Beatrix 11 binnen en buiten gehuldigd Betere inkomens in landbouw ZON-direkteur Kommer kreeg groots afscheid Negende 100.000 kg koe in Zeeland Lichte overschrijding garantiedrempel granen verwacht in EG Landbouwschap wil aanpassing kwaliteitspremiërings- systeem mest Definitieve uitkomsten LEI over 1988/89: Schapenhouders: let op termijn van 30 dagen Op 27 april 1990 bereikte Beatrix 11 de magische produktiegrens van 100.000 kg melk. Vanwege deze voortreffelijke prestatie van koe en veehouder is dit topdier van de familie Van de Bosse uit Kerkwerve op 6 juli jl. in het zonnetje gezet. Figuurlijk dan, want de weergoden waren die dag niét in een feestelijke stemming. De huldiging moest daarom in de schuur plaatsvinden. Toen het tussen de buien door even droog was kreeg de koe met de koninklijke naam de krans nog maals omgehangen, maar nu buiten. De fotografen kregen zo de ge legenheid een mooi plaatje te maken. "Beatrix 11 heeft bewezen over goe de eigenschappen te beschikken", aldus de voorzitter van de ZRS- kring Schouwen-Duiveland in Goeree-Overflakkee de heer C.P. Beije. "Zonder een goede uier en goe de benen had ze nooit zo lang zo'n goede prestatie kunnen leveren". Beatrix 11 is geboren op 12 decem ber 1976. De moeder is Beatrix 8, de vader is onbekend. De 100.000 kg zijn geproduceerd in de twaalfde lac tatie. In de periode die eindigde op Het Raadgevend Comité Granen van de Europese Commissie ver wacht dit jaar een graanoogst in de Gemeenschap van omstreeks 161,5 miljoen ton. Het is een nog voorlopige raming ge zien de vele onzekerheden waarvan o.a. de ontwikkeling van de gerstoogst in Spanje en de nog onze kere ha-opbrengsten in het Verenigd Koninkrijk. Ook bestaat er ten aan zien van de opbrengst van de mais nogal wat onzekerheid. De overkoe pelende organisatie van de Europese graan- en voedermiddelenhandel COCERAL benadrukt extra de on zekerheden in verband met de hier en daar heersende grote droogte. Voorlopige ramingen geven aan dat het graanareaal in de Gemeenschap ongeveer 2,8% kleiner is dan vorig seizoen voor zover het de tarwe be treft, terwijl voor gerst een minus is geraamd van 2,5% en bij mais zelfs van 6%. De eerste voorlopige ramingen geven voor zachte tarwe een opbrengst aan van 73,476 miljoen ton (73,101). Voorts voor harde tarwe van 6,648 miljoen ton (6,023); gerst 45,837 miljoen ton (46,423); mais 25,876 miljoen ton (27,284); rogge 3,387 miljoen ton (3,179); haver 4,927 mil joen ton (4,975); sorghum 0,529 mil joen ton (0,524); triticale 1,192 mil joen ton (1,045). Het Landbouwschap gaat minister Braks van Landbouw voorstellen om enkele aanpassingen aan te brengen in het reglement van de Stichting Landelijke Mestbank. De voorstellen houden in dat het kwaliteitspremië- ringssysteem voor mest ook van toe passing is als de mest via de handel naar een verwerkingsfabriek gaat. Bij de levering aan de mestverwer kingsfabriek gold tot nu toe dat de producent van mest dit,rechtstreeks moest doen. Het dagelijks bestuur besloot tevens dat het niet mogelijk is dat bedrijven die mest afnemen bij dezelfde trans- akties tegelijkertijd als mestleveran- cier kunnen optreden. Dit om fraude te voorkomen. 24 april passeerde de 100.000 kg grens. Na in totaal 3452 dagen be droeg haar produktie toen 100.725 kg, met gemiddeld 3,90 procent vet en 3,05 procent eiwit. Het aantal grammen vet en eiwit per dag be droeg gemiddeld 2022. Na afloop van de huldiging op het bedrijf van de familie Van de Bosse werd in dorpshuis 't Zuudende te Kerkwerve een bijeenkomst gehou den. Een groot aantal sprekers stak de loftrompet over de hoogproduk- tieve koe, maar ook over de presta ties van de veehouder. Het was een ieder duidelijk dat de koe nooit tot de bijzondere prestatie zou zijn ge komen zonder elke dag een goede voeding en verzorging. Terwille van de tijd mocht iedere spreker maxi maal vijf minuten volpraten. Het woord werd gevoerd door onder an deren wethouder Hart van Midden- Schouwen, de heer Korstanje van de Fokkersclub Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee, de heer De Buck van voerleverancier Cebeco- Zuidwest en de heer Bodbijl van Campina/Melkunie. De heer De Schepper die sprak namens het ZRS, de Gezondheidsdienst Gouda en het Centraal Laboratorium West Neder land, zei dat Beatrix 11 de negende koe is in Zeeland die de 100.000 kg grens gepasseerd is, en de eerste in de ZRS-kring Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. De Schep per sprak met respekt over het be drijf van vader en zoon (mts) Van de Bosse. De gemiddelde produktie per koe per jaar ligt op bijna 8.000 kg melk met ca. twee kg vet en eiwit per dag. "Dat is het vermelden meer dan waard". Eigen stier De heer W. Poppe van KI Mid West zei er wat moeite mee te hebben naar de huldiging van een voortreffelijke koe op een voortreffelijk bedrijf te gaan in de wetenschap dat de vader van het dier onbekend is, met andere woorden dat er een eigen stier ge bruikt is. De moederlijn van de koe is wel bekend. De ouders van de moeder (Beatrix 8) zijn Beatrix 4 en Blitsaerd Sendy. De ouders van Bea trix 4 zijn Beatrix 3 en Pang 2. "Dat zit wel goed", aldus Poppe. Ook over de rest van de veestapel liet hij zich positief uit. "Als ik eens over de dijk kom en de veestapel van Van de Bosse zie, dan heb ik er goede moed in dat we hier met zijn allen nog eens terug kunnen komen". Hij zei ver der het te betreuren dat er op Schouwen-Duiveland geen fokvee- dagen worden gehouden. De heer Van de Werf van de ZRS-kring rea geerde daar later op door te zeggen dat daarin wellicht verandering komt. De kans op een fokveedag neemt toe mede doordat het aantal fokkers op Schouwen-Duiveland uitbreidt. Gewoontedier De produktiegrens van 100.000 kg is nog steeds een zeer bijzondere pro duktie, en een hoogtepunt in het le ven van een melkveehouder. Toch komt deze mijlpaal in Nederland steeds vaker voor, doordat de pro- dukties steeds hoger worden. Het Fries Rundvee Syndicaat heeft daar om besloten niet meer elke 100.000 kg koe afzonderlijk te huldigen. In plaats daarvan organiseert het FRS elk jaar één bijeenkomst voor de veehouders met een 100.000 kg koe. De koeien zelf worden dus niet meer gehuldigd. Zover is het in Zeeland nog niet. Beatrix 11 ondergaat alle aandacht bij de huldiging gelaten. "Het is een gewoontedier, ze vindt alles goed", zegt Ko van de Bosse. "Ik denk zelfs dat ze geniet van alle aandacht". Drie generaties Van de Bosse poseren samen met de gehuldigde koe. De heer D. Kommer te Eindhoven heeft op vrijdag 6 juli officieel af scheid genomen als direkteur van de Z.O.N. In het motel Eindhoven wa ren op de door het bestuur en de Raad van Toezicht aangeboden re ceptie ca. 300 vaste relaties en kolle- ga koöperaties aanwezig. Namens het bestuur van de Z.O.N. sprak de voorzitter, de heer C. van Veldhuizen. In zijn woorden klonk de bijzonder grote waardering voor de inzet van het echtpaar Kommer door. "Uw inzet en visie was een sti mulerend voorbeeld voor alle men sen die bij de Z.O.N. betrokken zijn. Onder uw leiding is het eigen vermogen verdrievoudigd en de om zet met bijna 70% gestegen, en dat zonder fusies", aldus de heer Van Veldhuizen. Juiste stap Namens de Algemene Direktie van Cebeco-Handelsraad te Rotterdam memoreerde ir. C. van den Berg de bijzondere positie van de Z.O.N., mede gezien haar ligging binnen de Cebeco-Handelsraad groep. Het feit dat de Z.O.N. op de 10e plaats staat van zelfproducerende mengvoeder- koöperaties in Nederland geeft aan, aldus de heer Van den Berg, dat de bouw van de nieuwe mengvoederfa briek een juiste stap is geweest en mede door het inzicht en de visie van direkteur Kommer op tijd tot stand is gekomen. Hij bood namens Voor de Nederlandse boeren heeft het jaar 1988/89 een arbeidsop- brengst van 37.000 gulden per on dernemer opgeleverd. Het totale ge zinsinkomen uit bedrijf kwam op 73.000,per ondernemer, een herstel van 35% ten opzichte van de slechte uitkomsten in het voorgaan de jaar. Geraamd wordt dat in 1989/90 het gemiddelde inkomen verder zal verbeteren. Dat meldt het Landbouw-Ekonomisch Instituut. In 1988/89 werd op de 65 duizend bedrijven in veehouderij en akker bouw gemiddeld 91% van de kosten goedgemaakt door opbrengsten. Dat is 5 procentpunten beter dan in het voorgaande jaar. De mate waarin de kosten door opbrengsten werden ge dekt, liep uiteen van 96% in de melkveehouderij tot 89% in de ak kerbouw en 87% in de intensieve veehouderij. In de melkveehouderij nam, bij een verkleind quotum en een inkrimpen de veestapel, de melkproduktie per koe verder toe. De melkprijs bereik te een ongekende hoogte. Deze prijsstijging maakte de hogere krachtvoerkosten meer dan goed, waardoor de produktie op de grotere bedrijven kostendekkend was. De besparingen namen toe terwijl op veel bedrijven bovendien extra vreemd vermogen werd aangetrok ken, zodat een behoorlijk bedrag be schikbaar was voor investeringen. In het afgelopen seizoen kwamen de bedrijjsuit komsten van de akkerbouw beter uit de bus dan het zeer slechte seizoen daarvoor. Op de foto: aan de rand van een graszaadperceel. Totaal werd voor 2,6 miljard gulden op weidebedrijven geïnvesteerd, vooral in grond en gebouwen. In de akkerbouw herstelden de be- drijfsuitkomsten in 1988/89 van het zeer slechte voorgaande jaar. Door teleurstellende kg-opbrengsten was dit herstel in het Noorden geringer. Gemiddeld resteerde er een besteed baar inkomen voor gezin en bedrijf van 66.000,Op één van de vijf akkerbouwbedrijven in Nederland is het inkomen te gering om aan de be talingsverplichtingen te kunnen vol doen. Met name komt dit voor in het Noordelijk kleigebied en de Veenko loniën. De intensieve veehouderij werd in 1988/89 opnieuw geconfronteerd met lage opbrengstprijzen, terwijl de voederprijzen een stijgende tendens vertoonden. Weliswaar begonnen de varkensprijzen tegen het eind van het boekjaar aan een herstel, maar het effekt hiervan op de bedrijfsre sultaten was nog gering. De direkte kosten voor mestafzet stegen tot 2.400,de overschotheffing be liep 1.900,— per bedrijf. Gemid deld beschikken de bedrijven nu over 800 m3 opslagcapaciteit, waar mee in belangrijke mate aan de kor tere uitrijperioden tegemoet geko men kan worden. Cebeco-Handelsraad een CD-speler aan. Namens de landelijke Bond van Direkteuren en de direkteuren-groep Rotterdam en Leersum (aan beide groepen neemt de Z.O.N. als over legpartner deel) sprak de heer J. Bui tenga, direkteur van de Coöperatie Twente te Dèlden. 's Avonds was de belangstelling van uit de kring leden/afnemers over weldigend. Circa 450 personen en het bijna voltallige personeel kwa men de heer en mevrouw Kommer de hand drukken en maakten tevens van de gelegenheid gebruik met de opvolger van de heer Kommer, de heer Leferink en zijn echtgenote, kennis te maken. Namens de le den/afnemers werd de familie Kom mer een fraaie staande staartklok en een videorecorder aangeboden, als ook een enveloppe met inhoud. Als speciale gast sprak ir. D. Lu- teijn, voorzitter van Cebeco- Handelsraad, de heer en mevrouw Kommer toe. In een kort betoog schetste hij de ontwikkeling van de Z.O.N. en het funktioneren van de scheidende direkteur daarin. Tevens memoreerde hij de spanningsvelden die zich in agrarisch Nederland af tekenen. Adviseur Namens het kringbestuur van de ZLM in Oost- en Midden-Brabant sprak de Jieer H.J. Juin. Hij ver zocht de heer Leferink als adviseur de plaats in te willen nemen van de heer Kommer bij de kringbestuur- vergaderingen. Tot slot dankte de heer Kommer voor de massale op komst en de vele cadeaus en goede woorden en wenste hij de heer en mevrouw Leferink alle goeds toe. De heer Leferink op zijn beurt bedankte de aanwezigen en de sprekers in het bijzonder voor de motiverende woorden die aan hem en zijn vrouw waren gericht en dankte in het bij zonder de heer en mevrouw Kommer voor de prettige kontakten en de goed verlopende overdracht van de bedrijfsaktiviteiten. Het echtpaar Kommer werd bij het motel Eindhoven 's middags aange naam verrast toen het kennis nam van de nieuwe slogan waaronder de Z.O.N. zich gaat presenteren: Z.O.N. Mengvoeders "Zonneklaar de beste". Deze slogan was op een nieuwe 24 ton- tankwagenkombinatie aangebracht, die bij het motel stond opgesteld. Zaterdag 7 juli heeft in intieme kring het afscheid plaats gevonden met al le Z.O.N. medewerk(st)ers. Schapenhouders die een afwijzing van de ooipremie 1989 hebben gekre gen worden er op gewezen dat men binnen 30 dagen na de afwijzing een bezwaarschrift moet indienen. Dit bezwaarschrift moet ingediend wor den bij de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Neem bij vragen kontakt op met de SEV. Zeeuwse Vereniging van Schapen houders 4 Vrijdag 20 juli 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 4