Pestponten en PR Fruitseizoen gestart zegge en schrijve Vooral in percelen jonge Gloster komt zware aantasting bacterievuur voor Ponten PR Een groot aantal fruitpercelen in Nederland heeft momenteel te lijden van een infectie met bacterievuur. CVZ-voor/itter Wim de Jager deelde afgelopen woensdag tijdens de algemene ledenver gadering van de veiling mee dat vooral in percelen met een jonge Gloster aanplant de aantasting rampzalige vormen aanneemt. "De infectie met bacterievuur doet zich meer bij appels voor dan bij peren, en dan vooral bij de rassen Gloster, James Grieve en Elstar. We zijn van de ernst van de aantasting erg geschrok ken," zei De Jager. Volgens hem zijn veel telers nog niet door drongen van het feit dat er bacterievuur in hun boomgaard aanwezig is. "Velen denken dat de aantastingen door kanker worden veroorzaakt." De Jager zei dat bijna alle infecties op het midden van het lang- lot zijn begonnen. "De bloemen daar bloeiden tegelijk met de meidoorns. Het is duidelijk dat de bron van de besmettingen in de meidoorns gezocht moet worden. De enige manier om bacte rievuur de baas te worden is dan ook het schoonhouden van de meidoornhagen," aldus de CVZ-voorzitter. Hij voegde eraan toe dat de schade niet overal even groot is, maar dat de fruittelers erop moeten rekenen dat de komende ja ren bacterievuur voor problemen blijft zorgen omdat het prak tisch niet mogelijk is alle besmette takjes weg te knippen. Op veel bedrijven is men al dagen aan het knippen. Het meest be vreesd is de CVZ-voorzitter nu voor een hagelbui: "Als een besmet perceel hagel krijgt kan de infectie zich gemakkelijk ver spreiden, dan kun je de boomgaard wel rooien." Wat betreft de vorstschade toonde De Jager zich veel optimisti scher. De oogst die er hangt valt enorm mee gezien de zware nachtvorsten in april, zei hij. De totale appeloogst, inclusief de kilo's van de uitbreidingen, kan volgens hem zelfs groter worden dan die van vorig jaar. Van sommige rassen hoeft echter weinig geplukt te worden. Zo geeft de Goudrenet gemiddeld maar 30 procent van een normale oogst, terwijl sommige bedrijven hele maal niets hebben. De perenoogst daarentegen wordt veel klei ner dan normaal. Met een oogst van 80 procent komt de Conference er nog het best uit. Het ras Doyenné geeft maar een oogst van 20 tot 40 procent. Omzet De omzet van de CVZ heeft zich dit jaar goed ontwikkeld. "Vo rige week hadden we al voor vijf miljoen gulden meer omgezet dan vorig jaar om dezelfde tijd (22,8 resp. 17,8 miljoen gulden). De grotere aanvoer maar vooral de constant goede perenprijs hebben hiervoor gezorgd. De appelprijzen waren tot april slecht, doch ook deze stegen daarna. Ze zijn nu goed." De eerste appels en ook pruimen van het nieuwe seizoen zijn alweer present. Een week eer der dan vorig jaar werden op de CVZ te Kapelle Yellow Transparant appels aangevoerd, die geveild zijn voor ongeveer twee gulden per kg. De komende appeloogst lijkt overigens, on danks de zware nachtvorsten in april, niet of slechts weinig onder te gaan doen voor die van vorig jaar. Van sommige rassen zal de opbrengst overigens wel tegenvallen. Het bessen- seizoen was al eerder gestart (foto Anton Dingemanse). m H VRIJDAG 2' land- en tuinbouwblad zuidelijke landbouw maatschappij De varkenshouders in Zeeuws-Vlaanderen zijn het spuugzat. Geen varkenspest in het gebied zelf maar toch al ruim drie maanden doen alsof. Begrip heeft in middels plaatsgemaakt voor woede over het domweg negeren van de moeilijke situatie in het gebied door overheid en Landbouwschap. Op de maandag jl. ge houden bijeenkomst (zie pagina 5) was de stemming dan ook bijzonder geladen. Uitzicht op een oplossing werd er ook deze keer weer niet gegeven. Vanuit de ZLM hebben we voortdurend alle mogelijke kanalen be nut om tot een 'werkbare oplossing te komen - helaas zonder resultaat. Ten einde raad hebben we eind vorige week onze advocaat gevraagd de mogelijkheden van een kort geding tegen de Staat te onderzoeken. Het gaat er op lijken dat je beter af bent met varkenspest dan zonder want dan zijn er tenminste duidelijke regels en procedures. Vraag voor mij in dit verband is waarom er in Zeeuws-Vlaanderen onder bepaalde voorwaarden geen overnameregeling kan worden toegepast analoog aan de regeling voor gebieden waar daadwerkelijk var kenspest is geconstateerd. Daarnaast wordt zo langza merhand ook de vraag weer actueel waarom er niet gewoon tegen varkenspest wordt geënt. De situatie in België is blijkbaar zo ernstig dat een dergelijke maatre gel serieuze overweging zou verdienen. Eventuele structurele enting zou dan natuurlijk in Europees ver band aan de orde moeten komen. Ik ben benieuwd naar de discussie. Behalve de varkenspest heeft Zeeuws-Vlaanderen ook te kampen met transportproblemen over de Wester- schelde. De veerboten kunnen het toenemende ver voersaanbod niet meer aan en met de mogelijke aanleg van een vaste oeververbinding (VOW) in het achter hoofd heeft de provincie de laatste jaren een terughou dend beleid gevoerd met betrekking tot de capaciteitsvergroting. Ook voor de agrarische wereld zijn de veren een voortdurend obstakel. Vorige week hebben we met alle betrokkenen de situatie besproken. Volgens de EVO (Eigen Vervoer Organisatie) lijdt het bedrijfsleven in zijn totaliteit 10 miljoen gulden schade per jaar door het wachten voor de ponten. Cijfers ge ven aan dat het totale vervoersaanbod de laatste jaren met 6% per jaar groeit. Overigens is de agrarische sec tor geen bijzondere groeier. De sluiting van de suikerfa briek in Sas van Gent bijvoorbeeld zorgt gemiddeld slechts voor een toename van 1 2 vrachtwagencom binaties per vaart. Dat het daaraan niet ligt heeft de provincie inmiddels gelukkig ingezien. Niettemin wordt ook het agrarisch bedrijfsleven voortdurend geconfron teerd met schade door o.a. vertraging in het vervoer van varkens en rundvee wat ook voor de dieren zelf minder plezierig is. Ook aardappelen, fruit, groenten, enzovoort gaan er bepaald niet in kwaliteit op vooruit om nog maar niet te spreken over kadavers en ander materiaal dat naar Gouda moet voor onderzoek. Al met al is er maar één conclusie en die is dat de provincie Zeeland zo snel mogelijk de vervoerscapaciteit over de Westerschelde moet vergroten - VOW of niet. Zo niet dan wordt het met de dag aantrekkelijker om straks (ju li 1991) door de Belgische Liefkenshoektunnel te rijden. En dat lijkt me nu juist niet de bedoeling. Van de Fransen kan veel gezegd worden maar niet dat ze niet creatief zijn. Zondag werd de Champs Elysees omgezet in een akker met 2% ha. graan. Meer dan een miljoen mensen kwamen kijken naar deze demonstra tie van de Franse landbouw speciaal bedoeld om het imago van de landbouw te verbeteren. Uiteindelijk werd het graan ook nog met de hand en met combines gedorst. Zoiets kost natuurlijk niet weinig maar het was over de hele wereld in het nieuws. Mes com pliments. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 1