Onderlinge solidariteit noodzaak voor landbouw zuidelijke landbouw maatschappij Britse markt voor verse groenten en fruit groeit Ontwerp streekplan Concept milieu-beleidsplan TGV-fenomeen land- en tuinbouwblad VRIJDAG 22 JUNI 1990 78e JAARGANG NO. 4027 Onderzoek afzetmogelijkheden vanuit Zeeland De Britse markt voor verse groenten en fruit is nog steeds groeiende. De laatste jaren komen light-produkten zoals komkommers, aubergines en paprika's steeds meer in de belangstelling. De Britse consument heeft een duidelijke voorkeur voor verse groenten. In de Britse markt voor vers fruit zit eveneens groei. Er is een duidelijke tendens waarneembaar naar steeds kleinere produkten zoals de minigroenten en minifruitsoorten. Ook de belangstelling voor exotics neemt toe. Dit zijn fruitsoorten als meloenen, kiwi's, grapefruit, ananas en avocado's. De consumptie van traditioneel fruit zoals ap pels en peren vertoont daarentegen een dalende tendens. Dit zijn enkele conclusies uit het onderzoek dat vijf stu denten van de Agrarische School Delft hebben gedaan in opdracht van de Zeeuwse Stichting Stimulering Plantaar dige Produktie. Het betreft een vooronderzoek naar mo gelijkheden voor export van fruit en verse groenten naar Groot Londen. Doel was na te gaan welke versprodukten die in Zeeland geteeld kunnen worden perspectief bieden voor de afzet in Groot Londen (6,8 miljoen inwoners.) Sober verpakking De studenten hebben geconstateerd dat het Nederlands produkt, dat in Engeland op de markt komt, vaak sober wordt verpakt. Het Britse publiek leidt daaruit af dat het produkt van mindere kwaliteit is. Een goede promotie is belangrijk. Uit het onderzoek blijkt voorts dat er een ver schuiving plaats vindt van de aankoop van verse groente en fruit van de groentewinkel naar de supermarkt. Daar naast is er in het gebied Groot Londen een sterke concur rentie aan de gang. Het gebied wordt bewerkt door tal van exporteurs. In het kader van hun vooronderzoek hebben de studen ten zich voornamelijk beperkt tot het verzamelen van ge gevens. Zij bevelen op een aantal punten vervolgonderzoek aan. Zij hebben hun rapport woensdag jongstleden in het Landbouwhuis gepresenteerd aan he bestuur van de Stichting Stimulering Plantaardige Produktie. Het jaarlijkse schaapscheerders/eest in Nisse heeft dit jaar een kleine 11.000 bezoekers getrokken, 1000 meer dan vorig jaar. Behalve het scheren van de schapen van de organiserende Stichting Zeeuwse Schaapskudde (zie foto) waren er weer tal van andere activiteiten, zoals een demonstratie met antieke landbouwtrekkers, ouderwets boomzagen, keuringen, een veemarkt etc. Een bijzonderheid was de door een trekpaard aangedre ven rosmolen, die via een tandradoverbrenging een antieke dorsmachine in het werk stelde. Veel bekijks trok de show met Axelse klederdrachten. "Hoeveel videocamera's ik daarop niet gericht zag", vertelt de voorzitter van het organisatiecomité de heer P.J. Elenbaas. Hij zegt dat het streven is zoveel mogelijk ambachten en zo weinig mogelijk commerciële aktiviteiten naar het feest te halen. De opbrengst komt ten goede aan de kud de. (foto Anton Dingemanse). Het is niet eenvoudig om landbouw uit te oefenen an no 1990. De problemen zijn velerlei, soms algemeen, soms concentreren zij zich op een bepaalde tak. Pro blemen in de akkerbouw, slechtere prijzen voor de melk, problemen met de werkvoorziening in de bollen teelt. Zeeland heeft te maken met zijn vaste oeverver binding en Zeeuws-Vlaanderen kampt met een ver voersprobleem in verband met de varkenspest in Bel gië. Met Pinksteren zijn er moeilijkheden gerezen om trent de toegestane hoeveelheden gasten op de mini- campings. Het milieuprobleem belaagt de landbouw in zijn totaliteit. Het wordt ook menens, ledereen voelt duidelijk aankomen, dat na het produceren van bergen nota's en notities er spijkers met koppen geslagen moeten worden in dit goede land. Ook Brabant deelt mee in dit gebeuren. Brabant was vroeger een provincie met industrie en had op de Zuid westelijke klei een landbouwgebied dat er wezen mocht. In de rest van de provincie was er best wat te vinden op landbouwgebied, maar zeker in deze gebie den "droop" de welvaart er niet af. Maar juist in deze zandgebieden is na de oorlog van '40-'45 en ook al daarvoor de landbouw sterk ontwikkeld. En met suc ces! Wat vroeger heide en woest gebied was is tot ontwikkeling gebracht op een manier waar iedereen trots op is. Rijksoverheid en provincie hebben deze ontwikkeling gestimuleerd. Nu 1990, dreigt aan deze ontwikkeling een einde te moeten komen. Sterker nog, men wil de klok niet stilzetten, maar zelfs terugzetten. Met name het Provinciaal Bestuur dat in de nota "Uit spanning naar veerkracht" met de landbouw nog het beste voorhad, kondigt maatregelen aan die voor de landbouw onverteerbaar zijn. Het ontwerp streekplan is uitgekomen. Met name in Midden-Brabant worden op langere termijn duizenden hectares geclaimd voor natuurterreinen. Gelden om deze gronden te kopen zijn er niet, maar wel wordt er als het ware "een stempel op gedrukt" en dat bete kent: landbouw de zekerheid die gij had met deze gron den hebt gij niet meer; wat het precies moet worden zullen we wel zien. Op langere termijn zijn uw bestaansmogelijkheden niet zeker meer. Zeker voor jonge boeren is dit een situatie die onver teerbaar is. Ook de poging die in het ontwerp streek plan gedaan wordt om milieubeleid en ruimtelijke orde ningsbeleid te koppelen spreekt ons slecht aan. En de ze theorie wordt tot aan de bedrijven toe doorgevoerd. Dus een soort bevriezing van de huidige manier van ex ploiteren van een bedrijf. Het was natuurlijk ook niet zonder reden dat vorige week vrijdag zo'n 200 agrariërs aanwezig waren in de Statenzaal te Den Bosch toen het Grondwaterplan in de commissie Milieu aan de orde werd gesteld. Een vijftal agrariërs maakte op waardige wijze gebruik van het recht om in te spreken. In dit Grondwaterplan speelt voor de agrariërs de beregening met grondwater op grasland een grote rol. Verschillende zaken zijn voorlopig teruggewezen naar de onderhandelingstafel met landbouw. Ook het concept milieu-beleidsplan van de provincie Noord-Brabant is uit. Enkele passages: "De mestpro- duktie en de ammoniakuitworp door de intensieve vee houderij dragen in grote mate bij aan de verzurings- en vermestingsproblematiek in Noord-Brabant. De provin cie verwacht van de landbouwsector dat zij o.a. met voorstellen komt om de aanbevelingen van de Com missie Van der Stee (het rapport "Om schone zakelijk heid") te concretiseren voor de korte termijn. Voor de korte termijn zal de provincie nieuwe vestigingen en uitbreiding van veehouderijbedrijven aan stringente be perkingen onderwerpen. Wat de financiën betreft: 14 miljoen aan kosten voor de provincie in de jaren '91-'95 en vanaf '94 elk jaar vier miljoen structureel. Voor de doelgroepen landbouw, verkeer en vervoer en industrie wordt 110 miljoen gevraagd en daarbij ko men dan nog de uitgaven ter uitvoering van het Natio naal Milieu Plan. Dat de benadering van de doelgroe pen een nieuw element is in dit beleid mag op zichzelf best positief benaderd worden. Ook in het N.M.P. vin den we deze benadering. Maar het betekent niet niets wat er op ons afkomt! Om de greep uit het scala van Brabantse perikelen te beëindigen: het TGV-fenomeen. Er liggen verschillen de tracés (zeker vijf). De landbouw zal evenals bij weg- tracés ook zijn keus moeten bepalen en deze te bestemder tijd uit moeten spreken. Ook de vraag of de komst van een TGV gewenst is moet door de land bouw beantwoord worden. Welk tracé ook gekozen wordt, één ding is duidelijk: in West-Brabant zijn ver schillende ruilverkavelingen in zo'n vergevorderd sta dium dat de meeste tracés voor deze TGV voor de landbouw desastreus zijn. U ziet het, en u wist het ook al, er is in Brabant veel aan de hand. Bij de aanvang heb ik u al geattendeerd op de problemen in de diverse takken en de proble men van de twee provincies waarbinnen de ZLM ope reert. Een ding is duidelijk, niet de takken, maar de he le landbouw zal de problemen moeten aanpakken. Wanneer we ons verdeeld opstellen zullen we onvol doende weerbaar zijn. Zo'n vijf procent van de Neder landse bevolking wordt geacht met de landbouw doende te zijn. De inbreng van deze groep in onze economie is aanmerkelijk groter en daar zijn we dan ook trots op. Solidariteit van de gehele landbouw ('t is soms heel moeilijk) zal onze positie versterken in de onderhandelingen. A.H. Munters

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 1