p.j. zuid geluid Opstellen als supermarkt Niet buigen voor gevaren maar ze aanpakken! 'Houding NFPJO triest' Kaboeret wint Kanoën in de Biesbosch voor alle PJZ-leden redaktie Henk Tegels Afscheid Egbert Bolhuis Akkerbouw P.J.Z.-agenda Tineke Grijsen en Egbert Bolhuis, luisterend naar een sketchje ter afscheid. Op de Algemene Vergadering van de PJGN nam Egbert Bolhuis uit Bei- len afscheid als voorzitter van de or ganisatie. In zijn jaarrede stond hij lang stil bij de ontwikkelingen op het platteland. Bolhuis hield een vurig pleidooi voor instandhouding van voorzieningen en werkgelegenheid in de regio. "Anders dreigen de pessimisten toch gelijk te krijgen: er ontstaat een ver pauperd platteland". Hij kritiseerde in dit verband de Vierde Nota Ruim telijke Ordening. "Onvoorstelbaar zo'n duidelijke voorkeur voor ver sterking van stedelijke gebieden. Ik vind dit een zeer slechte keus van de landelijke overheid om het dreigen de ekonomische en bijgevolg ook het sociale element van plattelandsge bieden in Nederland zomaar te laten gebeuren". De voorzitter onderstreepte zijn plei dooi voor de oprichting van een 'Raad voor het Algemeen Werk' binnen de federatie van plattelands jongerenorganisaties door de wens dit platform het initiatief te laten ne men voor verbetering van de voor zieningen op het platteland. Twee belangrijke trends in de maat schappij zijn duidelijk, aldus voor zitter Bolhuis: individualisme en consumentisme. Hij wilde het stre ven naar meer individuele vrijheid en ontplooiing niet als negatief beti telen, al erkende hij dat negatieve trekken kunnen overheersen. Con sumentisme noemde de voorzitter het verschijnsel dat onze leden een afweging maken als: wat steek ik er in en wat krijg ik er weer voor terug. "De afdelingen zullen zich dus meer moeten instellen op het supermarkt principe van de leden". De verschei denheid aan programmawensen bin nen de afdeling wordt groter. Bolhuis verwierp de kritiek van mi nister May-Weggen (uitgesproken Elke PJZ-afdeling of regio orga niseert een keer per jaar een akti- viteit voor de gehele PJZ. Dit keer is het de beurt aan de afde ling Zevenbergen. In het kader van het thema "hoe houden we het hoofd boven water", organi seert deze afdeling een dagje ka noën in de Biesbosch. Alle PJZ- leden (van alle afdelingen) kun nen hieraan deelnemen. Deze aktiviteit vindt plaats op za terdag 10 juni a.s. (volgende week zaterdag dus). Degenen, die meegaan moeten zich 10.30 uur verzamelen op het parkeerterrein van de (voormali ge) suikerfabriek te Zeven bergen. De kosten bedragen 15, per persoon. Opgave en meer informatie vóór donderdag 7 juni a.s. bij de voor zitter van de PJZ-afdeling Ze venbergen, Reinier Scheele, tel. 01682-2842. op een bijeenkomst van de CDA- jeugd) dat de jongeren van vandaag niet genoeg horzel zouden zijn. "Vraag maar diverse voormannen van de standsorganisaties of de agra rische jongeren niet horzelig genoeg zijn". In dit verband kon Egbert Bolhuis als oud-agrarisch voorzitter het niet laten in te gaan op de positie van het NAJK. Stond het vroeger te roepen aan de zijlijn, nu staat het NAJK in het veld. Landbouworga nisaties en Landbouwschap zullen het NAJK mede-verantwoordelijk willen maken voor het te voeren beleid. Het NAJK moet zich afvragen hoe het op deze nieuwe situatie moet rea geren. "Het NAJK-bestuur moet zich bewust zijn van de keerzijde van succesvolle belangenbehartiging van agrarische jongeren. Het bestuur zal een antwoord moeten vinden op de toenemende druk om medeverant woordelijkheid te nemen", zo besloot de voorzitter zijn woorden. Bij de bestuursverkiezing werd Sjoerd Politiek gekozen tot voorzit ter van de FJGN. Erna Roeterdink uit Gelderland - nu nog vice- voorzitter van het Jong Gelre-gewest West-Achterhoek - werd gekozen tot lid van het dagelijks bestuur. Zij zal het algemeen werk behartigen. Tot lid van het dagelijks bestuur voor agrarische zaken werd gekozen Hen drik Luth, bekend van akties in de akkerbouw en nu nog bestuurslid van de FJO-Groningen. Met een sketchje en een lied werd af scheid genomen van voorzitter Eg- bert Bolhuis en Tineke Grijsen, da gelijks bestuurslid voor algemeen werk. Tot veler verrassing hadden zij als 'afscheidswoord' ook een sketchje ingestudeerd als zoete wraak voor het over de hekel halen door het landelijk bestuur van hun (overigens voortreffelijke) be kwaamheden. Vooruit kijken, dat moetje doen om boer te blijven. Dat was de centrale boodschap van agrarisch voorzitter Sjoerd Politiek in zijn jaarrede voor de Algemene Vergadering van de PJGN. Problemen nodeloos ver bloemen en voor je uitschuiven lost niets op. Erger nog, je plaatst jezelf in het verdomhoekje. Systematisch ging Sjoerd Politiek in op de gevaren voor de komende tijd. Allereerst het GATT-front. De besprekingen in de onderhandelings- groep Landbouw van de GATT lo pen dit jaar op een eind. Het omzet ten van variabele invoerheffingen in vaste heffingen zal leiden tot het on dermijnen van het systeem van inter ventie dat de EG nu kent. Die vaste heffingen zullen ongetwijfeld ver laagd worden. En dat betekent lage re prijzen over dé hele linie. Natuurlijk, het louter produceren voor de interventie is geen goede zaak. Dwingende maatregelen voor beheersing van de produktie kunnen dat voorkomen. Dan hoef je niet of minder te dumpen op de wereld markt, en dat zal veel wrevel bij de andere handelspartners wegnemen. Sjoerd Politiek vroeg zich af waar om de drie CLO's niet eerder aan de (GATT-)bel hebben getrokken. Om dat zij het kennelijk eens zijn (ge weest) met de marktgerichte prijs- weg die de EG insloeg. De agrarisch voorzitter verwees hierbij naar twee SER-rapporten waaraan door 3-CLO-vertegenwoordigers meege werkt is, en waarin de weg van het marktgerichte prijsbeleid aangehan gen wordt. In dit verband viel Poli tiek een uitspraak op van KNLC- voorzitter Varekamp in een 'Plat- form'-nummer (Platform is een blad van het ministerie van Landbouw) van 1988. Daarin vertoont Vare kamp - net terug van een GATT- conferentie in Montreal - zich ook voorstander van verlaging van de EG-invoertarieven Nu het vuur van de CLO-voorzitters na aan de schenen wordt gelegd door de eigen leden, denken zij iets min der marktgericht en hebben ook zij het over meer dwingende vormen van produktiebeheersing. Alleen de voorzitters zijn daarvan geen verbe ten voorstanders, moest Sjoerd Poli tiek met spijt constateren. Uiteraard sprak Politiek over de ak kerbouw. Flet is diep triest wat zich hier afspeelt. De agrarisch voorzitter kan zich niet aan de indruk onttrek ken dat minister Braks de akker bouw niet belangrijk vindt. Hij heeft het EG-afslachtbeleid op dit punt al tijd ondersteund. Zijn minister president Lubbers is zelfs de motor achter dit beleid (het invoeren van de stabilisatoren) geweest. In dit verband roept Sjoerd Politiek de PvdA op werk te maken van haar in de verkiezingstijd en nu ook nog ingenomen standpunt dat de graan prijs omhoog moet als tegelijk een vorm van produktiebeheersing wordt ingevoerd. De PvdA moet Braks dus harder aanpakken. Agrarische jongeren willen schoner produceren. "De landbouw zal zich zelf de plicht op moeten leggen dat ze het doen. De landbouw zal dan ook niet bang moeten zijn om de mensen die dat .niet doen de zwarte piet toe te spelen. Zij zullen er ver antwoordelijk voor zijn dat we met oervervelende en vooral onprakti sche regels worden opgescheept. Wie niet wil (schoner produceren), jam mer die sluit de tent maar", aldus een felle agrarisch voorzitter. Hij liet overigens niet de overheid buiten schot. Veel te weinig voert de over heid een stimulerend beleid, en be gint al meteen met regels. "Maar de boer van nu is geen milieubarbaar, wij als landbouw zijn bereid de pro blemen offensief aan te pakken, en daarvoor hebben we wat tijd nodig. Het marktgerichte prijsbeleid past niet in onze offensieve strijdwijze. Dus overheid stel de GATT- voorstellen bij". Tot slot sprak Sjoerd Politiek nog even over de ver heugende en tegelijk beangstigende ontwikkelingen in Oost-Europa. De EG zal zijn steentje moeten bijdra gen aan de opbouw van Oost- Europa, een hele grote steen zelfs, maar deze moet niet om de nek ge hangen worden van de EG-boer door hiervoor financiële middelen te zoeken door het snoeien op de land bouwuitgaven. Politiek besloot met zijn oproep de gevaren aan te pak ken. "We zullen, hoe graag we op onze akkers werken, gezamenlijk de politiek op een ander spoor moeten gaan brengen". Gerrit Walstra Er is een conflict tussen de platte landsjongerenorganisaties en de door hen opgerichte federatie NFPJO. Het federatienbestuur gaat niet akkoord met een voorstel van de lidorganisaties. Die willen de 'over head' van de federatie minder laten groeien dan het federatiebestuur. Op de Algemene Vergadering van de PJGN op 19 mei noemde PJGN- voorzitter Egbert Bolhuis het uiter mate triest dat de federatie de hand schoen niet opneemt. Het voorstel om meer samen te wer- Het winnende Kaboeret, met links Arie Havelaar uit Kort gene. ken en het conflict daarover met het bestuur van de NFPJO was onge twijfeld het belangrijkste onderwerp op de Algemene Vergadering van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland. De verschillende partijen in het conflict willen allemaal meer samenwerken. Het federatiebestuur heeft een voor stel gedaan: alle subsidie voor de fe deratie en de landelijke bureaus gaat in één pot en de beschikbare mens kracht wordt herverdeeld. De jonge renorganisaties kunnen wel instem men met de voorgestelde financie ring maar hebben een tegenvoorstel gedaan. Het belangrijkste daarin is: het NAJK en het APJW (algemeen werk) krijgen grotere invloed in het federatiebestuur en de 'overhead' van de federatie wordt minder uitge breid dan aanvankelijk was voor gesteld. Het conflict spitst zich toe op dat laatste punt. Het federatie bestuur wenst hiermee niet akkoord te gaan. Het lijkt te gaan om een conflict tussen apparaat en vere niging. Kaboeret van de vereniging Euro- Delta van de Zuidhollandse eilanden won wederom de Culturele Selectie. Maar de verschillen met nummer twee en drie waren miniem. Jong Gelre Vorden vonden dat zij hadden moeten winnen, maar helaas ze wer den tweede, met daarachter PJGO- Bathmen. Dialect was dit jaar het thema, een moeilijk thema, zoals bleek uit de stukjes die vijf deelne mende groepen zelf gemaakt had den. Iedereen spreekt dialect liet Ka boeret zien. Dat is niet het alleen recht van het platteland. Ook in het dialect voegen de mensen elkaar hoofdzakelijk prietpraat toe, was de boodschap van Kaboeret. Vaardig gezongen en goed gecomponeerde liedjes en een fraai toneelbeeld, zo oordeelde de jury. Vorden hield zich uitstekend aan het thema. Op vooral cabareteske wijze werd het thema van alle kanten be licht. Knap lieten zij de zaal zien tot welke misverstanden het spreken van dialect met een toehoorder uit een ander deel van het land kan lei den. De Vordense groep zong voor treffelijk. Bathmen maakte er een circus van. In een luidruchtige setting werd het publiek geroffeld met de ene plat heid na de andere, in 't plat natuur lijk. Bathmen nam het letterlijk: prat op plat. Met begeleiding van ex- Normaal(!) gitarist Frederik Punt- droad zong Wikke Kloosterboer weer een voortreffelijke solosong. "Brutale jonge honden", zei de ju ry, maar ook 'niet-functioneel grof'. 'Drenthe voor de Drenten' liet Midden-Veld Zuid zien. Zij schetsten ook de enge kanten van 'prat op plat'. En hoe liep het nu af met die ene jongen die heen en weer gesleurd werd tussen 'nationalisten' en ABN-sprekende 'progressievelin- gen'? De PJGO deed dit jaar weer mee. Zij brachten een aardig stukje over het conflict milieu-landbouw, maar met het thema had het niet zo veel van doen. Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 1 juni: Schuurfeest. Plaats: Axel- sestraat 114a, Zaamslag. Aanvang: 20.30 uur. Met drive in show. Le den: gratis; niet-leden 5,—. Afd. Walcheren 4 juni: Tandemtocht. Verzamelen om 19.50 uur bij S. Kluyfhout, Kaapduinseweg 14a te Koudekerke. Kosten: per tandem: leden 7,50; niet-leden 13,50. Opgave en infor matie bij Annemarie (tel.: 01180-26001). Afd. Noord-Beveland 16 juni: Trekkerbehendigheid. Afd. Tholen/St. Philipsland 23 juni: Schuurfeest in de schuur van de fam. Polderman, Langeweg 1 te Oud-Vossemeer. Aanvang: 21.00 uur. Provinciale aktiviteiten 10 juni: kanoën in de Biesbosch. Bezoeken provinciaal sekretariaat Zevenbergen: 5 juni: afd. Walche ren; 7 juni: afd. West Zeeuws- Vlaanderen; 12 juni: afd. Zeven bergen. Vrijdag 1 juni 1990 29

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1990 | | pagina 29