Bezoek aan Polen zegge en schrijve Zxoo At, Z?c~LuU^. zuidelijke landbouw maatschappij PSL Garantie prijzen Verzoek regeling ooipremie soepeler toe te passen Kolonie b iBUori orra land- en tuinbouwblad VRIJDAG 20 JULI 1990 78e JAARGANG NO. 4030 Vorige week bezocht een groep Zuidwestelijke fruittelers Polen (zie ook hieronder). De telers en hun partners kregen een zeer gastvrij onthaal in de gezinnen van Poolse fruittelers. Behalve van de wijze van fruittelen hebben de Nederlandse gasten ook indrukken opgedaan van het land zelf en hoe de Polen leven. Van het een en het ander zullen leden van de groep u de komende, weken in het ZLM-blad verslag doen. Polen 2 In het kader van de bestaande uitwisselingsovereen komst tussen de ZLM en de Poolse Staatscentrale voor tuinbouw bracht een groep Zuidwestelijke fruitte lers met aanhang vorige week een werkbezoek aan Po len. Vorig jaar hadden wij in dat zelfde kader een groep van 40 Poolse fruittelers te gast in het ZLM werkge bied. Ter ondertekening van genoemde overeenkomst ben ik twee jaar geleden voor het eerst in Polen ge weest. Ik heb toen op deze plaats mijn persoonlijke in- drukken weergegeven, waarbij ik het leven van alle dag in Polen vergeleek met de situatie bij ons zo'n 40 a 50 jaar geleden. Die vergelijking gaat nog steeds op maar door de politieke revolutie is er toch heel wat ver anderd in Polen. En dat is te merken. Door de vrije wis selkoers bijvoorbeeld zijn de geldwisselaars practisch uit het straatbeeld verdwenen terwijl het er twee jaar geleden zwart van zag. De mensen gedragen zich veel vrijer en ook over politiek wordt nu openlijk gesproken. Economisch is er duidelijk sprake van een crisis. In ver gelijking tot mijn bezoek in 1988 heeft er een giganti sche inflatie plaatsgevonden die bij lange na niet in de koopkracht van de mensen is gecompenseerd. Het li berale economische regeringsbeleid heeft vooral ook voor de agrarische sector - die nog een derde van de bevolking uitmaakt - dramatische gevolgen. De monstraties en blokkades van de boeren zijn daardoor de laatste tijd aan de orde van de dag. De boerenbelangen worden politiek vooral behartigd door de Poolse boerenpartij PSL. Deze partij bestaat al sinds de vorige eeuw maar moest herhaaldelijk onder duiken. Dat de politieke situatie in Polen drastisch is veranderd werd treffend duidelijk gemaakt door het feit dat onze groep bij aankomst in Warschau werd ontvangen in het gebouw van de PSL. Medegedeeld werd dat de staatscentrale voor tuinbouw inmiddels was opgeheven, met alle gevolgen van dien voor de bestuurders. We werden welkom geheten door de voorzitter van de PSL, Roman Jagielinski, een fruitteler die vorig jaar ook te gast was bij ons. Het kan verke ren. De PSL heeft nu nog niet zoveel zetels in het parle ment, maar het ziet er naar uit dat deze partij bij de vol gende verkiezingen (ten koste van Solidariteit en Wale sa) rond de 30% van de stemmen kan halen en dan een zwaar stempel kan drukken op de ontwikkelingen in Polen. De eerste nacht heb ik in het huis van de fa milie Jagielinski doorgebracht en een college Poolse politiek bleef natuurlijk niet uit. De belangrijkste eis van de PSL aan de regering is het instellen van garantieprijzen voor met name vlees en graan ten behoeve van de boeren. Door het liberale economische beleid van de regering zijn de inkomsten van de boeren tot ver onder de kostprijs gedaald. Dat is vooral het gevolg van koopkrachtdaling, goedkope buitenlandse importen (ook uit Nederland) en de sterk Brief 3ZLO aan Landbouwschap De drie Zeeuwse Landbouworganisaties (3ZLO) hebben op 16 juli jl. een brief aan het dagelijks bestuur van het Landbouwschap gestuurd waarin zij aandacht vragen voor het grote aantal afwijzingen van het verzoek van schapenhouders voor ooipremie in aanmerking te ko men. De 3ZLO willen dat de afwijzingen op grond van stricte wetstoepassing, worden teruggedraaid. Verder pleiten de 3ZLO voor een aanpassing van de regeling. In zijn vergadering van 2 juli uitte het hoofdbestuur van de ZLM zijn verontwaardiging over de vele afwijzingen door het ministerie van Landbouw. Ook de veehouderij commissie wil dat het Landbouwschap bij de minister protest aantekent. De commissie vergaderde afgelopen dinsdag. In Zeeland is aan ca. 60 schapenhouders het verzoek tot ooipremie afgewezen. Ook elders in Nederland wordt in veel gevallen de ooipremie 1989 niet uitbetaald. In Fries land zijn bijna 400 aanvragen op "stricte gronden" afge wezen. Het grote aantal afwijzingen is het gevolg van een stricte toepassing van de letter van de wet, waarbij zich met name de volgende twee situaties hebben voorge daan, aldus de brief van de 3ZLO: - op het verplaatsingsformulier heeft de eigenaar van de ooien per abuis géén of een andere inscharingsdatum in gevuld dan de inschaarder. Er zijn gevallen bekend waarop de datum slechts één dag verschilde. - Op het verplaatsingsformulier heeft de eigenaar van de ooien niet of te globaal ingevuld wat de einddatum van het inscharen zal zijn. Daarbij dient opgemerkt te wor den dat bij het begin van het inscharen op de dag nauw keurig aangegeven diende te worden, wanneer het in scharen zou eindigen. Een aantal mensen heeft, soms in overleg met de districtsbureauhouder (DBH) deze datum opengelaten, een globale datum ingevuld of een vraagte ken geplaatst. Het is namelijk niet mogelijk om een exac te datum in te vullen. Vult de aanvrager wel een exacte datum in dan is de kans groot dat deze datum achteraf niet juist is en dan is er volgens de wet sprake van fraude. Generaal pardon De 3ZLO dringen in de brief aan het Landbouwschap aan op een generaal pardon voor de gedupeerde scha penhouders. Overigens is dit slechts mogelijk als het mi nisterie van Landbouw er opdracht toe geeft. Voor het volgend seizoen moet volgens de 3ZLO de regeling zoda nig worden aangepast dat afwijzing op bovengenoemde stricte gronden niet meer mogelijk is. Bovendien dient de voorlichting door de DBH verbeterd te worden. Gedupeerde schapenhouders kunnen binnen 30 dagen na ontvangst van de afwijzing een bezwaarschrift indienen bij het ministerie van Landbouw. afgenomen export naar de Sovjet-Unie wegens chro nisch geldtekort. Woedend zijn de boeren over het feit dat de regering in het buitenland alcohol heeft aange kocht in plaats van dit, zoals gebruikelijk, te destilleren uit de Poolse aardappelen. Tot nu toe wil de regering niets van garantieprijzen voor de boeren weten omdat dat veel te veel geld kost. De PSL verwacht dan ook dat de huidige regeringscoalitie op dit punt zal breken met nieuwe verkiezingen als gevolg. Al met al is er door de slechte economische situatie veel onrust en agressie onder de bevolking die vooralsnog in toom wordt gehouden door de kerk die (nog?) zeer grote in vloed heeft op de mensen. Het is duidelijk dat Polen een zeer moeilijke tijd door maakt. De werkloosheid neemt enorm toe, ook in de agrarische sector. Een sanering kan niet uitblijven maar zicht op nieuwe werkgelegenheid in de industrie - zoals indertijd bij ons - is er nog niet. Polen wordt als het ware heen en weer geslingerd tussen Duitsland en Rusland, maar zal in ieder geval een keuze moeten ma ken. Sommigen vrezen dat voor Duitsland kiezen tot gevolg zal hebben dat Polen een kolonie van West- Europa wordt en de Polen "de negers van Europa". Voor Rusland kiezen lijkt echter nog onaantrekkelijker. Politiek ontladen de spanningen zich meer en meer in de anti-semitische sfeer. Als je dan net de voormalige concentratiekampen Auschwitz en Birkenau bezocht hebt slaat de schrik je om het hart. Mijn conclusie is ook daarom: Polen is ook onze zaak. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 1