Kontrole op leveranties melk vereenvoudigd Landbouw zit niet op een eiland over geld en goed Vergoedingen en vrijwilligers Avéro en OVYM praten over fusie Toenemende overlast rondom Krammer-Volkerak Afzetkansen Oost- Europa Het komt nog veel voor dat een af nemer de produkten van de boerde rij afhaalt en niet direkt betaalt. Dat er dan problemen kunnen ontstaan is duidelijk. Als de afnemer in beta lingsmoeilijkheden verkeert, kunt u naar uw centen fluiten. Voor de koop van een woning wordt meestal eerst een voorlopige koop akte gemaakt, daarin staat vermeld wanneer de levering en betaling ge schiedt. In sommige koopaktes dient de koper een boete te betalen indien de koper van zijn koop afziet. Maar kan de koper die boete wel betalen? Kan een huurder van een woning z'n huu wel betalen? Indien u zekerheid wilt hebben van betaling kan een bankgarantie wellicht uitkomst bieden. Definitie bankgarantie Een bankgarantie is een onherroepe lijke verplichting van een bank om op verzoek van een schuldeiser (die gene die betaling eist) te betalen, wanneer de schuldenaar (diegene die moet betalen) daartoe niet in staat is. De schuldeiser hoeft dit niet te motiveren. Bij het sluiten van een koop- of huurkontrakt moet dan wel verzocht worden om een bankgaran-® tie. Zijn er betalingsmoeilijkheden dan kunt u, als schuldeiser, met de bankgarantie in de hand naar de bank om betaling te eisen. Naast een bankgarantie wordt een contra-garantie opgemaakt. Hierbij verplicht de schuldenaar zich, wan neer de bank aan de schuldeiser het bedrag heeft uitbetaald, om het be drag aan de bank terug te betalen. De bank heeft echter nog geen zeker heid. De bestaande financiering van de schuldenaar kan worden beperkt of een spaartegoed wordt verpand. Wanneer iemand in dienstbetrek king werkzaam is geldt de beperking van de belastingvrije vergoedingen. Dit betekent dat wanneer een werk nemer een autokostenvergoeding ontvangt van 0,60 per kilometer er sinds 1 januari 1990 een bedrag van 0,16 per km tot het loon moet wor den gerekend. De overige 0,44 zijn dan onbelast. Vorenstaand is ook van toepassing wanneer de werkelij ke autokosten meer bedragen dan 0,44. Deze algemene regel geldt voor een ieder die op enige wijze inkomsten uit arbeid geniet. Wanneer geniet men echter inkomsten uit arbeid? Het antwoord op deze vraag luidt als volgt: "Iemand geniet echter pas in komsten uit arbeid wanneer redelij ker wijze kan worden verwacht dat, op langere termijn bezien, de op brengsten van de arbeid de kosten zullen overtreffen". Belastingvrij Een vrijwilliger die geheel belange loos arbeid verricht en een vergoe ding ontvangt die naar redelijkheid de te betalen kosten niet overtreft, geniet fiscaal gezien geen inkomsten uit arbeid. Dit betekent dat de alge mene regel in die situatie niet van toepassing is wanneer de vrijwilliger uitsluitend een vergoeding voor de werkelijk gemaakte autokosten ont vangt, ook al is deze vergoeding ho ger dan 0,44 per kilometer. Om te beoordelen wat de werkelijke auto kosten zijn en dus wat aan de vrij williger belastingvrij kan worden vergéed, vormen ANWB-normen ecfii goede richtlijn. Ook iemand die gewoon werkt en daarnaast incidenteel (in de avondu ren) als spreker optreedt en van de organiserende instelling als vergoe ding daarvoor enkel een autokosten vergoeding krijgt welke zijn werke lijk gemaakte autokosten niet te bo ven gaat heeft geen last van de 44-cent regeling. Verder verdient de in een resolutie neergelegde vrijwilligersregeling nog enige aandacht. Hier is bepaald dat een vergoeding voor verricht vrijwil ligerswerk van 16,per week en maximaal 800,— per jaar buiten de belastingheffing blijft. Wanneer de vergoeding deze bedragen over treft dan volgt alsnog belasting heffing. Pro deo werken In de praktijk blijkt vaak dat leden of funktionarissen van b.v. een ker kelijke of levensbeschouwelijke, liefdadige of andere instelling pro deo voor die instelling werken. We gens de minder rooskleurige situatie van de instelling wordt vaak afge zien van het in rekening brengen van gemaakte kosten. Het niet in rekening brengen van de ze kosten aan de instelling kan, mits dit geschiedt uit vrijgevigheid, wor den aangemerkt als een gift in het jaar waarin afgezien werd van de de- klaratie. Tot zodanige kosten zijn o.m. te rekenen de niet gedeklareer- de kilometerkosten wegens het ge bruik van een auto. Een verklaring van het bestuur van de instelling dat per auto werd gereisd om b.v. verga deringen bij te wonen zal door de be lastinginspecteur in het algemeen als bewijsstuk worden aanvaard. Giften komen voor aftrek in aanmerking voor zover zij samen meer bedragen dan 1% van het positief onzuivere inkomen en tevens meer dan 120,De maximale aftrek is 10% van dit positief onzuivere inko men. Dit houdt in dat bij een onzui ver inkomen van 50.000,en een gift van 600,het aftrekbare be drag 100,bedraagt. Diverse instellingen hebben een naar algemeen aanvaarde maatschappe lijke opvattingen redelijke vergoe dingsregeling tot stand gebracht. De daaruit voortvloeiende vordering wordt dan kwijtgescholden teneinde giftenaftrek bij de vrijwilligers te be werkstelligen. J.j.C. Zegers Accountantsunie ZLM b.v. Bergen op Zoom Avéro Verzekeringen in Leeuwarden en OVVM Verzekeringen in Gronin gen zijn besprekingen begonnen om de mogelijkheden van een nauw sa menwerkingsverband te onderzoe ken. Beide bedrijven zien daarin be langrijke voordelen in het licht van o.a. de internationalisering van de financiële dienstverlening. Het Avéro-concern zet zijn produk ten af in het hele land, terwijl OVVM Verzekeringen een sterke marktpositie heeft in de provincie Groningen. Bij Avéro Verzekerin gen zijn 1070 personeelsleden werk zaam (inklusief OLM- verzekeringen, die sinds kort is inge lijfd). Bij OVVM werken 70 men sen. Het moge duidelijk zijn dat een bankgarantie een zware druk legt op de financieringsmogelijkheden van het bedrijf van de schuldenaar. De kosten van een bankgarantie De bankgarantie kan doorlopend worden afgegeven of voor bepaalde tijd, bij voorbeeld voor één maand. De kosten van een bankgarantie zijn, als voorbeeld, minimaal 50,plus provisie. De provisie bedraagt 11 promille voor één maand en 3,75 promille voor drie maanden, met een minimum van 55,10. Dus minimaal kost een bankgarantie 105,10. Voorbeeld: Een bank geeft een bankgarantie af gedurende drie maanden ter grootte van 80.000,Dan kost dat aan pro visie 3,75 promille is 300, 50,is 350,.J.L. Mieras Met ingang van 30 juni jl. is de Be schikking superheffing 1988 gewij zigd, om de kontrole op de leveran ties van melk te vereenvoudigen. De eerste wijziging houdt in dat zo dra de melk van het bedrijf wordt afgevoerd, er sprake is van een leye- ring aan een koper. Tot nu toe moest iedere keer aangetoond worden dat daadwerkelijk een levering aan een koper had plaatsgevonden. De wijzi ging is noodzakelijk om tegemoet te komen aan de kontroletechnische problemen die worden veroorzaakt door gebruikmaking van zogenaam de melkmakelaars, die namens de producenten de melk vervoerden en uiteindelijk verkochten en aflever den, vaak in het buitenland. De tweede wijziging houdt in dat vervoerders van melk op het eerste verzoek van de ambtenaar van de Algemene Inspektiedienst alle ge vraagde inlichtingen moet verstrek ken. Dit zal in de meeste gevallen de naam van de producent en koper, en de hoeveelheid vervoerde melk be treffen. Als de vervoerder weigert deze informatie te geven riskeert hij inbeslagname van de tankauto. De Rabobank Nederland heeft een studie gemaakt naar de mogelijkhe den die het Nederlandse agro- bedrijfsleven heeft in Oost-Europa. Hieruit blijkt dat de noodzakelijke opvoering van de zeer lage producti viteit in de Oosteuropese landbouw op termijn goede kansen biedt voor de Nederlandse agrarische, toeleve rende en verwerkende industrie. Om daar later meer te kunnen afzetten moet het Nederlandse agro- bedrijfsleven nu meer in Oost- Europa investeren, aldus het rapport van de Rabo. Het rapport is vooral de situatiie in de DDR beschouwd. M.C.J. Kosten over agrarische CAO-onderhandelingen: Land- en tuinbouw geven elk jaar enkele miljarden uit aan loon. Over de hoogte van die lonen en over de andere arbeidsvoorwaarden wordt, meestal tweejaarlijks, onderhandeld in het Landbouwschap. Laat eerst de werknemers hun eisen maar op papier zetten, was altijd de houding van werkgeverskant. Daar komt echter verandering in. De eerste stappen voor de onderhan delingen over nieuwe CAO's zijn ge zet. De provinciale organisaties is gevraagd om met ideeën te komen voor de CAO's die per 1 maart 1991 moet worden afgesloten. Als die ideeën zijn verzameld en afgestemd, kan zo rond november de eerste on derhandelingsronde plaatsvinden. Er wordt met één CAO begonnen, dit keer waarschijnlijk de tuinbouw- CAO. De uitkomst van de onder handelingen wordt dan zoveel moge lijk vertaald naar de andere CAO's. Landbouworganisaties en voedings bonden onderhandelen in de Sociale Commissies van het Landbouw schap. Het gaat tegenwoordig nog om acht Collectieve Arbeids Over eenkomsten: tuinbouw, akker- en weidebouw, boomkwekerij, bloem bollen, veen- en turfstrooiselbedrijf, loonwerk, bedrijfsverzorging, en cultuurtechnische werken. Flexibel M.C.J. Kosten uit Tholen onder handelt al dertig jaar mee. Hij zit namens het KNLC bij de gesprekken over de akker- en weidebouw-CAO. In die dertig jaar is er niet veel ver anderd, meent hij. "De ene keer is het wat spannender dan de andere. En vroeger, toen er nog CAO's per provincie werden afgesloten was het wat gemoedelijker". Maar de ver houdingen zijn meestal goed. Dat M.C.J. Kosten moet ook wel want de partijen ko men elkaar het hele jaar door tegen, in het Landbouwschap, in de be drijfsvereniging. De hoogte van de lonen staat uiteraard centraal. "Toen ik begon was dat veruit het hoofdpunt, lonen en vakantieda gen", zegt Kosten. "Maar de sociale aspekten zijn de laatste jaren flink uitgebreid". Een VUT-regeling en scholingsprogramma's zijn belang rijke onderwerpen geworden maar ook afspraken over de werkgelegen heid. Dergelijke afspraken zijn een wezenlijk onderdeel geworden van de loononderhandelingen. De werkgevers zetten al jaren flexi beler arbeidstijden op de agenda, zonder veel resultaat tot nu toe. De vakbonden zijn daar mordicus op tegen. Er wordt nogal eens gepleit voor een andere opstelling van de werkgevers, met duidelijkere eisen vooraf. De vrees is dat dan de bonden hun eisen verder verhogen. De Afdeling Sociale Aangelegenhe den van het KNLC kiest voorlopig nog voor een terughoudende opstel ling, maar, zegt voorzitter Dillingh "als je het nuchter bekijkt kunnen de bonden nu ook tijdens de onder handelingen hun eisen nog op schroeven". De voorstanders van een minder afwachtende aanpak krijgen volgens hem de overhand. Loontrend De agrarische CAO- onderhandelaars moeten uiteraard rekening houden met de algemene loontrend. "Je woont niet op een ei land", zegt Kosten. "We kunnen zeggen: het gaat iets minder en iets lager gaan zitten, maar niet te veel". Een probleem is dat de belangen van verschillende agrarische sektoren niet altijd parallel lopen. De tuin bouw heeft er vooral belang bij dat de laagste funktieklassen goedkoop blijven. Daarin zit immers het meeste tuinbouwpersoneel. De meeste medewerkers in akkerbouw en veehouderij zijn echter all-round en zitten in de hoogste funktieklasse. Maar ook een onderhandelaar voor akker- én weidebouw heeft het niet makkelijk. "Als ik met een hoog percentage loonstijging in de akker bouw thuiskom krijg ik te horen: waar moet ik dat van betalen als we voor de tarwe minder krijgen. Dat werkt wel eens tegen elkaar in", al dus Kosten, die zelf een akkerbouw bedrijf met enkele hektares snijbloe men heeft. "De algehele tendens is loonsverhoging. Binnen die éne CAO heeft de akkerbouw wel een beetje pijn aan de veehouderij". Gerard Westerhof De landbouworganisaties in Zee land, Noord-Brabant en Zuid- Holland hebben twee taxateurs aan gesteld om eventuele schade als ge volg van de ontwikkelingen in de Krammer-Volkerak te inventarise ren en te taxeren. Dat zijn de heren A. Vos te Roosendaal en J. Nieu- wenhuyse te Lewedorp. Boeren die schade ondervinden kunnen zich in verbinding stellen met drie personen die de kontakten koördineren. Het Krammer Volkerak is een mooi natuurgebied op de grens van Noord-Brabant, Zeeland en Zuid- Holland. Ten gevolge van de aanleg van de Philipsdam is een gedeelte van dit gebied droog gevallen. De overheid wil deze drooggevallen ge bieden zoveel mogelijk op een na tuurlijke wijze laten ontwikkelen, dat wil zeggen zonder ingrijpen van buitenaf. Dit is natuurlijk heel mooi, zolang dit maar geen overlast veroorzaakt aan de omliggende boe ren. De ervaring in andere gebieden is dat dit wel het geval is. Rondom het Markiezaatsgebied bij Bergen op Zoom kan men daarover meepraten. Ook rondom het Krammer Volkerak begint deze schade nadrukkelijk naar voren te komen. Op 18 juni wa ren de bestuurders van de landbou worganisaties in het gebied bij el kaar om hierover van gedachten te wisselen. Men konstateerde dat via het reguliere overleg geen afdoende oplossing is te bereiken: de omlig gende bedrijven hebben last van overwaaiend onkruidzaad of zullen dit gaan krijgen. Mogelijk zal er ook wildschade ontstaan. De huidige be heerder (de RIJP) en ook het mini sterie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij zijn niet bereid de geleden schade te vergoeden. Als deze hou ding zo blijft zal mogelijk een juridi sche procedure gestart moeten wor den, hetgeen ook reeds gebeurt in het Markiezaatsgebied. In het genoemde overleg is besloten om twee taxateurs aan te stellen die de schade inventariseren en taxeren. Het zijn de heren A. Vos, Roosen daal en J. Nieuwenhuyse, Le wedorp. Koördinatoren Boeren die schade hebben in de vorm van extra bespuitingen, oogst- derving of extra werkzaamheden kunnen zich in verbinding stellen met een van de drie koördinatoren: voor Goeree-Overflakkee is dat de héér C. Frantzen, Oudelandsedijk 6 te Dirksland (tel. 01875-1359), voor West-Brabant de heer Jac. de Bak ker, Heensedijk 10 te De Heen (tel. 01676-2308), voor Zeeland de heer M.C.J. Kosten, Puitsedijk 1 te Tho len (tel. 01667-2339). De betrokken landbouworganisaties (ZLM, NCB, CBTB, HMvL en LTB) zullen voorshands de kosten voor hun re kening nemen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 3