uit dei praktijk De wal keert het schip, maar kom er niet tussen Vooral kleine vermeerderaar betaalt het gelag Aardappelpoolprijzen vallen tegen "Brood en spelen voor het volk" Machtig interessante exkursie Het weer heeft zich weer hersteld de voorbije week. Plaatselijk is er in het LAND VAN AXEL veel regen ge vallen, zo'n 30 mm en dan op zeer korte tijd. Voor de wat zwaardere gewassen tarwe en vlas niet zo gunstig in verband met legering. Op andere plaatsen, met name westelijk van het kanaal is er maar een paar mm neerslag gevallen. Een beetje meer was vooral voor de aardappelen niet weg geweest. Over igens staan de gewassen er prachtig bij. Dit jaar zijn er weinig percelen met wat men anders wel eens ziet, de zogenoemde 'verzopen' plekken. Het is deze tijd van het jaar dan ook zowat op zijn mooist in de polders te kijken. Immers alles is nog fris groen in alle mogelijke groenschake- ringen. Het duurt niet lang meer of de eerste percelen worden weer ge maaid of geoogst. Het graszaad, de vroegste variëteiten, gaan er meestal rond de le juli af. Ook dit jaar valt de luizenbezetting tot nog toe mee. Het scheelt weer, wat in de spuitkosten, en dat is mee genomen. Met het nieuwe oogstseizoen in het verschiet ligt het oude weer achter ons. Arbeidstechnisch gezien al wat langer maar sinds half juni nu ook financieel. Immers de poolprijs van de aardappelen is bekend, de laatste betaling van het graszaad is zowat bijgestort, en ook van de zaai-erwten zijn de resultaten bekend. Om met de laatste te beginnen, wederom geen vetpot. Het saldo loopt ieder jaar terug. Het percentage wat wer kelijk als zaaizaad geplaatst kan worden wordt steeds kleiner. Het graszaad geeft net als ieder jaar gro te prijsverschillen in de verschillende soorten. Naar Engels raaigras is schijnbaar ook weinig vraag ge weest. Veel boeren zullen wellicht te vreden zijn over hun gemaakte aard appelprijs. Ook de poolprijs valt mee, althans wanneer men een hoog percentage frieten heeft kunnen le veren, en betaling is safe. Anders is dat bij enkelen die de aardappels voor twee kwartjes of meer hebben verkocht, maar pas later moesten af leveren. Toen in die periode de markt ineen klapte, bleek ook weer dat in die tijd de kwaliteit zodanig 'achteruit' was gegaan, dat de partij of werd geweigerd of een hoge kor ting kreeg toegepast. Overigens een ontwikkeling die toch regelmatig te rugkeert. Nog steeds zijn er perikelen in ver band met het vervoersverbod van varkens in Zeeuws-Vlaanderen. Met name de kleine fokkers betalen het gelag, en dat al sinds 13 maart. Nu er ook varkenspest gekonstateerd is tegen de Brabantse grens, vraagt men zich hier af of ook daar dezelf de regels van kracht worden als hier. Volgens dagblad 'de Stem' stelt ene inspekteur Van der Kieft dat 4 a 5 km een behoorlijk stuk van de Ne derlandse grens is verwijderd. Besmetting op zo'n afstand is on waarschijnlijk. Dan vraag je je af waar men hier in Zeeuws- Vlaanderen mee bezig is. Zijn de varkenshouders zo tolerant of is de maat vol. Vandaag is het in het LAND VAN ALTENA EN BIESBOS zonnig weer geweest, een verademing na veel sombere dagen. Alles is fors ge groeid in de afgelopen tijd. Verschil lende akkerbouwgewassen zijn dui delijk vóór bij andere jaren ver geleken. De laatste aardappels van de oude oogst zijn op het slot van het seizoen voor aanmerkelijk lagere prijzen verkocht. De nieuwe aardappels zijn tot nu toe redelijk prijshoudend. De prijzen van het vee zijn de laatste tijd niet geweldig, vooral de prijzen van de nuka's gaan als een jojo op en neer. De oorzaak is wel bekend, namelijk de zeer slechte resultaten in de kal- vermesterij. De remedie hiertegen is niet zo gemakkelijk. De kostenkant is al behoorlijk uitgeknepen en op de opbrengsten van het vlees heb je als individuele ondernemer weinig of geen invloed. Komt nog bij de lang zamerhand misselijkmakende regel geving van de overheid, waardoor de kosten weer zullen gaan stijgen. Af ijn we zullen proberen om dit ook maar weer te overleven, want de wal keert het schip wel, maar daar moet je wel tussen uit blijven. Het gras is de laatste weken weer pri ma gegroeid. De kuilplaten raken gelukkig weer vol, terwijl de mais zich ook goed ontwikkelt. Veel goed ruwvoer is voor elke veehouder nog steeds geld waard, alle geklets over ruwvoeroverschotten ten spijt. Want al zijn de krachtvoerprijzen betrek kelijk laag, het moet toch betaald worden en liefst nog vlug ook. En er zijn nog steeds twee manieren om boer te blijven: of veel verdienen, of weinig uitgeven. Kiest u zelf maar. De jacht op de minister van land bouw is ook weer geopend. Nu weet ik echt niet of we daar blij mee moe- Rond de datum dat de kalender de zomer aangeeft is het weer echt Hol lands geworden, alhoewel de neerslag tot nu toe op WALCHE REN spaarzaam is gevallen. Door de Deltawerken is hierin toch weinig verandering ingebracht, de buien gaan meestal in tweeën en ze ver dwijnen Zuid heen of Noord om en wij hebben 't nakijken. Vele gronden in ons gebied kunnen met weinig regen redelijke op brengsten geven, de groei blijft er momenteel goed in, de suikerbieten liggen voor op andere jaren, aardap pels zullen toch eens door nat moe ten regenen op te zware grond zijn de bedden nog nooit doorregend. De aardappelpoolprijzen oogst '89 zijn bekend en vallen in 't algemeen tegen. Het blijkt in dit systeem dat matige prijzen over lange tijd van meer invloed zijn dan hoge prijzen op korte termijn; een rekenkundig gemiddelde is het resultaat. Het gro te verschil in prijs tussen kleine en grote maat drukt des te harder de prijs bij diegenen die een fijne sorte ring hadden wat meestal gepaard gaat met lagere opbrengsten. De prijsvorming van één van de eer ste gewassen oogst '90 (plantuien) is niet hoopgevend. Wellicht dat er nog een gat valt in de loop van het 6 seizoen voor de zaaiuien zich aandie nen, maar de wereld is in dezen ook klein geworden. Uit de ontwikkeling van de afgelopen jaren in de uienver- werking en sorteerbedrijven blijken de kleine sorteerbedrijven de beste perspektieven te hebben. Grotere be drijven stoten deze aktiviteit af of incasseren (nog) de negatieve resul taten. Een vergelijk, met het grote landbouwbedrijf en 't boerenfami- liebedrijf waar gezinsarbeid aanwe zig is en flexibeler bedrijfsvoering mogelijk is. Bij deze laatste wordt echter ook niet van elke gulden bezit en investeringsrendement behaald, maar men hoeft niet elke cent te betalen. Deze maand hebben de leden van Suiker Unie het jaarverslag over 't boekjaar '89 in de bus gekregen. Bij het doorlezen hiervan blijkt dat deze onderneming een goed jaar heeft ge had, wat tot uiting kwam in de bie- tenprijzen en in de toevoeging van kapitaal aan de algemene reserve. Korte en lange termijn politiek ko men in de beleidsbeslissingen om de hoek kijken. Het is wel duidelijk waar bestuur en direktie naar toe willen, een agro-industrieel bedrijf op koöperatieve grondslag. Dit zal inspanning en kapitaal vergen. La ten we hopen dat akkerbouwend Ne derland direkt of indirekt hiervan kan gaan profiteren. Afgelopen tijd met een climax deze week, is hard gewerkt om op de akkerbouwpro- blematiekgerichte herstrukturerings- kommissies vorm te geven. Een groot aantal knelpunten en aan dachtsgebieden is op de rol gezet, kritisch bekeken is er nogal wat 'oude wijn in nieuwe zakken'. Iedere individuele ondernemer zal voor zichzelf moeten beslissen welke kant men uit wil in de bedrijfsvoering, niets nieuws onder de zon, maar la ten we het positief benaderen en vooral de infra-struktuur rondom de akkerbouw proberen impulsen ge ven om zo het beschikbare geld van de overheid binnen te halen. Dat de aktiviteit kamperen bij de boer als laatste in het rijtje genoemd wordt is voor velen in ons gebied te leurstellend en verwonderlijk. De overleving van vele Walcherse be drijven is hier op gestoeld, als re- kreatiegebied hebben we vele pré's en mogelijkheden. Niet voor niets worden grote rekreatieprojekten uit de grond gestampt of zijn in voorbe reiding, terwijl het produkt kampe ren bij de boer stiefmoederlijk wordt behandeld, 't Kan verkeren, het wordt hoog tijd! ten zijn. Want we zijn nu gewend aan de heer Braks en wie weet wat we dan weer op ons dak gestuurd krijgen. Persoonlijk had ik liever, dat de heer Van Noord een funktie kreeg in Nieuw-Zeeland of zo, als het maar ver weg is. Zaterdag 30 juni houden veertien be drijven in deze streek open dag. Daar zijn bloemenkwekerijen en championteeltbedrijven bij maar ook een akkerbouwbedrijf en vee houderijen. U bent van harte wel kom van tien tot vijf uur. In deze tijd van het jaar, waarbij de natuur in het WEST ZUID- BEVELANDSE haar groene glans volop afgeeft en veel van de gewas sen nog in de groeiperiode verkeren kan de landman tevreden toezien hoe zich e.e.a. ontwikkeld heeft. Veel vakantiegangers genieten mee van het groen gestoffeerde land schap. Zeker wanneer het zonnetje daarbij haar warme stralen afgeeft. Het gezegde "Brood en spelen voor het volk" maakt ook in deze tijd nog opgeld. Brood om den brode is voor het merendeel der agrariërs maar broodmager. De akties van de ak kerbouwers begin '90 hebben tot op heden weinig resultaat opgeleverd. En daar het er uiteindelijk op leek dat men zich toen de kaas niet van het brood liet eten, is het uiteindelij ke resultaat toch zeer pover. Al lij ken kruimeltjes daarbij ook op brood. De aandacht voor de spelen is momenteel zeer in trek. Voor dit moment lijkt niets belanger dan dat! Alhoewel, door zijn Braksiaans op treden is de minister van Landbouw en Visserij toch maar lelijk in de knel gekomen. De aan hem verstrekte aantallen gele kaarten kunnen er toch wel eens toe bijdragen dat hij vroegtijdig uit het veld wordt gestuurd. Meerderen kij ken gniffelend toe wat het uiteinde lijke resultaat zal zijn. Zo doorgaan, de rode kaart of tergend moeizaam de finale bereiken. De jongens van Oranje weten inmiddels beter. En de landman zelf, ook hij geniet van de spelen, want van brood alleen kun je niet leven. Toch blijft zijn zorg bestaan, wie biedt hem de transfer tot het telen van winstge vende gewassen. Voor dit moment lijkt hij daarin nog buitenspel te staan. En wat minister Braks betreft, hij zelf zit letterlijk en figuurlijk diep in de stront en daarbij wordt de vis ook nog duur betaald. De geur zal nog lang in zijn kleding blijven hangen. De op hem persoonlijke geldende quotumregels zijn ruimschoots over schreden. Braks blijft zich bewegen tussen hoop en vrees, hiermede is niemand gebaat, zeker de landbouw en visse rij zelve niet, ook al is er nog zoveel brood en zijn er nog zoveel spelen voor het volk. Van een van de eerste gewassen van oogst '90 'plantuienis de prijsvorming niet hoopgevend. De kg-opbrengst is naar het zich laat aanzien hoog Als leden van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting zijn we in groepsverband op exkursie ge weest bij de proefboerderij de Rusthoeve. Door meerdere me dewerkers werden we langs de proefvelden rondgeleid en kregen daarbij ruimschoots tekst en uit leg. Te velde is zo'n exkursie machtig interessant. De granen hadden wel het meeste belang stelling. Grote verschillen waren in de percelen zomergerst qua ras, qua zwaarte en qua stroleng te. In de zomergranen is het ge vaar van gerstevergelingsvirus weer groot. De overbrenging van het virus kan door gevleugelde bladluizen worden gedaan. Win- tergerst is ook een grote infektie- bron, omdat dit gewas vroeg ge zaaid (september) moet worden en de luisbezetting dan nog hoog kan zijn. Percelen zomergerst in de nabij heid van wintergerst hebben kans op een sterke aantasting van gerstevergelingsvirus. Deze ont dekking werd na de inundatie in 1945 al gedaan en daarom kwam er toen al een verbod op de teelt van wintergerst. Op de toenmali ge zoute grond was zomergerst het wonder van Tholen, wat voor topopbrengsten van 75 mud per ha zorgde. Het uitgevaardigde teeltverbod van wintergerst was dus nog niet zo verkeerd na de Tweede Wereldoorlog toen we nog niet over chemische gewas beschermingsmiddelen beschik ten. In het Noorden van het land daar hoorde de teelt van winter gerst altijd al thuis en niet bij ons in het Zuiden. De proefvelden van de aardappe len, de bieten, het graszaad, de erwten en de bonen staan er alle maal goed bij, maar de stand van het vlas is te licht en dat komt el ders ook voor. Het vermoeden bestaat daarom, dat de vlasprij- zen wel zullen gaan stijgen. Meer en meer wordt het vlas door dauwroten geschikt gemaakt voor verdere verwerking. Om de invloed van wisselende weersom standigheden in de nazomer te beperken is er behoefte aan vroe ger rijpende rassen. Bij de beoor deling van de geschiktheid van de rassen voor machinaal trekken wordt in de eerste plaats rekening gehouden met de stevigheid en de veerkracht van het stro en met de wijze van vertakken. Rassen die zwaar trekken geven vooral in dien het gewas niet voldoende droog is, meer kans op beschadi ging van de harrels (vezels). In Zuid-Holland worden op de eilanden plaatselijk minder bie ten geteeld en daarvoor in de plaats zijn spruiten in het bouw plan opgenomen. Zo wordt er overal gezocht naar nieuwe ge wassen en de produktiviteit daar van is daarbij van groot belang. Bij dit alles is de samenwerking tussen de proefboerderijen West maas en Rusthoeve van wezenlijk belang. Twee weten er meer dan één en nieuwe ideeën zullen we op de voet moeten blijven vol gen. In Zeeuws-Vlaanderen zien we jaar in jaar uit overal vogel verschrikkers in het land staan en daar hebben de vogels toch respekt voor. Om bij tarwe een bespuiting uit te voeren tegen afrijpingsziekten is het zeer belangrijk om te weten wanneer en waartegen we ge noemde bespuiting wensen uit te voeren. In de praktijk wordt eer der te laat dan te vroeg gespoten. Vrijdag 29 juni 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 6