Boeren EG hebben al veel ingeleverd' EG heeft het moeilijk met veterinaire regelgeving KNLC kommentaar A rbeidsvoorziening Landbouwschap tot staatssekretaris Bukman over GA TT: Britten ongerust over 'gekke koeienziekte' Werkgroep voor Oost- Europa Interesse in Rusland voor Nederlandse landbouw Bij de onderhandelingen over een vrijere wereldhandel in de GATT moet meegewogen worden dat de EG de steun aan boeren al sterk heeft verlaagd. De graanprijs is drastisch gedaald en de uitgaven voor het zuivelbeleid zijn terugge drongen. Voorzitter drs. Jef Mares van het Landbouwschap zei dit op 22 mei in een gesprek met staatsse kretaris Bukman van ekonomische zaken over de GATT- onderhandelingen. Volgens de staatssekretaris herinnert de delegatie van de EG de onderhan delingspartners voortdurend aan de aanpassingen die al in het markt- en prijsbeleid zijn gedaan. Maar dit maakt weinig indruk zolang de Ge meenschap haar markten niet verder openstelt voor produkten van bui tenaf, zo zei de heer Bukman. Hij betoogde verder dat de GATT- onderhandelingen, de beraadslagin gen over een vrijere wereldhandel, dit jaar een succes moeten worden. Het is nu of nooit. De omstandighe den zijn gunstiger dan ooit, zowel politiek als ekonomisch. Toch zijn er volgens de heer Bukman nog de nodige verschillen van inzicht tussen de handelsblokken over de mate waarin invoerbelemmeringen en ex portsteun verminderd moeten worden. Het Landbouwschap is het eens met het streven naar een vrijere handel. De EG moet echter niet te ver gaan bij het afbreken van de bescherming voor de boer. Het voorstel van de VS voor vaste tarieven wijst het schap af. De prijs voor de boer moet kunnen worden aangepast aan koersschommelingen en ontwikke lingen in de markt. Ook vond het schap dat het toegankelijker maken van de markten van de verschillende handelspartners gepaard moet gaan met een strengere veterinaire en fy tosanitaire kontrole aan de grenzen. Het Landbouwschap sprak zijn zorg uit over de versterkte Amerikaanse steun voor de eigen exportproduk- ten. Concessies moeten niet van een kant komen, zei voorzitter Mares. Bij de onderhandelingen over een vrijere wereldhandel moet volgens het Landbouwschap worden meegewogen dat de Europese boeren al veel hebben ingeleverd. Op de foto: stro-oogst in Frankrijk. Harmonisatie van de veterinaire re gelgeving is een van de grootste pro blemen bij de vorming van de inter ne EG-markt in 1992. Daarnaast vormt de invulling van Europese re gels voor groeibevorderaars en bio- technologische produkten een groot probleem. Dit verkondigde EG- Commissaris Mc Sharry onlangs. Na de vorming van de interne markt in 1992 worden bij de handel in vee en vlees grenskontroles vervangen door kontroles op de plaats van ver zending. Hiervoor is het nodig dat de verschillende lidstaten in de EG vertrouwen hebben in eikaars kon- trolemethodes en -procedures. Re gelmatig en persoonlijk kontakt kan hierbij het eventueel bestaande wan trouwen wegnemen, aldus Mc Shar ry. Verder zal bij de verzending van bijvoorbeeld vlees uit Nederland naar Italië meer en meer gebruik moeten worden gemaakt van moder ne communicatiemiddelen. De Commissaris gaf ook aan meer aandacht te willen geven aan de kon trole op ziekten die kunnen leiden tot voedselinfekties zoals salmonel- las. De Commissie staat momenteel voor de moeilijke opgave om een Europese definitie te geven van groeibevorderaars en biotechnologi- Het milde weer in maart heeft de Franse oogst van bloemkool bespoe digd. Het grote aanbod kon niet ge heel op de versmarkt en aan de in dustrie afgezet worden, zodat 6% van de oogst onverkocht bleef. De raming voor de oogst van bloemkool in de maand mei is bijgesteld tot 42.250 ton, toch altijd nog 11% meer dan vorig jaar. Vrijdag 1 juni 1990 sche produkten. Voor wat betreft de groeibevorderaars merkte Mc Shar ry op dat er geen twijfel over mag bestaan dat het bestaande verbod op het gebruik van hormonen blijft bestaan. Met betrekking tot residuen is er in Brussel een algemeen streven naar meer stringentere normen en strakkere kontroles. De Britse minister van landbouw, John Gummer, heeft zijn deskundi gen gevraagd de maatregelen nog eens te bestuderen ter bestrijding van de 'gekke koeienziekte' (Bovine Spongiform Encephalopathy; BSE). Gummer is ervan overtuigd dat er geen enkel gevaar bestaat voor de volksgezondheid, maar gezien de toenemende onrust onder de bevol king, zet hij de deskundigen toch aan het werk. BSE is een hersenziekte, met als een van de kenmerken dat de besmette dieren gek gaan lopen. In het Vere nigd Koninkrijk zijn al 13.000 koei en afgemaakt vanwege deze ziekte. Aangenomen wordt dat de koeien besmet zijn door het toedienen van krachtvoer waarin vlees is verwerkt van schapen die de 'trillende scha penziekte' hadden, een hersenaan- doening die lijkt op de 'gekke koei enziekte'. Sommige deskundigen vragen zich af of ook kalveren van besmette die ren de ziekte onder de leden hebben. Als dat nodig is, moeten ook de kal veren worden afgemaakt, aldus mi nister Gummer. Britse runderen die geboren zijn voor 18 juli 1988, mogen in tal van landen, waaronder de EG-landen, niet meer worden ingevoerd. De Nederlandse landbouw heeft een werkgroep opgericht die de Oosteu- ropese landen wil helpen bij de agra rische ontwikkeling. Zo zijn er plan nen'voor een uitwisselingsprogram ma voor jonge agrariërs, bestuur ders en managers. Oost-Europa moet hulp krijgen bij het opzetten van landbouworganisaties, vakbon den en coöperaties. In een gesprek met staatssekretaris Bukman van Ekonomische Zaken deed de voorzitter van het Land bouwschap Jef Mares voor de kosten hiervan een beroep op hulp fondsen van het ministerie van Eko nomische Zaken. Bukman zei de on dersteuning van een nieuwe organi- satiestruktuur belangrijk te vinden. Subsidie-aanvragen voor agrarische projekten kunnen via het ministerie van Landbouw ingediend worden, aldus de bewindsman. Ruim 1.500 mensen zijn aanwezig geweest op een door het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij georganiseerde handelskon- taktbijeenkomst in Leningrad. De bijeenkomst vond plaats op 15 en 16 mei jl. Meer dan 35 Nederlandse be drijven uit de agro-industrie namen deel met als doel het leggen van nieu we kontakten met potentiële afne mers voor hun produkten. De Sovjet-vertegenwoordigers kwamen van Sovchozen, Kolchozen, institu ten en partikuliere bedrijven uit re publieken als Siberië, Armenië, Uz bekistan, Georgië, de Oekraïne en de Baltische Republieken. Ongeveer 90% van de boeren en tuindersbedrijven functioneert zonder arbeid van buiten af. Voor sommige takken in de agra rische sector en voor de schakels in de omringende keten zoals toe levering, commercialisering en verwerking is de arbeidsvoorzie ning echter van groot belang. Vaak functioneren deze 'scha kels' onder de coöperatieve structuur, dat wil zeggen het zijn in feite verlengstukken van het boeren- en tuindersbedrijf. En als zodanig hebben in feite alle boeren en tuinders direct en in direct met arbeidsvoorziening te maken. De arbeidsvoorziening in en rond de land- en tuinbouw is daarbij bijzonder door het speci fieke karakter van de sector. De jaargetijden worden nog echt be leefd. Naast de structurele jaar- rondarbeid is er dan ook veel be hoefte aan seizoens- en piekar- beid. Want de ondernemer kan met zijn gezin niet alles in dezen opvangen. Nog afgezien van de vraag hoe en in welke mate dit sociaal verantwoord is. Personeelstekort De laatste tijd wordt er in Neder land weer druk gediscussieerd over werkeloosheid en werkgele genheid. Enkele feiten vallen me daarin op. Er zijn sectoren, waaronder ook delen van de agrarische sector, denk maar aan de tuinbouw, waar een latent personeelstekort aanwezig is. Anderzijds is er bijvoorbeeld in de grote steden een hoog werke loosheidspercentage. Daarbij blinkt Nederland uit met zo on geveer het hoogste ziekteverzuim ter wereld. In de discussie wordt dan ook bezien hoe er ten opzich te van overschot en tekort tot een betere afstemming kan worden gekomen. Ondanks de vele po gingen, ook recent weer vanuit de tuinbouwgebieden, met zeer positieve stimulansen voor alle partijen lukt het slecht 'vraagen 'aanbod' bij elkaar te brengen. Er lijken wel waterdichte schot ten te bestaan tussen beide 'marktpartijenEn daarnaast schijnen we in een zodanige so ciale systematiek te zijn geraakt dat in ieder geval officiële arbeid nauwelijks een financiële prikkel met zich meebrengt. En nu alle scholingsprojecten en stimule ringsregelingen onvoldoende re sultaat opleveren, ontstaat in sommige politieke kringen de ge dachte aan nadere regelgeving. Door middel van het opleggen van zogenaamde kwantitatieve verplichtingen bij het bedrijfsle ven moeten zodoende minderhe den, langdurig werkloze en vast lopende jongeren aan een werk kring geholpen worden. Schijnoplossingen Voor mij zijn dit schijnoplossin gen, die misschien optisch er toe zouden kunnen leiden dat de werkeloosheid daalt, maar in houdelijk voorbij gaan aan de oorzaken daarvan. Voor de land en tuinbouw is het daarbij van belang te blijven werken aan een goed imago en aan goede ar beidsomstandigheden. Hoewel ik direct de opmerking wil maken dat onze sector naar mijn mening op arbeidsniveau de vergelijking met andere sectoren goed kan doorstaan en niet altijd als boos doener moet worden gebruikt. Werken in natuurlijke milieus en in veelal kleinschalige structuren heeft zijn aantrekkelijkheden. Alleen er wordt wel verwacht dat men de handen uit de mouwen steekt. Wat seizoens- en piekar- beid betreft zal via ruimhartig beleid hier invulling aan gegeven moeten worden. Gelegenheidsar beid bijvoorbeeld moet mogelijk zijn tegen voor alle partijen aan trekkelijke voorwaarden. In ver gelijking met het buitenland is hier in Nederland op dat gebied nog best het een en ander te ver beteren. Daarnaast moet het mo gelijk zijn om piekbehoeften op te vullen met tijdelijke arbeid uit het buitenland. Immers zoals de praktijk ervaart (bollenteelt) is dat vaak de enige werkelijk prak tische manier van invulling van de arbeidsbehoefte. Juist een land- en tuinbouw waar bedrijfs- vergroting en toevoeging van waarde het devies voor de toe komst lijkt te zijn zal op een praktische manier in zijn arbeids behoefte moeten kunnen voorzien. Marius Varekamp Voorzitter KNLC "Ze zeggen dat de Vlaamse boer de Japanner van Europa is. Dat is zo. Hij werkt heel hard en kijkt niet op een uurtje". Ir. G. Belgraver, landbouwraad Nederlandse ambassade in Brussel (Boerderij, 29 mei 1990). "Het is goed iemand op een zeer hoge post bij de overheid te hebben. Wij zijn de enige economische sector die daar nog over beschikt. Ik heb ir. D. Luteijn in Nederland die zegt, dat het ministerie van Landbouw moet ver dwijnen, niet begrepen. Nergens grijpt de politiek zo diep in de daadwerkelij ke bedrijfsvoering in als in de landbouw. Ik vind dat wij als boeren niet de tak moeten doorzagen, waar we zelf op zitten. Dat doen we, als we ons eigen departement afschaffen". Voorzitter J. Hinnekens van de 100-jarige Belgische Boeren bond (Boerderij 29 mei 1990). "Waarom tien bedrijven verplichten vijf hectare uit de produktie te nemen als bij een verbetering van de vrijwillige regeling een boer met vijftig hectare beslist zijn hele bedrijf aan te melden?" Jans Leeuwma, voorzitter hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap (Agrarisch Dagblad 26 mei 1990). "Het tegenstribbelen van lobby's (auto, bedrijfsleven, boeren) is in de prak tijk nog veel te succesvol. De milieugezindheid van de politici begint gaande weg wel erg hol te klinken. Er moet eindelijk eens doorgebeten worden. Wat eind 1988 "morgen" was, is nu gisteren". Commentaarschrijver De Volkskrant (25 mei 1990). "Als wij strategisch vooruit proberen te kijken, dan zoeken we naar produk ten, waarin je als landbouw een zekere exclusiviteit kunt opbouwen. Planten kunnen zeer ingewikkelde moleculen bevatten, die chemisch niet zo gemak kelijk zijn na te maken. In zo'n richting moeten we denken. Specialities: hoogwaardige produkten met specifieke toepassingen". Dr.ir. A. Eenink, directeur Instituut voor Agrotechnologisch Onderzoek (ATO) te Wageningen (Volkskrant 26 mei 1990).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 5