dienst uitmaken vergaderen vrolijk in Houston en trekken zich van een boer niets aan, handel en in dustrie dat telt. Wat dichter bij huis zijn de sombere geluiden over de landbouwchemie. We zijn veelal gedwongen deze mid delen te gebruiken om puur econo mische redenen ondanks dat we er aanvankelijk sceptisch tegenover stonden. Nu we niet anders meer kunnen zijn we de boosdoeners die weer maar zoveel miljoen moeten ophoesten. En als dat niet gaat moet je maar weg. De overheid hinkt op twee gedach ten, Europa '92 en volledige vrije handel waarbij geen enkele belem mering geldt enerzijds, een streng milieubeleid in eigen huis waarbij wij ons uit de markt prijzen ander zijds. En het resultaat voor de kon- sument is dat er zelfs bespoten B.D. - produkten uit het buitenland wor den verkocht. En later als we op het buitenland zijn aangewezen, gaan hun prijzen omhoog. per liter. Tel daarbij dat een ver kochte koe voor de slacht 300 minder opbrengt en een verkocht stierkalf ook 150 - 200 minder. Bij een gemiddelde bedrijfsproduk- tie van 7.000 liter melk per koe bete kent dit dat er aan inkomsten onge veer 1000/koe minder zal binnen komen. Anderzijds is de marge aan de kostenkant zeer minimaal, daar verschillende krachtvoer- en ruw- voerprijzen de grootste daling wel achter de rug zullen hebben. Om niet in eventuele liquiditeitsproblemen te komen zal hier en daar toch pas op de plaats moeten worden gemaakt en een en ander met de boekhouder en/of SEV op tijd worden doorge praat om later niet eventueel in te grote financiële problemen terecht te komen. Al met al, bij een tijdige en juiste afstemming van zaken, kan men door de inkomstendaling en de mogelijk als gevolg hieruit voort vloeiende belastingaanslagen, welke dan wel wat lager zullen zijn, dit sei zoen nog gematigd optimistisch af werken. Iets heel anders is het op uitgebreide re schaal, dit jaar door de DLV Bre da in dit distrikt, gebruik maken van de BAP en DEMO mogelijkheden. Door middel van het BAP kan men een voortschrijdend totaal zien hoe men met de N-gift per ha staat. Een belangrijk onderdeel hierbij is dat de eigen drijfmest in de berekening wordt meegenomen en zeker niet wordt ondergewaardeerd. Op de DEMO-bedrijven wordt de rest zo veel mogelijk ondergronds verwerkt. Op de rivierklei zijn er goede resultaten mee te behalen al zal men het moment van toediening, in verband met zodebeschadiging c.q. struktuurbederf, zeer goed moe ten afwegen. Bij nat weer, zal men erg voorzichtig te werk moeten gaan, anders zal insporing mede als gevolg van geen goede bandenkeuze een flinke opbrengstvermindering tot gevolg hebben. Anderzijds bij droge omstandigheden zal men wei nig of geen last hebben van verbran dingsverschijnselen terwijl insporing en zodebeschadiging ook tot een mi nimum beperkt kunnen blijven. Een afweging blijft het mijns inziens wel of een ieder'bereid is de kosten van emissie-arm aanwenden van mest, welke globaal 6,50-/ 7,50 per m3 drijfmest bedragen mits goed gemixt en geroerd, te betalen zolang het nog niet verplicht is, maar ja, een voor beeld stellen aan de samenleving schept op den lange duur mogelijk een ander beeld van de landbouw in de media dan de verfoeilijke jour naalbeelden van de giertank op veel te nat bouwland. Een en ander willen wij vast en zeker laten zien op de Agrarische Dag Sprang-Capelle e.o. welke dit jaar gehouden wordt op het evenemen tenterrein te Sprang-Capelle. De dag wordt georganiseerd op zaterdag 25 augustus door samenwerking van ZLM-kring de Langstraat, PJZ af deling de Langstraat en Studieklub Rundveehouderij Sprang-Capelle. Naast de kalveropfokwedstrijd en het milieu, waar we ook aandacht aan willen besteden op het gebied van mestverwerking e.d. zal er hope lijk voor elk wat wils zijn, een reden te meer om 25 augustus mogelijk vrij te houden en uw belangstelling te to nen voor het vele werk dat de voor bereidingskommissie heeft gedaan! Veldbeemd-gras (grasveldtype) vormt ondergronds uitlopers, is zeer droogteresistent en zeer goed wintervast. De opkomst en eerste ontwikkeling zijn zeer traag; kan vooral in het begin moeilijk konkurreren met straat gras. Schiet door in de eerste helft van mei. Veldbeemdgras vraagt een vrij goede N- voorziening. De goede rassen vormen een dichte zode en ver dragen betreden en vaak maaien goed. Tamelijk kort maaien wordt in het algemeen vrij goed verdragen. Er bestaan grote ras verschillen in vatbaarheid voor bladvlekkenziekte; bij vatbare rassen kan door een aantasting het aandeel van veldbeemdgras in het bestand snel teruglopen, vooral bij bespeling. De schade veroorzaakt door bladvlekken- ziekte neemt toe door kort maai en en door een ruime stikstof voorziening. Door beschaduwing neemt bladvlekkenziekte en vooral meeldauw toe. Van de op veldbeemdgras voor komende soorten roest komt oranje-strepenroest onder gazon en sportveldomstandigheden het meeste voor. Zowel roest als meeldauw kunnen bij de zaad teelt schade veroorzaken. Veldbeemdgras wordt gebruikt voor de inzaai van sportvelden, speelgazons, rekreatieterreinen en boomgaarden. Voor sportvel den zijn naast een goede blad- vlekkenziekteresistentie in de eer ste plaats de betredingstolerantie en de standvastigheid van be lang. Voor speelgazons zijn fijn heid van blad, zodedichtheid en groenblijven in de winter de be langrijkste eigenschappen. Bij de rassen van veldbeemdgras wordt alleen een cijfer gegeven voor de betredingstolerantie. Het ras Ampelia van Cebeco- Handelsraad te Rotterdam (kwe ker) is een vrij breedbladig ras met een goede betredingstoleran tie. Vormt een dichte tot zeer dichte zode en is goed tot zeer goed standvastig. Blijft goed groen in de winter. Weinig vat baar voor bladvlekkenziekte, middelmatig tot vrij weinig vat baar voor oranje-strepenroest. Is middengroen van kleur. Rietzwenkgras is een produktieve grassoort met een vroege voor jaarsontwikkeling. Vestigt zich wat traag. De aanslag laat bij la gere temperaturen, bijv. in het voorjaar of laat in de herfst, nog al eens te wensen over, zodat zaaien in augustus de meeste kans geeft op een goede aanslag. Heeft nogal grof zaad, zodat 50-60 kg zaaizaad per ha nodig is. Is goed bestand tegen droogte en vocht. Ook enige tijd in de winter onder water staan wordt tamelijk goed verdragen. Nogal ruwbladig. Over het algemeen worden fijnbladig'e rassen iets be ter gevreten dan grofbladige ras- .sen. Verdraagt maaien zeer goed. Is de eerste tijd na inzaai gevoelig voor berijden. Het ras Bareel is tamelijk fijnbla- dig ras met een vrij goede op brengst. Beschikt over goede ras eigenschappen. Het ras Orino is goed tot zeer goed standvastig ras met een goede opbrengst. Be schikt over goede raseigen schappen. Vrijdag 20 juli 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 6