EG-harmonisatie Fuseren over geld en goed Lastenverhoging Waterschap De Agger houdt ingelanden bezig Oprichting studieclub vollegronds- groenteteelt Zeeuws-Vlaanderen De bestelwagen als vakantie-auto Interventievoorraden tarwe in de Gemeenschap sterk gestegen Zo'n laatste artikel in de SEV- rubriek van ons ZLM-blad doet je toch wel iets. Vele jaren hebben we geprobeerd om in de rubriek iets ak- tueels te brengen. De bedoeling was om op aktualiteiten van belang voor het bedrijf en het gezin in te spelen. Soms lukte dat. Je kon dat merken aan de reakties, soms zelfs van bui ten ons werkgebied. Die reakties wa ren meest positief maar ook wel eens negatief. Van beide kun je leren. In al die jaren is er veel veranderd. Vaak is gevraagd: 'Hoe lang gaan de wijzigingen, waardoor aanpassingen in ons bedrijf en gezin nodig zijn, nog door?' Zelf hebben wij, om eerlijk te beken nen, ook wel eens gedacht "nu zijn de landbouwbedrijven zo aangepast dat we jaren lang vooruit kunnen". Deze gedachten zijn steeds achter haald. Steeds is gebleken dat op tijd aanpassen aan de wijzigende om standigheden en ontwikkelingen de beste remedie is om de onderneming te laten voortbestaan. Je verzetten tegen de ontwikkelingen heeft noch voor het bedrijf noch voor het gezin veel goeds gebracht. Wel de bakens op tijd verzetten. Welke veranderingen zich nog voor zullen doen valt moeilijk te voor spellen. Vanuit de ervaring lijkt het ons dat ieder aan het kostenpatroon van zijn bedrijf erg veel aandacht zal moeten besteden. Er zal een nog ef- fektiever gebruik van grond, arbeid en machines moeten plaatsvinden. Op bijna ieder bedrijf is er een kostenbesparing mogelijk. Omdat de grond erg schaars is, is het uit gesloten dat 'de Landbouw' wacht op vergroting met grond. Slechts en kele bedrijven zullen door bedrijfs- vergroting met grond zich verder kunnen ontwikkelen. Nog enkele adviezen die trouwens al jaren gelden Benader de toekomst positief. Pas je aan aan gewijzigde omstan digheden op een wijze die past bij je geaardheid. Luister naar signalen die op je afkomen uit de samenle ving. Pak nieuwe teelten en andere zaken gezamenlijk aan. Verzamel kennis als je die nog niet bezit door middel van kursussen, het vragen van voorlichting. Roei niet tegen de stroom in. Bij sterke tegen stroom vlieg je achteruit. Een opti mist heeft een plezieriger leven dan een pessimist, maar het beste is ten opzichte van je bedrijf een realist te zijn. In ieder geval wordt de SEV-rubriek voortgezet op de oude vertrouwde plaats, door mijn opvolger en kolle ga's van uw eigen Sociaal Ekonomi- sche Voorlichtingsdienst. Ook zij zullen hun best doen, en op een voor hen eigen wijze proberen de SEV-rubriek iedere week in te vul len, aktueel voor bedrijf en gezin, in het verleden was het waard dat te doen. In de toekomst zal het van even grote waarde blijken te zijn. Van harte wens ik u als lezers toe dat het u goed mag gaan en uw gezin en uw bedrijf en vooral een goede ge zondheid toegewenste De Europese Commissie doet regel matig voorstellen aan de lid-staten om te komen tot harmonisatie, het in overeenstemming brengen, van el- kaars regelingen. Dit zowel op eko- nomisch als op financieel/fiskaal ge bied. Door de komende open gren zen is het noodzakelijk dat de tarie ven van accijnzen en omzetbelasting in de verschillende lidstaten dichter in eikaars buurt komen te liggen dan nu het geval is. Dit zal politiek nog een hele klus zijn om dit te bereiken. Ook een andere maatregel op het fis- kale vlak ontmoet nogal wat weer stand. Ter voorkoming van gevrees de belastingvlucht wil de Europese Commissie het bankgeheim ter dis- kussie stellen. Dit om het de fiskale autoriteiten mogelijk te maken (in geval van fraude) bij derden-landen inzage te krijgen van spaartegoeden en derhalve van de opgegeven rente inkomsten van de eigen inwoners van het woonland. Over dit (be perkt) opheffen van het bankgeheim is reeds het nodige te doen geweest. In eerste aanleg is geprobeerd te ko men tot een Europese bronbelasting op de rente van spaargelden. Daar mee zou kunnen worden voorkomen dat spaartegoeden door de EG gaan zwerven. Door de bronheffing zou de belasting op spaartegoeden in fei te zijn betaald en kan dit verder bui ten de opgaaf voor de inkomstenbe lasting blijven. Dit is evenwel niet doorgegaan omdat met name Luxemburg tegenstander blijft. Daardoor was ook West-Duitsland genoodzaakt haar voorgenomen in voering van een bronheffing van 10 procent in te trekken, omdat miljar den marken aan spaargelden plotse ling naar Luxemburg bleken te ver trekken. Vooral Frankrijk, Italië, Spanje en België vrezen dat de vrij making van het kapitaalverkeer vol gend jaar 1 juli gepaard zal gaan met Vrijdag 1 juni 1990 P.S. Willem en Siene hebben mij ge vraagd u mede te delen dat zij in ver band met hun leeftijd het bedrijf hebben overgedragen. Wel erg toe vallig, dat dat gelijk met het afscheid van ondergetekende gebeurt... Ook zij wensen u voor de toekomst het beste toe. J. Markusse een massale kapitaalvlucht van klei ne spaarders naar landen die de ren te op spaarinkomsten onbelast laten. Blokkade Ook een aangepast voorstel van EG- commissaris mevrouw Christiane Scrivener vindt geen genade in de ogen van de vertegenwoordiger van de kleine lidstaat, de premier en mi nister van financiën Jacques Santer. Ook de andere landen kunnen hem niet tot medewerking bewegen. Luxemburg wil alleen rechtshulp verlenen als er een ernstig vermoe den bestaat van grote fraude of kri- minaliteit. En daarbij moet er in fei te ook sprake zijn van een dubbel slot op de deur. Dit houdt in dat het Groothertogdom alleen bereid is in lichtingen te verstrekken over in dat land aangehouden tegoeden die af komstig zijn van vergrijpen die zo wel in Luxemburg als in het land dat informatie vraagt als misdaden wor den aangemerkt. Voor het medewer ken aan administratieve procedures die belastingontduiking moeten voorkomen voelt Luxemburg niets. Luxemburg wil zijn funktie van fi nancieel centrum absoluut handha ven. En daarmee blokkeert het te treffen regelingen die in het kader van het tegengaan van kapitaal- vlucht nodig zouden zijn. Ook de omzetbelastingtarieven wil len nog niet dichter bij elkaar ko men. De EG-ministers van Finan ciën hebben besloten om definitieve afspraken over de harmonisatie van de btw-tarieven nog tot eind 1991 voor zich uit te schuiven. Daarmee krijgt Nederland, dat de tweede helft van 1991 als EG-voorzitter optreedt, de twijfelachtige eer om de harmoni satie van de btw-tarieven in de EG voor elkaar te krijgen. Voorwaar geen groot genoegen lijkt mij. B. Veerbeek Het hedendaagse tijdperk waarin allerlei vormen van samenwer king, zowel in het bedrijfs- als maatschappelijk leven, ontstaan is aan de dierenwereld niet voor bij gegaan. Na een langdurige pe riode van overleg besloten de kip en het varken te gaan fuseren. De kip had het plan bedacht en uit gewerkt. Op deze manier konden zij op lange termijn weerstand bieden aan de konkurrentie op het gebied van uitsmijters. Het varken leverde de ham en de eie ren kwamen vers van de kip. Na een klein jaartje van goed zaken doen deed het varken zijn beklag bij de kip. "Als het zo door gaat", zei het varken, "dan kan ik over een tijdje geen ham meer leveren en jij nog wel je dagelijk se ei". "Kijk, dat is nu fuseren", merkte de kip op. De voorgenomen wijziging van de omslagverordening is bij de ingelan den van Waterschap De Agger een beladen onderwerp geworden. Het Dagelijks Bestuur stelt voor om de lasten voor zandgrond te verhogen van 18,naar 36,voor bos gronden van 9,naar 18,en voor kleigronden te verlagen van 109,naar 61,Vooral de ei genaren van zandgronden en natuur gebieden tekenen massaal protest aan tegen deze volgens hen absurde verhoging. Waterschap De Agger is een schap van 14.500 ha en bestaat voor 5000 ha uit zandgrond, 3000 ha kleigrond en het overige is bos, heide en na tuurgebied. De huidige omslagveror dening is gebaseerd op de verhou ding 1 op 6. Ingelanden van de zand gronden zijn best bereid om meer te gaan betalen maar de verhouding van 3 op 5 gaat hen te ver. Doordat de grondwaterstanden de laatste ja ren sterk gedaald zijn hoeft er steeds minder oppervlaktewater afgevoerd worden. Van sommige streken komt zelfs geen druppel in de af- voersloten. Een sterk argument vinden de inge landen het feit dat men op de zand gronden niet met oppervlaktewater kan beregenen. Op de kleigronden is waterbeheersing mogelijk en dit biedt een enorm financieel voordeel, vooral in droge perioden. Verder vinden de eigenaren van de zand gronden dat het met de overlast van oppervlaktewater in erg natte tijden wel meevalt. Dat water van boven naar beneden stroomt is logisch maar vaak is de kleigrond blij dat er water van boven komt. Vooral zoet water. Waterschap De Agger heeft te maken met een hoogteverschil in haar gebied van meer dan 20 meter. Nog minder gelukkig zijn de eigena ren van bossen en natuurgebieden met het voorstel. Zij hebben geen enkel belang bij waterafvoer en moeten toch betalen. Door een pro vinciaal besluit bedraagt de omslag 50% van de zandgrond. Vorig jaar is er geen water van de bossen en hoge zandgronden afgevoerd. In natuur gebieden zoals van het Brabants Landschap is veel water nodig. Voorzitter de heer P. van Meir uit Ossendrecht beaamt dat de bossen een groot probleem zijn voor het wa terschap. "We hebben het aange kaart bij de Unie van Waterschap pen. Dat de ingelanden van de zand gronden ineens geconfronteerd wor den met een lastenverdubbeling komt voort uit een onderzoek wat is uitgevoerd. Het blijkt dat de water afvoercoëfficiënt van de kleigron den 1,33 is en van de zandgronden 0,77. Dat is een verhouding van 5 3. De werkgroep die de samenvoe ging van 12 waterschappen tot een waterschap moest voorbereiden is uitgegaan van de gegevens van de ruilverkaveling. Als nieuw bestuur hadden we te weinig gegevens om tot een reële verhouding te komen. Een ander punt dat een beetje in het nadeel van de zandgrond werkt is het riviertje De£oom. Volgend jaar moet De Agger het onderhoud van deze stroom overnemen van Bergen op Zoom. Een erg zware last. We hadden liever gezien dat De Zoom in overheidshanden was gebleven om dat dit landelijke riviertje een hoge waarde aan natuurschoon heeft. Het gaat dan eigenlijk te ver dat de boe ren het onderhoud moeten betalen", aldus Van Meir. Kosten vallen mee Voorzitter Van Meir vindt dat de kosten voor de zandgronden wel meevallen. "Aan de andere kant van De Zoom bedragen de lasten 60, per ha. Wij streven er naar om onder dit bedrag te blijven. Ook op de klei grond hebben enkele polders te ma ken met een drastische verhoging. De Nieuwe Zuidpolder, de Vijtpol- der en de Kabeljauwpolder betaal den voor de samenvoeging 5, per ha. In 1990 108,Een an der punt dat bij de voor de zand grond verhoogde lasten om de hoek komt kijken is de verhouding belang-betaling-zeggenschap. Nu zijn de ingelanden van de zandgrond door de verhouding 1 op 6 wat zeg genschap betreft sterk in de minder heid. Een verhouding van 1 3 vin den de meesten redelijk. Maar ook dan verwachten de eigenaren van de hogere grond meer stemrecht. Voorlopig zal het de gemoederen in de Zuidwesthoek van Brabant bezig houden. De ingelanden van de klei gronden vonden al langer dat zij te veel betaalden en staan achter het voorstel van het Dagelijks Bestuur. Zij zijn nu nog in de meerderheid. Jan van Tilburg Op initiatief van de 3 Zeeuws- Vlaamse landbouworganisaties en de Zeeuwse Groentetelers Organisa tie (Z.G.O.), zal op 12 juni a.s. een voorlichtingsavond worden gehou den over de belangenbehartiging van de vollegrondsgroenteeteelt in het gebied. Op deze voorlichtingsavond De bestelauto wordt niet zelden als vakantie-auto ingezet. Als de beste lauto "normaal" wordt gebruikt is er geen vuiltje aan de lucht. Maar zodra men passagiers in de laa druimte wil meenemen is het oppas sen! Want dan kan de vakantie duur uitpakken, waarschuwt de EVO, on dernemersorganisatie voor logistiek en transport in Zoetermeer. Allereerst is het verboden om men sen "los", bijvoorbeeld op kussens en matrassen, in de laadruimte te vervoeren. Uit veiligheidsoogpunt is dat een begrijpelijk verbod. Maar wordt er een autobank in de laa druimte geplaatst, dan houdt de fis cus zijn hand op, omdat de bestelau to dan is "omgebouwd" tot perso nenauto. De argeloze "ombouwer", ook al doet hij dat uitsluitend voor de vakantie, loopt dan het risiko aangeslagen te worden voor duizen den guldens. Dit komt doordat de bijzondere verbruiksbelasting van personenauto's, de motorrijtuigen belasting en zelfs de inkomstenbelas ting een rol gaan spelen. Ook waarschuwt de EVO voor ge volgen in verband met de autoverze kering. zal tevens de aanzet worden gegeven voor de oprichting van de studie clubs vollegrondsgroenteteelt Zeeuws-Vlaanderen. Onder de stu dieclubs gaat een aantal gewaswerk groepen functioneren. Belangrijkste doel van de studieclub en de gewas werkgroepen zal zijn het stimuleren en coördineren van voor lichtingsactiviteiten, het onderhou den van contacten met afzetorgani saties en het bevorderen van informatie- en kennisuitwisseling tussen telers onderling. Ir. A. van de Linden, Consulent voor de Land bouw in Zeeland, zal een inleiding houden over ontwikkeling in de plantaardige produktiesector. Daar naast zal een vertegenwoordiger van de Nederlandse Tuinbouw Studie groepen (NTS) een toelichting geven op het belang van het vormen van functioneren van studieclubs. De voorlichtingsavond wordt gehou den op dinsdag 12 juni om 19.30 uur in De Halle, Rooseveltlaan la te Axel. Alle belanghebbenden zowel telers als niet-telers zijn welkom. Voor meer informatie kunt u con tact opnemen met het secretariaat vaan de ZLM (01100-21010). De interventievoorraden aan zachte tarwe worden door de Brusselse in stanties per ultimo april geraamd op 4,9 miljoen ton. Vergeleken met vo rig jaar is dat meer dan het dubbele, toen de voorraden 2,245 miljoen ton bedroegen. In april 1988 bedroegen de interventievoorraden zelfs "slechts" 1,7 miljoen ton. De inter ventievoorraden gerst worden ge schat op ruim 3 miljoen ton per ulti mo april (1989: 2,4 en 1988: 3,4 mil joen ton). De interventievoorraden aan mais bedroegen ruim 1,2 mil joen ton, terwijl in 1989 de voorra den slechts 31.000 ton en in 1988 19.000 ton bedroegen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 3