"Zolang niet meer bekend is over BSE moet er een importstop komen" Melkaanvoer heeft zich gestabiliseerd Classificatiewedstrijd PVV In belang van gehele rundveehouderij Proefstation voor de varkenshouderij werkt samen met Belgische universiteit ingezonden 'Gekke-koeienziekte' Landelijke Mestbank komt met nieuwsbrief Sterke daling zuivelwaarde De rundveehouders zijn van mening dat de EEG en de Nederlandse overheid zich te zwak opstellen inzake de schapenziekte scrapie die bij runderen voorkomt onder de naam BSE ofwel gekke-koeien- ziekte. Zolang er geen duidelijk inzicht is omtrent de overbren gingsmogelijkheden en besmetting moeten de grenzen dicht. Alleen al om bij de konsument geloofwaardig over te komen en vertrouwen te winnen. Vlees staat toch al in een zwak daglicht. Roodvleesprodu- cent A. de Jonge uit Ovezande en veehandelaar-commissionair J. van de Maden uit Huiten stellen dat het huidige beleid aangaande BSE verstrekkende gevolgen kan hebben voor de gehele Europese rund veehouderij. De klimaatregeling van varkensstal len kan worden verbeterd. Het Proefstation voor de Varkenshoude rij heeft op dit terrein een samenwer kingsovereenkomst afgesloten met het Laboratorium voor Agrarische Bouwkunde van de Katholieke Uni versiteit in Leuven. De samenwer king richt zich met name op het me ten van ventilatiehoeveelheden. Belgische onderzoekers hebben zich reeds een aantal jaren verdiept in de problematiek van het meten van ventilatiehoeveelheden. Zij benade ren dit theoretisch en vullen dat aan met metingen in het laboratorium en in praktijkstallen. Het Proefstation voor de Varkens houderij heeft een proefakkomoda- tie, die als geen ander geschikt is om proeven aan klimaatregelingen on der praktijkomstandigheden te kun nen uittesten en te vergelijken. In Rosmalen kunnen namelijk in twee stalafdelingen alle omstandigheden, behalve de klimaatregeling, gelijk worden gehouden. Ook is een systeem opgebouwd waarmee aller lei klimaatgegevens, zoals windrich ting, windsnelheden, gaskonsentra- ties, temperaturen, etc. uit de stallen kontinu worden gemeten en vervol gens op komputers verwerkt kunnen worden. Binnenkort zullen de eerste experi menten al worden afgerond. De heer G. Ferket uit Sluis heeft de Europ-classificatiewedstrijd van het Produktschap voor Vee en Vlees (PVV) op de Dag van het Schaap gewonnen. De heer Ferket heeft het best van allemaal 18 slachtlamme- ren ingedeeld naar bevleesdheid volgens het zogenoemde Europ- schema en tevens het koud geslacht gewicht van de lammeren het dichtst benaderd. Vorige week donderdag kwam PVV-sekretaris B.J. Odink de hoofdprijs, een slachtlam, bij de familie Ferket afleveren. Roodvleesproducent De Jonge vindt het een slechte zaak. "Zolang er niet meer onderzoekresultaten bekend zijn vind ik het een levensgevaarlijke beslissing van de overheden om in Europa nog Engels vlees toe te laten. Bij de import van Engelse kalveren voor de witvleesproduktie zet ik vraagtekens. Ieder kalf moet als het ware begeleid worden. De certifica ten waarvan exportkalveren zijn voorzien stellen weinig voor. Op korte termijn zal dit voor de kalver- mesters wel problemen geven. Als omgekeerd in Nederland een ziekte onder het vee uitgebroken zou zijn, waarvan weinig bekend is, had En geland al lang zijn grenzen gesloten. Het financiële belang van Engeland mag nooit een doorslaggevend argu- Het antwoord op de vraag naar de herkomst van de 'gekke- koeienziekte' is al gegeven op 13 ja nuari 1923! Dr. Rudolf Steiner, grondlegger van de biologisch-dynamische land bouw, beschrijft in een voordracht (R. Steiner in 'Gezondheid en Ziek te', Zeist 1977, blz. 231 e.v.) dat koeien door het eten van vlees gek worden. Doordat de omzettings kracht van plantaardig voedsel in vleessubstantie van de koe zelf, niet kan plaatsvinden, ontstaat er veel urinezuur en urinezout. Urinezouten werken op het zenuwstelsel en de hersenen: de koeien w($den 'gek'. Voor paarden geldt hetzelfde. Nu weet ik dat een antwoord dat bij na 70 jaar oud is, weinig gehoor vindt. Men neme daarom de proef op de som en voedere één van zijn koeien konsekwent met vlees. Ik ben benieuwd naar de reakties. Het zal blijken dat de waarheid niet modern hoeft te zijn. A. Machiel Middelburg ment zijn om de export maar door te laten gaan". Absurd Helemaal absurd vindt De Jonge het dat nog steeds kadavers in veevoer worden verwerkt. "Als zelfs Engelse geleerden hun eigen overheid waar schuwen en aandringen op snelle maatregelen geeft dat te denken. De afzet en prijsvorming van ons eigen, gezonde vee wordt er niet beter op", aldus de heer De Jonge die in de ZLM veehouderij kommissie de be langen van de stierenmesters behar tigt en tevens plaatsvervangend lid is van de hoofdafdeling veehouderij van het Landbouwschap. Over de incubatietijd van BSE is weinig bekend en dat is juist het kar dinale punt waarvoor onderzoekers waarschuwen. Microscopisch onder zoek stelt nog weinig voor zodat een waterdichte garantie nooit afgege ven kan worden. Gevolgen voor handel "De gevolgen voor de handel wor den nu merkbaar", stelt veehande laar en commissionair J. van de Ma den uit Huiten. "De import van kal veren uit Engeland geeft wat moei lijkheden temeer daar ze op een leef tijd van 6 maanden geslacht moeten zijn. Een afdoende kontrole hierop is bijna niet uit te voeren. Wij moe ten met zijn allen verstandig zijn en denken aan de toekomst. Een voor lopig invoerverbod is de beste oplos sing op dit moment". "Als de ziekte in Nederland terecht komt dan verspreidt het zich over geheel Europa. Men spreekt over een periode van 20 jaar dat de ziekte zich kan openbaren. Onderweg hoor ik van verschillende slagers dat de verkoop van rundvlees terugloopt. Vlees staat niet meer zo hoog aange schreven en met nu BSE er bovenop wordt de konsument wat huiverig. A. de Jonge: "Het is een levensge vaarlijke beslissing om in Europa nog Engels vlees toe te laten zolang er niet meer onderzoekresultaten be kend zijn" (foto Willem Mieras). Alleen al om dit feit moeten de gren zen in Europa dicht", vindt Van de Maden. "Om verspreiding van varkenspest tegen te gaan heeft Nederland een mooi, zo goed als waterdicht systeem. Nederland wil voorop lo pen wat de ziektepreventie aangaat maar aan de andere kant durft zij geen afdoende beslissing te nemen in een zaak die misschien wel van le vensbelang is voor de gehele rund veehouderij. Hieruit trek ik de kon- klusie dat Engeland veel meer macht en belangen heeft dan Nederland. Op deze manier speelt men met de bestaanszekerheid van de gehele vee houderij, om van de gezondheid van de eigen inwoners nog maar niet te spreken". Geloofwaardig De heer Van de Maden merkt nog op dat de landbouworganisaties zelf ook de eventuele gevolgen niet moe ten onderschatten. "Bij het nemen van maatregelen komt men geloof waardig over en dat is op termijn voor de veehouderij de juiste beslis sing. Vooral bij de konsument moe ten we het vertrouwen in een goed produkt niet verliezen". Het terughoudend inkopen door een aantal konsumenten bij de slager houdt niet in dat zij gevrijwaard zijn. In een groot aantal voe dingsmiddelen is beendermeel, waarvan de herkomst niet bekend is, verwerkt als bindmiddel. Verder zijn dierlijke vetten veelvuldig gebruikte ingrediënten. Vaststaat wel dat zo lang er niet meer bekend is op EEG niveau een beslissing genomen moet worden. Jan van Tilburg In het afgelopen jaar heeft de zuivel industrie zich redelijk ontwikkeld. De melkaanvoer stabiliseerde zich, nadat in eerdere jaren sprake was van een sterke daling als gevolg van de superheffing. Dit staat in het jaarverslag van de zuivelbond FNZ. In 1989 werd bij de verwerkende be drijven 10.890.000 ton melk aange voerd. Per saldo werd over het kwo- tumjaar 1989/'90 het kwotum wat betreft de piasleveranties onder- schreden met 205.000 ton. Als ge volg echter van de hoge vetgehaltes in de aangevoerde melk werd een vetkorrektie berekend van 253.500 ton. Inklusief deze korrektie werd het nationale kwotum dus over schreden met 0,44% ofwel 48.500 ton melk. Inklusief bijkoop was voor de Ne derlandse zuivelindustrie in 1989 zo'n 11.590.000 ton beschikbaar; 125.000 ton minder dan in 1988. Van deze hoeveelheid werd ruim 45%, 5,3 miljard kg, verwerkt tot kaas. De produktie van konsumptie- melk en -produkten vroeg ongeveer 15% van de beschikbare melk en die van vol melkpoeder 13%. Het aan deel dat werd verwerkt tot gekon- denseerde melk liep in 1989 terug tot 8,4%. Aandeel koöperaties Van de totale melkaanvoer verwerk ten de in het koöperatieve FNZ- verband georganiseerde fabrieken 84,4%. Dit is 9.185.996 ton melk. Het aandeel van de koöperatieve zuivelindustrie in de verschillende produktierichtingen was in het ver slagjaar als volgt: boter 96,1%, kaas 90,5%, mager en niet-mager melk poeder 78,8%, gekondenseerde De Stichting Landelijke Mestbank heeft het eerste nummer van de nieuwsbrief Mest-in-Balans uit gegeven. De nieuwsbrief bevat zowel konkre- te, praktische informatie als toelich ting bij beleidsontwikkelingen in de mest wereld. Speciaal ten behoeve van belangstellenden uit de akker bouw zal de Mestbank informatie le veren aan Agrotel. De aangesloten akkerbouwers kunnen dan zelf be palen of ze de informatie van de mestbank willen raadplegen. Mest in-Balans verschijnt in principe vier maal per jaar en is gratis verkrijg baar (tel. 03494-60504). melk 81,8%, volle melk 83,3%, halfvolle melk 91,2%, magere en karnemelk 82,2%, room 91,3%. Over de marktontwikkeling merkt het jaarverslag op dat deze ertoe leidde dat zowel voor boter als ma ger melkpoeder het prijsnivo daalde tot interventiewaarde. De kaasmarkt kon zich tot december jl. redelijk handhaven, maar moest toen uitein delijk ook buigen voor de sterke druk op het opbrengstnivo van melkvet en melkeiwit. Het Produktschap voor Zuivel heeft vastgesteld dat de gemiddelde zuivel waarde sedert de 11e periode 1989, toen deze 75,59 per 100 kg melk met 3,7% bedroeg gedaald is tot 65,96 in de vierde periode van dit jaar, dat is van 18 maart tot 14 april. Het betekent een daling van 9,63 of 12,7%. Vergelijkt men deze prijs met die van de 4de periode in 1989 dan bedraagt de daling nog altijd 7,16. Deze daling schrijft het Produkt schap voor het grootste deel toe aan de onder invloed van verlaging van de noteringen verminderde op- brengstprijzen van kaas, die over de gehele periode genomen gemiddeld 20 ct/kg lager uitkwamen. Daarbij komt dan nog de teruggang van de technische opbrengsten van kaas-, poeder- en kondensmelk. Inmiddels nemen de technische op brengsten weer wat toe. Daardoor steeg de zuivelwaarde in de 5de pe riode (15 april tot 12 mei) weer tot 64,61, doch daarna was er weer van een teruggang sprake in verband met de kaasnoteringen, die volgens voorlopige berekening op 63,66, zal uitkomen in de 6de periode dat is van 13 mei tot 9 juni. 17 Vrijdag 29 juni 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 17