ZLM bepleit steun aan veehouders in Brabant en Zeeuws-Vlaanderen Excursie uienstudieclub Zaoo Vlaamse stedendriehoek interessant afzetgebied Zeeuwse akkerbouw Brief aan minister over gevolgen varkenspest Zeeuws-Vlaanderen Akties ZLM Kritiek onderschreven De stedendriehoek Antwerpen-Gent-Brussel vormt door de groeiende konsumptie een uitbreidende markt 'naast de deur' voor de Zeeuwse akkerbouw. Voor produkten die vers en in goede kwaliteitsstaat op de markt worden aangeboden bestaan goede mogelijkheden. Dit blijkt uit een in opdracht van de Stichting Stimulering Plantaardi ge Produktie (SPP) door zes studenten van de Agrari sche Hogeschool Den Bosch verricht onderzoeksprojekt. De (akkerbouw-)studenten hebben een oriënterend kon- sumentengericht onderzoek verricht naar afzetmogelijk heden van vollegronds-produkten in het gebied dat wordt begrensd door de stedendriehoek Antwerpen- Gent-Brussel. In het onderzoek is o.m. gekeken naar het konsumentengedrag, de kanalen die de produktenstro- men volgen (import en distributie in België, en de export vanuit Zeeland) en de landbouwstrukturen in België en Zeeland. Telersverenigingen De studenten doen de aanbevelingen dat de Zeeuwse ak kerbouwer meer waarde dient toe te voegen aan de ge teelde produkten. De kwaliteit blijft een zeer grote rol spelen, daar de akkerbouwprodukten immers op een zo genoemde verdringingsmarkt worden afgezet. Volgens de studenten kunnen deze meerwaarde en hoge kwaliteit bereikt worden door het oprichten van koöperatieve te- lers/afzetverenigingen, die de afzet van groenten (inklu- sief aardappelen) en fruit naar de Belgische en verwer kende industrie moeten verzorgen. Hierdoor vallen scha kels in de bedrijfskolom van producent naar konsument weg. Ten aanzien van de wensen van de konsument moeten de akkerbouwers zich richten op uniformiteit van het pro- dukt. Ook moeten zij direkt op verzoek verse produkten kunnen leveren. De afnemer heeft daarnaast eisen ten aanzien van de teeltwijze wat betreft gewasbescherming en bemesting. In dit verband merken de studenten op dat op basis van de onderzoeksgegevens gesteld kan worden dat de toekomstmogelijkheden van de biologisch- dynamische en ekologische landbouw wellicht goed zijn, "omdat de vraag naar alternatieve voeding stijgende is". De heer L.Th.J.M. de Wit, koördinator van de stichting SPP, zei tijdens de presentatie van het onderzoekspro jekt vorige week donderdag in Den Bosch, dat de akker bouw in Zeeland zich meer zou moeten richten op de be hoefte van de konsument en minder op produktie. Onlangs bezochten zo'n 20 leden van de uienstudieclub Zuid-Beveland een aantal uienperce- len van de firma Kesselaar, die gespecialiseerd is in de teelt van uien en gladiolen. Dit nam zoveel van de beschikbare tijd in beslag dat de groep nauwelijks toekwam aan de bezichti ging van het sorteerbedrijf in 's-Gravenpo/der. Alle bezochte percelen lagen er schoon en goed bij, zowel op lichte als op wat zwaardere grond (resp. 20 en 35 procent afslibbaar). De heer Kesselaar (links op de foto in een perceel tweedejaars plantuien) liet de groep ook een perceeltje zogenoemde winteruien zien, die overigens niet door hem geteeld waren. In het merendeel van deze in augustus vorig jaar gezaaide uien zat een bloemstengel, waarschijn lijk doordat de planten door het ontbreken van een (lichte) vorstperiode ongestoord hebben kunnen doorgroeien. De teler was al gestart met het - met de hand - oogsten van deze uien (foto Anton Dingemanse). land- en tuinbouwblad VRIJDAG 8 JUNI 1990 78e JAARGANG NO. 4025 zuidelijke landbouw maatschappij m De Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) vraagt minister G. Braks in een dinsdag verzonden brief dringend maatrege len te nemen ten gunste van veehouders die in de problemen zijn geraakt door het vervoersverbod als gevolg van uitbra ken van varkenspest. Het gaat om boeren in de Langstraat en in Zeeuws-Vlaanderen. Vanuit deze gebieden komen steeds sterkere signalen die wijzen op een noodsituatie. De ZLM schrijft de minister dat de vervoersverboden door de veehouders lang niet altijd als redelijk worden ervaren en ook vanwege de lange duur niet meer als rechtvaardig worden gezien. De ZLM ondersteunt de noodkreten van de getroffen veehouders en dringt er op aan de door hen bepleite maatre gelen te nemen. De Kring Langstraat van de ZLM is van mening dat de verant woordelijke instanties (R.V.V., R.I.D.) ernstig in gebreke zijn gebleven in coördinatie en berichtgeving naar alle betrokke nen. Er is onvoldoende rekening gehouden met de belangen van de rundveehouderij in de Langstraat. De ZLM-leden in de Langstraat constateren onder andere dat de begrenzing van het besmette gebied slecht is aangegeven, dat de aandui dingsborden te klein en te weinig in aantal zijn, dat deze te vens vaak op de verkeerde plaatsen staan en dat de tekst op de bordjes vaak onvolledig en dus onjuist is. De Kring is voorts van mening dat het vervoersverbod voor rundvee onnodig is, omdat er voorzover bekend geen direct veterinair aantoonbaar verband is tussen het verplaatsen van varkenspest en het vervoeren van rundvee. Het kringbestuur dringt aan op directe schriftelijke berichtgeving aan alle be trokkenen zodat men nauwkeurig weet wat wel en niet mag en welke ontheffingen mogelijk zijn. Verder wenst men meer en betere borden langs de weg zodat veevervoerders tijdig een andere route kunnen kiezen. Ook wil de Kring dat de be trokken instanties beter gaan samenwerken. De ZLM heeft aan de minister laten weten deze conclusies volledig te on derschrijven. Verder heeft de ZLM adhesie betuigd aan een brief van vier varkenshouders uit Zeeuws-Vlaanderen aan minister Braks, waarin zij dringend verzoeken het vervoersverbod in hun ge bied op te heffen. De varkenshouders schrijven dat zij ernsti ge schade lijden van het vervoersverbod, terwijl er in Zeeuws-Vlaanderen geen varkenspest is geconstateerd. Zij dienen slechts als buffer om de varkenspest uit België tegen te houden. Een wekelijks biggenoverschot van ruim 300 ver oorzaakt een sterke prijsdaling. "Omdat na drie maanden de situatie voor ons nog steeds volstrekt uitzichtloos is, zijn wij van mening dat het onrechtvaardig is om deze financiële of fers op een kleine groep af te wentelen. Wij zijn van mening dat wij na drie maanden waakzaamheid en extra moeite in eerste instantie eindelijk recht hebben op een opheffing van het vervoersverbod. Indien u hierop niet wenst in te gaan, hebben we minstens recht op een evenredige opbrengst als in andere gebieden van ons land. Wij varkenshouders, die ook akkerbouwers zijn, zien nu ook onze tweede poot van onder ons bedrijf weggezaagd. Het getuigt van onbehoorlijk bestuur deze situatie te laten voortbestaan", aldus de var kenshouders uit Zeeuws-Vlaanderen in hun brief aan de mi nister. De ZLM is het ook met deze brief volledig eens en heeft dat aan de minister laten weten. Het gaat in Zeeuws-Vlaanderen met name om 40 a 50 kleinere zeugenhouders, die zwaar worden getroffen door het nog steeds van kracht zijnde ver voersverbod. De brief aan minister Braks is een van de vele akties die de ZLM heeft ondernomen naar aanleiding van uitbraken van varkenspest en de daaropvolgende overheidsmaatregelen. In gesprekken en brieven aan de verantwoordelijke instanties is herhaaldelijk begrip en steun gevraagd voor de veehouders, die gedupeerd worden door het vervoersverbod. Zo heeft de ZLM op 2 april jl. het KNLC per brief gevraagd de minister te bewegen tot financiële tegemoetkomingen aan de getroffen varkenshouders in Zeeuws-Vlaanderen en een betere be richtgeving aan de veehouders in Midden Noord-Brabant. Op 25 april jl. heeft de ZLM een brief geschreven aan de direc teur van de Veterinaire Dienst van het ministerie waarin de problemen als gevolg van het vervoersverbod in het gebied rond De Moer nog eens nadrukkelijk onder de aandacht zijn gebracht. Op 11 mei jl. heeft de ZLM opnieuw per brief om begrip en steun gevraagd voor de moeilijke situatie van de varkenshouders in Zeeuws-Vlaanderen. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft in zijn vergadering van 1 juni jl. de kritiek vanuit de Kring Langstraat op de onduide lijke regelgeving nadrukkelijk onderschreven. Vooral het ont breken van een duidelijk aanspreekpunt in Brabant werd aan de kaak gesteld. Het hoofdbestuur heeft er begrip voor dat ingrijpende maatregelen noodzakelijk zijn, maar meent dat ontheffingen onder strenge controle in ruimere mate mogelijk moeten zijn. Anders zal het aantal illegale transporten alleen maar toenemen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 1