We rekenen geen arbeid, alleen machinekosten" Pachtwet ondermijnd Samenwerking op Schouwen-Duiveland Bestaande praktijk legaliseren In Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland bestaat al jaren een samen werkingsverband tussen vier boeren. Ze hebben een volledige samen werking op het gebied van machines met uitzondering van het kanten maaien, uien zaaien en 50% van de oogst van gladiolen. "We reke nen geen arbeidskosten, alleen kosten van de machines", vertelde een van de participanten de heer Kuyper uit Ouwerkerk. De KNLC bestuursleden luisteren naar de uiteenzetting van de leden van het samenwerkingsverband. Midden vooraan KNLC-voorzitter Marius Vare kamp en ZLM-voorzitter Huib van der Maas (foto Joop van Houdt). Het samenwerkingsverband vertelde hun relaas aan het hoofdbestuur van het KNLC. Van links naar rechts zoon Kuyper, vader Kuyper, Dalenbout, Den Hamer en achter Den Hamer Manni. Deze vorm van samenwerking is 25 jaar geleden al ontstaan. Kuyper: "Na de overstroming in februari 1953 ontstonden hier op Schouwen- Duiveland en trouwens ook elders in Zeeland zogenoemde saneringsbe- drijven van 13-15 ha. We kwamen er al gauw achter dat deze bedrijven te klein waren om levensvatbaar te zijn en zochten naar vormen van samen werking. Sommige bedrijven gingen veel samen doen met een loonwer ker. Wij zochten het in samenwer king tussen vier bedrijven en dat loopt naar alle tevredenheid". De vier bedrijven zijn in de zeventi ger jaren gestopt met de melkvee houderij. Een portret van een sa menwerking tussen vier totaal ver schillende ondernemingen. Het KNLC-bestuur was onlangs op ex- kursie in Zeeland, en bezocht het be drijf van de familie Kuyper. Varkens Kuyper heeft samen met zijn zoons een gemengd bedrijf met 16 ha ak kerbouw, 2,7 ha gladiolen, waarvan een halve hektare voor bloempro- duktie, 0,2 ha zomerbloemen en 0,1 ha tulpen. In de wei en op de dijk hebben ze ongeveer 50 ooien. Daar naast houden ze 60 fokvarkens en 220 mestvarkens. Ze zoeken naar aanpassing van het bedrijf voor een derde man. Kuyper vertelde dat hij niet zo'n groot liefhebber was van koeien maar wel veel voelde voor varkens. Daarom is hij ook in 1976 met die bedrijfstak begonnen. Toch ziet hij de toekomst voor de varkens zorgelijk in. Hij verwacht dat het bedrijf over vijf jaar geen varkens meer zal hebben. Het zal moeilijk zijn 600 biggen kwijt te ra ken op een overschotmarkt. Ook zal hi} een mestopslag moeten bouwen, omdat hij niet alle mest over zijn grond kan uitrijden. Daarnaast ge ven zijn verouderde stallen proble men. Maar het belangrijkste is toch wel dat zijn zoons niet voor varkens voelen. Misschien dat ze overstap pen op slachtkuikens; dat kan met weinig werk. Een van zijn zonen heeft al verschei dene teelten geprobeerd, zoals zo merbloemen en tulpen. Maar hij heeft de juiste teelt om het bedrijf verantwoord te kunnen voortzetten nog niet gevonden. Misschien dat glastuinbouw mogelijkheden biedt. Onderhoud De familie Manni heeft het weer an ders aangepakt om hun akkerbouw bedrijf toegevoegde waarde te ge ven. Zij dragen zorg voor het onder- 12 houd van een bungalowpark en doen beheerwerkzaamheden in de bossen van Staatsbosbeheer. In het bunga lowpark hebben ze het hele groenbe- heer onder hun hoede. Met de vere niging van eigenaren spreken ze elk jaar af wat er zoal moet gebeuren en daar krijgen ze een afgesproken be drag voor. Bij Staatsbosbeheer be treft het aangenomen werk. Manni heeft sinds 1988 een maatschap met zijn twee zoons. Naast het beheer hebben ze een ak kerbouwbedrijf van 32,5 ha. Hierop verbouwen ze 16 ha gladiolen, 2,5 ha tulpen en 1,0 ha droogbloemen. Daarnaast hebben ze uien, aardap pelen, suikerbieten, tarwe en gras zaad. Van de 16 ha gladiolen teelt Manni er zes voor eigen risiko en tien voor het risiko van andere be drijven. Hij werkt voor de gladiolen- teelt met vijf andere bedrijven sa men. "Het rooien van de gladiolen gebeurt vaak onder erbarmelijke omstandigheden. Ik heb afspraken gemaakt met de loonwerker, zodat we onder alle omstandigheden de gladiolen kunnen rooien. Het werk loopt van de laatste week van sep tember tot 10 november. Een van de nadelen van de gladio- lenteelt is de enorme hoeveelheid zand die er mee komt. We spoelen de gladiolen daarvoor". Manni ziet het als een groot probleem dat na 1993 het spoelwater niet meer op het oppervlaktewater geloosd mag wor den. "Het is op zich schoon, maar er zit teveel slib in". De verwerking van de gladiolen gebeurt op het ei gen bedrijf. "We verpakken ze in m3 kisten, waarvan we er 400 tegelijk kunnen drogen. Alles wordt export- klaar gemaakt. Voor 20 december móet alles klaar zijn". Htf vervolgt: "Met deze teelt hebben we het in het najaar vreselijk druk, maar in het voorjaar hadden we werk over. Daarom zijn we begon nen met de werkzaamheden op het bungalowpark". Dit jaar zijn ze voor het eerst met 6 bedrijven be gonnen met de teelt van droogbloe men. Tot 1996 is de afzet daarvan geregeld bij de veiling. Voor de ken nis over dit gewas gaan zijn zoons naar een studieklub op Tholen. Een voordeel van droogbloemen is dat het een milieuvriendelijke teelt is. Witlof Dalenbout heeft weer een andere manier gevonden om toegevoegde waarde aan zijn arbeid te geven. Hij is in 1982 begonnen met het trekken van witlof. Hij doet de trek zelf, heeft daarvoor een werkruimte en een koelcel. Hij runt het bedrijf met zijn vrouw en 3 parttime medewer- ker(st)ers. Hij is met de witloftrek begonnen om in de wintermaanden ook werk te hebben. Op het ogenblik is de prijsvorming van witlof erg slecht. "Het is een ar beidsintensief bedrijf. Een kist kost ongeveer twee uur werk a raison van 25 gulden per uur. Op het ogenblik is de kostprijs van witlof en de op brengst met elkaar in evenwicht. Er wordt dus weinig op verdiend. "Vooral de nieuwe CAO-tuinbouw heeft mijn bedrijfsresultaat negatief beïnvloed". Naast witlof verbouwt Dalenbout nog wintertarwe, graszaad, pootaar- dappelen, Bintjes, plantuien, zaaiui- en, en gladiolen. Hij is nu met een nieuwe teelt bezig, groene asperges. Als dat niet lukt ziet hij de toekomst somber in. Hij had gehoopt met de witlof zijn bedrijf te kunnen runnen. Maar hij heeft zijn ideaal niet kun nen verwezenlijken. Dalenbout overweegt een baan te zoeken en part-time boer te worden. Vertegenwoordiger Den Hamer heeft tegenwoordig een zeer extensief bouwplan. Op zijn 18 ha verbouwt hij 9 ha graan/gras zaad, 4,5 ha pootgoed, aardappels De pachtwet verkeert in zwaar weer. De praktijk gaat sinds jaren onge controleerd met een boog om de wet heen. Door het terugdringen van vooral grondontsmetting groeit de behoefte aan kortdurende pacht, te gen een prijs ruim boven de norm. De regering komt binnenkort met een wetsvoorstel om kortdurende pacht tot 12 jaar mogelijk te maken. Prijsbeheersing, continuatierecht en andere verworvenheden van de pachtwet zullen daarbij vervallen. Wijziging van de pachtwet moet ver schillende doelen dienen. Tegemoet komen aan de behoefte aan kortdurende pacht, teeltpacht die nu vaak onder de noemer 'verhuur van zaaiklaar land' plaatsvindt. Moge lijkheden scheppen voor de akker bouw om goedkoper aan bedrijfsvergroting te doen dan door land te kopen. Er is al veel te lang ge wacht met aanpassen zeggen voor standers van een wetswijziging. Onaanvaardbaar vanwege de gevol gen voor de reguliere pacht zeggen de tegenstanders van een wetswij ziging. Weerstand De regeringsbeslissing over de Struc tuurnota Landbouw, die onlangs naar de Tweede Kamer ging, spreekt over een aparte regeling voor kortdu rende pacht, maximaal twee termij nen van zes jaar. Ook kortere perioden worden mogelijk als de Grondkamer dat op de gebruikelijke wijze goedkeurt. De regels van de pachtwet voor verlenging van de pacht (continuatierecht), voorkeurs recht, in de plaatsstelling en de pachtprijs gelden hier niet meer voor. In de KNLC-commissie grondge bruik lopen de meningen nog uiteen. De commissie ziet grote voordelen in het legaliseren van de huidige prak tijk rond éénjarige verpachting. Daar bestaat immers altijd het risico van pachtvastlegging. Éénmalige pacht van zes tot twaalf jaar, zoals de regering die voorstelt, stuit echter op grote weerstanden. Het zal tot onaanvaardbare druk op de bestaande pacht leiden menen sommigen. Jannes Wolthuis uit Dedemsvaart is voorstander van een wijziging van de wet. en suikerbieten. De rest van zijn land, zo'n 4,5 ha verhuurt hij. Na dat Den Hamer in 1972 het bedrijf had overgenomen van zijn vader is hij het areaal gladiolen en tulpen gaan uitbreiden. Dat ging op zich aardig. Maar hij heeft geen bedrijfs- opvolger. Toen hij vier jaar geleden gevraagd werd om inkoper te wor den bij de Firma Meijer, handelaar in aardappelen en uien heeft hij niet lang geaarzeld. De financiële resul taten in de akkerbouw waren toen Wolthuis, lid van de commissie grondgebruik van het KNLC, heeft met een broer een Veenkoloniaal ak kerbouwbedrijf. Tachtig hectare ei gendom, ruim zestig hectare erfpacht en dertig hectare 'huren we zaaiklaar'. In de omgeving van De demsvaart kan makkelijk los land voor de aardappelteelt voor één sei zoen gepacht worden. "Maar men is toch altijd wat argwanend. Er is hier toch veel grond die tijdelijk in ge bruik gegeven zou worden als de pachtwet flexibeler was". Vooral de akkerbouw heeft behoefte aan uitbreiding. "Als ze nu in het grijze circuit bij kunnen pachten zijn ze in, voor aanmerkelijk hogere prij zen dan de pachtwet toelaat. Dat moeten we legaliseren", zegt Wolt huis. Het continuatierecht moet van de baan, meent hij. Wolthuis wil ook van de automatische 'in de plaatsstelling' af. Dat legt een zekere druk op de be staande pacht maar die is aanvaard baar, meent hij. "Met de huidige regelgeving help je de pachtwet om zeep". Controle Aart Munters uit Fijnaart is het daar absoluut niet mee eens. Munters is net als Wolthuis lid van de KNLC- commissie grondgebruik en daar naast ondermeer vice-voorzitter van de Zuidelijke Landbouwmaat- schappij. "Dat is een grote grief. Er moet meer controle uitgeoefend worden op de pachtwet. Met name in het Oosten en Oost-Brabant schijnt veel zwarte pacht te zijn. In West-Brabant valt het mee", zegt hij. Munters vindt teeltpacht bespreekbaar al moet er bij onderverpachten wel re kening worden gehouden met de ver pachter. Maar pacht van zes tot twaalf jaar zonder alle belemmeringen van de pachtwet is het begin van het eind, zegt hij. "Iedereen zegt: het wordt een bijzondere vorm in de pachtwet. Maar op langere termijn gaat zo de pachtwet totaal onderuit. Iedere ver pachter gaat proberen zijn grond vrij te krijgen. Dan zijn alle goeie dingen in die wet ook verdwenen". Munters vreest dan dat de situatie zoals die in de jaren dertig was terugkomt. "Ver pachting in rokerige café-zaaltjes aan wie het meest biedt, mensen die ook al slecht. Hij heeft de bollen aan de kant gedaan en is full-time verte genwoordiger geworden. In de avonduren en het weekend boert Den Hamer. Zijn vrouw doet veel werk op het bedrijf, daarbij gesteund door buren en het samen werkingsverband. Hij vertelde dat hij die baan aangeboden kreeg en snel een beslissing moest nemen. "Het bevalt me goed, alleen de ar- beidsdruk is soms enorm", zegt hij. Ingeborg Schuitemaker A.H. Munters alles wat ze bezitten in de waagschaal zetten' Munters is het er ook niet mee eens dat de huidige pachtwet zijn tijd ge had heeft. "Institutionele beleggers zoeken toch een vorm die er op lijkt, hetzij erfpacht, hetzij door de be drijfsgebouwen te verkopen. On danks de pachtwet weet bijvoorbeeld de AMEV een goed rendement te maken door de macht van de grote getallen". De pacht moet wel aantrekkelijker gemaakt worden, door bijvoorbeeld een vrijstelling van pachtinkomen voor de inkomstenbelasting. De ZLM wil desnoods hogere pachtprij zen accepteren. Ruimer Een ruimer beleid door de Grondka mers bij het toestaan van kortduren de pacht kan voldoende tegemoet komen aan de behoefte in de prak tijk. Munters: "Op dit moment wórdt in West-Brabant vrijwel nooit om toestemming gevraagd bij de Grondkamer. Zaaiklaar verhuren zou bijna allemaal via de pachtwet moeten". Hij denkt aan een regeling zoals bij het inscharen van vee. Daar voor mogen sommige Grondkamers toestemming geven, daarop is geen beroep mogelijk. Jannes Wolthuis ziet weinig in een ruimer beleid van Grondkamers. "Dan regel je het nog maar half. Als je wilt dat in de praktijk voldoende gebruik wordt gemaakt dan moet het wettelijk geregeld worden, niet half zodat er toch weer een voet tussen de deur kan. Dan kunnen we net zo goed de huidige situatie houden waarbij de praktijk zichzelf redt. Als je het goed regelt ondergraaf je de pachtwet minimaal". Gerard Westerhof Vrijdag 20 juli 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 12