Funktioneren Kommissie Grond en Pachtprijspeil ter diskussie Vekabo- nieuws Bloemenveilingen zien omzet stijgen Maatregelen varkenspest weer versoepeld Schaapscheerdersfeest Nisse Werking en werkingsduur van desinfektiemiddelen De KNBTB stelt in een brief aan het Landbouwschap het funktioneren van de Kommissie van Advies voor het Grond- en Pachtprijspeil ter dis kussie. De standsorganisatie betwij felt of de kommissie gezien haar hui dige status en samenstelling wel het meest geëigende kollege is voor on derhandelingen met het ministerie over de pachtprijs. De kommissie funktioneert niet meer als een ad vieskollege voor de minister maar wordt door het ministerie meer ge zien als overleg- en onderhande lingsplatform. Ander bezwaar is dat ze steeds minder de rol van onafhan kelijk adviseur vervult. De brief is inmiddels in de Kommissie Grond gebruik van het Landbouwschap aan de orde geweest. Daar is beslo ten de kwestie voor te leggen aan de andere organisaties die in het Land bouwschap zijn vertegenwoordigd. Volgens de heer C.H.C. van Rooij, sekretaris van de Kommissie Grond gebruik van de KNBTB, is de kom missie van Advies voor het Grond en Pachtprijspeil destijds ingesteld als onafhankelijk adviseur. "Bij ons bestaat nu sterk de indruk dat het funktioneren nogal gestuurd wordt door de organisaties waarmee de le den bindingen hebben. Verder wordt door de openbaarheid van de diskus- sies, waarmee we overigens geen problemen hebben, de standpuntbe paling van de diverse belangenorga nisaties steeds belangrijker in het overleg en ook daardoor is het ka rakter van het adviesorgaan zich gaan wijzigen. We vragen ons verder af of de kommissie gezien de libera lisering die op het gebied van de pacht in diskussie is wel de juiste on afhankelijke adviespartner is. En is het juist dat er mensen inzitten die zowel onafhankelijk adviseur zijn als bestuurlijke verantwoordelijk heid dragen binnen het Landbouw schap? Mag je onafhankelijke des kundigen in onderhandelingssitua ties brengen? Al deze overwegingen, tesamen met het feit dat de samenstelling van de kommissie de laatste tijd aanzienlijk is gewijzigd, - zo heeft een CNV-er zijn plaats ter beschikking gesteld terwijl de minister een lid van de Stichting Agrarisch Vastgoed in de kommissie heeft benoemd - lij ken de KNBTB reden genoeg om te be kijken of de kommissie in zijn huidi ge samenstelling wel moet blijven funktioneren. Een konkreet alterna tief heeft de KNBTB nog niet. "We zeggen ook niet dat de kommissie moet worden afgeschaft, we willen eerst een evaluatie en dan zien we verder". Mr. E.E. Boonstra uit Groningen die lid is van de Kommissie van Ad vies voor het Grond- en Pacht prijspeil en tevens adviseur van de Bond van Landpachters en Hypo theek Boeren, zegt het wel met de door de KNBTB geschetste situatie eens te kunnen zijn. Gaandeweg heeft de publiciteit de exklusiviteit van de kommissie aangetast en daar mee ook de objektiviteit van de ad viezen. J. Wierenga Bloemenveiling Berkel en Bloemen veiling Westland zagen vorig jaar beide hun omzet stijgen: Bloemen veiling Berkel met 5,9% tot 230 mil joen gulden, Bloemenveiling West land met 3,7% tot 1,48 miljard gul den. Evenals in 1988 steeg de planten- omzet vorig jaar met 15%. Ver wacht wordt dat deze lijn zich de ko mende jaren zal voortzetten. Dit me de vanwege het feit dat de teelt van planten in De Kring, het vestigings- gebied van Bloemenveiling Berkel, nog steeds toeneemt. Bloemenvei ling Westland signaleerde een nieuw beeld. Voor het eerst sinds een reeks van jaren steeg de omzet minder dan verwacht. Deze ontwikkeling werd met name veroorzaakt door de opti male weersomstandigheden van 1989. Deze hebben geleid tot een ex tra grote aanvoertoename, maar de prijsvorming bleef daarentegen achter. De beide bloemenveilingen Berkel en Westland verwachten de komende jaren een verdere stijging van hun plantenom- zet. Deze steeg in 1989 - evenals in 1988 - met 15 procent. Met ingang van woensdag 30 mei 1990 zijn de maatregelen die betrek king hebben op het vervoersverbod van vee in Noord-Brabant versoe peld. Deze maatregelen waren eind maart 1990 ingesteld omdat op een bedrijf in De Moer een geval van klassieke varkenspest was ge constateerd. De maatregelen waren al eerder ver soepeld, maar door een tweede geval van klassieke varkenspest op 9 mei jl. in De Moer weer aangescherpt. In het beschermingsgebied, dat in een straal van circa 8 kilometer rond het bedrijf in De Moer ligt, veran dert niets. Dit houdt in dat nog steeds geen vee mag worden ver voerd en dat ook niet met lege vee wagens mag worden gereden. De versoepelingen hebben betrekking op het toezichtsgebied. Het toe- zichtsgebied ligt om het bescher mingsgebied. De buitengrens van het gebied is ruwweg de lijn Tilburg, 's- Hertogenbosch, Bergsche Maas, Raamsdonksveer, Breda en weer Til- Recentelijk is op de Gezondheids dienst voor Dieren te Boxtel een on derzoek afgesloten naar de werking en werkingsduur van enkele desin- fektiemiddelen. In dit onderzoek is gekeken naar een aantal faktoren die de werking van desinfektiemiddelen kunnen beinvloeden, namelijk: tem peratuur, veroudering, vervuiling en inwerkingstijd. Het onderzoek heeft zich beperkt tot slechts drie groepen desinfektiemid delen met als werkzame stof: een Chloorverbinding, een Quaternaire ammoniumverbinding (quat) en een kombinatiepreparaat bestaande uit een Aldehyde en een Quaternaire ammoniumverbinding (aldoquat). De belangrijkste bevindingen uit dit onderzoek waren: 1Alle drie geteste middelen werken goed bij temperaturen boven de 15°C. 2. Chloorverbindingen lijken het Stichting Gezondheidsdienst voor dieren in Noord Brabant minst gevoelig voor temperatuurda lingen. 3. De Quat en de Aldoquat bleken vrij slecht te werken bij lage tempe raturen. Dit is speciaal van belang in de winterperiode. 4. Quaternaire ammoniumverbin dingen bleken vrij gevoelig te zijn voor vervuiling. 5. Voor gebruik in een laars- ontsmettingsbak lijkt een quater naire ammoniumverbinding onge schikt. Het best scoorde hier het kombinatiemiddel. De chloorverbin ding bleef het langst werkzaam. Enkele maanden geleden stond in Vekabo-nieuws dat de ANWB van plan was een gids voor kam- peerboeren uit te geven. De voor bereidingen hiervoor zijn volop bezig. In het blad "Oogst" werd hieraan een groot artikel gewijd. Hieruit blijkt dat de ANWB van mening is dat zowel de rekreant als de ondernemer er mee ge diend is dat een goed overzicht van het aanbod wordt gegeven. De ANWB wil daarom een zo kompleet mogelijke lijst met adressen van kampeerboeren uit geven, met daarin informatie over het kamperen bij de boer. De kampeerder kan zo zelf een keuze maken waar hij of zij wil overnachten. De ANWB heeft enkele normen opgesteld waar aan het terrein moet voldoen om te worden opgenomen in de ANWB informatiebrochure: a. de mini-camping moet een wettelijke status hebben, d.w.z. toestemming hebben van de ge meente; b. er moeten minimaal vijf toe ristische standplaatsen zijn; c. het terrein moet voorzien zijn van minimaal één wastafel en een toilet, en de aanwezigheid van een warme douche vindt de ANWB ook zeer belangrijk. In "Oogst" zat ook een bon die ingestuurd moest worden als men geïnteresseerd was in opname in de ANWB-brochure. Het instu ren van deze bon was voor Vekabo-leden niet nodig, want AMPLKtN \czy>otK \tDtKATIt Zt ELAND alle adressen van de leden zijn door Vekabo aan de ANWB doorgegeven. Deze zomer kan dus ieder Vekabo-lid een inspek- teur van de ANWB verwachten. U kunt dan zelf beslissen of u wel of niet opgenomen wenst te wor den in de ANWB-brochure. Naar verwachting zal deze brochure dan in het voorjaar van 1991 ver schijnen. Op het moment dat ik dit artikel schrijf zitten we aan de voora vond van Hemelvaart. Dankzij het goede weer, belooft het zeer druk te worden. Navraag bij Vekabo-leden in de gehele pro vincie Zeeland gaf het volgende beeld: Op Schouwen-Duiveland wordt het zeer druk, waarschijn lijk een bezettingsgraad van 100%, uitgezonderd enkele cam pings in het achterland. Walche ren geeft hetzelfde beeld, ook hier wordt een zeer grote drukte verwacht. Zeeuws-Vlaanderen zal aan de kust ook vol zijn. Er is echter één verschil: in de gemeen te Oostburg mogen er maar 5 eenheden per bedrijf geplaatst worden en op Schouwen en Wal cheren 10. Wanneer laat de ge meente Oostburg haar starre houding eens varen en laat zij haar kampeerboeren met Hemel vaart ook 10 eenheden plaatsen? Er is nu een nieuwe wethouder van rekreatie, misschien kan zij hier verandering in brengen. De kampeerboeren in Zeeuws- Vlaanderen hopen het van harte. burg. In dit gebied mag vanaf woensdag 30 mei weer alle vee wor den vervoerd behalve varkens. Ook mag hier weer met lege veewagens worden gereden. De Veterinaire Dienst van het mini sterie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij heeft de beslissing geno men op grond van de stand van het onderzoek naar de verspreiding van het virus. In het hele land blijven overigens nog steeds de var- kensmarkten geschorst. Open dagen Cranendonck Regionaal Onderzoekcentrum Cra nendonck houdt op woensdag 27 en donderdag 28 juni zijn jaarlijkse zomer-open-dagen. Het thema is de ze keer "Rondom Mest". U bent 's morgens of 's middags van harte wel kom. De tijden zijn van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. U wordt in groepen rondgeleid. Een rondgang duurt ca. 2 uur, en gedu rende het eerste uur worden de groe pen samengesteld. Op grond van het uitgevoerde on derzoek werden de volgende aanbe velingen gedaan: a. Gedurende de winterperiode moet men rekening houden met een vertraagde werking van het desin- fektiemiddel en is een langere inwer kingstijd vereist. b. Indien men ook in de winter een voldoende werkzame laarsdesinfek- tiebak wil hebben, is het raadzaam deze niet buiten de stal te plaatsen, maar binnenin de stal. c. Het is aan te bevelen om het des infectans regelmatig te verversen. De chloorverbinding elke week, de aldoquat om de 2-3 dagen. Indien er sprake is van intensief gebruik, dan verversen als er zichtbare vervuiling heeft plaatsgevonden. d. Het blijft altijd raadzaam om materialen goed te reinigen, alvorens ze te desinfekteren. Op zaterdag 16 juni zal weer het Schaapscheerdersfeest in Nisse wor den gehouden. Deze oude ambachten- en veemarkt wordt voor de 12e keer georganiseerd. De vol gende organisaties zullen aktief zijn: De Bevelandse Fokveedag, keurin gen van paarden, geiten en koeien; De Bevelandse Aanspan, vereniging voor het restaureren van oude rijtui gen; Geitenfokvereniging "de Goe de Hoop", de Zeeuwse kampioen schappen geitenmelken zullen weer worden gehouden. Dit is slechts een kleine selektie van aktiviteiten. Ver der zijn er nog mensen uit de streek die oude ambachten vertonen. Ook zijn er plaatselijke volksdansgroe pen en muziekgezelschappen aktief. De hoge toren kan beklommen wor den, de kerk bezocht of de heemtuin van de familie Poley worden bezich tigd. Voorafgaand aan de opening om 10.00 uur trekt een optocht van een aantal deelnemers met muziek voorop door het dorp. De kosten zijn slechts 2,50 p.p. Kinderen be neden de 12 jaar kunnen gratis deel nemen aan dit spektakel. Op het schaapscheerdersfeest zijn voor jong en oud tal van aktiviteiten geor ganiseerd. Vrijdag 1 juni 1990

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 6