Indrukwekkend en veelzijdig Finse ontwerpen wereldberoemd Finse ontwerpen zijn wereldbe roemd. We kennen ze op het ter rein van de edelsmeedkunst en serviesgoed, maar ook op gebied van bouwkunst en meubilair staan ze heel hoog. In Otaniemi is een komplex gebouwen door studenten ontworpen en met suc ces geëxploiteerd. Er is een groot congrescentrum met een concert zaal en diverse andere zalen plus mogelijkheden voor maaltijden voor de congresgangers. Tijdens ons verblijf was er een congres gaande over de invloed van bestrijdingsmiddelen en de ge- wasbeschermende middelen voor de landbouw. Dipoli is gebouwd in een omge ving met bomen - rotsen - water. En al deze elementen zijn onder deel van het komplex geworden. Er is gebouwd in de omgeving, met de nadruk op: in. Bestaande bomen werden in het ontwer opgenomen en rotspartijen hun plaats behouden. Zo kwam een heel bijzonder gebouw tot stand. Daar dicht in de omgeving is een hotel gebouwd maar er zijn ook de universiteitsgebouwen rondom. Hout, graniet en glas zijn de voornaamste bouwmate rialen die gebruikt werden bij de bouw van Dipoli waar ook koper (uit eigen kopermijnen) werd ge bruikt. Jean Sibelius Deze componist is de meest be kende van de Finse componisten. Van zijn hand is "Finlandia", wat bij zeer velen bekend is. Toch waren er meerdere grote componisten en schrijvers in de Finse historie. Velen lieten zich door de Karelische klaagzangen inspireren die werden gezongen met begeleiding van de kantele, een snaarinstrument. In het be roemde Finse Epos "Kalevala" wordt dit instrument vele malen genoemd. Een samenvatting van het lange epos werd uitgegeven bij Lemniscaat in Rotterdam on der de titel "De zilveren meren" van K. Bosley. De Kalevala is het Finse heldendicht en ontstaan in de middeleeuwen. Het werd steeds van vader op zoon door verteld. Voor Sibelius is een schitterend monument opgericht in een van de parken. Als men er onder staat en de wind blaast er door dan geeft dat een heel bijzondere sfeervolle klank. Het bos geeft de landbouwbedrijven volop werk in de winter. Archipelago Dit indrukwekkende merengebied ligt ten zuid-westen van de universi teitsstad Turku. Vanuit Turku maakten we een tocht naar de Archi- lelago. Heen per bus over verschil lende eilanden en eilandjes, via bruggen en per veerpont. Alle pon ten varen dag en nacht en zijn gratis Bij elke Finse boerderij hoort een flink stuk bos. De verhouding landbouwgrond-bos was op het bezochte be drijf 1:2. voor iedereen. We maakten kennis met een stuk Kalevala sage. Op een van de eilanden, staande in een kring moesten we alles vergeten, ook de tijd. Verbonden door een groot vis net kregen we een paspoort voor de Archipelago en dronken we onze verbondenheid met de zee en de na tuur in. Daarna ging de tocht door naar de boerderij Sydanpera Manor van de heer en mevrouw Kai en Margareta Nyreen. Vooraf wandelden we door het bos en langs de akkers naar de zee. Daar bovenop de rotsen zijn twee grafheuvels uit zo'n 500 jaar vóór onze jaartelling. Met schepen kwamen de Kelten aan en lieten hun gezin daar achter. Als de mannen op zee waren en er gebeurde iets bijzon ders waarom ze terug moesten keren dan sprongen de vrouwen op "klopstenen" en dat geluid droeg heel ver. We kregen wel de stenen in beweging maar niet voor lang. Onze boodschap zou beslist niet ver zijn gekomen. De grafheuvels, te vergelijken met onze hunebedden, tonen het model van een gestalte met daaromheen veel stenen die het met stenen bedek te graf omsluiten. Heel boeiend wist Kai Nyreen over het hem toebeho rende te vertellen. Turku Een gedeelte van deze stad is heel oud. Na een grote brand in 1827 bleef slechts een klein deel over. De oude huizen herbergen nu een oud heidkundig museum waar oude am bachten en gebruiken worden ge toond. In klederdracht worden de demonstraties gegeven en de oude winkeltjes bevolkt. Tot de Russische bezetting was Turku de hoofdstad van Finland, daarna is Helsinki wat meer zuidwaarts verplaatst en tot hoofdstad van Finland geworden. In 1550 was Helsinki 5 km noordwaarts gesticht, in 1642 naar een gunstiger plek verlegd en in 1812 tot hoofd stad van het land verklaard. Temppeliaukio kerk Deze in de rotsen uitgehouwen kerk ligt aan de rand van het centrum van Helsinki. De hoofdgedachte bij het plan tot bouw was, dat het karakter van de omgeving behouden zou blij ven. Het oorspronkelijke ontwerp van prof. J.S. Sirén werd in uitvoe ring genomen maar de oorlog ver hinderde voortgang. Het werk lag stil van november 1939 tot een nieuw ontwerp van de architecten Timo en Tuomo Suomalainen werd uitge voerd. Men begon 14 februari 1968 en het was gereed voor ingebruikna me op 28 september 1969. Totale kosten 3.85 miljoen F.Mark. De kerk biedt plaats aan 750 personen en is eeri Lutherse gemeente. We be zochten de kerk tijdens een dienst zodat we van de muziek konden ge nieten. Het gesproken woord ont ging ons geheel maar de sfeer voel den we wel. De kerk wordt voor meerdere gelegenheden gebruikt, zo als toneel en concert. Vrijdag 6 juli 1990" osbouwer was klaar met haar opleiding en de beide jongens hebben nog drie jaar voor de boeg. Toekomstplannen in de landbouw hebben voor hen nog geen vaste vorm. Er spelen veel de zelfde faktoren als bij ons. Ze stel den het zo: weinig opbrengst is slecht inkomen in de landbouw; ho ge opbrengsten geven slechte prijzen voor de produkten. Er wordt ook daar gezocht naar nieuwe teelten die meer marktgericht zijn. De verschillen in opbrengst zijn zo als in alle landbouwgebieden afhan kelijk van het weer. De Finnen wa ren zelfvoorzienend en niet exporte rend maar nu produceren ook zij te veel en het ministerie van landbouw zegt dat de boeren er zelf iets aan moeten doen. Hoe dan ook, de voedselprijzen moeten omlaag. Finnen gaan zoals zovelen "licht" eten, d.w.z. minder boter en ander vet. De eierproduktie is te hoog er moet dus een markt gezocht worden voor de overschotten. Finland kan de eigen produktie geen beschermen de maatregelen bieden en de wereld- prijzen zijn erg laag. Voor de bevol king moeten de voedselprijzen om laag. Nu is alles in de winkels voor onze begrippen heel duur. Wat we zagen kostte het dubbele van hier voor de konsument. Inkomen in de landbouw Van oorsprong is Finland een agra risch land en men wil in stand hou den wat er is. Om verpaupering geen kans te geven is er voor de agrariërs een vast basis-inkomen. Daarboven komt dan het niet-belasting-vrije in komen uit het bedrijf. Er zijn nu me rendeels familiebedrijven omdat het aantrekken van vaste medewerkers niet meer kan. Schoon land Er is weinig vervuiling, mede door dat het land dun bevolkt is. De ver vuiling die er is, is afkomstig van het naburige industriegebied. Ook is er zorg over het lozen van afvalwater in de rivieren door bijvoorbeeld de var kenshouderij, die meer intensief is geworden. De varkenshouderij is echter een goede bron van in komsten, die vooral in het zuidelijk deel wordt benut. Maar in het alge meen is het goed gesteld met de na tuur en het milieu in Finland. En er is ruimte voor iedereen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 9