VOOR in: VROIIW Oud en nooit wijs genoeg Op weg naar een nieuwe opzet voor het 3 PJO-Zeeland p.j. zuid geluid redaktie Henk Tegels PJZ-agenda onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. De gemiddelde leeftijd van de Nederlandse bevolking wordt steeds hoger. Ook de vitaliteit van de mensen neemt toe en de aankomende "grijze golf" zorgt voor nog hoger, nog beter nog meer van alles waar men maar behoefte aan kan hebben. Een feit waarvoor we de ogen niet kunnen en niet mogen sluiten is dat ook binnen de Bond een groot aantal leden de vijftig is gepasseerd. Aan deze grote groep vrouwen werd extra aandacht besteed op een studiedag voor leden van hoofdbestuur en provinciale besturen met als thema "Lang leve het leren". Mevrouw Gherie ter Steege hield een inleiding over "Wat is het aanbod van de professionals op het gebied van het leren voor ouderen?" Vanaf de vijftiger jaren is al iets op gang in Nederland, maar pas de laatste 10 jaren zien we dat vormings- en ont wikkelingsmogelijkheden voor ouderen "in" begint te komen. Boze tongen beweren ook dat het leren na je 50e meer in de belangstelling is ge komen sinds de markt van alle ande re doelgroepen verzadigd was. Als leren en ontwikkelen zo'n vlucht neemt en na de vijftiger jaren zo ge groeid is, dan kun je een zo groot deel van de bevolking niet zonder enige oriëntatie-mogelijkheid laten. Bovendien zou dat mensen ver vreemden en zoals prof. v.d. Berg dan altijd zegt "als je hen zonder oriëntatie- en ontwikkelingsmoge lijkheden laat, dan ondermijnt dat de volkskracht". Dit is heel mooi gezegd en heel waar. De behoefte bij vrouwen boven de 50 zal zéér toenemen, omdat zij veel meer gewend zijn in ontwikkeling te blijven. Er valt niet te spreken van dé 50+ vrouw. Zij zijn heel gediffe rentieerd, evenzo de educatieve ver langens en wensen. Aan de andere kant moeten we er op rekenen dat vrouwen aktuele zaken in de maat schappij permanent wederkerend zullen willen leren. Het lijkt dus nor maal dat het bestaande scholings- werk toegangelijk is voor ouderen. Zover is het echter nog niet. Men is al heel lang bezig om leermogelijk heden aan te bieden omdat ouderen in een achtergestelde maatschappe lijke positie verkeren in een jong- geöriënteerde samenleving. Dubbel gediscrimineerd Leeftijdsdiscriminatie kwam in zwang en eenzijdige benadering als "uitgerangeerd" en "afgedaan" maakte dat mensen in een geïsoleer de positie aan hun laatste levensfase moesten beginnen. Voot oudere vrouwen is de situatie nog schrijnender dan voor oudere mannen. Vrouwen worden dubbel gediscrimineerd, zij delen zowel in de marginale positie van ouderen en als vrouwen ervaren zij de effecten van een leven in de patriarchale structuur van onze samenleving. Dit was ook uitgangspunt voor edu catieve benadering. Het op gang brengen van bewustwordingsproces sen, het vinden van solidariteit, be langenbehartiging en de bestrijding van vooroordelen werden aange pakt. Daarnaast werd aandacht be steed aan inhaalmogelijkheden en ondersteuning van het persoonlijk functioneren op de plek in de maat schappij die met veel moeite is ver worven. Iedereen heeft de opdracht zijn leven te plannen en heeft de plicht en de kennis om zich te oriën teren en op de toekomst voorbereid te zijn. Weet u wel: "een slimme meid, is op haar toekomst voor bereid". Hoe kunnen we daar als vrouw in de maatschappij rijper en rijker in wor den? Daar wordt nu naar gezocht. Het "leren" in die latere levensfase moet meer kunnen zijn dan vrije- tijdsbezigheden, liefhebberij en per soonlijk belang. De vraag rijst dan: Kunnen vrouwen boven de 50 nog Vrijdag 20 juli 1990 kracht geeft en overzicht van die vracht, waardoor die lichter lijkt. Het is een kleine vakopleiding en dan niet voor een beroep, maar voor iets anders in het leven. Voorbereidingen worden getroffen om hiervoor een cursuspakket te maken. Daar zijn natuurlijk bege leidsters voor nodig en het eerste wat Op de in 1987 gehouden manifestatie 'Leer ons kennen' presenteerden de Zeeuwse plattelandsvrouwen zich. De bond heeft een breed aanbod van cur sussen. dient te gebeuren is deze op te lei den, zodat deze ondersteuning kun nen geven aan vrouwen die in een zorgsituatie zitten. Als het goed is horen we hier zeker meer over. M.J. van Bommel-den Hartog leren? Hiervan is men inmiddels wel overtuigd. De tweede vraag, die daaraan ge koppeld kan worden is: Willen zij dat ook? dat blijven groeien, zich verdiepen en veranderen? De maat schappelijke opvatting speelt daarbij een grote rol. Als je ouder wordt krijg je minder energie, je hebt meer tijd nodig dan vroeger zijn opmer kingen die eerder ontmoedigen dan opbeuren. Basisbehoeften Er is een aantal basisbehoeften, waaraan iedereen, ook 50+ vrou wen, beter tot haar recht komt als de kans op scholing aanwezig blijft. Als vrouw willen wij onszelf manifeste ren, ontplooien, weten, uitdrukken, leren. We willen iets betekenen voor anderen en bijdragen aan hun wel zijn. We willen invloed uitoefenen, iets te zeggen hebben, gehoord wor den en serieus genomen worden. Ook willen we nadenken over de aard van het bestaan, ons oriënteren op levensvragen. Wat is de betekenis van mijn leven nü, in deze tijd? Wat zal de toekomst van de mensheid zijn? Dit alles hoort bij het mens-zijn en is niet typisch iets voor die latere le vensfase. Het speelt door het hele le ven heen en er zal op verschillende momenten steeds een andere behoef te zijn. Veel werk zal verzet moeten worden wil het leren voor volwassenen aan sluiten op wat in elk geval moderne senioressen interesseert. Wij zijn de eerste generatie die wordt geconfronteerd met het leren als 50 ers. Dat betekent dat er voorwaarden scheppende aktivitei- ten moeten worden aangeboden om op een vertrouwde plek, dichtbij huis, keuzes te maken om verande ringen konkreet te maken. Aktivitei- ten die uitnodigen tot uitwisseling, tot nadenken of dat lukt en of dat verder gaat. De mate van rijpheid van onze Bond zal daarbij de doorslag geven. Tot zover het korte verslag van de inleiding van me vrouw ter Steege. De zorg de baas Hierna werd de "leergang 50 vrouwen, de zorg de baas" geïntroduceerd. Het betreft een ex periment in de Bond wat gezien moet worden als iets nieuws in het leven van 50 vrouwen. De 50 vrouw komt in onze meergeneratie- samenleving vaak als vanzelfspre kend terecht in de verzorgende rol voor ouders of kleinkinderen. Daar om wordt gedacht aan toerusting en scholing voor vrouwen om beter in staat te zijn om op een zelfgekozen manier met kennis van zaken de taak aan te pakken. De bedoeling is, mensen instrumen ten, gereedschap, te geven om in die onafzienbare wereld van zorg iets anders te kunnen dan alleen schippe ren. Situaties in eigen hand te nemen en te kunnen overzien. Leren om emoties te begrijpen en te accepte ren. Leren om niet alleen te lijden, maar om er iets van te maken, wat je winst oplevert. Er is gezocht naar een leergang die de autonomie, wat men zelf kan, vergroot. Wat ze versterkt, meer Dit is de titel van een rapport, dat een kommissie van het 3 PJO- Zeeland op donderdag 12 juli aangeboden heeft aan de Algemene Vergadering van het 3 PJO-Zeeland. In dit lijvige rapport heeft de kommissie een voorstel uitgewerkt voor een nieuwe opzet van het 3 PJO-Zeeland. Doel van deze opzet is om meer samenwerking tot stand te brengen tussen de 3 betrokken Plattelands Jongeren Organi saties (PJO's). Dit zijn de PJZ, KPJ en CPJ. Door deze zeer ver gaande samenwerking zal, naar het oordeel van de kommissie, zeker op langere termijn het totale plattelands jongerenwerk in Zeeland ef ficiënter gedaan kunnen worden, waardoor met name ook het agra risch jongerenwerk een grotere bestaanszekerheid krijgt. Aanleiding tot het opstellen van het bovengenoemde rapport, was de on zekere positie, waarin het agrarisch jongerenwerk en daarmee het ZAJK, verkeerde. Op 9 november van het vorig jaar werd tijdens een Algemene Vergadering van het 3 PJO-Zeeland gekonstateerd, dat het ZAJK niet door kon blijven draaien op basis van de bestaande afspra ken. Er zou een veel verdergaande samenwerking tussen de drie betrok ken PJO's moeten komen, waarbij er meer (financiële) ruimte voor het agrarisch werk zou ontstaan. Beslo ten werd toen om een kommissie in te stellen, die de mogelijkheden voor meer samenwerking op een rijtje zou zetten. In de kommissie zaten men sen van alle drie de betrokken PJO's en een vertegenwoordiger van het ZAJK en het vrouwenoverleg. De kommissie is onmiddellijk aan de slag gegaan. Al snel kwamen de kommissieleden tot de konklusie dat het het beste zou zijn om één voor stel voor een nieuwe opzet van het 3 PJO-Zeeland uit te werken. Dit voorstel is in het rapport be schreven. Het voorstel is uitgewerkt aan de hand van een aantal uitgangspunten. In het kort houdt het voorstel het volgende in: Taken: het nieuwe 3 PJO-Zeeland gaat alle provinciale "bureau- taken" zowel op algemeen als agra risch gebied, van de drie aangesloten PJO's bundelen. Uitzondering hier op vormen die provinciale taken, die betrekking hebben op de organisatie van de algemene ledenaktiviteiten van de drie afzonderlijke PJO's. Als provinciale bureau-taken worden beschouwd: kadervorming, deskun digheidsbevordering, begeleiding, beleidsontwikkeling, werkontwikke ling, belangenbehartiging en "doku- mentatie en informatie". Ondersteuning: Om deze taken goed en efficiënt uit te kunnen voeren, wordt alle beroepsmatige ondersteu ning van de drie betrokken PJO's ondergebracht in het 3 PJO- Zeeland. Kosten: Om dit alles te kunnen beta len, dragen de drie aangesloten PJO's al hun provinciale financiële middelen af aan het 3 PJO-Zeeland met uitzondering van de provinciale kontributie van de leden en de in komsten, die worden ontvangen op die aktiviteiten, die als "eigen leden aktiviteiten" zijn aangemerkt. Samenwerking en identiteit: Hoewel er zeer nauw tussen de drie PJO's sa mengewerkt wordt, blijven zij toch ook als zelfstandige organisaties bestaan. Een fusie wordt op langere termijn echter niet uitgesloten. In de beleids- en werk-plannen van het nieuwe 3 PJO-Zeeland zal rekening gehouden worden met de eigen iden titeit van de drie betrokken organi saties. Aansluiting Wanneer deze nieuwe opzet aange nomen wordt, stelt de kommissie vervolgens voor om het 3 PJO- Zeeland aan te sluiten bij de nog op te richten Zeeuwse Steunfunktie voor Jeugd- en Jongeren-werk. Een aansluiting bij een provinciale steun funktie is noodzakelijk om subsidie van de provincie Zeeland te kunnen behouden. In de kommissie is uitgebreid over dit voorstel gesproken. Hoewel het een groot aantal compromissen be vat, is dit voorstel naar de mening van de kommissieleden een even wichtig voorstel, waardoor de toe komst van het totale plattelands jon gerenwerk in Zeeland met vertrou wen tegemoet gezien kan worden. Na de aanbieding van het rapport aan de Algemene Ledenvergadering van het 3 PJO-Zeeland, besloot de vergadering om het rapport onmid dellijk voor te leggen aan de bestu ren van de drie betrokken PJO's. Tot eind september krijgen deze besturen de tijd om zich over het voorstel te beraden en eventuele amendementen in te dienen. Op 11 oktober a.s. zullen de drie betrokken PJO's weer in een Algemene Verga dering bij elkaar komen en besluiten nemen met betrekking tot een even tuele nieuwe opzet. Wanneer de drie aangesloten PJO's instemmen met een nieuwe opzet, zou er naar de mening van de kom missie een overgangsjaar moeten ko men, waarin een groot aantal prakti sche problemen aangepakt worden. Op uiterlijk 1 augustus 1991 zou het 3 PJO dan volledig volgens de nieu we opzet moeten gaan werken. De kommissie heeft wel naar voren gebracht, dat als er geen nieuwe op zet en daardoor een veel nauwere sa menwerking tussen de 3 PJO's tot stand komt, het voortbestaan van het ZAJK in groot gevaar komt. Waarschijnlijk zal er dan in oktober zo snel mogelijk gewerkt moeten worden aan het opheffen van het 3 PJO-Zeeland en daarmee ook het opheffen van het ZAJK. Tijdens de Hoofd- Bestuursvergadering van de PJZ op maandag 16 juli jl. is het rapport voorgelegd aan de besturen van de PJZ-afdelingen. De komende twee maanden zullen deze besturen het rapport bespreken en hun standpunt bepalen. Tijdens de HB-vergadering van september zal de PJZ dan zijn standpunt innemen en eventuele amendementen op het voorstel vast stellen. Hierbij zal ook bekeken worden wat de gevolgen zijn voor de Brabantse afdelingen en wat er met deze afdelingen moet gebeuren. Beslissend De komende twee maanden zullen daarom beslissend zijn voor wat er in de toekomst met de PJZ gaat ge beuren. Er zullen belangrijke beslis singen genomen moeten worden, die niet altijd even gemakkelijk zullen zijn. Henk Tegels Afd. Noord-Beveland 29 juli: tandemtocht met picknick. Vertrek om 11.30 uur op de kade van Kortgene. Opgave: voor 24 juli bij Charles (01199-385) of Wilmar (01107-1501). Kosten: leden 10,—; niet-leden 12,50. Afd. Oost Zeeuws-VIaanderen 21 juli: bezoek aan "Bobbejaan- land". Opgave en meer informatie bij Leendert. Tel.: 01150-12842. Le den betalen 25,niet-leden 30,-. Provinciale aktiviteiten 30 juli: DB-vergadering. Plaats: de Caisson te Kapelle. Aanvang: 20.00 20 augustus: HB-vergadering. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 21