"De champignonteelt op zich is milieuvriendelijk" Vorstschade in boomkwekerij treedt nu aan het licht Veiling Breda: meer omzet ondanks slechte prijzen Eerste pruimen van de vollegrond Snel aanvraag nodig voor bijdrage gasprijs Een milieufanaat is Jos Heeren uit Uden volgens eigen zeggen niet. Wel doet hij op zijn champignonbedrijf alles wat mogelijk is om schade voor de omgeving te voorkomen. Door het gebruik van voor bewerkte compost is de uitstoot van ammoniak verleden tijd. Een in genieus buizensysteem onder het bedrijf zorgt voor een flinke bespa ring van energie én geld. Maar het mooiste is nog dat de champignon teelt afval van andere sektoren opruimt. "Als je een bedrijf hebt en je wilt op het voorkomen van ziekte en in- blijven bestaan, dan kun je niet om het milieu heen. Zijn investeringen ekonomisch verantwoord, dan moet je ze zeker doen". Die filosofie pro beert Jos Heeren (43) sinds jaar en dag in de praktijk te brengen. Zijn champignonbedrijf in het Noord brabantse Uden telt negentien cellen van tweehonderd vierkante meter. Op stapelbedden lijkende stellingen vullen de cel. Ze bevatten de voe dingsbodem voor de champignons. Heeren was er al vroeg bij om meta len stellingen aan te schaffen. Hou ten exemplaren moesten ontsmet worden met het schadelijke natrium- pentachloorfenclaat, dat sinds begin dit jaar is verboden. Hij was het ver bod zeven jaar voor. "We wisten dat het eraan kwam. Nu hoef je niet meer te ontsmetten maar is het een kwestie van doodstomen. Daarmee kom ik op een milieuvriendelijke manier van insekten en schimmels af". Dat is een hele verbetering, vindt Heeren. "Het was niet plezierig om zelf met dat ontsmettingsmiddel te moeten werken. Als je het milieu vervuilt, wat is dan de rekening die je achteraf krijgt? Je bent wel legaal bezig maar toch schaad je je eigen of andermans gezondheid". Een finan ciële aderlating was de aankoop van metalen stellingen destijds niet. Te gelijkertijd werd de teeltmethode aangepast en de produktie ver hoogd. Bovendien zijn de kosten voor het ontsmetten weggevallen. Bezinkput Sinds 1970 wordt niet meer op de sloot geloosd. Aanvankelijk hikte Heeren wel aan tegen de investering die nodig was voor de aansluiting op het riool maar zijn bedrijf bleek het te kunnen trekken. 'Er kwam een forse bezinkput waarin vaste bestanddelen in het afvalwater, zo als grond, achterblijven. Die kunnen dan geen verstoppingen van het riool op hun geweten hebben. "Wat je met zo'n ingreep wint, is de goede naam bij omwonenden. Mensen zien anders vieze troep in de sloot. Dat stond me zelf ook tegen. Je leest van alles in de krant over milieuvervui ling. Dan moet je ook op het bedrijf kijken: wat kunnen wij doen". Veel bestrijdingsmiddelen gebruikt Jos Heeren niet meer. Alleen insek ten en mollen (een schimmel die over de paddestoel heengroeit) worden ermee uitgeschakeld. Om chemische middelen zoveel mogelijk achter slot en grendel te houden ligt de nadruk sekten. Alles wat de kwekerij ingaat moet gezond zijn. Door hygiënisch te werken moet het ook zo blijven. Dat gebeurt door het filteren van de lucht en door goed schoon te maken. Ook houdt Heeren de kwekerij pot dicht. Insekten zouden via scheuren en gaten naar binnen kunnen komen. "Biologische bestrijding van vliegen is in opkomst", zegt de Udense champignonteler. "Een goed nieuw apparaat is de vliegenlamp. Het blauwe licht trekt de insekten aan. Die worden geëlektrokuteerd. Maar in de zomer red ik het niet met de lamp alleen. Als er een plaag uit breekt, moet ik toch een bestrij dingsmiddel gebruiken. Dat is altijd vervelend werk. Daarom houd ik de vorderingen van het proefstation Horst in de gaten. Zij zijn bezig met aaltjes die de vliegenlarven opeten". Met hulp van de computer zorgt Heeren voor een goed klimaat in de cellen. Champignons die goed groei en hebben meer weerstand tegen in- fekties. Bovendien wordt door een gunstig klimaat de teeltduur korter. Juist op het einde van de teelt wordt de druk van infekties groter. Die fa se is Heeren vóór. Ook het gebruik van doorgroeide en geënte compost is goed voor het milieu. Gewone compost moet op het bedrijf eerst een week uitzweten. De temperatuur wordt dan flink opgevoerd om scha delijke beestjes uit de compost te krijgen. Daarbij komt ammoniak vrij. De compost die Heeren koopt is al uitgezweet. Zo blijft het Udense milieu een dosis verzuring bespaard. Energiebesparing Het nieuwste van het nieuwste is een systeem voor energiebesparing. De doorsnee-champignonteler gebruikt nogal wat energie. Voortdurend moet de temperatuur aangepast wor den aan het teeltstadium. Heerens systeem leidt binnenkort lucht via een stelsel van kanalen onder de grond door. Vervolgens wordt deze gebruikt voor ventilatie van de cel len. In de winter is de lucht onder de grond warmer dan de buitenlucht, in de zomer is ze koeler. "Door de ak- tualiteit van het milieu is de gedachte aan dit systeem ontstaan. Maar er zitten ook ekonomische voordelen aan. Ik bespaar zestig cent per vier kante meter. Dat is 2300 gulden per jaar. Ik heb anderhalf a twee ton in het systeem geïnvesteerd". Champignonteler Jos Heeren heeft een ingenieus buizensysteem onder de grond aangelegd, waarmee veel energie kan worden bespaard. "Dat spaart geld, en het milieu". Vooral het afkoelen in de zomer vraagt veel energie.* Heeren heeft daar het volgende op gevonden. De warmte die de koelmachine afgeeft gaat naar het verwarmingscircuit. In de tijd dat het nodig is om te stoken, kan die warmte benut worden. Hoe veel dat bespaart, is in dit beginsta dium nog niet bekend. "De champignonteelt op zich is mi lieuvriendelijk", zegt Heeren. "Het gaat om een schimmel die afvalstof fen opruimt. Wat zouden we anders met al die paardemest aanmoeten? Er blijft een hoogwaardige voe dingsstof over: champost. Dat is af gewerkte compost. Jammer dat we in het verleden fouten hebben ge maakt in de champignonteelt. We hebben middelen gebruikt die later schadelijk bleken te zijn voor het mi lieu. Dat was volledig legaal, hoor, want die middelen waren toege staan. Maar als we vijftien jaar gele den geweten hadden wat we nu we ten, dan waren er veel problemen voorkomen. "Ik ben geen milieufanaat", ver volgt Heeren. "Zo moet het zeker niet overkomen. Maar we moeten wel rekening houden met het milieu. En niet alleen omdat erover geschre ven wordt. Wij mensen hebben een eigen verantwoordelijkheid voor wat er om ons is: mensen, dieren, din gen, planten. Er zijn bij ons vijftien mensen aan het werk. Daar heb je ook een stukje verantwoordelijkheid voor. Voor het milieu, voor de veiligheid, Voor het vierde achereenvolgende jaar heeft de R.B.T. veiling ook in het eerste halfjaar van 1990 een om zetstijging van ruim 8,5% kunnen realiseren. De omzet steeg in deze pe riode met 12 miljoen gulden van 134 miljoen in 1989 tot 146 miljoen in 1990. Deze toename kan grotendeels wor den toegeschreven aan een stijging van de hoeveelheid aangevoerde pro- dukten van meer dan 15%. Natuur lijk heeft de fusie van januari jl. met Op de Coöperatieve Tuinbouwvei ling Zeeland te Kapelle werden vrij dag 29 juni de eerste pruimen van de vollegrond aangevoerd door J.K.A. Dagevos uit Wemeldinge. De eerste Early Laxton wordt een week eerder aangevoerd dan vorig jaar. Koper van deze primeur was Kommissio nair L. van Langevelde te Krabben- dijke die 4,20 per kilo betaalde. Vrijdag 6 juli 1990 de veiling in Bergen op Zoom daar aan voor een groot deel bijgedragen. De omzet van deze fusie-afdeling van Breda steeg in deze periode met 1,7 miljoen van 9,3 miljoen in 1989 tot meer dan 11 miljoen in 1990. Door deze fusie met de Bredase groenteveiling krijgt ook het teeltge- bied rond Bergen op Zoom weer kansen voor de toekomst. Maar ook teeltuitbreidingen en het goede weer in het vroege voorjaar waren debet aan de aanvoertoename die hun weerslag hebben gekregen in de prijsvorming. Veel produkten waaronder glasaardbeien, paprika's, tomaten en bladprodukten hebben in het eerste halfjaar te kampen gehad met een slechte prijsvorming. Bij veel produkten is op dit moment, door de grote aanvoertoename, de grens bereikt waarbij produkten te gen een goede prijs kunnen worden afgezet. Wel worden er door deze la gere prijzen voor vele produkten nieuwe afzetmarkten gecreëerd, die wellicht in de toekomst voor wat ex tra ruimte op de afzetmarkt zorgen. Ondanks de slechtere prijsvorming Hoe kun je schoon en toch rendabel produceren? Voor veel boeren en tuinders een vraag, voor anderen een weet. In deze serie artikelen komen die "anderen" aan het woord. Kollega's die op hun manier een steentje bijdragen aan het schoonhou den van het milieu. Ze wachten niet op regels van de overheid maar zijn zelf aan de slag gegaan. Deel 12: Jos Heeren, champignonteler. voor een goede werkplek. Op ons bedrijf gaan ekonomie en milieu hand in hand. Kijk maar naar die stellingen en dat buizensysteem. We hebben het daar echt mee ge troffen". voor vele produkten heeft de veiling toch een omzetstijging kunnen reali seren die ruim boven het landelijk gemiddelde ligt. Tuinders met een gasverbruik van minder dan 30.000 kubieke meter per jaar kunnen over het jaar 1989 bij het Landbouwschap een korting aanvragen op de door hen betaalde gasprijs. De korting bestaat uit het verschil tussen het kleinverbruikers- en het tuinbouwtarief. De tuinders kunnen hiervoor een beroep doen op de Bijdrageregeling kleine gasafna- men 1989. Gelet op het aantal aanvragen in de voorafgaande jaren moeten nog veel tuinders een aanvraag indienen. For mulieren zijn beschikbaar bij de ge westelijke raden van het Landbouw schap. De aanvragen moeten vóór 31 augustus a.s. worden ingediend. Daarna komt men niet meer voor de regeling 1989 in aanmerking. Met de vorstschade in het fruit zal het in WEST-BRABANT over het algemeen wel meevallen. Men ver wacht een produktie van 70-75%. Toch zullen sommige boomgaarden weinig opbrengen. Vooral waar nog oude bomen met Goudreinetten staan en waar tijdens de vorst niet beregend is, hangen er bijna geen appels. De nabloei heeft onder in vloed van de uitzonderlijke goede weersomstandigheden veel rechtgezet. Erg veel schade heeft de vorst toen in de boomkwekerij toegebracht. Het blijkt nu dat onder de zaailingen op veel plaatsen tot 90% is wegge vallen. Doordat regelmatig vorst schade bij de zaailingen voorkomt, zij het in mindere mate, gaan de boomkwekers over op een andere opkweekmethode. Normaal wordt vroeg in het voorjaar gezaaid. Hoe warmer de winter des te vroeger moet het zaad de grond in. Als de temperatuur oploopt gaat het zaad kiemen en om dan geen risiko te lo pen moet zo snel mogelijk het zaad op bedden de grond in. Een ander systeem houdt in dat veel later gezaaid wordt. Het zaad van de bomen uit het bos- en haagplantsoen gaat de koelcel in waar bewaring plaatsvindt bij een temperatuur van even onder de 0 graden. Vorstschade op de bedden wordt zo voorkomen. Een ander voordeel van dit systeem is dat over een veel langere periode het erg intensieve werk verdeeld kan worden. Na eerst in het voorjaar getroffen te zijn door de vorst heeft de fruitteelt nu te maken met bakterievuur. In steeds meer bomen in West-Brabant ziet men de verschijnselen van deze in de fruitteelt zo gevreesde ziekte. Vooral in de streek Dinteloord- Willemstad-Fijnaart zijn veel pere bomen aangetast. Ook de appels zijn er niet vrij van. Deze aantasting op grote schaal heeft vermoedelijk zijn oorzaak in het feit dat door de vorst het jonge hout laat is gaan bloeien. Zijn er dan besmettingshaarden aan wezig dan is het kwaad zo geschied. Toch is het moeilijk om de juiste oorzaak aan te geven. Er zit weinig lijn in. In beschermde gebieden wor den de fruitbomen ook aangetast. Een enkele onderzoeker durft te stel len dat de meidoorn in deze geen grote rol van betekenis speelt. De praktijk denkt er anders over. In Limburg heeft de besmetting met bakterievuur plaatselijk zo hard toe geslagen dat al hele percelen gerooid zijn. Ontwikkelingen die de kweker geld kosten en voor de toekomst nog in onzekerheid laten. Voorlopig is het belangrijk dat de besmettingshaarden in o.a. witbloei ende meidoorn worden opgespoord en vernietigd. Het rooien van zo'n boom op een akker- of veeteeltbe drijf geeft dan na uitleg aan de be trokkene weinig problemen. Wel bij gemeenten en natuurgebieden. Hoe wel niet alles over een kam gescho ren moet worden geven de over heidslichamen nog de meeste pro blemen. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 15